جستجو در بین فایل ها در لینوکس

جستجو در بین فایل ها در لینوکس

جستجو در بین فایل ها در لینوکس

خیلی وقتها پیش میاد که در سرورمجازی خود مجبور به پیدا کردن یک فایل خواهیم بود . گاهی دنبال یک عبارت در داخل فایلهای سرورمجازی خود میگردیم اما چطوری میشه با استفاده از خط فرمان اینکار رو انجام داد ؟  در این آموزش به نحوه جستجو در بین فایل ها در لینوکس خواهیم پرداخت.

دستور find

از این دستور برای پیدا کردن فایل ها برروی سرورمجازی استفاده میشود به دستور زیر دقت کنید:

# find  .  -iname  'File*'

در این عبارت که مشاهده میکنید ابتدا از دستور find استفاده کردیم سپس مسیری که در آنجا باید جستجو کند سپس اپشن مورد نظر دقت کنید ما اینجا از iname استفاده کردیم این اپشن تفاوتی بین بزرگی و کوچیکی حروف فایل ها قرار نمیدهد اگر از name استفاده میکردیم بزرگی و کوچکی حروف باید رعایت میشد. و اگر اسم کامل یک فایل را یادتان رفته بود و بخشی از آن را یادتان هستش کافیست آن را بنویسید و به جای بقیه اسم * قرار دهید.

دستور grep

برای جستجو عبارت درون فایل ها از این دستور استفاده میشود. به دستور زیر دقت کنید:

# grep   "string"  confing.conf

همینطور که مشاهده میکنید به شکل بالا ابتدا از دستور grep استفاده میکنیم سپس عبارت مورد نظری که میخواهید آن را سرچ کتید و در قسمت بعدی فایلی که میخواهید در آن دنبال متن مورد نظر بگردید. اگر نمیدانید در کدام فایل دنبال عبارت مورد نظر خود بگردید از اپشن r- استفاده کنید به این شکل ابتدا دستور grep سپس اپشن و عبارت مورد نظر خود میتوان استفاده کرد.

دستور locate

از این دستور نیز برای پیدا کردن فایل استفاده میشود هم چنین از دستوراتی مثل whereis ، which میتوان استفاده کرد به دستور زیر دقت کنید:

# locate  file.tar.gz

هینطور که مشاهده میکنید ابتدا دستور locate را مینویسیم سپس فایل مورد نظر اگر میخواهید همه فایل های .tar.gz را پیدا کنید کافیست که به جای اسم از * استفاده کنید.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید به این قسمت مراجعه کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *