راهنمای خرید سرور مجازی

راهنما | واحد آموزش مبین هاست | 16 مهر 1401

برای داشتن کسب و کاری ایمن در فضای اینترنت نیاز به سرور قدرتمند در عین حال مقرون به صرفه است. در این قسمت از وب‌سایت مبین هاست به بررسی نحوه خرید VPS  می‌پردازم؛ این نوع سرور به دلیل انعطاف‌پذیری و تطابق بالا با کسب و کارهای مختلف همواره مورد توجه است. مطالعه راهنمای خرید سرور مجازی پیش از هر اقدامی پیشنهاد می‌شود تا در انتخاب نوع سرور دچار اشتباه نشوید. در این راهنمای خرید سرور مجازی به تمامی سوالات مربوط به این موضوع از قبیل مزایای وی پی اس، کاربردها و چالش‌های مربوط به انتخاب صحیح پاسخ می‌دهم، فرآیند خرید و راه اندازی تنها دو تا بیست دقیقه زمان لازم دارد و هر آنچه نیاز خواهید داشت در ادامه بیان می‌شود.

سرور مجازی یا VPS چیست؟

سرور مجازی که به صورت اختصاصی به آن VPS گفته می‌شود کوتاه شده‌ی عبارت Virtual Private Server است و در ایران نیز با هردوی این عبارات شناخته می‌شود. اگر سرور از سرویس‌دهنده های معتبر تهیه شود با کنترل پنل کامل و بهینه‌سازی شده در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. وی پی اس در واقع یک فضای ایمن و مجازی از سرور فیزیکی در اختیار کاربر قرار می‌دهد. وی پی اس به افراد یا شرکت‌هایی که دارای وب‌سایت یا اپلیکیشن هستند این امکان را می دهد تا همه با استفاده از یک منبع (با فضای اختصاصی شده) و صرف هزینه کم از مزایای یک میزبان مناسب بهره‌مند باشند. تجربه کار با سرور مجازی و سرور اختصاصی شباهت‌های زیادی دارد با این تفاوت که سرورهای اختصاصی به کسب و کارهایی توصیه می‌شود که کاربران زیادی در فضای اینترنت از آنِ خود می‌کنند و سهم بازار بالایی دارند.

چه زمانی به vps نیاز داریم؟

خوشبختانه سرورهای مجازی پاسخ‌گوی نیازهای بسیاری هستند اما افراد ذکر شده در این قسمت، بی‌تردید نیاز به خرید و راهنمای خرید دارند:

 • اگر تصوری ندارید که چقدر منبع نیاز هست و چه میزان کاربر خواهید داشت که البته در این حالت توصیه می‌کنم با متخصصان مبین هاست تماس بگیرد.
 • زمانی که وب‌سایت شما روبه رشد است و نیاز به سیستمی دارید که در رابطه با میزان استفاده از منابع منعطف بوده و بتواند مقیاس مناسبی برای انتخاب‌های بعدی شما باشد.
 • VPS امنیت مناسبی برای فروشگاه‌های مجازی و به ویژه وب‌سایت‌های برندینگ و شخصی ایجاد می‌کند و انتخاب خوبی برای این نوع کسب و کارهاست.
 • اگر می‌دانید که کسب و کار شما رم، فضای دیسک و پهنای باند زیادی نیاز ندارد و علاقمند هستید که با قیمت پایین شروع کنید.
 • اگر برای شما مهم نیست که به تمامی بخش تکنیکال سرور دسترسی داشته باشید و مدیریت تمامی جزئیات را داشته باشید.
 • اگر می‌خواهید تا جایی که می‌توانید در هزینه‌های پرداختی مربوط به سرور صرفه‌جویی کنید.

مزایای استفاده از vps

مزایای خرید سرور مجازی

کاربران با استفاده از این سرویس از پرفورمنس یا عملکرد بالا در کنار امنیت برخوردار می‌شوند، همچنین منابع اختصاصی دارند که نگرانی در رابطه با قطعی و کندی را از بین می‌برد. از دیگر مزایای VPS استفاده‌ی صحیح و به اندازه از منابع، درست به میزان نیاز پلتفرم کاربر است.

در سرور RAM ،CPU، فضای دیسک یا پهنای باند با کاربران دیگر به اشتراک گذاشته نمی‌شود و برای هر وی پی اس به صورت کاملا اختصاصی خواهد بود؛ بنابراین هر چقدر سایر کاربران از منابع استفاده کنند، تاثیری بر پرفورمنس سرور مجازی ما ندارد؛ در ادامه آموزش خرید بیشتر هریک از این موارد را باز می‌کنم.

منابع اختصاصی

یکی از رایج‌ترین سردرگمی‌های کاربران در زمان خرید VPS این است که تصور می‌کنند به دلیل مجازی بودن سیستم، منابع سرور آنها با دیگران مشترک بوده و همین موضوع پرفورمنس را پایین خواهد آورد، در صورتی که اینگونه نیست و منابع برای هر وی پی اس اختصاصی سازی شده و کاربران امکان استفاده از فضا و منابع شخصی سایر کاربران را ندارند. خریداران سرور مجازی، RAM یا SSD و CPU را به مقدار نیاز خریداری می‌کنند و امکان مدیریت منابع را دارند. در واقع یکی از مهمتر‌ین تفاوت‌های سرور مجازی و هاست اشتراکی که در این بخش از راهنمای خرید سرور مجازی بیشتر به آن می‌پردازم، مدیریت منابع است. در هاست‌های اشتراکی، ارائه دهنده‌ی سرویس، مدیریت زیربنایی را انجام داده و سپس دسترسی پنل مدیریت را به شما می‌دهد (که اغلب این دسترسی به پنلِ دایرکت ادمین یا سی پنل است)؛ اما در سرور مجازی مدیریت سرور به کاربر داده می‌شود و کنترل بیشتری بر منابع و سایر قسمت‌های پنل خواهید داشت.

قابلیت ارتقا

VPS قابل ارتقاست به این معنا که با رشد کسب و کار یا بیشتر شدن مخاطبان پلتفرم دیجیتال، صاحب بیزینس می‌تواند سرور خود را گسترده‌تر کند و در صورت هرگونه کمبودِ منابع به راحتی امکان آپدیت آنی دارد. این ویژگی باعث می‌شود که در هزینه‌ها صرفه‌جویی شده و بابت منابعی که استفاده نمی‌شود، پولی پرداخت نشود.

امنیت بالا

سرور مجازی به نسبت هاست اشتراکی از امنیت خیلی بالاتری برخوردار است. در وی پی اس کنترل کامل سرور در دست شما خواهد بود، به همین دلیل است که افراد حرفه‌ای وی پی اس را انتخاب می‌کنند تا دغدغه‌ای درباره‌ی امنیت نداشته باشند.

قیمت مقرون به صرفه

با تماشای پلن‌هایی که برای VPS در وب‌سایت مبین هاست وجود دارد و مقایسه قیمت‌ها به آسانی قابل درک است که با توجه به امکانات دریافتی، قیمت این سرویس بسیار ارزان‌ و مقرون به صرفه است و با توجه به این که قابلیت ارتقا نیز دارند، می‌توانند انتخابی هوشمندانه برای بسیاری از کسب و کارها باشد.

سرور مجازی برای چه کاربردهایی مناسب است؟

سرور مجازی برای چه کاربردهایی مناسب است؟

تا اینجای راهنمای خرید سرور مجازی برخی از کاربردهای VPS بیان شد و در این بخش کمی تخصصی‌ و دقیق‌تر در رابطه با کسب و کارهایی که این سیستم بهترین انتخاب و در بعضی مواقع تنها انتخاب است، صحبت می‌کنم.

میزبانی از وب‌سایت

متداول‌ترین و مهم‌ترین کاربرد VPS میزبانی از وب‌سایت است. سرعت کم لود وب‌سایت تاثیر مستقیمی با تجربه بد و ناخوشایند کاربر دارد؛ در دنیای مدرن امروزی مشتربان شما نیاز دارند که طی چند ثانیه اطلاعات مورد نظر خود را از وب‌سایت دریافت کنند و هیچ کس منتظر نمی‌ماند، پس سرور نامناسب سبب می‌شود که کاربران نتوانند وب‌سایت شما را ببینند. کسب و کارهایی که وب‎‌سایتِ با ترافیک بالا دارند، بی‌تردید VPS انتخاب هوشمندانه‌تری به نسبت هاست اشتراکی به‌شمار می‌رود زیرا دسترسی به منابع اختصاصی را امکان پذیر می‌کند و راهکاری منطقی برای رفع کندی و کمبود حافظه RAM است.

راه اندازی هاستینگ

یکی از جذاب‌ترین امکانات وی پی اس استفاده از آن به عنوان هاست برای چند دامنه است؛ به عبارت دیگر سرور با RAM کافی می‌تواند به طور همزمان از چند دامنه میزبانی کند. برای مثال اگر صاحب شرکت‌ طراحی وب‌سایت هستید، VPS به شما اجازه می‌دهد تا بخشی از منابع، CPU و RAM آن را به مشتریان (به چند دامنه) واگذار کنید تا از آن به عنوان هاست استفاده کنند. با این کار هم درآمد کسب می‌شود و هم برای راضی کردن مشتریان می‌توان از این ویژگی استفاده کرد.

سرخطی بورس

به دلیل سرعت سرسام آور معاملات در بورس، حتی چند میلی ثانیه تاثیر چشم‌گیری در رتبه‌ی شما نسبت به رقبا خواهد داشت؛ در این شرایط داشتن اینترنت پرسرعت امری ضروری است و VPS می تواند سرعت مناسب را به نسبت اینترنت‌های خانگی (با پینگ و سرعت پایین) فراهم کنند و تهیه وی پی اس راه حلی مطمئن برای مشکل کندی سرعت اینترنت در بازارهای سهام و بورس است. با سرور ایران مبین هاست، سرویسی امن، پایدار با پینگ کمتر از یک میلی‌ثانیه در اختیار شما خواهد بود.

سرور گیت

گیت لب نرم‌افزاری شناخته شده و قوی برای کنترل ورژن و ابزاری کم‌نظیر برای توسعه نرم‌افزار، DevOps ،CI/CD و مانیتورینگ نرم‌افزار است و به اعضای یک تیم برای کار روی یک پروژه مشترک در مدیریت تسک‌ها کمک کرده و از تداخل کار جلوگیری می‌کند. خوب است بدانید که گیت لب اپن سورس است و به همین دلیل می‌توانید با خرید سرور مجازی و نصب گیت لب بر روی آن، کدهای خود را روی سرور شخصی ذخیره کنید، با این کار هیچ‌گونه نگرانی از بابت تحریم، امنیت کد و دیتا ندارید و به‌صورت 24 ساعته به سرور لینوکس دسترسی خواهید داشت.

ثبت نام خودرو، سفارت و انتخاب رشته دانشگاه

اگر برای شما هم پیش آمده که قصد ثبت نام در وب‌سایتی را داشته باشید اما به دلایلی چون سرعت سایت موفق به ثبت نام نشدید و پس از چند دقیقه ظرفیت تمام شده بود، با خرید یک وی پی اس ارزان می‌توانید شانس موفقیت بالاتری به‌دست بیاورید. VPS بهترین انتخاب برای موفقیت در ثبت نام خودرو، دانشگاه یا اخذ وقت سفارت است.

ایمیل سرور

ایمیل سروری از مفیدترین سرویس‌های VPS محسوب می‌شود که برای همه‌ی کسب و کارها لازم و کاربردی است. با خرید سرور مجازی در پرداخت هزینه مجزا بابت تهیه هاست جلوگیری کرده و به راحتی با همان سرور ایمیل می‌سازید. ساخت ایمیل با سرورهای مجازی مبین هاست بسیار آسان است و حتی ابتدایی‌ترین پلن‌های VPS نیز امکان ساخت ایمیل را دارند و امکان ذخیره‌ی آدرس تمامی مشتریان را به شما می‌دهند. شاید تصور کنید که سرویس‌های ساخت ایمیل فراوانی در فضای اینترنت وجود دارند که می‌توانید آنها را تهیه کنید اما برتری وی پی اس به نسبت آنها، راحتی کار است زیرا ساخت ایمیل با سایر پلتفرم‌ها نیاز به دانش فنی دارد.

دیتابیس سرور

این مزیت برای کسب و کارهای متوسط تا بزرگ کاربرد دارد که علاقمند هستند پردازش‌ دیتابیس و وب‌سایت از یکدیگر جدا باشد تا فرآیند پردازش با سرعت بیشتری انجام شود. با جداسازی، دیتابیس در فضایی بدون دسترسی قرار گرفته و امنیتی فوق‌العاده را برای اطلاعات به ارمغان می‌آورد.

