معرفی VMware Tools

اگر شما یک کارشناس شبکه هستید یا حداقل با حوزه IT درارتباطید قطعا تا به امروز به محصولات شرکت VMWARE احتیاج پیدا کرده‌اید. امروزه کاربرد نرم افزارهای مجازی ساز در این حوزه برای همگی ما ملموس است. در هنگام کار کردن با محصولات مختلف این شرکت بهتر است همیشه کار کردن با آن ها را برای خود ساده تر کنید. یکی از مجموعه ابزارهای بسیار کاربردی برای راحتی بیشتر هنگام کار با ماشین های مجازی در بسترهای مختلف مجازی ساز، VMware tools است.

 

VMware Tools

 

VMware Tools

VMware Tools یک مجموعه رایگان و اختیاری از درایورها و ابزارهای کمکی است که هم عملکرد سیستم عامل مهمان ماشین مجازی و هم تعامل بین مهمان و میزبان را افزایش می‌دهد. اگر VMware Tools را در سیستم عامل مهمان نصب نکنید، کارآیی ماشین مجازی فعالیت‌های مهمی را از دست می‌دهد.

اجزای VMware Tools

 1. services (خدمات)

 2. Device Drivers (درایورهای دستگاه)

 3. User Process (فرآیند کاربر)

 4. Control Panel (کنترل پنل)

 

در ادامه به تفکیک هریک را توضیح می‌دهیم

 

 • خدمات – ارتباط بین سیستم عامل مهمان و میزبان را مدیریت می‌کند. این برنامه که در پس زمینه اجرا می شود در سیستم عامل های مهمان ویندوز exe، در سیستم عامل مهمان Mac OS X vmware-tools-daemon و در سیستم عامل های مهمان Linux، FreeBSD و Solaris vmtoolsd نامیده می‌شود.

 

 • VMware Device Drivers – بسیاری از درایورهای سیستم عامل مهمان را برای سخت افزار فیزیکی جایگزین می‌کند تا اتصال شبکه را تضمین کند و از مشکلات سازگاری درایو جلوگیری کند. VMware Device Drivers عملیات ماوس را روان می‌کند، اشتراک پوشه را در دسترس قرار می‌دهد و صدا، گرافیک و عملکرد شبکه را بهبود می‌بخشد.

 

 • User Process – به مدیر این امکان را می‌دهد که متن را بین کنسول از راه دور VMware و سیستم عامل میزبان برش داده و جایگذاری کند. همچنین عملکرد اشاره گر ماوس و وضوح صفحه نمایش را بهبود می‌بخشد. فایل برنامه برای VMware User Process vmtoolsd.exe در سیستم عامل های مهمان ویندوز و vmware-user در سیستم عامل های مهمان Linux، Solaris و FreeBSD نامیده می‌شود.

 

 • کنترل پنل VMware Tools که در مجموعه ای از تب ها سازماندهی شده است، یک محیط گرافیکی را فراهم می کند که در آن تنظیمات VMware Tools قابل پیکربندی است.

قابلیت‌های VMware Tools 

 • پیام ها را از سیستم عامل میزبان به سیستم عامل مهمان منتقل کنید.
 • سیستم عامل مهمان را به عنوان بخشی از سرور vCenter و سایر محصولات VMware سفارشی کنید.
 • اسکریپت هایی را اجرا کنید که به خودکارسازی عملیات سیستم عامل مهمان کمک می‌کند. اسکریپت ها زمانی اجرا می‌شوند که وضعیت برق ماشین مجازی تغییر کند.
 • زمان را در سیستم عامل مهمان با زمان سیستم عامل میزبان همگام کنید.

نصب VMware Tools این مشکلات را از بین می برد یا بهبود می بخشد:

 • وضوح تصویر پایین
 • عمق رنگ نامناسب
 • نمایش نادرست سرعت شبکه
 • حرکت محدود ماوس
 • عدم توانایی در کپی و چسباندن و کشیدن و رها کردن فایل ها
 • صدای از دست رفته
 • امکان گرفتن عکس های فوری خاموش از سیستم عامل مهمان را فراهم می‌کند
 • زمان را در سیستم عامل مهمان با زمان روی سیستم میزبان(هاست) هماهنگ می‌کند.

 

VMware Tools

فرمت های ابزار VMware

 1. ISO ها (شامل نصب کننده): این ها با محصول بسته بندی می‌شوند و بسته به محصول VMware و سیستم عامل مهمان نصب شده در ماشین مجازی، به روش های مختلفی نصب می‌شوند. برای اطلاعات بیشتر به بخش نصب ابزارهای VMware مراجعه کنید. VMware Tools یک فایل ISO متفاوت برای هر نوع سیستم عامل مهمان پشتیبانی شده ارائه می‌دهد: Mac OS X، Windows، Linux، NetWare، Solaris، و FreeBSD.
 2. Open VM Tools (OVT): این پیاده‌سازی منبع باز VMware Tools است که برای نگهبانان توزیع لینوکس و فروشندگان لوازم مجازی در نظر گرفته شده است. OVT ها عموماً در نسخه های فعلی توزیع های محبوب لینوکس گنجانده شده اند و به مدیران این امکان را می دهند تا بدون زحمت ابزارهای VMware را در کنار بسته های دیگر لینوکس نصب و به روز کنند. با OVT می‌توانید خاموش کردن، احراز هویت برای عملیات سیستم‌عامل مهمان و خیلی کارهای دیگررا انجام دهید. OVT همچنین مسئول همگام سازی ساعت بین مهمان و میزبان، و خاموش کردن سیستم فایل مهمان است.
 3. بسته‌های خاص سیستم عامل (OSP): بسته‌های باینری قابل بارگیری که توسط VMware برای نسخه‌های خاصی از توزیع‌های لینوکس ساخته و ارائه می‌شوند. OSP ها معمولاً برای نسخه های قدیمی تر مانند RHEL 6 در دسترس هستند. اکثر نسخه های فعلی لینوکس شامل Open VM Tools هستند که نیاز به نصب جداگانه OSP ها را از بین می‌برد. این OSP های VMware Tools از قالب ها و استانداردهای بسته بومی مانند rpm و deb استفاده می‌کنند.

مزایای Open-VM Tools

 • مزیت اصلی OVT این واقعیت است که توزیع‌های لینوکس در اکثر موارد توسط یک فایل ISO نصب می‌شوند، بنابراین وقتی یک VM لینوکس جدید در محیط خود ایجاد می‌کنید و از این ISO نصب استفاده می‌کنید، احتمالا به یک OVT خارج از فایل ISO نیاز خواهید داشت.
 • بسته OVT بسته کوچکی است که همراه با سیستم عامل مهمان ارائه می‌شود و  برای هر توزیع خاص بهینه شده است.

مزایای استفاده از OSP ها :

 • می‌توانید از مکانیسم های به روز رسانی بومی سیستم عامل مهمان برای دانلود، نصب و مدیریت ابزارهای VMware استفاده کنید.
 • شما می‌توانید بدون نیاز به ارتقاء به آخرین نسخه vSphere، به آخرین نسخه ابزار VMware ارتقا دهید.
 • از آنجایی که OSP های VMware Tools از بهترین شیوه ها و استانداردهای سیستم عامل لینوکس خاص پیروی می کنند، OSP ها از مکانیسم های استاندارد برای تعیین وابستگی ها در بین بسته ها استفاده می‌کنند. این مکانیسم ها به شما امکان می‌دهد بسته ها را روی ماشین های مجازی با یا بدون اجزای گرافیکی بررسی کنید.
 • می‌توانید از ابزارهای استاندارد سیستم عامل برای بررسی OSP ها در حین نصب VMware Tools استفاده کنید. این فرآیند به شما این امکان را می‌دهد که به راحتی تعیین کنید کدام اجزا را نصب کنید و اعتبار بسته بندی را تأیید کنید.
 • مهم: اگر می‌خواهید از مکانیسم‌های به‌روزرسانی بومی، به جای سرور vCenter، برای مدیریت به‌روزرسانی‌های ابزارهای VMware استفاده کنید، از OSP استفاده کنید. اگر از OSP استفاده می‌کنید، وضعیت ابزار VMware در تب Summary ماشین مجازی به صورت Guest Managed می‌باشد. وضعیت Guest Managed به این معنی است که شما نمی توانید از سرور vCenter برای مدیریت ابزارهای VMware استفاده کنید و نمی‌توانید از vSphere Update Manager برای ارتقای ابزارهای VMware استفاده کنید.

نصب VMware Tools

اگرچه سیستم عامل مهمان می‌تواند بدون VMware Tools اجرا شود، بسیاری از ویژگی های VMware تا زمانی که ابزار VMware را نصب نکنید در دسترس نیستند. به عنوان مثال، اگر VMware Tools را در ماشین مجازی خود نصب نکرده اید، نمی‌توانید از گزینه های خاموش کردن یا راه اندازی مجدد از نوار ابزار استفاده کنید.

شرکت WMware محصولات متعددی را برای مجازی سازی در اختیار کاربران خود قرار داده است. همچنین مراحل نصب VMware Tools بسته به محصول VMware شما و سیستم عامل مهمان که نصب کرده اید متفاوت است.

برای نصب این ابزار در سیستم عامل های مبتنی بر لینوکس به سراغ مقاله  ” نصب open-vm-tools در لینوکس”  بروید.

برای نصب این ابزار در نسخه های مختلف سیستم عامل ویندوز به سراغ مقاله  ” نصب VMware Tools در ویندوز”  بروید.

ارتقا

آیا ارتقاء ابزارهای VMware پس از ارتقاء به vSphere اجباری است؟ پاسخ کوتاه این است که خیر، در بیشتر موارد ارتقاء ابزار VMware اختیاری است. با این حال، همیشه توصیه می شود که آخرین نسخه VMware Tools را اجرا کنید. بنابراین، اگر ارتقاء ابزارها همیشه توصیه شود، چه مزیتی دارد؟

مزایای ارتقا

با توجه به اینکه ارتقای ابزارهای VMware در تعداد زیادی از ماشین‌های مجازی می‌تواند دشوار باشد، شرکت VMware ماتریس پشتیبانی ابزار را گسترش داده است که به ماشین‌های مجازی که نسخه‌های قدیمی‌تر VMware Tools را اجرا می‌کنند، اجازه می‌دهد روی نسخه‌های جدیدتر ESXi اجرا شوند. علاوه بر آن به ماشین مجازی‌هایی با نسخه‌های جدیدتر نسبت به ابزارهای VMware ، اجازه اجرا در نسخه‌های قدیمی‌تر ESX/ESXi را می‌دهد.

اگرچه ارتقای ابزار VMware اختیاری است، اما همچنان به شدت توصیه می‌شود.

همچنین می‌توانید ماشین مجازی خود را طوری پیکربندی کنید که هر بار که ماشین های مجازی خود را روشن می‌کنید، به طور خودکار ارتقاء ابزارهای VMware را بررسی و اعمال کنید.

VMware Tools update and upgrade

تذکر:

 • شما باید آخرین نسخه VMware Tools را اجرا کنید یا از ابزارهای open-vm متناسب با توزیع سیستم عامل لینوکس استفاده کنید. اگرچه یک سیستم عامل مهمان می‌تواند بدون VMware Tools اجرا شود، اما برای دسترسی به آخرین ویژگی ها و به روز رسانی ها باید همیشه آخرین نسخه VMware Tools را در سیستم عامل مهمان خود اجرا کنید.

جمع بندی

همانطور که باهم دیدیم نصب این ابزار کوچک قابلیت های بسیار زیادی را برای ماشین های مجازی به ارمغان می‌آورد، اما تنها کافیست که آن را نصب نکنیم تا این قابلیت ها را از دست دهیم. این ابزار قابلیت‌های برجسته‌ی خود را در ماشین های مجازی برای همه اثبات رسانده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به این لینک مراجعه کنید. در نهایت امیدواریم که این مقاله برای شما مفید باشد.

همچنین نظرات، پیشنهادات، انتقادات و پرسش های خود را با ما درمیان بگذارید…

 

امتیاز شما به این مطلب
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − سه =