RabbitMQ چیست و چه کاربردهایی دارد؟

RabbitMQ چیست

در این مطلب به بررسی این که رابط پیام RabbitMQ چیست و چه کاربردی دارد می‌پردازیم. شرکت‌ها در حال حاضر به سمت پذیرش معماری مبتنی‌بر میکروسرویس در برنامه‌های مدرن حرکت می‌کنند. برای مدیریت و توزیع بار کاری برای عملکرد روان و سریع برنامه، استفاده از ماژول‌های مجزا به یک ضرورت تبدیل شده است. رابط پیام (Message Broker) به برنامه‌ها اجازه می‌دهند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و از یکدیگر جدا باشند.

RabbitMQ یک کارگزار پیام منبع باز است که به مقیاس بندی برنامه با استفاده از مکانیزم صف پیام رسانی بین دو برنامه کمک می‌کند. این برنامه ذخیره سازی موقت برای داده ها را ارائه می‌دهد و از دست رفتن داده‌ها جلوگیری می‌کند. صف RabbitMQ پیام‌ها را از فرستنده دریافت کرده و آنه‌ا را به گیرنده ارسال می‌کند.

RabbitMQ به عنوان یک پلتفرم واسطه عمل می‌کند و تضمین می‌کند که پیام به مقصد صحیح تحویل داده می‌شود. در این مقاله توضیح می‌دهیم که RabbitMQ چیست و با اصطلاحات اساسی آن و نحوه ارسال پیام از طریق RabbitMQ آشنا خواهید شد.

منظور از رابط پیام یا Message Broker چیست؟

منظور از رابط پیام در RabbitMQ چیست

کارگزار پیام یک نرم افزار واسطه است که به تبادل اطلاعات و ارتباط بین برنامه‌های کاربردی، سیستم‌ها و سرویس‌ها کمک می‌کند. این اتفاق با تبدیل پیام‌ها بین پروتکل های ارتباطی مجاز رخ می دهد. کارگزار پیام به سرویس‌های وابسته به هم این امکان را می دهد که حتی اگر با پلتفرم های دیگر یا زبان های برنامه نویسی مختلف ساخته شده باشند، مستقیماً با یکدیگر “ارتباط برقرار کنند”.

رابط‌های پیام، اجزای نرم‌افزاری هستند که بخشی از سیستم‌های میان‌افزار پیام‌رسان یا میان‌افزار پیام‌گرا (MOM) هستند. این رابط‌ها به کاربران اجازه می‌دهد تا جریان داده را بین اجزای برنامه مدیریت و بر عملکرد اصلی برنامه تمرکز کنند. یک رابط پیام به‌عنوان لایه‌ ارتباطی توزیع‌شده عمل می‌کند که به پلتفرم‌های مختلف اجازه می‌دهد با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

رابط‌های پیام گاهی اوقات به مولفه‌ای به نام صف پیام (Message Queue) تکیه می‌کنند تا ذخیره‌سازی قابل اعتماد و تحویل وعده‌داده‌شده را ارائه دهند. صف پیام، پیام‌ها را ذخیره و مرتب می‌کند تا زمانی که برنامه‌های مصرف‌کننده بتوانند آن‌ها را مصرف کنند. پیام‌های موجود در صف پیام به ترتیب دقیقی که در آن پخش شده‌اند ذخیره می‌شوند و تا زمانی که تحویل تایید نشود، در صف باقی می‌مانند.

RabbitMQ چیست؟

RabbitMQ چیست

ربیت ام کیو یک نرم‌افزار رابط پیام منبع باز است که به زبان Erlang نوشته شده است. RabbitMQ معمولا به‌عنوان یک میان‌افزار پیام‌گرا که AMQP (پروتکل پیشرفته صف پیام) را پیاده‌سازی می‌کند شناخته می‌شود. ربیت ام کیو با معماری پلاین توسعه یافته است تا از MQ Telemetry Transport (MQTT)، Streaming Text Oriented Messaging Protocol (STOMP) و سایر پروتکل‌های مرتبط پشتیبانی کند. ربیت ام کیو بسیار مقیاس‌پذیر است و با معماری مقاوم در برابر خطا، در دسترس بودن داده‌ها در هر زمان را تضمین می‌کند.

RabbitMQ از بسیاری از زبان‌های برنامه‌نویسی پشتیبانی می‌کند و می‌تواند در محیط‌های ابر و سیستم‌عامل‌های مختلف اجرا شود. ربیت ام کیو یک رابط کاربری مبتنی‌بر مرورگر را برای مانیتورینگ و مدیریت ارائه می‌دهد و همچنین از یک رابط کاربری HTTP و ابزارهای CLI برای انجام عملیات‌ برخوردار است.

ربیت ام کیو سبک طراحی شده است و به‌راحتی در محیط ابر و به‌صورت محلی قابل نصب است. علاوه‌براین، می‌توان RabbitMQ را در پیکربندی‌های توزیع‌شده و همچنین متمرکز مستقر کرد تا مقیاس‌پذیری و در دسترس بودن بالا را برای برآورده کردن نیازهای کسب‌وکار ارائه دهد.

در ادامه به برخی از مفاهیم اولیه در RabitMQ می‌پردازیم: 

تهیه‌کننده یا Producer: تهیه‌کننده کسی است که براساس نام صف به یک صف پیام می‌فرستد.

صف یا Queue: صف یک ساختار داده متوالی و رسانه‌ای است که پیام‌ها از طریق آن منتقل و ذخیره می‌شود.

مصرف‌کننده یا Consumer: مصرف‌کننده کسی است که مشترک می‌شود و پیام‌هایی را از رابط پیام دریافت می‌کند و از آن پیام برای سایر عملیات تعریف‌شده استفاده می‌کند.

تبادل یا Exchange: تبادل‌کننده یک نقطه ورود برای رابط پیام است زیرا پیام‌ها را از ناشر می‌گیرد و آن‌ها را به صف مناسب هدایت می‌کند.

رابط پیام یا Broker: یک رابط پیام است که برای داده‌های تولید‌شده یک فضای ذخیره‌سازی را فراهم می‌کند. قرار است داده‌ها توسط برنامه دیگری مصرف یا دریافت شوند که با پارامترها یا رشته‌های اتصال به رابط پیام متصل هستند.

کانال یا Channel: کانال‌ها از طریق یک اتصال TCP مشترک، یک اتصال سبک به یک رابط را ارائه می‌دهند.

ویژگی های اصلی RabbitMQ چیست؟ 

ویژگی‌های RabbitMQ چیست

در ادامه برخی از ویژگی‌هی اصلی ربیت‌ام‌کیو را بررسی می‌کنیم: 

استقرار توزیع‌شده: کاربران می‌توانند ربیت ام کیو را به‌عنوان خوشه‌هایی برای دسترسی و توان عملیاتی بالا نیز مستقر کنند. خوشه‌ها در چندین منطقه‌ و ناحیه‌ی دسترسی متمرکز شده‌اند تا هربار نیاز بود در دسترس باشند.

ابزارها و پلاگین‌ها: ربیت ام کیو مجموعه‌ای از ابزارها و پلاگین‌ها را برای یکپارچه‌سازی مداوم، معیارهای عملیاتی و ادغام با سایر سیستم‌های سازمانی ارائه می‌دهد.

 آماده برای فضای ابری و سازمانی: RabbitMQ نرم افزاری سبک بوده و با استفاده از مجوزهای احراز هویت و مجوزهای قابل الحاق، به راحتی بر روی ابرهای عمومی و خصوصی قابل استقرار است.

 پیام‌رسانی ناهمزمان: RabbitMQ از پروتکل‌های پیام‌رسانی مختلف، صف‌های پیام، تأیید تحویل، مسیریابی به صف‌ها و انواع مختلف مبادله پشتیبانی می‌کند.

مفهوم صف در RabbitMQ چیست؟

صف RabbitMQ یک ساختار داده‌ی ترتیبی است که می‌توانید به انتهای آن یک آیتم اضافه کنید (enqueue) یا از ابتدای آن یک آیتم را حذف کنید (dequeue). ارسال‌کننده‌ها و دریافت‌کننده‌ها با استفاده از این ساختار شبیه صف برای برقراری ارتباط استفاده می‌کنند. صف‌های ربیت ام کیو از قانون FIFO (اولین خروجی از اولین ورودی) پیروی می‌کنند، اما ویژگی‌های دیگر صف مانند اولویت‌ها و صف‌بندی مجدد برای تغییر ترتیب را نیز ارائه می‌دهد.

هر صف RabbitMQ یک نام منحصر به فرد دارد  تا برنامه‌ها بتوانند به آن‌ها مراجعه کنند.. برنامه یک صف RabbitMQ را با نام انتخاب می‌کند یا از رابط می‌خواهد با ایجاد نام، دو صف ربیت ام کیو را از یکدیگر متمایز کند.

ویژگی‌های صف RabbitMQ چیست؟ 

صف‌های ربیت ام کیو دارای ویژگی‌هایی هستند که نحوه رفتار آن‌ها را مشخص می‌کند. چند ویژگی‌ اجباری و اختیاری در خصوص صف ربیت ام کیو وجود دارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • صف RabbitMQ باید یک نام داشته باشد.
 • صف RabbitMQ پایدار و ماندگار است، بنابراین با راه‌اندازی مجدد رابط دچار مشکل نمی‌شود.
 • صف ربیت ام کیو می‌تواند انحصاری باشد که فقط توسط یک اتصال استفاده می‌شود و وقتی اتصال بسته شد، صف نیز حذف شود.
 • نگامی که آخرین مصرف‌کننده از صف خارج شود، صف به طور خودکار حذف می‌شود.
 • صف RabbitMQ دارای آرگومان‌های اختیاری مانند محدودیت طول صف، طمان انقضای پیام TTL و غیره است.

نحوه کار صف پیام در RabbitMQ چیست؟

در این بخش، با نحوه ایجاد جریان پیام در ربیت ام کیو آشنا می‌شوید. فرایند انجام این کار در زیر آماده است:

 • تولیدکننده ابتدا پیامی را به یک نوع مشخص از تبادل‌کننده ارسال می‌کند.
 • هنگامی که تبادل‌کننده پیام را دریافت کرد، مسئولیت مسیریابی پیام را برعهده دارد. تبادل‌کننده پیام‌ها را با در نظر گرفتن پارامترهای دیگری مانند نوع تبادل، کلید روتینگ و غیره هدایت می‌کند.
 •  اکنون اتصالات تبادل‌کننده به صف‌های ربیت ام کیو ایجاد می‌شوند. هر صف دارای یک نام است که به تمایز بین تبادل‌کننده و صف ربیت ام کیو کمک می‌کند. سپس تبادل‌کننده پیام را براساس ویژگی‌های پیام به صف‌ها هدایت می‌کند.
 • هنگامی که پیام‌ها در صف قرار می‌گیرند، در آنجا باقی می‌مانند تا زمانی که توسط یک مصرف‌کننده مدیریت شوند.
 • سپس مصرف‌کننده پیام را از صف RabbitMQ کنترل می‌کند.

 

مزایای RabbitMQ چیست؟

مزایای RabbitMQ چیست

برای استفاده از ربیت ام کیو به‌عنوان یک رابط پیام‌رسانی در برنامه‌های چت و پیام‌رسانی آنی چندین مزیت وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

مقیاس‌پذیری

RabbitMQ طوری طراحی شده است که توان ارسال پیام را بالا ببرد و آن را برای برنامه‌هایی با پایگاه‌های کاربری بزرگ و حجم بالای پیام‌ها به یک گزینه مناسب تبدیل می‌کند. ربیت ام کیو از یک معماری توزیع‌شده استفاده می‌کند که با افزودن گره‌های بیش‌تر به خوشه رابط RabbitMQ، امکان مقیاس‌پذیری افقی را فراهم می‌کند.

قابلیت اطمینان

RabbitMQ قابلیت اطمینان تحویل پیام را از طریق ویژگی‌هایی مانند تایید پیام و ذخیره‌سازی مداوم پیام تضمین می‌کند. همچنین از الگوهای مختلف پیم مانند انتشار/اشتراک و درخواست/پاسخ پشتیبانی می‌کند که قابلیت اطمینان برنامه و تلرانس خطا را افزایش می‌دهد.

انعطاف‌پذیری

ربیت ام کیو از پروتکل‌های پیام‌رسانی متعدد از جمله پروتکل صف پیام پیشرفته (AMQP) و پروتکل صف پیام ساده (SMQP) پشتیبانی می‌کند و به‌این‌ترتیب با زبان‌ها و پلتفرم‌های برنامه‌نویسی مختلف سازگار است. این انعطاف‌پذیری به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا مناسب‌ترین پروتکل پیام‌رسانی را برای نیازهای برنامه خود انتخاب کنند.

اولویت‌بندی پیام

ربیت ام کیو اجازه می‌دهد پیام‌ها اولویت‌بندی شوند و مطمئن شود که پیام‌های با اولویت بالا ابتدا پردازش می‌شوند. این ویژگی در برنامه‌های چت آنی که در آن پیام‌های خاص مانند اعلان‌های سیستم یا پیام‌های فوری کاربر باید به‌سرعت مدیریت شوند، بسیار مهم است.

دوام

RabbitMQ می‌تواند روند ذخیره‌سازی پیام‌ها بر روی دیسک را ثابت نگه دارد تا در صورت خرابی یا راه‌اندازی مجدد سیستم، پیام‌ها از بین نروند. این ویژگی دوام برای برنامه‌هایی که به ذخیره و تحویل قابل اعتماد پیام‌ها نیاز دارند، ضروری است.

قابلیت‌های routing و filtering

RabbitMQ مکانیزم‌های روتینگ (مسیریابی) و فیلترینگ قدرتمندی مانند روتینگ مبتنی‌بر موضوع و فیلتر مبتنی‌بر عنوان را ارائه می‌دهد. این مکانیزم‌ها اجازه می‌دهند پیام‌ها به‌طور انتخابی براساس معیارهای تعریف‌شده توسط برنامه به مصرف‌کنندگان خاص تحویل داده شوند. این امر مسیریابی و توزیع پیام و عملکرد سیستم پیام‌رسانی را بهینه می‌کند.

دسترسی پذیری بالا

ربیت ام کیو از خوشه‌بندی و تکرار پشتیبانی می‌کند و امکان ایجاد سیستم‌های پیام‌رسانی با دسترسی بسیار بالا را فراهم می‌کند. یک ربیت ام کیو با پیکربندی خوشه‌بندی‌شده، چندین گره یک خوشه را تشکیل می‌دهند و صف‌های پیام را به اشتراک می‌گذارند و تضمین می‌کنند که پیام‌ها حتی در صورت شکست برخی از گره‌ها، پردازش می‌شوند.

Replication تضمین می‌کند که پیام‌ها و داده‌های صف در چندین گره تکرار می‌شوند. به‌این‌ترتیب تلرانس خطا فراهم شده و از ازدست‌رفتن داده‌ها جلوگیری می‌شود.

مانیتورینگ و مدیریت

ربیت ام کیو ابزارهای نظارتی و مدیریتی مختلفی مانند پلاگین RabbitMQ Management را ارائه می‌دهد. این ابزار به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا بر عملکرد سیستم نظارت کنند، جریان پیام را ردیابی و صف‌ها و تبادلات را مدیریت کنند و در نهایت مشکلات را عیب‌یابی کنند. این ابزارها مدیریت و نگهداری سیستم‌های پیام‌رسانی مبتنی‌بر RabbitMQ را ساده می‌کند.

