جستجو در بین فایل ها در لینوکس

آموزش, دستورات لینوکس | واحد آموزش مبین هاست | 13 اردیبهشت 1396

جستجو در بین فایل ها در لینوکس

جستجو در بین فایل ها در لینوکس

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در سرور مجازی لینوکس خود مجبور به پیدا کردن یک فایل بوده باشید. و یا گاهی دنبال یک عبارت در داخل فایلهای سرورمجازی خود میگردید. اما چطور می توان با استفاده از خط فرمان اینکار را انجام داد؟  در این آموزش به نحوه جستجو در بین فایل ها در لینوکس خواهیم پرداخت.

دستور find

از این دستور برای جستجو فایل ها بر روی سرور مجازی استفاده می شود به دستور زیر دقت کنید:

# find  .  -iname  'File*'

در این عبارت که مشاهده می کنید ابتدا از دستور find استفاده کردیم. سپس مسیری که در آنجا باید جستجو کند. سپس آپشن مورد نظر دقت کنید ما اینجا از iname استفاده کردیم. این آپشن تفاوتی بین بزرگی و کوچیکی حروف فایل ها در لینوکس قرار نمیدهد. اگر از name استفاده میکردیم بزرگی و کوچکی حروف باید رعایت می شد. و اگر اسم کامل یک فایل را یادتان رفته بود و بخشی از آن را یادتان هست کافیست آن را بنویسید و به جای بقیه اسم * قرار دهید.

دستور grep

برای جستجو عبارت درون فایل ها از این دستور استفاده می شود. به دستور زیر دقت کنید:

# grep   "string"  confing.conf

همینطور که مشاهده می کنید به شکل بالا ابتدا از دستور grep استفاده میکنیم. سپس عبارت مورد نظری که میخواهید آن را سرچ کتید و در قسمت بعدی فایلی که میخواهید در آن دنبال متن مورد نظر بگردید. اگر نمیدانید در کدام فایل دنبال عبارت مورد نظر خود بگردید از اپشن r- استفاده کنید به این شکل ابتدا دستور grep سپس اپشن و عبارت مورد نظر خود می توان استفاده کرد.

دستور locate

از این دستور نیز برای جستجو در بین فایل ها در لینوکس استفاده می شود. هم چنین از دستوراتی مثل whereis ، which می توان استفاده کرد به دستور زیر دقت کنید:

# locate  file.tar.gz

هینطور که مشاهده میکنید ابتدا دستور locate را مینویسیم سپس فایل مورد نظر اگر میخواهید همه فایل های .tar.gz را پیدا کنید کافیست که به جای اسم از * استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و رفتن به قسمت مقالات آموزشی مبین هاست اینجا را کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.