آشنایی با فایل passwd

فایل passwd

آشنایی با فایل passwd

هنگام کانفیگ سرور خود قطعا برای محدود کردن و مدیریت بهتر توزیع لینوکسی خود برای مدیریت کاربران بر روی سیستم نیازمند آشنایی با یه سری فایلها و کانفیگ های مروبطه هستید . در این آموزش به بررسی فایل passwd میپردازیم.

در گنو/لینوکس فایل به اسم passwd در مسیر etc/ قرار دارد که تمام اطلاعات مربوط به حساب های کاربران در  آن قسمت ذخیره میشود. هنگام لاگین شدن کاربر یا به عبارتی ورود , سیستم به این فایل رجوع میکند و اطلاعاتی مانند نام کاربری , پسورد , اطلاعات مروبط به دایرکتوری خانگی و خط پوسته فرمان مورد استفاده کاربر و … را خوانده و بررسی میکند. خروجی فایل passwd به شکل زیر میباشد.

# cat /etc/passwd

همینطور که تصویر بالا مشاهده میکنید بخشی از فایل passwd نمایش داده شده است و بین اطلاعات مختلف با : از هم جدا شده اند و راحت میتوانید با استفاده از یک ویرایشگر مثل nano یا vi فایل را ویرایش کرد.

نکته ) گاهی نیازمند این میشیم که برای یک پروسه خاص یک حساب ایجاد نماییم و این پروسه هیچگاه به سیستم لاگین نخواهد کرد پس برای جلوگیری از سوء استفاده از لاگین کردن افراد به سیستم از طریق حساب ایجاد شده بهتر است فایل passwd را باز کرده و در انتهای فایل به جای قرار دادن bin/bash/ باید bin/false/ قرار داده شود. اینکار از ورود کاربر به سیستم با استفاده از این حساب جلوگیری خواهد نمود.


نظرات

  1. خیلی مطلب خوبی بود. ممنون از به اشتراک
    گزاری.

  2. خیلی پست کاربردی هست. مرسی از شما

  3. خیلی مطلب خوبی بود. ممنون از به اشتراک گزاری.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *