میکروتیک چیست؟

آموزش, آموزش میکروتیک (OS) | واحد آموزش مبین هاست | 14 اردیبهشت 1396

میکروتیک چیست؟

میکروتیک چیست؟

شاید تا به حال نام میکروتیک (Mikrotik) به گوشتان خورده باشد. و برای شما این سوال پیش آمده باشد که میکروتیک چیست؟ در این مقاله از سری مقالات آموزشی مبین هاست قصد داریم جواب این سوال را بدهیم. تا انتها با ما همراه باشید.

میکروتیک نام شرکتی در لتونی می باشد که تجهیزات شبکه رایانه‌ای و مخابرات بی‌سیم تولید می‌کند. می توان گفت مهمترین محصول این شرکت  سیستم عامل میکروتیک (Mikrotik RouterOS) است. سیستم‌عامل میکروتیک مسیریابی است که با استفاده از هسته لینوکس ساخته شده است. سیستم‌عامل میکروتیک (Mikrotik) در سال ۱۹۹۵ میلادی توسط دو دانشجوی دانشگاه MIT آمریکا به وسیله نگارشی از سیستم‌ عامل لینوکس بنیان گذاشته شد. همزمان با شروع استفاده از استاندارد 802.11 در تکنولوژی وایرلس امکان استفاده از این تکنولوژی در این سیستم عامل نیز افزوده شد. یکی از اهداف این شرکت ارائه تجهیزاتی هم رده محصولات سیسکو با قیمتی بسیار پایین تر است. ما در مبین هاست برای علاقه مندان به کار کردن با میکروتیک، سرور مجازی میکروتیک را فراهم کرده ایم.

امکانات سیستم عامل

هدف از ایجاد سیستم عامل Mikrotik RouterOS  رقابت با سیستم عامل معروف IOS سیسکو بود. همچنین ارائه ی امکانات بی نظیری از جمله

مسیریابی (Routing)

Firewall

Hotspot

Wireless

DHCP Server

Nat and Proxy Server

پشتیبانی از IPv6

User Managment

Load Balancing

و سرویس های دیگر …

 یکی از عوامل پیشرفت این سیستم عامل پایداری آن در ارائه سرویس ها در شبکه های کوچک، متوسط و بزرگ بود. که تمام کاربران خود را تحت تاثیر قرار می داد.

برنامه کاربردی این شرکت برای سیستم عامل مایکروسافت ویندوز میباشد. این برنامه یک رابط گرافیکی کاربر برای کانفیگ مسیریاب و نظارت بر کارکرد آن فراهم می‌کند.

میکروتیک چیست؟

برنامه های آموزشی و گواهی نامه های بین المللی میکروتیک:

MTCNA

نام کامل: Mikrotik Certified Network Associate

معادل فارسی: دوره آموزشی کارشناس شبکه های میکروتیک

این دوره اولین و پایه ای ترین دوره از سری دوره های آموزشی شرکت میکروتیک است و عملاً پیش نیازی ندارد. با این حال به منظور درک بهتر پیشنهاد می شود دانش پذیران آشنایی مقدماتی با مفاهیم شبکه و پروتکل IP و مدل TCP/IP داشته باشند. در این دوره دانش پذیران با مفاهیم پایه ای شبکه و تجهیزات میکروتیک (سیتم عامل RouterOS و سخت افزار RouterBoard ) به طور کامل آشنا می شوند. و همچنین سایر مباحث دوره های بالاتر را به طور جزئی فرا می گیرند . در پایان دوره آموزشی، دانش پذیران قادر به انجام تنظیمات اولیه بر روی میکروتیک هستند. همچنین قابلیت راه اندازی Routing، DHCP، DNS، Wireless، ، انواع Tunnel، Firewall وqueue و غیره را کسب خواهند نمود.

MTCRE

نام کامل: Mikrotik Certified Routing Engineer

معادل فارسی: مهندسی مسیر یابی شبکه های میکروتیک

پیش نیاز این دوره ی آموزشی دوره ی MTCNA است. در دوره آموزشی مهندسی مسیر یابی شبکه های میکروتیک مفاهیم و تنظیمات مربوط به مسیریابی بر روی میکروتیک به طور کامل آموزش داده خواهد شد. در پایان این دوره آموزشی دانش پذیران قادر به راه اندازی Route های استاتیک و داینامیک مانند OSPF و همچنین تنظیمات انواع تونل ها و VLAN و غیره خواهند بود.

MTCWE

نام کامل: Mikrotik Certified Wireless Engineer

معادل فارسی: مهندسی شبکه های بی سیم میکروتیک

پیش نیاز این دوره ی آموزشی دوره ی MTCNA است. در دوره آموزشی MTCWE مفاهیم و تنظیمات انواع لینک های بی سیم با استفاده از میکروتیک به طور کامل آموزش داده خواهد شد. در پایان این دوره آموزشی دانش پذیران قادر به راه اندازی کلیه حالت های لینک های بی سیم مانند  Point to Point یا Point to Multipoint خواهند بود.

MTCTCE

نام کامل: Mikrotik Certified Traffic Control Engineer

معادل فارسی: مهندسی کنترل ترافیک شبکه های میکروتیک

پیش نیاز این دوره ی آموزشی دوره ی MTCNA است. در دوره آموزش MTCTCE مفاهیم و تنظیمات مربوط به کنترل پهنای باند و مسیر عبوری پکت ها و مفاهیم Firewall بر روی میکروتیک به طور کامل و پیشرفته آموزش داده خواهد شد. در پایان دوره آموزشی MTCTCE دانش پذیران قادر به راه اندازی انواع صف ها، انواع فیلتر ها و سایر موارد مرتبط در روتر میکروتیک خواهند بود.

MTCUME

نام کامل: Mikrotik Certified User Management Engineer

معادل فارسی: مهندسی مدیریت کاربران شبکه های میکروتیک

پیش نیاز این دوره ی آموزشی دوره ی MTCNA است. در دوره ی مهندسی مدیریت کاربران شبکه های میکروتیک مفاهیم و تنظیمات مربوط به User Manager و RADIUS برروی میکروتیک به طور کامل آموزش داده خواهد شد. در پایان این دوره آموزشی دانش پذیران قادر به راه اندازی مباحث پیشرفته تونل ها، Accounting، مدیریت کاربران با User Manager  و Hotspot و غیره خواهند بود.

MTCIPv6E

نام کامل: Mikrotik Certified IPv6 Engineer

معادل فارسی: مهندسی شبکه های مبتنی بر IP ورژن ۶ میکروتیک

پیش نیاز این دوره ی آموزشی دوره ی MTCNA است. در این دوره مباحث مرتبط با مفاهیم IP نسخه ۶ و برخی از سرویس هایی که با این پروتکل در میکروتیک کار می کنند آموزش داده می شوند.

MTCINE

نام کامل:Mikrotik Certified Inter-Networking Engineer

معادل فارسی: مهندسی ارتباطات بین شبکه ای میکروتیک

پیش نیاز این دوره ی آموزشی دوره ی MTCRE و MTCNA است. این دوره تنها دوره ی میکروتیک است که نیاز به گذراندن دو دوره ی دیگر میکروتیک را دارد. دراین دوره آموزشی مفاهیم و تنظیمات مربوط به پروتکل  های BGP ، MPLS  و VPLS برروی میکروتیک به طور کامل آموزش داده خواهد شد. در پایان دوره دانش پذیران قادر به راه اندازی سرویس های مورد نیاز برای مراکز  سرویس دهنده های اینترنت (ISP) خواهند بود.

در این مقاله بطور کامل توضیح داده شد که میکروتیک چیست؟ در صورت بروز هر گونه سوال و مشکل می توانید با تیم پشتیبانی مبین هاست تماس حاصل فرمایید. و برای اطلاعات بیشتر میتوانید به سایت میکروتیک مراجعه کنید .