Nginx چیست ؟ | گردآوری و منتشر شده توسط تیم آموزشی مبین هاست

Nginx چیست ؟

Nginx چیست ؟

Nginx چیست ؟

تا بحال با بسیاری از وب سایت‌ها  که از وب سرور Nginx استفاده می کنند روربرو شده‌ایم. حال ممکن است این سوال برایمان پیش بیاید که Nginx چیست ؟ وب سرور Nginx یک وب سرور متن باز با لایسنس bsd می باشد این وب سرور خیلی سریع و قدرتمند است که تلفظ صحیح آن engine x می‌باشد. پروژه Nginx در سال 2001 توسط ایگور سیسوف شروع به کار کرد و به مرحله اجرا درآمد. این پروژه برای موتور جستجوی روسی به اسم Rambler طراحی شده بود که Nginx برای این وب سایت در سال سپتامبر 2008 روزانه بیش از ۵۰۰ میلیون درخواست را هندل میکرد. وب سرور Nginx یکی از انعطاف پذیر ترین وب سرور های جهان است و کانفیگ آن را میتوانید با توجه به نیازهای خود بر روی سرور مجازی انجام دهید.

نکته: میتوانید این وب سرور را به راحتی برروی سرورمجازی خود نصب کنید و از امکانات آن بهرمند شوید.

امکانات Nginx

برای اینکه بهتر درک کنید که Nginx چیست ؟ باید با امکانات آن بیشتر آشنا شوید. از Ngnix به عنوان وب سرور و همچنین به عنوان پروکسی معکوس پروتکل های HTTP , HTTPS , SMTP , POP3 و IMAP میتوان استفاده کرد. و همچنین از آن به عنوان لود بالانسر فوق قوی و پایدار نیز میتوان اشاره کرد.
دقت داشته باشید مستندات Nginx بسیار کامل است. و میتوانید هنگام کانفیگ Ngnix برروی وی پی اس خود با توجه به نیازهای خود از آن استفاده کنید. وب سرور Nginx برای مدیریت connection برای هر درخواست یک Thread انحصاری ایجاد میکند. و همچنین سیستم Thread Poll هم به مدیریت و نوبت دهی زمانی Thread ها می پردازد.
به این شکل هرگاه که درخواست جدیدی برقرار نشده بود وب سرور درخواست ها را در نوبت ارائه می کند. این روش استفاده از Thread ها در وب سرور Nginx بسیار کارامد است.

چه شرکتی هایی از Nginx استفاده میکنند؟

بیش از 75 هزار کمپانی در سایت Siftery ثبت شده اند که از وب سرور Nginx استفاده میکنند از این لیست میتوان به شرکتهای زیر توجه کرد :

Autodesk, Atlassian, Intuit, T-Mobile, GitLab, DuckDuckGo, Microsoft, IBM, Google, Adobe, Salesforce, VMWare, Xerox, LinkedIn, Cisco, Facebook, Target, Citrix Systems, Twitter, Siemens, AT&T, PayPal, Vodafones, Nike, EMC, SAP, Yahoo!, Apple, Intel, eBay, JP Morgan chase, Oracle, Airbnb, Groupon, Uber, HubSpot, Spotify, Electronic Arts (EA), Yelp and …

برای اطلاعات بیشر میتوانید به سایت Nginx مراجعه کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *