معرفی دامنه org و قوانین ثبت و نقل و انتقال آن!

دامنه org

هر کسب‌و‌کار برای راه اندازی سایت خود به یک دامنه نیاز دارد. منظور از دامنه، نام و آدرسی است که سایت ما توسط آن شناخته می‌شود و با سرچ کردن این آدرس هر فرد می‌تواند به سایت ما وارد شود. دامنه‌ها انواع مختلفی دارند و هر یک متناسب با نیاز خاصی طراحی شده‌اند. دامنه org یکی از دامنه‌های بسیار پرکاربرد و محبوب است که می‌توان آن را برای سایت خود ثبت کنید. ما در این مقاله قصد داریم به طور کامل شما را با دامنه org، قوانین و کاربردهای آن آشنا کنیم.

دامنه org. چیست؟

به طور کلی طیف وسیعی از انواع پسوند دامنه وجود دارند که یکی از آن‌ها دامنه .org است. در پاسخ به این سوال که «دامنه org چیست» ، می‌توان گفت org، دامنه‌ای است که برای سازمان‌ها و کسب‌و‌کارهای بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع دامنه نقش بسیار مهمی در دنیای امروزی اینترنت ایفا می‌کند. واژه org شکل کوتاه شده «Organization» است که به فارسی به معنای «سازمان » است.

دامنه org

امروزه دامنه org به عنوان یکی از پرطرفدارترین پسوندها در دنیای اینترنت شناخته می‌شود؛ به طوری که می‌توان آن را در بین 5 دامنه برتر و پرکاربرد قرار داد. این دامنه بین‌المللی به دلیل اعتبار بالا برای سایت‌هایی که قصد فعالیت در زمینه‌های بین‌المللی دارند و قصد جذب مخاطبانی از سرتاسر جهان را دارند، بسیار مناسب است.

شما می‌توانید پس از خرید هاست یا سرور مجازی خود از مبین هاست، به سادگی نسبت به بررسی موجود بودن دامنه مورد نظرتان با پسوند org  و خرید دامنه از سایت مبین هاست اقدام نمایید.

کاربردهای دامنه org.

در ابتدا هدف از طراحی این دامنه استفاده در سازمان‌های غیر دولتی بود؛ اما امروزه محدوده استفاده از دامنه org نسبتا افزایش یافته است. 

مزایای دامنه org

بیشتر سازمان‌هایی که این نوع دامنه را مورد استفاده قرار می‌دهند، ارگان‌ها و پروژه‌های به خصوصی هستند. دلیل اصلی محبوبیت زیاد این پسوند دامنه ارتباط آن (واژه سازمان) با فعالیت این سازمان‌ها است. به طور کلی سازمان‌هایی که فعالیت غیر تجاری (non-profit) دارند این دامنه را مورد استفاده قرار می‌دهند؛ با این وجود امروزه سایت‌های تجاری نیز وجود دارند که آن را به کار می‌برند.

میزان استفاده از این دامنه به قدری بالا است که تا سال 2013 تعداد دامنه‌های org ثبت شده، به 10 میلیون مورد نیز رسید. 

این در حالی است که تعداد دامنه‌ها در دهه 1990 کم‌تر از یک میلیون بود. افزایش تمایلات به استفاده از دامنه org در ایران بسیار افزایش یافته است؛ به خصوص پس از آنکه تحریم‌ها بر به‌کارگیری دامنه‌های .ir و .com تاثیر گذاشتند. از همین رو اگر به دنبال ثبت دامنه هستید و نمی‌توانید از این دو پسوند استفاده کنید، دامنه org می‌تواند گزینه جایگزین مناسبی برای شما باشد. در ادامه به چند مورد دیگر از کاربردهای دامنه .org اشاره می‌کنیم.

  • شرکت‌هایی وجود دارند که اهداف کلی آن‌ها تجاری است؛ اما فعالیت‌های جانبی از جمله فرهنگی، اجتماعی یا آموزشی نیز انجام می‌دهند. این فعالیت‌ها که به ظاهر غیر تجاری هستند، به وسیله تاسیس یک بنیاد صورت می‌گیرد. به شرکت‌هایی با این ویژگی پیشنهاد می‌شود پسوند ORG را انتخاب کنند.
  • اجتماع‌هایی از جمله کلوب‌ها، تیم‌ها، باشگاه‌ها، انجمن‌ها، سازمان‌های مردم‌نهاد، مذهبی، بهداشتی، حقوقی، خیریه و‌ گروه‌های اجتماعی که قصد ایجاد یک سایت را دارند از این دامنه استفاده می‌کنند.
  • سایت‌های مربوط به اتحادیه‌ها و مجامع جهانی نیز از دامنه org برای ایجاد سایت خود استفاده می‌کنند.
  • دامنه‌های org انتخاب افرادی است که سایت خود را جهت انجام پروژه‌‌های اینترنتی متن باز ، مانند ویکی‌ها که تعداد کاربران بسیار زیادی با یکدیگر در حال مشارکت هستند، راه اندازی می‌کنند.

تاریخچه دامنه org.

 در این قسمت نقطه آغاز آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم. این دامنه برای اولین بار در سال 1985 ایجاد شد و جالب است بدانید در ابتدا با استقبال چندانی مواجه نشد. در واقع در ابتدا هدف از ساخت این دامنه استفاده از آن جهت نام گذاری سازمان‌هایی بود که نمی‌توانستند دیگر دامنه‌های موجود را برای اهداف خود به کار گیرند. نمونه این نوع سازمان‌ها، موسسات غیر انتفاعی از جمله خیریه‌ها یا حامیان محیط زیست است.

به مرور زمان به شمار افرادی که تمایل به خرید دامنه org و استفاده از آن داشتند افزوده شد؛ زیرا کمپانی سازنده به مرور محدودیت‌هایی که برای استفاده از این دامنه وجود داشت را از بین برد تا هر سایتی با اهداف مختلف بتواند آن را برای خود ثبت کند. نخستین شرکتی که اولین پسوند org را ثبت کرد، شرکت MITRE بود. این شرکت در سال ۱۹۸۵ نام دامنه Mitre.org را به ثبت رساند. در ژانویه سال ۲۰۰۳ شرکت Public Interest Registry توانست حق مدیریت دامنه org را کسب کند.

تاریخچه دامنه org

دامنه .org برای چه کسانی مناسب است؟

همان‌طور که اشاره کردیم دامنه org برای سازمان‌های خصوصی و غیرانتفاعی به خصوص آموزشی که به دنبال درآمدزایی نیستند بسیار کاربردی است. طبیعتا تناسب دامنه با محتوای درون سایت و هدف آن، سبب می‌شود آمار بازدید از وب‌سایت شما بالا برود. از طرفی اگر شما قصد دارید سایت خود را در سراسر جهان معرفی کنید تا مخاطبان خارجی نیز به صفحه شما مراجعه کنند، بهتر است از پسوند‌های بین‌المللی معتبر مانند org استفاده کنید.

مقایسه دامنه .org و .com

مقایسه دامنه org و com

دامنه org و  com تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که در این بخش به این موارد می‌پردازیم. دامنه org معمولا برای شرکت‌ها و موسساتی مناسب است که در حوزه آموزش فعالیت دارند و تجاری نیستند؛ در صورتی که پسوند com معمولا برای انواع شرکت‌ها، موسسات تجاری و کسب‌و‌کارهای آنلاین استفاده می‌شوند.

در سال‌های اخیر این انحصار از بین رفته و سایت‌ها با هر هدفی می‌توانند دامنه org را برای خود ثبت کنند. البته هنوز این باور قدیمی نسبت به انحصار پسوند org تا حدی وجود دارد؛ از همین رو اگر می‌خواهید با استفاده از این دامنه وب‌سایت کسب و کار خود را راه اندازی کنید، باید بر استراتژی بازاریابی خود کمی دقت کنید.

امروز تعداد موارد ثبت دامنه org به بیش از ده میلیون رسیده؛ اما این میزان تنها شامل 5% از کل دامنه‌های دیگر است. طبیعتا درصد دامنه‌های com بسیار بیشتر از دیگر انواع پسوند دامنه است اما با وجود این تفاوت، دامنه org از موارد برتر و بسیار کارآمد در زمینه فعالیت خود به حساب می‌آید.

مزایای استفاده از دامنه org چیست؟

استفاده از دامنه org مزایای متعددی به همراه دارند ؛ به همین دلیل است که محبوبیت آن رو به افزایش بوده و تعداد موارد ثبت دامنه org بیش‌تر و بیش‌تر می‌شود. 

با قرارگیری این پسوند در کنار نام برند شما می‌تواند به مخاطبانتان نشان دهد که هدف شما از راه اندازی سایت خود، تنها درآمدزایی نیست. دقت داشته باشید که با این که امروز این دامنه کاربرد عمومی دارد؛ اما با این وجود هویت آن همچنان حفظ شده است. از همین رو می‌توان آن را مورد اعتماد دانست.

این موضوع بیانگر این است که شما قصد دارید فعالیت‌هایی در زمینه تبدیل دنیا به فضایی بهتر برای زندگی، مانند فعالیت‌های داوطلبانه، بشر دوستانه و … داشته باشید.

