DNS چیست؟

آموزش, آموزش دامنه | واحد آموزش مبین هاست | 14 اردیبهشت 1396

dns چیست؟

DNS چیست؟

برای خیلی از کاربران اینترنت این سوال مطرح می شود که DNS چیست؟ DNS مخفف Domain Name System به معنی سامانه نام دامنه می باشد. در کل می توان گفت DNS پروتکل نام گذاری در دنیای اینترنت را برعهده دارد. به عبارتی ساده‌تر تغییر نام دامنه به آدرس IP و بلعکس را برعهده دارد. ما در این مقاله از سری مقالات آموزشی مبین هاست قصد داریم توضیح دهیم که DNS چیست.

میدانیم که کامپیوترها برای ارتباط با یکدیگر نیازمند برقراری ارتباط با استفاده از آدرس‌های IP‌ می باشند.

از این رو بخاطر سپردن آدرس‌های IP برای افراد دشوار است. مثلاً آدرس IP سایت گوگل 108.177.15.101 است عملاً اگر این شرکت تصمیم بگیرد و آدرس IP خودش را به آدرس IP‌ دیگری منتقل کند. همه افرادی که به این سایت مراجعه میکنن باید از IP جدید مطلع شوند.

بدین ترتیب برای مراجعه به سایت گوگل بدون اینکه درنظر داشته باشیم آدرس IP آن چیست از www.google.com برای مراجعه به سایت استفاده میکنیم.

ایده اصلی DNS ابداع یک روش نام‌گذاری سلسله مراتبی براساس دامنه ها است. که به صورت یک سیستم پایگاه داده توزیع شده پیاده‌سازی می شود. با توجه به شکل زیر:DNS چیست ؟

1) این قسمت روت هستش و همیشه با نقطه (.) مشخص می‌شود.

2) Top Level Domain یا همان پسوند دامنه حساب می‌شود.

3) Second Level Domain به عبارتی دامنه سطح دوم که بیشتر برای بخش‌های مختلف سازمان ها در دامنه اصلی کشورها تعیین شده است با توجه به شکلی که می‌بینید.

4) در این قسمت زیر دامنه تعریف شده است.

5) در قسمت آخر هم نام هاست تعیین می‌شود به این شکل که در تصویر مشاهده میکنید.

در این مقاله بطور کامل توضیح داده شد که DNS چیست. در صورت بروز هر گونه سوال و مشکل در این خصوص می توانید با تیم پشتیبانی مبین هاست تماس حاصل فرمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *