آموزش نصب وردپرس روی سرور لینوکس

نصب وردپرس روی سرور مجازی لینوکس وردپرس یک وب سایت متن باز رایگان و بسیار محبوب و ابزاری برای وبلاگ نویسی است. که از PHP و MySQL استفاده میکند. وردپرس در سال ۲۰۰۳ به عنوان یک سیستم وبلاگ نویسی ساده آغاز به کار کرده و به تدریج به یک سیستم مدیریت محتوای بسیار انعطاف پذیر در سراسر جهان تبدیل شده است . در حال حاضر ۲۲ درصد از تمام وب سایت های جدید را مدیریت میکند. و دارای تعداد بسیاری افزونه برای سفارشی کردن قابلیت و عملکرد های خود می باشد. ما در این مقاله از سری مقالات آموزشی مبین هاست به آموزش نصب وردپرس بر روی سرور لینوکس CentOS خواهیم پرداخت.

پیش نیازها :

  1. دسترسی ROOT به سرور
  2. نصب بودن LAMP روی سرور ( Linux,Apache,Mysql,PHP )

در ادامه آموزش نصب وردپرس بر روی سرور لینوکس به صورت زیر عمل کنید:

مرحله 1: دانلود وردپرس

در ابتدا باید وردپرس را مستقیما از وب سایت وردپرس با استفاده از دستور wget دانلود کنید:

wget http://wordpress.org/latest.tar.gz

دستور فوق باید پکیج زیپ شده وردپرس را مستقیما در پوشه home دانلود کند. با استفاده از دستور زیر میتوانید آن را از حالت زیپ خارج کنید:

tar-xzvf latest.tar.gz

مرحله ۲: ایجاد دیتابیس و کاربر برای وردپرس

برای ادامه روند نصب وردپرس روی سرور مجازی لینوکس باید فایل وردپرس را اکسترکت کنید. که باید در پوشه ای به نام wordpress در داخل پوشه home قرار گرفته باشد.

حالا باید یک دایرکتوری MySQL جدید برای وردپرس ایجاد کنید. برای اینکار، با استفاده از دستور زیر به پوسته MySQL وارد شوید:

mysql-u root -p

با استفاده از پسورد روت MySQL  وارد شوید و سپس موارد زیر را ایجاد کنید:

  1. یک دیتابیس وردپرس
  2. یک کاربر در دیتابیس ایجاد شده

پس از آن باید یک پسورد جدید برای کاربر تعیین کنید. به یاد داشته باشید که در پایان تمام دستورات MySQL باید یک سمی کالن یا نقطه ویرگول (؛) قرار بگیرد.

در ابتدا باید یک دیتابیس ایجاد کرده و به دلخواه خود نامی برای آن تعیین کنید. در مقاله آموزش نصب وردپرس روی سرور لینوکس نام دیتابیس ایجاد شده WordPress1 است. برای ایجاد دیتابیس از دستور زیر استفاده کنید :

CREATE DATABASE wordpress1;

Query OK,1row affected(0.00sec)

پس از مطالعه کامل این مقاله در خصوص نصب وردپرس بر روی سرور لینوکس، شما قادر خواهید بود به راحتی وردپرس را نصب و راه اندازی کنید.

امتیاز شما به این مطلب
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.