بازار خرسی چیست؟ ترید در بازار خرسی!

بازار خرسی چیست

بازارهای مالی به صورت روندها حرکت می‌کنند. مهم است که تفاوت‌های بین این روندها را درک کنید تا بتوانید تصمیمات سرمایه‌گذاری بهتری بگیرید. چرا؟ خب، روندهای بازار مختلف می‌توانند منجر به شرایط بازاری بسیار متفاوت شوند. اگر ندانید روند اصلی چیست، چگونه به شرایط تغییری تطبیق پیدا خواهید کرد؟  یک روند بازار جهت کلی است که بازار در آن حرکت می‌کند. در یک بازار خرسی، قیمت‌ها به طور کلی در حال کاهش هستند. بازارهای خرسی ممکن است زمانی چالشی برای معامله یا سرمایه‌گذاری باشند، به ویژه برای مبتدیان.

بیشتر معامله‌گران و تحلیل‌گران فنی در حوزه رمزارزها موافقند که بیت‌کوین از زمان پیدایش خود در یک روند گاوی (بازار خریداران) بوده است. با این حال، چندین بازار خرسی مستمر در حوزه رمزارز وجود داشته است. این معمولاً منجر به کاهش قیمت بیش از 80٪ در قیمت بیت‌کوین می‌شود، در حالی که رمزارزهای جانبی ممکن است بیش از 90٪ از ارزش خود را از دست بدهند. در این مقاله، در مورد چیستی بازار خرسی، اینکه چگونه باید برای آن آماده شوید، و چگونه ممکن است بتوانید در آن سود کسب کنید، بحث خواهیم کرد.

بازار خرسی چیست؟

بازار خرسی

بازار خرسی را می‌توان به عنوان یک دوره از کاهش قیمت‌ها در یک بازار مالی توصیف کرد. بازارهای خرسی می‌توانند بسیار خطرناک و دشوار برای تریدرهای تازه‌کار باشند. بازار های خرسی ممکن است به راحتی منجر به زیان‌های بزرگ شوند و سرمایه‌گذاران را از بازارهای مالی دور نگه دارند. چرا؟

میان تریدرها این اصطلاح وجود دارد: “پله به سمت بالا، آسانسور به پایین.” این به این معناست که حرکت به سمت بالا ممکن است آهسته و پایدار باشد، در حالی که حرکت به سمت پایین تمایل به شدت و خشونت‌ بیشتری دارد. چرا اینطور است؟ وقتی قیمت شروع به افت کردن می‌کند، بسیاری از تریدرها تمایل دارند تا خیلی سریع از بازار خارج شوند. آنها این کار را برای این انجام می‌دهند که یا در حالت نقدینگی بمانند یا در همان سودهای حاصل از پوزیشن های لانگ خود بمانند. این می تواند به سرعت منجر به یک اثر دومینویی شود که در آن فروشندگانی که با عجله به سمت خروج سرمایه می روند در نهایت منجر به خروج فروشندگان بیشتری از پوزیشن خود می شود. ، و به همین ترتیب. اگر بازار بسیار لوریج شده باشد، این نزول می‌تواند حتی بیشتر گسترش داده شود. لیکویید جمعی تأثیری زنجیره ای و حتی بیشتری خواهد داشت و به نتیجه‌گیری شدیدی از فروش خواهد انجامید.

با این گفته‌ها، بازارهای گاوی می‌توانند دوره‌های شادی بخشی را برای شما داشته باشند. در این زمان‌ها، قیمت‌ها با نرخی بسیار بالا افزایش می‌یابند، همبستگی‌ها نسبت به معمول بیشتر است و بیشتر دارایی‌ها همزمان قیمتشان افزایش می یابد. به طور معمول، سرمایه‌گذاران در بازار خرسی بدبین هستند، به این معنا که انتظار دارند قیمت‌ها کاهش پیدا کنند. این همچنین به این معناست که عمدتاً عقیده دارند احساسات بازار پایین است. با این حال، این ممکن است به این معنی نباشد که همه فعالان بازار در موقعیت های شورت فعال هستند. این فقط به این معنی است که آنها انتظار دارند قیمت ها کاهش یابد و ممکن است در صورت ایجاد فرصت به دنبال پوزیشن خود باشند.

مثال های از Bear Market

مثال هایی از بازار خرسی

همانطور که بحث کرده‌ایم، بسیاری از سرمایه‌گذاران فکر می‌کنند که بیت‌کوین از زمان شروع معاملات در یک ماکرو ترند گاوی قرار دارد. آیا این بدان معناست که بازارهای خرسی شامل بول ران می شوند؟ نه. پس از حرکت بیت‌کوین به حدود 20,000 دلار در دسامبر 2017، بازار بیت‌کوین تحت تأثیر یک بازار خرسی نسبتاً خشن قرار گرفت.

و پیش از بازار خرسی در سال 2018، بیت‌کوین تجربه کاهش 86 درصدی قیمت را در سال 2014 داشته.

تا ژوئیه 2020، محدوده کمینه بازار خرسی قبلی حدود 3,000 دلار مجدداً آزمایش شده اما هیچگاه شکست نخورده است. اگر این کمینه شکسته می‌شد، می‌توانست بهترین دلیلی برای وجود یک بازار خرسی بیت‌کوین چند ساله باشد.

از زمانی که این سطح شکسته نشده است، می‌توان گفتد که سقوط قیمت بیت کوین پس از ترس از COVID-19 فقط یک ازمایش دوباره ی محدوده بوده است. با این حال، در تحلیل فنی هیچ اطمینانی وجود ندارد، تنها احتمالات وجود دارد.

 اما مثال‌های دیگری از بازار خرسی در بورس نیز وجود دارد. بزرگترین رکود، بحران مالی سال 2008، یا سقوط بازار سال 2020 به دلیل ویروس کرونا همگی مثال‌های قابل توجهی هستند. این رویدادها همه به وقوع پیوسته و به قیمت‌های سهام در کل صنعت تأثیر گذاشته‌اند. شاخص‌های بازار مانند شاخص نزدک 100، شاخص صنعتی داو جونز   (ِDJIA) یا شاخص  500 S&Pممکن است در طول این دوره‌ها افت قیمت قابل توجهی را تجربه کنند.

مقایسه و تفاوت بازار خرسی و بازار گاوی

مقایسه بازار خرسی و بازار گاوی

تفاوت به نسبت ساده است. در بازار گاوی، قیمت‌ها در حال افزایش هستند، در حالی که در بازار خرسی، قیمت‌ها کاهش می‌یابند.

 یک تفاوت قابل توجه ممکن است این باشد که بازارهای خرسی می‌توانند دوره‌های طولانی از تجمع را داشته باشند، به عبارت دیگر، پرایس اکشن جانبی یا محدودی داشته باشند. این اوقات، اوقاتی هستند که نوسان بازار بسیار پایین است و فعالیت تجاری کمی در حال اتفاق می‌افتد. در حالی که همین ممکن است در بازارهای خرسی هم صدق کند، این نوع رفتار به طور معمول در بازارهای خرسی شایع‌تر است. بعد از همه، برای اکثر سرمایه‌گذاران، کاهش قیمت‌ها به مدت طولانی جذاب نیست.

یک مسأله دیگری که باید در نظر گرفته شود این است که آیا امکان دارد وارد یک پوزیشن شورت دارایی شویم یا خیر. اگر توانایی کوتاه کردن یک دارایی در مارجین یا استفاده از مشتقات وجود نداشته باشد، تریدرها فقط می‌توانند با فروش به پول نقد یا استیبل کوین دیدگاه نزولی در بازار ابراز کنند.تریدرها تنها می‌توانند نظر خود را در بازار به صورت فروش به صورت نقدی یا با استفاده از ارزهای پایدار اعلام کنند. این می‌تواند منجر به یک روند نزولی طولانی و طولانی‌تر با علاقه ی خرید کم شود، که منجر به یک پرایس اکشن جانبی آرام و بی‌ دغدغه می‌شود.

چگونه در بازار خرسی ترید کنیم؟

چگونه در بازار خرسی ترید کنیم

یکی از ساده‌ترین استراتژی‌هایی که تریدرها در بازارهای خرسی می‌توانند استفاده کنند، این است که نقدینگی (یا ارزهای پایدار) داشته باشند. اگر با کاهش قیمت ها احساس خوبی ندارید، شاید بهتر باشد به سادگی منتظر بمانید تا بازار از دامنه بازار خرسی خارج شود. اگر انتظار وجود یک بازار گاوی جدید در آینده وجود داشته باشد، می‌توانید زمانی که این اتفاق می‌افتد، از آن بهره‌برید. در عین حال، اگر برنامه دارید برای مدت طولانی (سال‌ها یا دهه‌ها) سرمایه‌گذاری کنید و به استراتژی HODL اعتقاد دارید، بازار خرسی لزوماً سیگنال مستقیمی برای فروش نیست.

در مورد ترید و سرمایه‌گذاری، به طور کلی بهتر است با جهت روند بازار ترید کنید. به همین دلیل است که یکی دیگر از استراتژی های سودآور در بازارهای خرسی می تواند باز کردن پوزیشن های شورت(کوتاه مدت) باشد. به این ترتیب، زمانی که قیمت‌های دارایی‌ها کاهش می‌یابد، تریدرها می‌توانند از کاهش قیمت سود بگیرند. این معاملات می‌توانند معاملات روزانه، معاملات سوئینگ(نوسانی) یا معاملات پوزیشنی باشند – هدف اصلی فقط ترید در جهت روند است. با این حال، بسیاری از تریدرهای به دنبال معاملات “مخالف جهت روند” هستند، معاملات مخالف جهت روند به معنای معاملاتی هستند که در خلاف جهت روند اصلی هستند. بیایید ببینیم  چگونه کار می‌کند.

در مورد بازار خرسی، این به معنای ورود به موقعیت لانگ در یک جهش است. این حرکت گاهی به نام “تجمع بازار خرسی” یا “جهش گربه ی مرده” نیز خوانده می‌شود. این حرکات مخالف جهت روند قیمت معمولاً بسیار نوساناتی هستند، زیرا بسیاری از تریدرها ممکن است از این فرصت برای جهش کوتاه مدت استفاده کنند با این حال، تا زمانی که به طور کلی تصدیق شود که بازار خرسی به پایان رسیده است، فرض بر این است که روند نزولی بلافاصله پس از جهش، به سرعت ادامه خواهد یافت.

برای همین تریدرهای موفق سودها را (نزدیک به بالاترین قیمت‌های اخیر) برداشت می‌کنند و قبل از ادامه روند خرسی خارج می‌شوند. در غیر این صورت، ممکن است در موقعیت لانگ خود در حین ادامه بازار خرسی گیر کنند. به عبارت دیگر، مهم است که به یاد داشته باشید، که این یک استراتژی بسیار خطرناک است. حتی حرفه ای ترین تریدرها نیز می‌توانند هنگام تلاش برای گرفتن الگوی حرکتی فالینگ نایف، متحمل ضررهای قابل توجهی شوند.

جمع بندی

تا کنون در مورد بازار‌های خرسی صحبت کردیم،  و این که چگونه تریدرها می‌توانند خود را محافظت کرده و از بازار‌های نزولی سود کسب کنند. به طور خلاصه، استراتژی‌ای که بیشترین سادگی را دارد، این است که در بازار نزولی به حالت نقدینگی باقی بمانید و منتظر فرصتی ایمن‌تر برای ترید شوید. به عنوان جایگزین، بسیاری از تریدرها به دنبال فرصت‌هایی برای ایجاد موقعیت‌های کوتاه‌مدت هستند. همانطور که می‌دانیم، در ترید کردن منطقی است که همراه با روند بازار عمل کنیم.

امتیاز شما به این مطلب
دیدن نظرات
small

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + هشت =

عضویت در خبرنامه مبین هاست
مطالب کدام دسته‌بندی‌ها برای شما جذاب‌تر است؟

آنچه در مقاله می‌خوانید

مقالات مرتبط
کولینگ دیتاسنتر
آموزش تجهیزات سرور و دیتاسنتر

کولینگ دیتاسنتر؛ اهمیت کولینگ در صنعت دیتاسنتر!

هدف اساسی فناوری خنک‌کننده مراکز داده، حفظ شرایط محیطی مناسب برای عملکرد تجهیزات فناوری اطلاعات (ITE) است. برای دستیابی به این هدف، باید گرمای تولید

بیت باکت چیست
آموزش برنامه نویسی

بیت باکت؛ پلتفرم کنترل نسخه و مدیریت مخازن Git!

هنگامی کار بر روی توسعه نرم‌افزار یا برنامه‌های تحت وب، کمک گرفتن از برخی ابزارهای مدیریتی، سازمانی و ارتباطی بسیار مفید است. بیت باکت یکی

خدمات مبین هاست