آموزش اتصال و توسعه دستورات لینوکس | گردآوری شده توسط مبین هاست

آموزش اتصال و توسعه دستورات لینوکس

اتصال و توسعه دستورات

آموزش اتصال و توسعه دستورات لینوکس

شما هم هنگام کار با سرور مجازی خود که بر روی آن سیستم عامل لینوکس نصب شده است یا برای سیستمی که از سیستم عامل لینوکس استفاده شده است با دستورات خط فرمان لینوکس کار کرده باشید. در مقاله از سری مقالات آموزشی مبین هاست به آموزش یکی از قابلیت های قدرتمند خط فرمان لینوکس، که اتصال و توسعه دستورات لینوکس است، خواهیم پرداخت.

 اما منظور از اتصال و توسعه دستورات لینوکس چیست؟ یکی از قابلیت‌های قدرتمند خط فرمان قابلیت خروجی یا ورودی یک فرمان به فرامین دیگر می باشد.

لوله بندی دستورات (Piping Commands)

همانطور که می دانید برای لوله بندی دستورات از کاراکتر | استفاده می‌شود. که برای هدایت خروجی یک فرمان به ورودی فرمان دیگر مورد استفاده قرار می کیرد:

# cat /etc/passwd | sort | more

در دستور بالا مشاهده می کنید که با استفاده از دستور cat خروجی فایل passwd را به ورودی دستور sort می دهد. این دستور کاراکتر اول خروجی فایل را می گیرد و آن را با توجه به حروف الفبا مرتب می کند. و خروجی خود را به دستور more  نشان می دهد. که این دستور برای صفحه صفحه کردن برای خواندن بهتر مطالب خروجی به کار برده می شود و به ما نشان می دهد.

اتصال و توسعه دستورات

و  همانطور که مشاهده می کنید خروجی دستور هم به شکل زیر خواهد بود.

اتصال و توسعه دستورات

دستورات متوالی

بعضی مواقع نیازمند این هستیم که چندین دستور را با استفاده از یک دستور با هم اجرا کنیم. برای اینکار از کاراکترهای && و ; و یا || می توانیم استفاده کنیم. به عنوان مثال زیر را مشاهده کنید:

# true && echo "Hello" ; ls -la | wc -l

اتصال و توسعه دستورات

بدین صورت به طور کامل با اتصال و توسعه دستورات لینوکس آشنا شدید. در صورت وجود هر گونه سوال و مشکل در این خصوص می توانید با تیم پشتیبانی مبین هاست تماس حاصل فرمایید. یا با ارسال تیکت با ما در ارتباط باشید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *