راهنمای پروسه های پس زمینه در لینوکس

پروسه های پس زمینه

راهنمای پروسه های پس زمینه در لینوکس

اگر سرور مجازی دارید قطعا میدانید پوسته فرمان تنها چیزی هستش که شما در اختیار خواهید داشت که میتوانید از آن استفاده کنید و عملا محیط گرافیکی نخواهید داشت. و این مسئله خواهد بود اگر بخواهید که با چندین برنامه هم‌زمان کار کنید قطعا بسیار محدود کننده خواهد شد. در این آموزش راهنمای پروسه های پس زمینه در لینوکس آورده شده است.

خوب این مسئله قابل حل است شاید فقط پوسته فرمان داشته باشیم ولی قابلیت هایی داریم که که با استفاده از آن میتوان برنامه های فعال را بین پس‌زمینه و پیش‌زمینه جابه جا کرد.

پس به راحتی میتوانید در یک زمان چندین برنامه در حال اجرا داشته باشید و بین آنها جابه جا شوید.

وقتی شما بخواهید برنامه خود را به پس‌زمینه ببرید میتوانید با اضافه کردن & به آخر دستور خود این کار را انجام دهید برای توقف اجرای یک دستور و بردن آن به قسمت پس‌زمینه کافیه از کلیدهای کیبورد Ctrl + z استفاده کنید .پس آنکه دستور متوقف شد میتوانید آن را با استفاده از دستور fg به پیش‌زمینه آورد و استفاده کرد یا با استفاده از دستور bg آن را به پس‌زمینه برد .

همینطور که قبلا هم گفته شد در صورتی که دستوری را میخواهید در پس‌زمینه اجرا کنید کافیه کافیه از & در انتهای دستور خود استفاده کنید مثلا به مثال زیر توجه کنید.

# find /usr -print > /home/mobinhost/users &

پروسه های پس زمینه

این دستور همه فایل های موجود در دلیرکتوری usr را در فایل users قرار میگرد همینطور که مشاهده میکنید کاراکتر & در انتها باعث میشه در دستور در پس‌زمینه قرار بگیرد. برای آنکه مشاهده کنیم چه برنامه هایی در پس‌زمینه اجرا شده اند میتوانید از دستور jobs استفاده کنید

#jobs

پروسه های پس زمینه

همینطور که در خروجی مشاهده میکنید برنامه های نشان داده شده در پس زمینه قرار گرفته اند


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *