Mongodb چیست و چه زمانی از آن استفاده می‌کنیم؟

در توضیح اینکه mongodb چیست، باید بگوییم که در حال حاضر استفاده از بانک‌های اطلاعاتی غیر رابطه‌ای یا پایگاه داده‌های NoSQL، در سرتاسر جهان به دلیل افزایش حجم داده‌ها، روبه افزایش است. شرکت‌ها و مشاغل، در جست‌وجوی راه‌هایی جدید برای مدیریت حجم عظیمی از داده‌ها بوده و به دنبال بهره‌گیری از ابزارهای نوین جهت پیشرفت و توسعه خود هستند. ابزارهای غیر رابطه‌ای در مقایسه با سیستم‌های پایگاه داده سنتی رابطه‌ای ویژگی‌های متفاوتی دارند. یکی از این ابزارها mongodb یا مانگو دی بی می‌باشد که یک پایگاه داده بسیار قدرتمند و کاربردی به شمار می‌رود. در ادامه مقاله با مبین هاست همراه باشید تا ببینیم که mongodb چیست و چه کاربردهایی دارد.

mongo db چیست؟

mongo db چیست؟

حالا باید ببینیم منظور از mongodb چیست؟ مانگو دی بی نام یک پایگاه داده بسیار قدرتمند است. این پایگاه داده یک منبع باز بوده و طراحی آن به‌صورت سند محور انجام می‌گیرد. نحوه ذخیره داده‌ها، چیزی است که تفاوت mongodb را با سایر دیتابیس‌ها مشخص می‌کند. این پایگاه داده، اطلاعات را به‌صورت سند داده‌ها ذخیره می‌کند؛ در حالی که دیگر پایگاه‌های داده، اطلاعات را در قالب جدول ذخیره می‌کنند. این پایگاه داده در حدود سال 2000 تحت عنوان NoSQL به وجود آمد. هدف از ایجاد این دیتا سورس نیز، استفاده از آن در اپلیکیشن‌های مرتبط با داده و امور پردازشی بود که مدل‌های رابطه‌ای جوابگوی آن‌ها نبودند. این پایگاه داده امکانات گسترده‌ای در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد.

پایگاه داده NoSQL چیست؟

به ذخیره و دسته‌بندی اطلاعات پایگاه داده می‌گویند. پایگاه داده، امکان دسترسی مدیریت و به‌روزرسانی اطلاعات را میسر می‌کند. دیتابیس‌ها در گذشته به‌صورت سلسله مراتبی و یا شبکه‌ای بودند؛ اما در حاضر اغلب دیتابیس‌های رابطه‌ای نظیر SQL و NoSQL مورد استفاده قرار می‌گیرند. بر اساس نوع دیتابیس، روش دسترسی به اطلاعات نیز در هر یک از آن‌ها متفاوت است. NoSQL کوتاه شده عبارت Not Only SQL DataBase بوده و نوعی دیتابیس است که در سطحی وسیع‌تر از پایگاه داده‌های SQL کار می‌کند. این پایگاه داده با مدل‌های متنوعی از اطلاعات مانند Key-Value، داده‌های گرافی، مبتنی بر مستند و … مرتبط است. NoSQL با حجم‌های بزرگی از اطلاعات توزیع شده کار می‌کند و یک جایگزین مناسب برای پایگاه‌های داده رابطه‌ای می‌باشد که داده‌ها را به‌صورت جدول ذخیره می‌نماید

مزایای مانگو دی بی چه چیزهایی هستند؟

مزایای مانگو دی بی چه چیزهایی هستند؟

mongodb در حال حاضر، به‌عنوان یکی از برترین و پرکاربردترین دیتابیس‌های NoSQL محسوب شده است و طرفداران بسیاری در سرتاسر جهان دارد. علت این همه محبوبیت، مزایای بسیاری هستند که این دیتابیس با خود به همراه دارد. برای اینکه بدانیم مزایای mongodb چیست؟ در ادامه موارد مختلفی را برایتان توضیح داده‌ایم.

پلتفرم توزیع شده داده‌ها

با استفاده از mongodb، می‌توان به سطح جدیدی از دسترس‌پذیری و مقیاس‌پذیری رسید. با حذف تایم خاموشی و بدون تغییر در اپلیکیشن خود، مقیاس mongodb از نظر حجم اطلاعات و توان عملیاتی به‌طور ارتجاعی قابل انطباق می‌باشد. این تکنولوژی، منجر به انعطاف‌پذیری لازم برای مراکز داده مختلف و نیز انسجام مطلوب آن‌ها می‌گردد.

امکان توسعه سریع و تکرارپذیر

دیتابیس مانگو دی بی به علت انعطاف‌ بالا، طرح پویا، رابط گرافیکی قوی و ابزارهای خط فرمان عملیات ساخت و تغییر برنامه‌ها را بسیار تسریع کرده است.

مدل داده منعطف

این پایگاه داده، دیتاها را در داکیومنت‌های منعطف مشابه با قالب‌های JSON ذخیره می‌نماید؛ لذا باعث ساده شدن عملیات، افزایش دوام و نیز تلفیق داده‌ها می‌گردد.

کاهش هزینه کلی مالکیت

به علت وجود سرویس ابری اطلس برای mongodb ، اعضای تیم عملیات و برنامه‌نویسان می‌توانند وظایف محوله را به‌خوبی انجام دهند؛ لذا، با بهینه شدن امور و نیز به علت قابل اجرا بودن mongodb بر روی اغلب سخت‌افزارهای رایج، ارزان و در دسترس، هزینه‌های به میزان بسیاری کاهش می‌یابند.

مجموعه قابلیت‌ها و ویژگی‌های ادغام شده

مانگو دی بی دارای مجموعه قابلیت‌ها نظیر امکان تجزیه‌وتحلیل و بصری سازی اطلاعات، وجود خطوط جریان داده مبتنی بر رویداد، جستجوی متنی و مکانی، امکان پردازش گراف‌ها و نیز عملکرد درون حافظه‌ای می‌باشد.

تعهد بلندمدت

دیتابیس مانگو دی بی تابه‌حال بیش از ۳۰ میلیون بار دانلود شده و در حدود ۵۰۰۰ مشتری از خدمات این تکنولوژی در سطح سازمانی استفاده کرده‌اند.

mongoDB چگونه کار می‌کند؟

mongoDB چگونه کار می‌کند؟

رکورد به‌کاررفته در مانگو دی بی، به‌صورت سند بوده و ساختار آن دارای داده‌هایی متشکل از دو بخش field و value هستند. سندهای موجود در مانگو دی بی شبیه ساختار JSON در جاوا اسکریپت بوده؛ ولی از متغیر Binary JSON یا همان BSON استفاده می‌کنند. با استفاده از این متغیر، مانگو دی بی قادر است با انواع متنوعی از داده‌ها سازگار باشد. فیلدهایی که در اسناد وجود دارند، به ستون‌های پایگاه داده رابطه‌ای وابسته می‌باشند.

مقادیر این اسناد، می‌تواند به نسبت انواع داده‌ها متفاوت باشد. اسنادی که به منزله شناساگر مخصوص کلید اولیه مانگو دی بی هستند، یک واحد بیس در mongodb به شمار می‌روند. این مجموعه‌ها درواقع دسته‌ای از اسناد و عملیات می‌باشند که هم‌ارز جداول موجود در دیتابیس‌های رابطه‌ای هستند. هر نوع اطلاعاتی ممکن است در این مجموعه‌ها باشد؛ اما نمی‌توانند در دیتابیس‌های مختلف منتشر شوند. فرمت تبادل داده و ذخیره اسناد در مانگو دی بی از نوع BSON بوده و اشتراک‌گذاری خودکار از ویژگی‌های داده‌های آن می‌باشد.

امکانات پایگاه داده مانگو دی بی

امکانات پایگاه داده مانگو دی بی

بیایید ببینیم که امکانات mongodb چیست. دیتابیس مانگو دی بی یک پلتفرم مجانی و متن باز بوده و در گروه دیتابیس NoSQL قرار می‌گیرد. این پایگاه داده از اسناد JSON نظیر schemata بهره گرفته و به زبان‌های ++C، C و JavaScript نگاشته شده است. ازجمله امکانات این پایگاه داده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ایجاد طرح‌های پویا: با استفاده از طرح پویا می‌توان الزامات برنامه را تغییر داد. این تغییرات در پایگاه داده ایجاد شده و هیچ تأثیری بر داده‌های موجود یا کد برنامه ندارند.

هوش عملیاتی: امکانات موجود در مانگو دی بی، باعث برتری آن بر تکنولوژی‌هایی نظیر Hadoop و BI می‌شوند.

انعطاف‌پذیری استقرار: دیتابیس مانگو دی بی، جهت عملیات در فضا‌های ابری تولید شده است. جهت اطمینان از عملکرد مناسب داده‌ها، این اطلاعات بومی‌سازی می‌گردند.

مقیاس‌پذیری ساده: شیوه طراحی مانگو دی بی، اندازه‌گیری آن را در خوشه‌های سرور امکان‌پذیر می‌کند. هرچه داده‌ها بیشتر شوند، گره‌های بیشتری به خوشه‌های ساختارها اضافه می‌شود. سپس این دیتابیس داده‌ها را یکپارچه نموده و در اختیار کاربر می‌گذارد.

جست‌وجوی پیشرفته: این پایگاه داده از زبان جست‌وجوی پیشرفته نمایه‌سازی‌های اولیه و ثانویه و نیز امکان جست‌وجوی متن پیشرفته نظیر گوگل پشتیبانی می‌نماید.

چه زمانی از دیتابیس مانگو دی بی استفاده می‌کنیم؟

چه زمانی از دیتابیس مانگو دی بی استفاده می‌کنیم؟

خوب است بدانید که زمان استفاده از دیتابیس mongodb چه زمانیاست؟ درواقع می‌توان از این دیتابیس، برای عملیات بیگ دیتا و برنامه‌های Hadoop، در خصوص کار با داده‌های بزرگ NoSQL بهره گرفت. هم mongodb و هم SQL، هر دو از فناوری‌های سیستم پایگاه داده هستند. تنها تفاوت آن‌ها در کارایی و بهینه بودن این پایگاه‌ها در دنیای کنونی است. علاوه بر این، می‌توان پایگاه داده mongodb را برای تجزیه‌وتحلیل شبکه‌های اجتماعی و جریان اطلاعات بر نامه‌های موبایلی نیز، مورد استفاده قرار داد. این داده‌ها قالبی با ساختار غیر استاندارد دارند. دیتابیس مانگو دی بی، برای اموری مانند مدیریت محتوا، تولید و ارائه آن نیز بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین توسط این پایگاه داده، می‌توان به مدیریت اطلاعات کاربران و مراکز داده پرداخت.

آموزش ساخت دیتابیس در MongoDB

مزایای مانگو دی بی چه چیزهایی هستند؟

به‌طور معمول استفاده از مانگو دی بی، در نظر کاربران این دیتابیس کاری سخت و دشوار بوده است؛ چراکه اصولاً برای نصب و مدیریت این پایگاه دیتا، به یک سرور مجازی نیاز می‌شود. دیتابیس مانگو دی بی یک پایگاه اطلاعاتی قدرتمند، انعطاف‌پذیر و مقیاس‌پذیر می‌باشد. این دیتابیس قادر به OUT SCALE کردن بوده و بسیاری از خصوصیات پایگاه‌های رابطه‌ای نظیر ایندکس‌گذاری، دامنه پرس‌وجوها و ذخیره‌سازی را انجام می‌دهد. حالا باید ببینیم روش ساخت یک دیتابیس در mongodb چیست. برای ساخت و ایجاد یک

پایگاه داده در مانگو دی بی، باید مراحل زیر را انجام دهید:

  • دیتابیس mongodb با استفاده از DATABASE_NAME جهت ساخت پایگاه اطلاعات مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر پایگاه دادهای از قبل وجود نداشته باشد، این فرمان منجر به ساخت یک پایگاه داده جدید می‌شود؛ اما در صورت وجود یک دیتابیس از قبل، این فرمان باعث بازگردانی آن می‌گردد.
  • سینتکس پایه‌ای استفاده از بیانیه DATABASE بوده و باید از دستور use DATABASE استفاده کرد.
  • برای بررسی پایگاه داده انتخاب شده فعلی، دستور db را به کار بگیرید. مثلاً اگر قصد دارید لیست پایگاه‌های خود را چک کنید، از دستور command show dbs استفاده نمایید.
  • اگر پایگاه داده ایجاد شده توسط شما در فهرست موجود نباشد، برای نمایش پایگاه دیتا شما باید دست‌کم یک سند را در آن وارد نمایید.
  • پایگاه داده پیش‌فرض مانگو دی بی، تست است. چنانچه شما هیچ پایگاه دادهای ایجاد نکردید، مجموعه‌ها در پایگاه داده تست ذخیره می‌گردند.
  • مانگو دی بی به علت بهره‌گیری از ساختار NoSQL، تنها به ذخیره و جستجوی داده‌ها می‌پردازد؛ در نتیجه سرعت دسترسی و ذخیره‌سازی اطلاعات در آن، به‌شدت افزایش می‌یابد. حجم اطلاعات قابل ذخیره در سیستم در دو جهت horizontal-scaling و vertical-scaling افزایش پیدا می‌کند.

جمع‌بندی

در این مقاله، قصد داشتیم تا ببینیم mongodb چیست و چه زمانی از آن استفاده می‌کنیم. ابتدا به توضیح مانگو دی بی پرداختیم و سپس توضیحاتی در خصوص مزایا، کاربردها و نحوه ساخت دیتابیس مانگو دی بی ارائه دادیم. mongodb در واقع یک پایگاه داده بسیار توانمند است. این پایگاه داده یک منبع باز بوده و طراحی آن به‌صورت سند محور انجام می‌گیرد. این پایگاه داده، اطلاعات را به‌صورت سند داده‌ها ذخیره می‌کند. دیتابیس مانگو دی بی، یک پلتفرم مجانی بوده و در گروه دیتابیس NoSQL قرار می‌گیرد. این پایگاه داده از اسناد JSON نظیر schemata بهره گرفته و به زبان‌های ++C، C و JavaScript نگاشته شده است. این نمونه به علت دارا بودن مزایای بسیار ازجمله پلتفرم توزیع شده داده‌ها، امکان توسعه سریع و تکرارپذیر، مدل داده منعطف، کاهش هزینه مالکیت و …، محبوبیت بسیاری در بین کاربران دارد. در صورت داشتن هرگونه سؤالی در این خصوص، می‌توانید آن را با متخصصان مبین‌ هاست در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − پانزده =