معرفی دامنه .net و قوانین ثبت و انتقال آن

دامنه .net چیست و استفاده از این دامنه چه مزایایی دارد؟

بخش مهمی از ساخت یک وب‌سایت حرفه‌ای برای ایجاد یک کسب‌وکار آنلاین، تصمیم‌گیری در مورد انتخاب نام دامنه مناسب است. پسوند دامنه مناسب به کسب‌وکار ما شما اعتبار می‌بخشد. گزینه‌های زیادی برای انتخاب نام دامنه به‌عنوان پسوند وجود دارند که شناخته‌شده‌ترین آن‌ها پسوند نام دامنه COM. و پسوند نام دامنه .NET است. در این پست از مجله مبین هاست می‌خواهیم در رابطه با دامنه .NET و جنبه‌های مختلف آن به گفتگو بپردازیم. پس باما همراه باشید.

دامنه .net چیست؟

پسوند نام دامنه .NET از کلمه Network به معنای شبکه مشتق شده است، که بیشتری برای سازمان‌ها و شرکت‌های فن‌آوری محور مناسب و ایده آل به‌حساب می‌آید.

دامنه .NET دومین پسوند نام دامنه محبوب در جهان است. این نام دامنه اغلب برای جایگزینی برای نام دامنه .com به‌عنوان محبوب‌ترین نام دامنه در میان کل وب‌سایت‌های جهان ارائه می‌شود. پسوند نام دامنه .NET در ابتدا قرار بود برای محصولات مرتبط با شبکه استفاده شود که بعدها در امور مختلفی از فن‌آوری و حتی تجارت راه خود را باز کرد.

تاریخچه دامنه .net

تاریخچه دامنه .net

.NET یکی از اولین دامنه‌های سطح بالای موجود در وب بود (دامنه‌های محبوب دیگر مانند .com، .edu، .gov، .mil و .org) که در ژانویه 1985 به وجود آمد. اولین نام دامنه .NET ایجاد شده مربوط به وب‌سایت nordu.net بود. طبق سوابق این وب‌سایت در 1 ژانویه 1985 ایجاد شد و NORDU.net از سال 1985 از این نام دامنه استفاده کرده است.

بر اساس گزارشات منتشر شده در مارس 2020 ، مجموع نام‌های دامنه ثبت شده با این پسوند به 13.4 میلیون دامنه می‌رسد.

دامنه .NET چه کاربردی دارد؟

.net مخفف «network» است و برای شرکت‌ها و سازمان‌هایی در فناوری‌های شبکه فعالیت دارند در نظر گرفته شده است. اگرچه این نام دامنه هنوز کاملا به اندازه .com محبوب نیست، اما همچنان با این دامنه در رقابت است و به طور گسترده توسط کاربران بسیاری در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. هم‌چنین با وجود اینکه تقریباً در اکثر موارد برای مشاغل مرتبط با فناوری و وب استفاده می‌شد، اما اکنون یک پسوند دامنه حرفه‌ای و مناسب برای کسب‌وکارهایی محسوب می‌شود که موفق به ثبت دامنه .com برای وب سایت خود نمی‌شوند.

ممکن است که رقابت برای خرید نام دامنه .NET به اندازه دامنه com. نباشد ما هنوز هم یک دامنه محبوب برای حوزه‌های مربوط به فن‌آوری و شبکه شمرده می‌شود.

مزایای دامنه .net چیست؟

مزایای دامنه .net چیست؟

این نام دامنه به‌نوبه خود بسته به حوزه‌ای که از آن استفاده می‌کنیم می‌تواند مزایای بسیار خوبی به همراه داشته باشد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • حرفه‌ای و مورد اعتماد است.
 • ارزان‌تر از دامنه com است.
 • قابل استفاده برای کسب‌و‌کارهایی که دامنه مورد نظرشان با پسوند com آزاد نیست.
 • تاثیر مثبتی در دید افراد نسبت به کسب‌و‌کار شما ایجاد می‌کند.
 • ممکن است کاملا به محبوبیت .com نباشد اما تقریبا با این دامنه در میزان محبوبیت برابری می‌کند.
 • برای مشاغل مبتنی بر خدمات و ارائه دهندگان شبکه انتخاب مناسبی است.
 • از لحاظ تاثیر در رتبه بندی سئو هیچ فرقی با نام دامنه .com ندارد.
 • به خاطر سپردن این دامنه برای کاربران ساده است.
مبین هاست علاوه بر خدماتی نظیر خرید هاست و سرور مجازی، خرید SSL و … خدمات ثبت دامنه را نیز ارائه می‌دهد. شما می‌توانید به سادگی با مراجعه به سایت مبین هاست از در دسترس بودن نام دامنه مورد نظرتان با پسوند .net اطمینان حاصل کرده و آن را خریداری نمایید.

چه زمانی از پسوند دامنه .net استفاده کنیم؟

 

این بخش به کاربردهای پسوند دامنه .net  می‌پردازیم:

اگر قصد دارید میزبانی شبکه،پایگاه داده و ایمیل یا خدمات مشابهی را ارائه دهید، می‌توانید از نام دامنه دات نت استفاده کنید.

می‌توان از این پسوند دامنه برای وب‌سایت‌های تست سرعت مانند “speedtest.net” استفاده کرد. این سایت به کاربران اجازه می‌دهد تا سرعت اینترنت خود را در زمان واقعی بررسی کنند.

بسیاری از صاحبان مشاغل مایل‌اند پسوندهای دامنه .com و .net را همراه با هم خریداری کنند تا مطمئن شوند که هیچ کس دیگری نمی‌تواند از اعتبار کسب‌و‌کار آن‌ها سو استفاده کند.

دامنه .net و .com چه تفاوتی دارند؟

دامنه .net و .com چه تفاوتی دارند؟

در این بخش به بررسی تفاوت‌های اصلی بین دامنه‌های .com و .net می‌پردازیم.

 1. دامنه .com یک پسوند نام دامنه پرکاربرد است که تقریبا  برای همه کسب‌و‌کارها مورد استفاده قرار می‌گیرد. پسوند نام دامنه Net. از نام network مشتق شده است، و در ابتدا برای سازمان‌های و وب‌سایت‌های مربوط به فناوری‌های شبکه ایجاد شده است.
 2. COM. به یک دامنه تجاری یا Commercial اشاره دارد در حالی که .netاشاره به مفهوم شبکه دارد.
 3. دامنه COM. شامل پلتفرم های وب کسب‌وکار، فروشگاه‌های اینترنتی، وب‌سایت‌های شخصی، وبلاگ‌ها و دسته‌های کلی مختلف دیگر است. دامنه Net. مناسب برای ارائه دهندگان خدمات اینترنت و شبکه است.
 4. طبق استاندارد RFC 1591، نام دامنه دات کام برای نهادهای تجاری، یعنی شرکت‌ها در نظر گرفته شده است و نام دامنه دات نت فقط برای استفاده از وب‌سایت‌های ارائه دهندگان شبکه در نظر گرفته شده است. البته این کاربردها امروز معنای دیگری به خود گرفته‌اند و امروز می‌توانیم دامنه .net را در بسیاری از مشاغل مختلف ببینیم.
 5. نام دامنه COM. تقریباً هزینه سالیانه بیشتری نسبت به نام دامنه .net دارد. بنابراین دامنه .net مقرون به صرفه‌تر است و در عین حال که از محبوبیت بسیار بالایی نیز برخوردار است.

نقش Verisign در دامنه دات نت امروز

Verisign اپراتور رجیستری است که به نام دامنه‌ها قدرت می‌دهد و آن‌ ها را مدیریت می‌کند. Verisign زیرساخت مجموعه‌ای از دامنه‌های سطح بالا را که امروزه شامل com.، .net، .tv، .edu، .gov، .name و .cc و همچنین دو مورد از 13 سرور اصلی اینترنت در جهان است، مدیریت می‌کند. 

نقش Verisign در دامنه دات نت امروز

با توجه به میانگین روزانه تقریباً 231.8 میلیارد جستجوی DNS، لازم است Verisign در هر ساعتی از شبانه روز فعال باشد تا از بروز هرگونه مشکل جلوگیری کند. برای امکان‌پذیر ساختن این امر، Verisign یک زیرساخت پیچیده برای پاسخگویی به تقاضاهای پیچیده، با حجم بالا و در زمان واقعی طراحی کرده است. این زیرساخت شامل سخت‌افزارهای متنوع، سیستم‌های عامل، میان‌افزار و برنامه‌های سفارشی، تنوع ارائه‌دهنده برق و شبکه، و تعدادی موارد دیگر است.

Verisign با بیش از 25 سال فعالیت زیرساختی در حوزه دامنه‌های سطح بالا و همچنین دو مورد از 13 سرور اصلی اینترنت جهان، همچنان در بالاترین سطح به فعالیت خود ادامه می‌دهد و تلاش می‌کند تعهد خود را برای ارائه نوآوری مورد نیاز برای رفع نیازها برآورده کند.

نحوه ثبت دامنه net.

نحوه ثبت دامنه net.