مزایای دامنه org

با وجود اینکه تعداد موارد ثبت شده این نوع دامنه نتوانسته از دیگر دامنه‌ها پیشی بگیرد، اما چیزی از محبوبیت آن کم نمی‌کند و هنوز هم از اولین نگزینه‌های پیش روی افرادی است که قصد تاسیس سایت دارند. هر فرد به راحتی می‌تواند اقدام به خرید دامنه org و ثبت آن کند و فرایند ثبت این دامنه تفاوتی با دیگر دامنه‌های بین المللی ندارد. همچنین نیازی به ارسال مدارکی برای اثبات اینکه سازمان شما غیر انتفاعی یا هر نوع سازمان دیگری است، وجود ندارد.

مزیت دیگر این پسوند دامنه غیر رقابتی بودن آن است. این دامنه در بسیای از موارد جایگزین خوبی برای دامنه‌های دیگر در بسیاری از سایت‌ها بوده و از سویی آدرس‌هایی که از این دامنه استفاده می‌کنند از سوی کاربران به عنوان یک سایت مرجع و معتبر شناخته می‌شوند. در مقابل، دامنه com به شدت رقابتی بوده و استفاده از آن در میان کسب‌و‌کارها بسیار رایج است.

 استفاده از پسوند org می‌تواند سازمان‌های خیریه‌ای که زمینه کاری مشترکی با شما دارند را نسبت به کسب و کار شما آگاه سازد. اعتبار بالای دامنه org می‌تواند از نام و علامت تجاری شما حفاظت کند.

ثبت دامنه .org

دامنه .org را می‌توان در سراسر جهان استفاده کرد. جهت ثبت این دامنه هیچ محدودیتی برای اشخاص حقوقی و حقیقی وجود ندارد و می‌توان به سادگی این دامنه را ثبت و دریافت کرد. اگر با قوانین ثبت دیگر دامنه‌ها آشنایی داشته باشید، این مورد نیز برای شما آسان خواهد بود؛ زیرا فرایند و مقررات آن‌ها مشابه هم هستند.

ثبت دامنه org

همانطور که پیش‌تر نیز بیان کردیم، افراد مایل به ثبت این پسوند ملزم به ارائه مدارکی برای احراز هویت سایت و کسب و کار خود نیستند. البته می‌بایست مشخصات فردی ارائه و در هنگام انتخاب کشور، کشوری به غیر ایران برگزیده شود.

شما می‌توانید دامنه org در دوره‌های یک‌ساله، دو ساله تا ده ساله به ثبت برسانید. هزینه‌ای که باید بابت ثبت این دامنه برای هر دوره‌ پرداخت شود، بسته به هر سایت ارائه دهنده این خدمات متفاوت است.

در صورت نیاز به ثبت دامنه org، می‌توانید از طریق سایت مبین هاست نسبت به خرید دامنه با بهترین قیمت اقدام نمایید. 

مبین هاست خدمات دیگری نظیر ثبت و انتقال دامنه، خرید هاست اقتصادی، هاست ووکامرس، هاست وردپرس، هاست لینوکس و … را نیز به کاربران ارائه می‌کند. شما می‌توانید تمام خدمات سرویس‌های مربوط به سرور مجازی و اختصاصی را با بهترین قیمت تهیه نمایید.

تمدید دامنه org

پس از اینکه دامنه org را خریداری کردید، می‌توانید پس از پایان دوره، آن را تمدید کنید. سرویس دهنده دامنه می‌تواند با ارائه قیمت پیشنهادی، برای یک یا چند سال، دوره ثبت آن را تمدید کند. برای تمدید دامنه شرایطی مورد نیاز است که در ادامه به اختصار توضیح می‌دهیم:

1-     برای انجام تمدید، می‌بایست در صورت قفل بودن دامنه، قفل را غیرفعال (unlock) کرد.

2-     قوانین بین‌المللی بیان می‌کند که نباید کمتر از 45 روز بین دو تمدید دامنه فاصله وجود داشته باشد.

3-     تمدید دامنه ممکن است چند روزی به طور انجامد. از همین رو باید پیش از آنکه به 10 روز آخر دوره برسید، اقدام به تمدید آن کنید.

4-     برای تمدید دامنه، گزینه حفاظت از شناسه باید غیر فعال باشد.

انتقال دامنه org

در صورت نیاز می‌توان دامنه org را نیز مانند دامنه‌های دیگر به فرد دیگری انتقال داد.  البته برای انجام این کار باید یک کد انتقال دریافت شود که گرفتن آن نیازمند گذراندن چند مرحله است. در ادامه به طور کامل این موضوع را توضیح می‌دهیم.

دریافت کد انتقال

اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که برای انتقال قفل دامنه شما باید باز شده باشد. همچنین باید کد EPP که همان کد انتقال است را از سرویس دهنده خود دریافت کنید. 

اگر دامنه خود را از مبین هاست تهیه کرده‌اید و قصد دارید آن را به شخص دیگری انتقال دهید می‌توانید آن را در پنل خود مشاهده کنید و یا می‌توانید با ارسال تیکت اقدام به دریافت این کد کنید. هم‌چنین اگر قصد انتقال دامنه خود به مبین هاست را دارید لازم است این کد را از سرویس دهنده قبلی خود دریافت نمایید.

انجام فرایند انتقال

پس از گرفتن کد، به قسمت «دامنه‌ها» و بعد به «انتقال دامنه به مبین هاست» بروید. سپس قسمتی برای شما نمایش داده می‌شود که می‌توان نام دامنه را در آن وارد کرد. پس از نوشتن نام دامنه خود، در قسمتی که کد امنیتی باید وارد شود، کد انتقال EPP دریافت شده از شرکت قبلی را تایپ کنید. سپس گزینه «افزودن به کارت خرید» را انتخاب کنید تا کارشناسان مربوطه درخواست شما را بررسی و پس از موافقت، آن را انتقال دهند. این فرایند ممکن است 3 تا 10 روز زمان ببرد و هزینه‌ای که باید پرداخت کنید، شامل هزینه تمدید یک‌ساله دامنه است.

جمع بندی

ما در این مقاله به توضیح کامل و جامع دامنه org پرداختیم و متوجه شدیم که دامنه org چیست و چه استفاده‌هایی دارد. همانطور که بیان کردیم هر سایتی نیاز به یک آدرس دارد که باید حاوی پسوندی نیز باشد که یکی از انواع پسوندهای نام دامنه، دامنه org است.

پس از آشنایی با چیستی و تاریخچه این دامنه، به مقایسه آن با دامنه com پرداختیم و مزایا و برتری‌هایی که نسبت به آن دارد نیز توضیح دادیم. در ادامه مباحث مربوط به ثبت، تمدید و انتقال این دامنه بیان شد. به طور کلی انتخاب دامنه org می‌تواند مزایای بسیاری برای شما به همراه داشته باشد؛ البته فراموش نشود که پیش از انتخاب باید از تناسب آن با هدف سایت و کسب و کار خود اطمینان حاصل کنید.

سوالات متداول

چگونه دامنه مورد نظر خود را در مبین هاست ثبت کنم؟

افرادی که تمایل به راه اندازی سایت با موضوعات غیر تجاری مانند آموزشی، بهداشتی، حقوقی و.. را دارند، بهتر است این دامنه را مورد استفاده قرار دهند. البته به دلیل محبوبیت زیادی که org در سال‌های اخیر کسب کرده، هر فردی می‌تواند آن را برای سایت خود ثبت کند. برای ثبت این دامنه به صفحه ثبت دامنه مبین هاست مراجعه کنید و پس از بررسی آزاد بودن دامنه نسبت به ثبت آن اقدام کنید. 

دامنه com بهتر است یا org؟

از نظر اعتبار هر دوی این دامنه‌ها در سطح خوبی قرار دارند. با وجود اینکه درصد بسیار بالایی از سایت‌ها پسوند com دارند و تعداد سایت‌های با پسوند org کم است، اما به دلیل محدودیت‌هایی که ممکن است برای دامنه com وجود داشته باشد و نام دامنه شما با این پسوند از قبل گرفته شده باشد، استفاده از دامنه org میتواند مناسب باشد.

شرایط و قوانین خرید دامنه org چیست؟

برای خرید این دامنه قوانین خاصی وجود ندارد و شرایط آن همانند دیگر دامنه‌ها است. برای این کار  میتوانید به صفحه ثبت دامنه در مبین هاست مراجعه کنید.

5/5 - (2 امتیاز)
دیدن نظرات
small

2 پاسخ

  1. با سلام
    من یک سایت شخصی دارم که مطالب علمی و شخصی دارد الان دامنه اش کام است آیا می شود orgثبت کرد
    با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =

عضویت در خبرنامه مبین هاست
مطالب کدام دسته‌بندی‌ها برای شما جذاب‌تر است؟

آنچه در مقاله می‌خوانید

مقالات مرتبط
کولینگ دیتاسنتر
آموزش تجهیزات سرور و دیتاسنتر

کولینگ دیتاسنتر؛ اهمیت کولینگ در صنعت دیتاسنتر!

هدف اساسی فناوری خنک‌کننده مراکز داده، حفظ شرایط محیطی مناسب برای عملکرد تجهیزات فناوری اطلاعات (ITE) است. برای دستیابی به این هدف، باید گرمای تولید

بیت باکت چیست
آموزش برنامه نویسی

بیت باکت؛ پلتفرم کنترل نسخه و مدیریت مخازن Git!

هنگامی کار بر روی توسعه نرم‌افزار یا برنامه‌های تحت وب، کمک گرفتن از برخی ابزارهای مدیریتی، سازمانی و ارتباطی بسیار مفید است. بیت باکت یکی

خدمات مبین هاست