تست نرم افزار

از سرور مجازی می‌توان برای تست نرم‌افزارهای گوناگون در فضای آنلاین استفاده و با اطمینان خاطر نرم افزار را منتشر کرد؛ داشتن وی پی اس با منبع مناسب متداول‌ترین و بهترین روش برای تست نرم افزار به شمار می‌رود.

بکاپ گیری خصوصی

حالا برای هر کسی که در فضای آنلاین فعالیت می‌کند داشتن یک نسخه پشتیبان یا بکاپ ضروری و جدی است. به دلایل مختلف ممکن است که هر لحظه اطلاعات از دست برود و روی هیچ درایوی هم ذخیره نشده باشد، پس انجام دادن اقدامات احتیاطی و بکاپ‌گیری حالا بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود. بعضی افراد دیتاها را روی هارد یا USB ذخیره می‌کنند اما بی‌شک داشتن بکاپ در یک فضای آنلاین راهی ارزان‌ و به صرفه‌تر است تا یکبار برای همیشه دیگر استرس از دست دادن اطلاعات را نداشته باشید. با داشتن یک نسخه آنلاین امکان دسترسی به اطلاعات با اتصال به اینترنت در هر مکانی امکان پذیر است و می‌توانید دیتای خود را دیده یا برگردانید.

نکات مهم برای انتخاب بهترین vps

تا این بخش از راهنمای خرید سرور مجازی تلاش شد تا دیدی کلی در رابطه با انتخاب وی پی اس داده شود اما از کجا می‌توان مطمئن شد که بهترین VPS کدام است و انتخاب نهایی اشتباه نیست؟
با توجه به کاربردهای گسترده VPS، پس برای انتخاب برترین و مناسب‌ترین پلن باید چند نکته اساسی را در نظر بگیرید:

لوکیشن سرور

کاربران از چه موقعیت جغرافیایی شما را سرچ می‌کنند؟ اگر مشتریان شما محلی هستند و به عبارتی از داخل همان کشوری که کسب و کار هست، می‌آیند بهتر است که سرور محلی تهیه کنید؛ برای مثال اگر فقط داخل ایران سرویس می‌دهید و کاربران هم ایرانیان داخل کشور هستند، هوشمندانه‌ترین کار خرید سرور مجازی ایران است، اما اگر مشتریان شما خارج از ایران هستند بهتر است که سرور خارجی خریداری کنید. لازم است اشاره کنم که VPS برای برخی فعالیت‌ها نظیر ترید یا عدم مواجهه با محدودیت‌هایی که صرافی‌ها ایجاد می‌کنند نیز کاربرد دارد و برای این منظور سرور خارجی مناسب است.

سخت افزار و منابع مورد نیاز

سخت افزار و منابع مورد نیاز، در انتخاب VPS حائز اهمیت هستند زیرا نقش بسزایی در پرفورمنس و عملکرد سیستم دارند. امکان خرید و استفاده از سخت افزار و نرم افزار درست به میزان نیاز بیزینس، از ویژگی‌های مهم وی پی اس محسوب می‌شود. در زمینه‌ی برآورد میزان منابع مورد نیاز نیز تیم مبین هاست آماده مشاوره و راهنمایی شما هستند تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

سیستم عامل

امکان خرید سرور مجازی مطابق با سیستم عامل مورد نظر شما وجود دارد و به راحتی می‌توانید VPS ویندوز یا لینوکس را انتخاب کنید تا از بهترین سرعت، کیفیت و عملکرد برخوردار باشید.

وی پی اس لینوکس

وی پی اس با سیستم عامل لینوکس اپن سورس است و این قابلیت را دارد که کنترل بالایی بر تنظیمات سیستم از جمله منابع داشته باشید اما اشکالی که به سیستم عامل لینوکس وارد می‌شود این است که کاربر باید از سطح خوبی از اطلاعات فنی برخوردار باشد تا بتواند با این سیستم کار کند. البته اگر VPS خود را از مبین هاست تهیه کنید، تیم فنی و متخصص ما شما را در استفاده از لینوکس یاری می‌کند و حتی می‌توانید مدیریت و راه اندازی سیستم را به ما بسپارید. ویژگی‌های این سیستم عامل به صورت خلاصه بیان می‌شود:

 • قیمت کمتر از ویندوز به دلیل اپن سورس بودن
 • امکان اعمال تغییرات وسیع در تنظیمات
 • امنیت بالاتر نسبت به ویندوز
 • کنترل پنل پیچیده‌تر از ویندوز
 • قابلیت ریموت دسکتاپ ندارد

وی پی اس ویندوز

وی پی اس ویندوز بر خلاف سیستم عامل لینوکس به دلیل سهولت کاربری و عدم نیاز به دانش فنی برای راه اندازی و کار محبوب‌تر است. در ادامه راهنمای خرید سرور مجازی توجه شما را به ویژگی‌های سیستم عامل ویندوز جلب می‌کنم:

 • قیمت بالاتر از لینوکس به دلیل خرید لایسنس
 • امکان تغییر روی تنظیمات محدودتر از لینوکس
 • برخورداری از پشتیبانی ماکروسافت
 • مناسب برای افرادی که دانش فنی کمی دارند
 • در صورت پربازدید بودن وب‌سایت نیاز به شخصی متخصص برای کنترل دارد.
 • امنیت بالا اما کمتر از لینوکس
 • کنترل پنل آسان‌تر از لینوکس
 • بروزرسانی بیشتر به نسبت لینوکس
 • قابلیت ریموت دسکتاپ دارد

هردوی سیستم عامل‌های لینوکس و ویندوز کاربردی هستند و بر اساس شرایط و نیازها انتخاب می‌شوند.

پشتیبانی

خوشبختانه سرورهای مجازی دارای پشتیبانی هستند تا به سوالات و نیازهای دارندگان به بهترین شکل ممکن پاسخ داده شود. خوب است بدانید که خدمات خریداری شده از شرکت مبین هاست دارای پشتیبانی 7/24 هستند.

مجازی ساز استفاده شده

مجازی سازی یا Virtualization یک فرآیند است که برای جدا و اختصاصی کردن سرور انجام می‌شود؛ این فرآیند توسط نرم افزارهای متعدد صورت‌ می‌گیرد. به طور معمول از چهار ماشین XEN، VMWare KVM و openVZ برای مجازی سازی سرور مجازی استفاده می‌شود که هریک مزایایی دارند، در انتخاب VPS باید به مجازی ساز استفاده شده توجه کرد که ویژگی‌های آنها در تصویر قابل مشاهده است. توجه داشته باشید که مجازی سازی بیشتر با استفاده از نرم افزارهایی انجام می‌شود که بر پایه لینوکس هستند؛ شناخته شده‌ترین این نرم افزارها عبارت اند از: VMWARE, KVM, XEN, ESXi, Hyper V

نحوه ثبت سفارش vps در مبین هاست

مبین هاست به عنوان ارائه دهنده‌ی انواع سرورهای مجازی و اختصاصی پذیرای سفارشات شماست. برای آشنایی با پلن‌های VPS مبین هاست کافی‌ست از صفحه سرور مجازی دیدن کرده و مسیر بیان شده را دنبال کنید.

در صفحه نخست وبسایت، قسمت منوی سرور مجازی، ابتدا باید انتخاب کنید که به سرور مجازی ایران نیاز دارید یا خارج که در بخش لوکیشن همین راهنمای خرید سرور مجازی در رابطه با کارایی این دو نوع سرور صحبت شد؛ سپس سرور مورد نظر خود را انتخاب کنید.

در صفحه سرور ایرانی و خارجی هرکدام 5 پلن ارائه شده است که بر اساس متداول‌ترین نیازهای کاربران مبین هاست بهینه سازی شده اند؛ برای مثال شما می‌توانید مطابق با نیازهای خود رم 32 تا 256 گیگابایت را انتخاب کنید. در این مرحله تمامی اطلاعاتی که برای خرید وی پی اس نیاز دارید درج شده است و امکان انتخاب پلن مورد نظر وجود دارد.
با انتخاب دکمه ثبت سفارش به فرآیند خرید وارد می‌شوید که در این مرحله امکان انتخاب دوره پرداخت، دیتاسنتر، سیستم عامل و نسخه سیستم عامل نیز وجود دارند. در این مرحله اگر هنوز با خواندن این راهنمای خرید  اطمینان ندارید که کدام VPS

و پکیج برای شما مناسب است، تیم فروش و پشتیبانی مبین هاست راهنما و همراه شما خواهد بود. با ارسال تیکت و تماس تلفنی در کمترین زمان ممکن پاسخگو هستیم.