دامنه .net را می‌توان در بازه‌های 1 ساله تا 10 ساله ثبت کرد.  بعد از اتمام تاریخ ثبت یا فرا رسیدن تاریخ انقضا صاحب دامنه موظف است که دامنه خود را تمدید کند. ثبت دامنه .net مشابه انواع دیگر دامنه انجام می‌شود. برای ثبت دامنه در سایت مبین هاست ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که دامنه مورد نظرتان با این پسوند در دسترس است یا نه و سپس طبق مقاله آموزش ثبت دامنه که برایتان آماده کرده‌ایم نسبت به ثبت آن اقدام کنید.

همچنین باید به این نکته توجه داشت که ثبت دامنه net برای همه افراد امکان پذیر است و در این رابطه محدودیت و قوانین خاصی وجود ندارد. 

نحوه انتقال دامنه net.

نحوه انتقال دامنه net.

از آنجا که دامنه net. یک دامنه بین المللی است کمی انتقال دامنه آن با دامنه‌های ایرانی (ir) متفاوت است. شرایط انتقال دامنه مستلزم یک سری پیش نیازها و موارد است که این موارد در زیر قید شده اند::

 1. درخواست کد انتقال کد انتقال EPP (EPP Code/Auth Code) برای انتقال نام دامنه به شخص دیگر. در صورتی که دامنه خود را از مبین هاست گرفته باشید، می‌توانید این کد را از پنل کاربری خود مشاهده کنید. در صورتی که کد را مشاهده نکردید می‌توانید به کارشناسان ما تیکت بزنید تا در اسرع وقت شما را راهنمایی کنند.
 2. برای انتقال دامنه باید دامنه در حالت unlock قرار گرفته باشد و دامنه قفل (lock) نباشد.
 3. به منظور انتقال دامنه باید ایمیل درخواست توسط صاحب دامنه تایید شود.
 4. باید حداقل یک هفته به تاریخ تمدید دامنه مانده باشد.

انتقال دامنه حداقل 5 الی 7 روز کاری زمان می‌برد.

نکته: حداقل باید 30 روز از ثبت دامنه گذشته باشد تا بعد بتوان برای انتقال آن اقدام کرد. یعنی اگر شما فقط 25 روز باشد که دامنه net. را ثبت کرده باشید، نمی‌توانید نسبت به انتقال آن اقدام کنید.

کاربرانی که دامنه خود را مبین هاست ثبت کرده اند میتوانند در پنل کاربرانی خودشان نسبت به انتقال دامنه اقدام کنند. به این منظور لازم است که برای دامنه مد نظر یک تیکت مبنی بر انتقال دامنه مد نظر به کارشناسان ما ارسال کند و راهنمایی‌های لازم را دریافت نماید.

هم‌چنین کاربران میتوانند هم هنگام ثبت و هم هنگام انتقال دامنه انتخاب کنند که اطلاعات شخصی آن ها نمایش داده نشود.

چرا نیاز به دامنه داریم؟

دامنه در اصل آدرس ما در فضای وب و اینترنت است و بدون وجود آن در دنیای اینترنت دیده نمی‌شویم. نام دامنه حکم آدرس فیزیکی را برای کسب‌وکارها در دنیای مجازی ایفا می‌کند.

روش ثبت دامنه net. چگونه است؟

ثبت دامنه net بسیار ساده است. می‌توانید با مراجعه به سایت مبین هاست و بررسی موجود بودن نام دامنه نسبت به ثبت آن اقدام کنید.

خرید دامنه net. برای چه کسب‌و‌کارهایی مناسب است؟

اگر چه از این نام دامنه در درجه اول برای شرکت های حوزه فناوری استفاده می‌شد اما امروزه تقریبا به یک دامنه با کاربرد عمومی‌تر تبدیل شده است و طیف وسیعی از کسب و کارها از آن استفاده میکنند.

آیا امکان ثبت دامنه .net از مبین هاست وجود دارد؟

بله، یکی از محبوب‌ترین پلن‌های ثبت دامنه در مبین هاست، خرید دامنه .net است. شما می‌توانید پس از اطمینان از در دسترس بودن نام دامنه مورد نظرتان آن را خریداری نمایید.

سخن پایانی

در این مطلب آموزشی از مجله مبین هاست تلاش بر این بوده است تا شما را با دامنه دات نت، کاربرد‌ها، مزایا و نحوه ثبت و انتقال آن بیش‌تر آشنا کنیم. این پسوند دامنه از ابتدا به منظور گسترش فعالیت شرکت‌های فن‌آوری محور مخصوصاً شرکت‌های مبنی بر حوزه شبکه به وجود آمد و بعدها در حوزه‌های دیگر فن‌آوری و حتی تجاری مورد استفاده قرار گرفت. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و از آن استفاده لازم را برده باشید.

امتیاز شما به این مطلب
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.