کامیونیتی و پشتیبانی

RabbitMQ از یک جامعه فعال شامل کاربران و توسعه‌دهندگان حرفه‌ای برخوردار است که به توسعه آن کمک می‌کنند. از طریق این جوامع، لیست‌های ایمیل و منابع تحت رهبری جامعه، پشتیبانی بسیار خوبی ارائه می‌شود. این جامعه فعال تضمین می‌کند که توسعه‌دهندگان می‌توانند هنگام کار با ربیت ام کیو به منابع و کمک لازم دسترسی داشته باشند.

مدل پیام رسانی RabbitMQ چیست؟

مدل پیام رسانی در RabbitMQ چیست

در ربیت ام کیو، تولیدکننده به‌جای تولید مستقیم در صف پیام، پیامی را برای تبادل‌کننده تولید می‌کند. تبادل‌کننده به‌نوعی شبیه به یک اداره پست است که تمام پیام‌ها را دریافت می کند و آن‌ها را با توجه به نحوه آدرس‌دهی مشخص‌شده توزیع می‌کند.

یک تبادل‌کننده می‌تواند به یک صف واحد و یا چندین صف متصل شود. سپس صف‌ها به مصرف‌کنندگان متصل می‌شوند.

اما فرایند پیام‌رسانی در RabbitMQ چیست؟ در ادامه با فرایند ارسال پیام آشنا می‌شویم:

 • تولیدکننده با یک کلید روتینگ یا مسیریابی خاص، پیام را به تبادل‌کننده ارسال می‌کند.
 • تبادل‌کننده از طریق اتصالاتی به‌نام Binding به صف‌ها متصل می‌شود. کلید Binding می‌تواند این اتصالات را مرجع قرار دهد.
 • سپس مصرف‌کنندگان در صف‌ها مشترک می‌شوند.

انواع مدل مسیریابی پیام‌ها

مستقیم: پیام‌ها را به تمام صف‌هایی که با کلید روتینگ دقیقا مطابقت دارند، هدایت می‌کند.

توزیع کلی: تبادل‌کننده می‌تواند پیامی را به هر صفی که به آن متصل است، ارسال کند و کلید روتینگ یا الگو را در نظر نمی‌گیرد.

موضوعی: در این تکنیک مسیریابی پیام مشابه مدل مستقیم است زیرا از یک کلید مسیریابی استفاده می‌کند، اما درعین‌حال از نام مستعار یا مطابقت دقیق نیز پشتیبانی می‌کند. اگر کلید مسیریابی پیام و این الگو با هم مطابقت داشته باشند، پیام‌ها به یک یا چند صف هدایت می‌شود.

عناوین: پیام‌ها را براساس آرگومان‌های حاوی عناوین و مقادیر اختیاری مسیریابی می‌کند. این مدل مشابه موضوع است اما به‌جای کلید مسیریابی، عناوین را در نظر می‌گیرد.

 

کاربردهای متداول RabbitMQ چیست؟ 

کاربردهای RabbitMQ چیست

ربیت ام کیو یک رابط پیام قدرتمند در چندین نوع برنامه بی‌درنگ (RealTime) است. در اینجا می‌توانید با چند مورد از کاربردهای رایج RabbitMQ آشنا شوید:

اپلیکیشن‌های چت

ربیت ام کیو ارتباط بی‌درنگ را بین کاربران در برنامه‌های چت فراهم می‌کند. این رابط می‌تواند تبادل پیام بین کاربران را انجام دهد و امکان پیام‌رسانی فوری و قابلیت چت گروهی را فراهم کند.

اعلان‌ها و هشدارها

ربیت ام کیو معمولا برای ارسال اعلان‌ها و هشدارهای بی‌درنگ به کاربران استفاده می‌شود. این رابط می‌تواند به‌طور موثر پیام‌ها را به چندین گیرنده‌ توزیع کند و مطمئن شود که اعلان‌ها به‌سرعت تحویل داده می‌شود.

سیستم‌های توزیع‌شده

RabbitMQ معمولا به‌عنوان پایه و اساس پیام‌رسانی قابل اعتماد در سیستم‌های توزیع‌شده استفاده می‌شود. این رابط اجازه می‌دهد تا اجزای مختلف یک سیستم به‌طور ناهم‌زمان با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و جداسازی و مقیاس‌پذیری سیستم را تسهیل می‌کند.

صف‌های وظیفه/کار محور

ربیت ام کیو می‌تواند صف‌های وظیفه را مدیریت کرده و کار را بین چندین کارگر توزیع کند. این رابط تضمین می‌کند که وظایف مقیاس‌پذیر و کارآمد پردازش می‌شوند و از گلوگاه‌ها جلوگیری شده و استفاده از منابع در حالت بهینه انجام می‌شود.

معماری‌های رویداد محور

ربیت ام کیو برای پیاده‌سازی معماری‌های رویداد محور، جایی که بخش‌های مختلف یک سیستم می‌توانند به رویدادها واکنش نشان داده و با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، مناسب است. ربیت ام کیو می‌تواند رویدادها را منتشر کند و در آن‌ها مشترک شود و امکان اتصال آزاد و انعطاف‌پذیری در طراحی سیستم را فراهم کند.

ارتباطات میکروسرویس

ربیت ام کیو معمولا در معماری میکروسرویس ها برای فعال کردن ارتباط بین میکروسرویس‌های مختلف استفاده می‌شود. این رابط امکان ارتباط ناهم‌زمان و قابل اعتماد را فراهم و تضمین می‌کند که پیام‌ها حتی در صورت در دسترس نبودن برخی از خدمات، ارسال می‌شوند.

اپلیکیشن‌های IoT

ربیت ام کیو را می‌توان در اپلیکیشن‌های اینترنت اشیا (IoT) برای مدیریت تبادل پیام بین دستگاه‌ها و سیستم‌های پشتیبان استفاده کرد. RabbitMQ امکان ارتباط کارآمد و قابل اعتماد را فراهم می‌کند و همچنین قابلیت نظارت، کنترل و هماهنگی بی‌درنگ دستگاه های اینترنت اشیا را در دسترس قرار می‌دهد.

نصب و راه اندازی RabbitMQ

روش نصب و راه اندازی RabbitMQ چیست

تا اینجا تا حد زیادی درک کردیم که RabbitMQ چیست و چطور کار می‌کند. در این بخش می‌توانید با نحوه نصب RabbitMQ آشنا شوید. راه‌اندازی RabbitMQ بر روی سرور یک فرایند نسبتا ساده است که می‌توانید راهنمای گام‌به‌گام آن را در ادامه مشاهده کنید.

انتخاب سرور

سروری را انتخاب کنید که حداقل شرایط لازم برای اجرای ربیت ام کیو را داشته باشد. مطمئن شوید که سرور دارای سیستم‌عامل پشتیبانی‌شده (لینوکس، ویندوز یا مک) و منابع کافی برای مدیریت بار کاری پیام‌رسانی شما باشد. با خرید VPS می‌توانید ربیت ام کیو را به سادگی بر روی سرور مجازی خود نصب و راه اندازی کنید

نصب Erlang

همان‌طور که گفته شد، RabbitMQ براساس زبان برنامه‌نویسی Erlang توسعه یافته است. بنابراین، شما باید برای نصب و استفاده از RabitMQ ابتدا Erlang را بر روی سرور خود نصب کنید.

دانلود RabbitMQ

به وب‌سایت رسمی RabbitMQ بروید و بسته نصبی متناسب با سیستم‌عامل خود را دانلود کنید.

نصب RabbitMQ

دستورالعمل‌های نصب را در وب‌سایت RabbitMQ دنبال کنید. این فرایند بسته به سیستم‌عامل شما می‌تواند متفاوت باشد. مطمئن شوید که وابستگی‌های موردنیاز که در اسناد راهنما ذکر شده است را از قبل نصب کرده‌اید.

اجرای RabbitMQ

پس از نصب، باید با اجرای یک فرمان متناسب با سیستم‌عامل خود، سرور RabbitMQ را اجرا کنید. ممکن است لازم باشد گزینه‌های پیکربندی اضافی مانند مسیر فایل پیکربندی RabbitMQ را مشخص کنید.

فعال کردن پلاگین‌های ضروری

RabbitMQ پلاگین‌های مختلفی را ارائه می‌دهد که عملکرد آن را گسترش می‌دهد. بسته به نیاز شما، ممکن است لازم باشد افزونه‌های خاصی را فعال کنید. این کار را می‌توان با استفاده از کنسول مدیریت RabbitMQ یا اجرای ابزار خط فرمان سیستم عامل انجام داد.

پیکربندی تنظیمات شبکه و امنیت

بسته به پیکربندی شبکه و الزامات امنیتی، ممکن است لازم باشد تنظیمات شبکه و امنیت را برای RabbitMQ پیکربندی کنید. این کار ممکن است تنظیم قوانین فایروال، پیکربندی رمزگذاری SSL/TLS و پیکربندی مکانیزم‌های احراز هویت و مجوز دسترسی را شامل شود.

ایجاد کاربران و مجوزها

ربیت ام کیو از احراز هویت و مجوز کاربر پشتیبانی می‌کند. شما باید حساب‌های کاربری ایجاد کنید و مجوزهای آن‌ها را برای دسترسی و انجام اقدامات در صف‌ها و تبادلات خاص مشخص کنید.

بهترین روش برای استقرار RabbitMQ چیست؟

بهترین روش استقرار RabbitMQ چیست

استقرار ربیت ام کیو در تولید مستلزم رعایت بهترین شیوه‌ها است تا مطمئن شویم یک پلتفرم‌ پیام‌رسانی مقیاس‌پذیر و ایمن ایجاد شده است. در اینجا به چند روش کلیدی اشاره می‌کنیم که معمولا برای استقرار RabbitMQ به‌کار می‌رود.

دسترسی پذیری

ربیت ام کیو را در یک پیکربندی خوشه‌ای تنظیم کنید تا از در دسترس بودن بالا مطمئن شوید. خوشه‌بندی به چندین گره RabbitMQ اجازه می‌دهد تا با هم کار کنند، صف‌ها و پیام‌ها را به اشتراک بگذارند و در صورت خرابی گره، تلرانس خطا را فراهم می‌کند.

تعادل بار کاری

یک مکانیزم متعادل‌کننده بار را برای توزیع ترافیک پیام در چندین گره ربیت ام کیو به‌کار ببرید. این کار از تبدیل شدن هر گره به یک گلوگاه جلوگیری و توزیع یکنواخت بار کاری را تضمین می‌کند.

نظارت و هشدار

از ابزارهای نظارتی برای ردیابی عملکرد ربیت ام کیو و دریافت هشدارها در صورت بروز هرگونه مشکل استفاده کنید. برای شناسایی و حل مشکلات احتمالی، معیارهای کلیدی مانند نرخ پیام، اندازه صف و استفاده از حافظه را فعالانه تحت‌نظر داشته باشید.

تخصیص منابع

منابع سخت‌افزاری مناسب را براساس ترافیک پیام مورد انتظار و بار کاری تخصیص بدهید. برای اطمینان از عملکرد بهینه و جلوگیری از محدودیت منابع، فاکتورهای پردازنده، حافظه و دیسک را در نظر بگیرید.

دوام پیام

دوام پیام را فعال کنید تا مطمئن شوید در صورت خرابی گره ربیت ام کیو، پیام‌ها از بین نمی‌رود. حالت ماندگاری مناسب را تنظیم کنید تا حتی پس از راه‌اندازی مجدد سیستم نیز به پیام‌ها دسترسی داشته باشید. علاوه‌براین، برای اطمینان از تحویل مطمئن پیام، تایید پیام را فعال کنید.

امنیت شبکه

RabbitMQ را رد یک محیط ایمن شبکه مستقر کنید. فایروال‌ها، رمزگذاری SSL/TLS و سایر اقدامات امنیتی را برای محافظت در برابر دسترسی‌های غیرمجاز و نقض داده‌ها به‌کار ببرید.

پشتیبان‌گیری و بازیابی

از داده‌های ربیت ام کیو نسخه پشتیبان تهیه کنید تا در صورت از دست رفتن اطلاعات یا خرابی سیستم، از بازیابی سریع خیالتان راحت باشد. فرایند پشتیبان‌گیری و بازیابی را برای ارزیابی قابلیت اطمینان و میزان اثربخشی آن تست کنید.

مقیاس‌پذیری

با طراحی زیرساخت RabbitMQ برای مدیریت افزایش ترافیک پیام و بار کاری، برای رشد و مقیاس‌پذیری آینده برنامه‌ریزی کنید. در صورت نیاز، اضافه کردن گره‌های بیش‌تر، بهینه‌سازی تنظیمات شبکه و تنظیم تخصیص منابع را در نظر بگیرید.

 

مقایسه RabbitMQ و Apache Kafka

تفاوت آپاچی کافکا با RabbitMQ چیست

در ادامه متوجه می‌شویم که تفاوت آپاچی کافکا و RabbitMQ چیست تا نسبت به هر دو رابط پیام‌رسانی درک بهتری داشته باشیم. RabbitMQ از یک جریان داده مجزا و محدود استفاده می‌کند که در آن پیام‌ها توسط تولیدکننده ایجاد و ارسال می‌شود و توسط مصرف‌کننده دریافت می‌شود. Apache Kafka از یک جریان داده نامحدود استفاده می‌کند که در آن جفت‌های کلید-مقدار به‌طور مداوم به موضوع اختصاص داده‌شده جریان می‌یابد.

ربیت ام کیو پیام‌ها را به‌ترتیب خاصی ارسال و در صف قرار می‌دهد. اگر پیامی با اولویت بالاتر در سیستم قرار نگیرد، مصرف‌کنندگان پیام‌ها را به‌ترتیب ارسال دریافت می‌کنند. برخلاف ربیت ام کیو، Apache Kafka از صف‌های اولویت پشتیبانی نمی‌کند. آپاچی کافکا هنگام توزیع پیام‌ها در پارتیشن‌های مربوطه، با همه آن‌ها یکسان رفتار می‌کند.

در RabbitMQ، تولیدکننده پیام را ارسال می‌کند و مطمئن می‌شود که پیام به دست مصرف‌کننده موردنظر برسد. در نقطه مقابل، تولیدکنندگان در آپاچی کافکا پیام‌ها را بدون توجه به اینکه مصرف‌کنندگان آن‌ها را دریافت کرده‌اند یا نه، به صف منتقل می‌کنند.

ربیت ام کیو برای داده‌های تراکنش، مانند شکل‌گیری و قرار دادن سفارش و درخواست‌های کاربر، بهترین است. آپاچی کافکا با داده‌های عملیاتی مانند عملیات فرایند، آمار حسابرسی و ثبت گزارش و فعالیت سیستم بهترین کارایی را ارائه می‌دهد.

جمع‌بندی

RabbitMQ اغلب در چندین صنعت و سناریوهای کاربردی مانند سیستم‌های توزیع‌شده، معماری میکروسرویس‌ها و سیستم‌های مبتنی‌بر ابر استفاده می‌شود. ربیت ام کیو سرویس چندکاره‌ و  کارآمدی را به‌عنوان یک رابط پیام قدرتمند ارائه می‌دهد و برای توسعه مکانیزم‌های انتقال پیام مقیاس‌پذیر و قابل اعتمادش شناخته می‌شود.

1/5 - (1 امتیاز)
دیدن نظرات
small

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + یک =

عضویت در خبرنامه مبین هاست
مطالب کدام دسته‌بندی‌ها برای شما جذاب‌تر است؟

آنچه در مقاله می‌خوانید

مقالات مرتبط
GraphQL چیست؟
آموزش برنامه نویسی

GraphQL چیست؟ آیا می‌تواند جایگزین REST شود؟

در سال‌های اخیر، توسعه اپلیکیشن بسیار پیچیده شده است. روزهایی که صرفا برخی از داده‌ها را از پایگاه داده بیرون می‌کشیدند و متنی را با

خدمات مبین هاست