راهنمای پروسه های پس زمینه در لینوکس

اگر سرور مجازی دارید قطعا میدانید پوسته فرمان تنها چیزی هست که شما در اختیار خواهید داشت. و میتوانید از آن استفاده کنید و عملا محیط گرافیکی نخواهید داشت. و این مسئله خواهد بود اگر بخواهید که با چندین برنامه هم‌زمان کار کنید قطعا بسیار محدود کننده خواهد شد. در این آموزش راهنمای پروسه های پس زمینه در لینوکس آورده شده است.

خوب این مسئله قابل حل است. شاید فقط پوسته فرمان داشته باشیم ولی قابلیت هایی داریم که با استفاده از آن می توان برنامه های فعال را بین پس‌زمینه و پیش‌زمینه جابه جا کرد.

پس به راحتی می توانید در یک زمان چندین برنامه در حال اجرا داشته باشید و بین آنها جا به جا شوید.

وقتی شما بخواهید برنامه خود را به پس‌زمینه ببرید میتوانید با اضافه کردن & به آخر دستور خود این کار را انجام دهید. برای توقف اجرای یک دستور و بردن آن به قسمت پس‌ زمینه کافیه از کلیدهای کیبورد Ctrl + z استفاده کنید. پس از آنکه دستور متوقف شد می توانید آن را با استفاده از دستور fg به پیش‌ زمینه آورده و استفاده کنید. یا با استفاده از دستور bg آن را به پس‌زمینه برد .

همینطور که قبلا هم گفته شد در صورتی که دستوری را می خواهید در پس‌زمینه اجرا کنید کافیه کافیه از & در انتهای دستور خود استفاده کنید. مثلا به مثال زیر توجه کنید.

# find /usr -print > /home/mobinhost/users &

پروسه های پس زمینه

این دستور همه فایل های موجود در دلیرکتوری usr را در فایل users قرار می گیرد. همینطور که مشاهده  می کنید کاراکتر & در انتها باعث میشه در دستور در پس‌زمینه قرار بگیرد. برای آنکه مشاهده کنیم چه برنامه هایی در پس‌زمینه اجرا شده اند می توانید از دستور jobs استفاده کنید

#jobs

پروسه های پس زمینه

همینطور که در خروجی مشاهده میکنید برنامه های نشان داده شده در پس زمینه قرار گرفته اند

امتیاز شما به این مطلب
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × دو =