Apache چیست ؟

آموزش, آموزش کانفیگ Apache | واحد آموزش مبین هاست | 08 اردیبهشت 1396

Apache چیست

Apache چیست ؟

ما در این مقاله از سری مقالات آموزشی مبین هاست قصد داریم به شما بگوییم که Apache چیست ؟ وب سرور Apache پرطرفدارترین و معروفترین وب سرور در دنیا می باشد. سرویس دهنده http آپاچی (Apache HTTP Server) که بیشتر آن را آپاچی می نامند، نقش کلیدی در توسعه و پیشرفت دنیای وب و اینترنت داشته است. این برنامه تحت مجوز آپاچی بوده و به صورت متن باز می باشد. وب سرور آپاچی بیش از 60٪ از کل وبسایت ها را پشتیبانی می کند. به راحتی میتوانید آپاچی را در سرور مجازی خود کانفیگ کنید.

نکته: شما میتوانید به راحتی وب سرور Apache را برروی سرورمجازی خود راه اندازی و کانفیگ کنید. اگر وی پی اس خریداری کردید و یکی از توزیع های لینوکس را برروی آن نصب کردید و بلد نیستید آن را کانفیگ کنید میتوانید کانفیگ مربوط به آن را به ما بسپارید.

وب سرور آپاچی از بسیاری از سیستم‌های عامل را پشتیبانی می کند. از جمله آن‌ها میتوان به : فری بی‌اس‌دی، لینوکس (همه توزیع ها) ، مک‌ااس‌اکس، ویندوز و … اشاره کرد.

ویژگی‌های Apache

همینطور که می دانید وب سرور آپاچی ویژگیهای متعددی دارد و همچنین این وب سرور کانفیگ پذیرترین وب سرور در دنیا به شمار می آید که چند گزینه از ویژگی‌های مربوط به آن را در زیر بررسی میکنیم :
دارا بودن ماژول های احراز هویت و پشتیبانی از TLS و SSL.

پشتیبانی از URL rewiter .
تصدیق هویت براساس بانک اطلاعاتی.
دارا چندین برنامهٔ رابط گرافیکی برای این برنامه.
قابلیت تنظیم و اختصاصی نمودن انواع پیام‌های خطا.
داشن قابلیت VirtualHost در آپاچی.
پشتیبانی از تنظیمات مربوط به ثبت وقایع در فایل به‌صورت اختصاصی.

و …

وب سرور آپاچی در مقایسه با وب سرور های دیگر مانند Nginx و Litespeed کمی کندتر است به هر حال وب سرور آپاچی یکی از قدرتمند ترین وب سرور های حال حاضر جهان میباشد . وب سرور Apache جزو وب سرور های high-performance دسته بندی میشود .

برای اطلاعات بیشتر به سایت Apache مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *