معرفی دامنه gov و قوانین ثبت و انتقال آن

چه سازمان‌هایی می‌توانند نسبت به ثبت این دامنه اقدام کنند؟

دامنه GOV یک دامنه‌ی سطح بالا (sTLD) در سیستم نام‌گذاری دامنه در سطح اینترنت است. این دامنه از ابتدای کلمه Government به معنای دولت گرفته شده است که نشان دهنده محدودیت استفاده از آن و مختص بودن به نهادهای دولتی است. این دامنه توسط آژانس امنیت سایبری و امنیت زیر ساخت (CISA) که بخشی از وزارت امنیت داخلی ایالت متحده است پشتیبانی شده، هم‌چنین دامنه GOV توسط اداره‌ی خدمات عمومی ‌(GSA) که یک آژانس مستقل از دولت فدرال ایالت متحده است نیز اداره می‌شود.

معرفی دامنه GOV

دامنه gov چیست

دامنه GOV یکی از شش پسوند دامنه اصلی سطح بالا است که در RFC 920 تعریف شده است. اگرچه این دامنه در ابتدا برای هرنوع اداره یا سازمان دولتی در نظر گرفته شده بود، اما حالا فقط سازمان‌های دولتی واقع در ایالات متحده می‌توانند نسبت به ثبت این دامنه اقدام کنند. بنابراین، ایالات متحده تنها کشوری است که علاوه بر دامنه سطح بالای کد کشور (.us)، یک دامنه سطح بالای خاص دولتی نیز دارد. کشورهای دیگر معمولاً برای استفاده از این دامنه کد کشور خود (ccTLD) را در کنار پسوند GOV قرار می‌دهند. برای مثال، .gov.uk دامنه دولت بریتانیا و .gc.ca دامنه دولت کانادا است.

از سال 1997 اداره‌ی خدمات عمومی‌ (GSA) مدیریت دامنه .GOV را آغاز کرد. مسئولیت TDL تحت قانون DOTGOV در سال 2020، به CISA منتقل شد.

تاریخچه دامنه GOV چیست؟

از سال 1997، اداره General Services Administration (GSA) دامنه .GOV را ایجاد و مدیریت آن را بر عهده گرفت. سپس در سال 2020 مسئولیت این دامنه‌ی سطح بالا، تحت برنامه‌ای به نام «dotgov online trust in government act of 2020» و بعنوان بخشی از برنامه «Consolidated Appropriations Act, 2021» به سازمان CISA منتقل شد.

دامنه .GOV چه کاربردهایی دارد؟

بسیاری از وب‌سایت‌های دولتی در ایالات متحده از این دامنه استفاده می‌کنند، اگرچه بسیاری از آن‌ها نیز از دامنه‌های مثل دامنه .us مانند leg.state.nv.us، دامنه .com مانند (myflorida.com)، دامنه .org مانند ( lacity.org) یا سایر TLD ها (به عنوان مثال، Senate.mn) استفاده می‌کنند. لیست کامل دامنه های .GOV ثبت شده در dotgov.gov/data منتشر شده است.

بیشتر سازمان‌های دولتی باید از دامنه .GOV یا سایر دامنه‌های دولتی برای وب‌سایت، ایمیل و خدمات خود استفاده کنند. خرید این دامنه برای سازمان‌های دولتی سودمند است چرا که باعث می‌شود به برندی قابل اعتماد برای افراد تبدیل شوند. افراد با مشاهده این پسوند دامنه متوجه می‌شوند که شما یک سازمان وابسته به دولت هستید. استفاده از این پسوند دامنه مزایای زیر را به همراه دارد:

 • نشان می‌دهد که خدمات، ایمیل و وب‌سایت متعلق به یک سازمان قابل اعتماد است.
 • از نظر قانونی به شما اعتبار بیشتری می‌دهد.

ثبت، انتقال و تمدید دامنه .GOV

ثبت دامنه gov در ایالات متحده امریکا

ثبت و خرید دامنه .GOV صرفاً در اختیار «سازمان‌های دولتی مستقر در ایالات متحده و نهادهای تحت کنترل عمومی» ‌قرار می‌گیرد. با استفاده از دامنه .GOV برای سرویس‌های آنلاین به عموم افراد کمک می‌کنید تا وب‌سایت شما را به عنوان یک منبع دولتی قابل اعتماد شناسایی کنند. درخواست‌ها برای ثبت این دامنه باید از یک مرجع قانونی و مجاز ارسال شوند که برای سازمان‌های دولتی فدرال، بومی، ایالتی، بین ایالتی، درون ایالتی مستقل و سازمان‌های دولتی شهر/ منطقه کمی‌ متفاوت است.

همان‌طور که می‌دانید نام دامنه باید در سطح جهانی منحصر بفرد باشد. این موضوع در مورد پسوند دامنه‌ GOV نیز صدق می‌کند. با این حال، سازمان‌ها باید توجه داشته باشند که لازم است نام‌های منحصربه‌فردی را برای دامنه‌ی خود انتخاب کنند ضمن آنکه  نام‌های یکسان یا حداقل مشابه سازمان را نیز خریداری کنند. مراحل مورد نیاز برای ثبت دامنه .GOV در «ایالات متحده» به شرح زیر است. در بخش‌های بعدی به ثبت این دامنه در ایران نیز خواهیم پرداخت.

انتخاب نام مناسب

نام دامنه باید نشان‌دهنده‌ی سازمان و خدمات شما به جهان در فضای آنلاین باشد. نام‌های دامنه خوب به یاد ماندنی هستند و افراد به راحتی می‌توانند آنها را به خاطر بسپارند و باید از الزامات کلی نامگذاری و قوانین خاصی که نوع سازمان شما باید تابع آن باشد، پیروی کنند. پس از بررسی شرایط نامگذاری، باید مطمئن شوید که نام مورد نظر از قبل ثبت نشده باشد.

ا‌نتخاب هاست DNS

بعد از انتخاب نام دامنه مناسب، نیاز به خرید هاست و تنظیم DNS برای آن خواهید داشت.

تهیه و ارسال مجوز

به منظور درخواست ثبت دامنه یک مجوز از مرجع مجاز نیاز دارید. اینکه این مجوز را از چه کسی باید دریافت کنید به سازمان شما بستگی دارد، اما به طور کلی این مجوز از بالاترین رتبه یا مقام در سازمان شما صادر می‌شود.

برای تهیه مجوز، بهتر است نام و اطلاعات تماس فرد معتمدی که به مسائل امنیتی آشناست را وارد کنید. از قائم مقام خود بخواهید که سند را روی سربرگ رسمی‌ امضا کرده و سپس مجوز را در قالب pdf ارسال کند. منتظر بررسی باشید.

پس از تکمیل فرم آنلاین، باید مجوز درخواست دامنه آنلاین را برای وب‌سایت ثبت کننده GOV ارسال کنید. سپس درخواست شما بررسی خواهد شد. بررسی درخواست در حدود 20 روز طول خواهد کشید و حتی در برخی موارد بیشتر نیز می‌شود.

افزودن آدرس‌های Nameserver

پس از تأیید مجوز به شما این فرصت داده خواهد شد که Nameserverهای خود را تنظیم کنید. این یک مرحله ضروری است: دامنه تا زمانی که Nameserverها به درستی تنظیم نشده باشند با پسوند GOV فعال نخواهد شد.

دامنه .GOV تنها امکان انتقال به این اشخاص را دارد:

 • مالک به مالک دیگر
 • ثبت کننده به ثبت کننده دیگر

برای انتقال دامنه .GOV خود به مالک دیگر، باید مجوز کتبی مالک فعلی و مالک جدید را به تیم مدیریت دامنه ارائه دهید. دامنه‌های GOV برای یک دوره‌ی یک ساله تا پنج ساله ثبت می‌شوند، اما به طور خودکار منقضی نمی‌شوند. در طول فرآیند تمدید، ثبت نام کننده باید واجد شرایط بودن و اطلاعات تماس دامنه خود را برای تأیید صحت بررسی کند.

پیش‌نیاز‌های عمومی‌

پیش نیازهای عمومی دامنه gov

از آنجایی که فقط سازمان‌های دولتی می‌توانند دامنه .GOV را ثبت کنند، بنابراین برای داشتن چنین دامنه‌ای نیاز به الزامات و پیش نیازهایی است. الزامات عمومی این پسوند دامنه شامل این موارد است:

 • شایستگی
 • الزامات نامگذاری
 • فعالیت‌های مجاز و فعالیت‌های ممنوع

شایستگی

فقط سازمان‌های دولتی و بخش عمومی‌ مستقر در ایالت متحده آمریکا واجد شرایط دریافت این پسوند دامنه هستند. این شامل هر نهاد دولتی فدرال، ایالتی، محلی و منطقه‌ای یا سایر نهادهای تحت کنترل عمومی‌ می‌شود. واجد شرایط بودن درخواست کننده تحت برنامه Dot Gov تعیین می‌شود که توسط معیارهای اداره‌ی سرشماری ایالات متحده برای طبقه بندی دولت‌هاست.

واجد شرایط بودن از طریق نامه‌ای که توسط مرجع مجاز شما امضا شده است تایید می‌شود. عنوان مقامی‌ که این نامه را امضا می‌کند بین سازمان‌های مختلف متفاوت است اما معمولاً بالاترین مقام اجرایی سازمان این نامه را امضا می‌کند. نامه باید شامل اطلاعات آدرس و تماس باشد. سپس مورد بررسی قرار می‌گیرد و ممکن است حین بررسی، اسناد دیگری نیز مبنی بر صحت ادعای درخواست کننده هم درخواست شود.

نامگذاری

در حالی که نام دامنه باید منحصر بفرد باشد، شهرداری‌ها و طرح‌های زیرمجموعه آنها می‌توانند نام‌های یکسانی را داشته باشند. قوانین نامگذاری برای جلوگیری و سردرگمی ‌در مورد نام یا خدمات سازمان است؛ همچنین نام دامنه باید با نام و خدمات سازمان شما مطابقت داشته باشد و نباید برای عموم مردم گمراه کننده یا گیج کننده باشد.

فعالیت‌های مجاز

با این حال، حتی یک مورد سوء استفاده از دامنه Gov می‌تواند بر کل دامنه‌های ثبت شده با این پسوند تاثیر منفی بگذارد. چند دسته از فعالیت‌های ممنوع در این دامنه وجود دارد که از نظر قانونی ممنوع یا با ماهیت سوء استفاده تلقی می‌شود.

از جمله اطلاعات مورد نیاز برای دامنه .Gov اطلاعات تماس است. برای داشتن این دامنه همواره باید اطلاعات تماس شفاف و دقیقی را ارائه کنید. به طور عمومی مخاطبانی که به وب‌سایت دسترسی دارند شامل:

مخاطب Administrative: شخصی است که محتوای دامنه شما را کنترل یا تأیید می‌کند و در واقع مدیر عملیات دامنه است.

مخاطب Technical: شخصی است که مستقیماً DNS شما را مدیریت و اجرا می‌کند.

علاوه بر این دو مورد ما توصیه می‌کنیم که یک مخاطب امنیتی (Security) نیز ایجاد کنید و هم‌چنین در راستای امنیت بیشتر نیز می‌توانید برای خرید SSL اقدام کنید.

فعالیت‌های ممنوع

فعالیت‌هایی که انجام آنها از طریق دامنه .gov غیر مجاز و ممنوع تلقی می‌شود عبارت است از:

فعالیت‌های تجاری: دامنه نباید برای مقاصد تجاری به نفع افراد یا نهادهای خصوصی استفاده شود.

مبارزات سیاسی: این دامنه نباید برای اهداف کمپین‌های سیاسی مورد استفاده قرار گیرد.

محتوای غیرقانونی: این دامنه نباید برای توزیع و تبلیغ مطالبی استفاده شود که نشر آن قوانین قابل اجرا را نقض می‌کند.

فعالیت‌های سایبری: یک سایت .GOV باید یک فضای امن و قابل اعتماد باشد. دامنه .GOV نباید بد افزارهایی را توزیع، ریدایرکت‌های باز را میزبانی کند یا در فعالیت‌های سایبری مخرب شرکت داشته باشد.

ثبت، انتقال و تمدید دامنه gov.ir

ثبت و انتقال دامنه gov.ir

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم دامنه gov.ir یک دامنه مرتبه سوم است. GOV مخفف عبارت Government است و فقط نهادهای حکومتی شامل قوای سه گانه و کلیه نهادهای وابسته به آن‌ها مانند نهاد مقام معظم رهبری، مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس خبرگان، فرمانداری و استانداری‌ها و نظایر آن‌ها می‌توانند از این دامنه استفاده کنند.

از جمله شرایط لازم برای ثبت دامنه GOV.ir عبارتند از:

 • عین نام متقاضی به همان صورت که در قانون تاسیس یا اساسنامه آمده است ذکر شود.
 • طول دامنه باید بین 3 تا 63 کاراکتر باشد.
 • حروف انگلیسی، اعداد و خط تیره جز در ابتدا و انتهای نام دامنه قابل استفاده هستند.
 • این دامنه مختص به بخش‌های اجرایی و وزارتخانه‌های جمهوری اسلامی است.

مدارک مورد نیاز برای ثبت دامنه .gov.ir عبارتند از:

 • درخواست کتبی بر روی سربرگ بوده و به امضای بالاترین مقام مسئول رسیده باشد.
 • ارائه‌ی شناسه ملی اشخاص حقوقی و کد پستی ده رقمی ‌آخرین محل سکونت الزامی‌ست.
 • در صورت لزوم مدارک دیگری از متقاضیان شامل قانون تاسیس یا اساسنامه نهاد مربوطه که برای تعیین هویت ضروری هستند نیز درخواست می‌شود.

برای انتقال دامنه GOV نیز کافی است که به پورتال کاربری خود در وب‌سایت ایرنیک وارد شوید، سپس وارد بخش تنظیمات دامنه‌ای شده که قصد انتقال آن را دارید و روی گزینه انتقال فروش این دامنه کلیک می‌کنیم.

پس از کلیک بر روی این گزینه کدی نمایش داده می‌شود که به شخص خریدار تعلق دارد. در این مرحله کار شما به عنوان فروشنده‌ی دامنه به اتمام رسیده است. مدت زمان مالکیت دامنه gov.ir یک تا 5 سال است و پس از این مدت می‌توان نسبت به تمدید دامنه اقدام کرد.

سوالات متداول

تفاوت دامنه .GOV و gov.ir چیست؟

دامنه .gov فقط برای سازمان‌های دولتی ایالات متحده قابل استفاده است؛ اما سایر کشورها برای استفاده از دامنه GOV باید آن را به همراه دامنه اختصاصی کشورشان به کار ببرند. برای مثال سازمان‌های ایرانی می‌توانند از نام دامنه gov.ir استفاده کنند.

دامنه .gov برای چه کاربرانی مناسب است؟

دامنه .gov مخفف کلمه Government و مختص سازمان‌های دولتی ایالات متحده است. این دامنه نمی‌تواند برای سایت‌های فروشگاهی و غیره مورد استفاده قرار گیرد.

چگونه می‌توانیم در ایران دامنه .gov ثبت کنیم؟

برای ثبت دامنه gov.ir ابتدا نیاز است تا درخواست خود را بر روی یک سربرگ به همراه بالاترین امضای مقام مربوط به سازمان ارائه دهید. سپس باید نام دامنه مناسبی را انتخاب و پس از بررسی موجود بودن و ارسال درخواست، نام دامنه ثبت خواهد شد.

امتیاز شما به این مطلب
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − 5 =