آشنایی با فایل Passwd

هنگام کانفیگ سرور لینوکس خود قطعا برای محدود کردن و مدیریت بهتر توزیع لینوکسی خود برای مدیریت کاربران بر روی سیستم نیازمند آشنایی با یک سری فایل ها و کانفیگ های مربوطه هستید. در این مقاله ما به آشنایی با فایل passwd می پردازیم.

در گنو/لینوکس فایل به اسم passwd در مسیر etc/ قرار دارد. در این مسیر تمام اطلاعات مربوط به حساب های کاربران در  آن قسمت ذخیره میشود. هنگام لاگین شدن کاربر یا به عبارتی ورود , سیستم به این فایل رجوع میکند و اطلاعاتی مانند نام کاربری، پسورد، اطلاعات مربوط به دایرکتوری خانگی و خط پوسته فرمان مورد استفاده کاربر و … را خوانده و بررسی میکند. خروجی فایل passwd به شکل زیر میباشد.

# cat /etc/passwd

همینطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید بخشی از فایل passwd نمایش داده شده است. اطلاعات مختلف با : از هم جدا شده اند. بنابراین راحت میتوانید با استفاده از یک ویرایشگر مثل nano یا vi فایل را ویرایش کرد.

نکته مهم

از مزایای آشنایی با فایل passwd این است که گاهی نیازمند این میشویم که برای یک پروسه خاص یک حساب ایجاد نماییم. و این پروسه هیچگاه به سیستم لاگین نخواهد کرد. پس برای جلوگیری از سوء استفاده از لاگین کردن افراد به سیستم از طریق حساب ایجاد شده بهتر است فایل passwd را باز کرده و در انتهای فایل به جای قرار دادن bin/bash/ باید bin/false/ قرار داده شود. اینکار از ورود کاربر به سیستم با استفاده از این حساب جلوگیری خواهد نمود.

شرکت مبین هاست ارائه دهنده خدمات هاستینگ، سرور مجازی، سرور اختصاصی، هاست و دامنه، خدمات لایسنس و گواهینامه امنیتی SSL و سایر خدمات تحت وب می‌باشد. حضور مبین هاست از سال ۲۰۱۱ در بازار هاستینگ و در جمع سرویس دهندگان معتبر یکی از افتخارات ما است. حضور دراز مدت در این حوزه، باعث کسب تجربیات فراوانی برای ما شده‌ است. در راستای ارتقاء کیفیت، سرویس دهی و رضایت مشترکین پیش رفته است.

امتیاز شما به این مطلب
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.