معرفی بهترین دیتاسنترهای امارات!

بهترین دیتاسنترهای امارات

در طی سال‌های اخیر، منطقه خاورمیانه به عنوان یکی از مراکز اصلی صنعت دیتاسنتر و تکنولوژی‌های ابری مطرح شده است که گل سرسبد آن نیز کشور امارات است. جای تعجبی ندارد که توجه غول‌های دنیای فناوری نظیر Amazon Web Services، Google، Microsoft و بسیاری از شرکت‌های بزرگ و مطرح دنیا به این منطقه جلب شده و قصد دارند زیرساخت‌های عظیمی در سطح بین‌المللی در این منطقه ایجاد کنند. در این مطلب، به معرفی بهترین دیتاسنترهای امارات می‌پردازیم و برخی از ویژگی‌های کلیدی و مزایای آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

چه چیزی باعث زیاد شدن دیتاسنترها در امارات شده است؟

بهترین دیتاسنترهای امارات

دلایل زیادی وجود دارد که باعث جذابیت دیتاسنترهای امارات هم برای مشتریان داخلی، و هم برای مشتریان خارجی شده‌اند. برخی از مزایای اصلی دیتاسنترهای امارات که کاربران را مشتاق به استفاده از سرور مجازی امارات کرده‌اند به شرح زیر هستند:

  • موقعیت استراتژیک: امارات متحده عربی، در مرکز خاورمیانه قرار دارد و از طرفی دیگر، به چندین کابل زیر دریا دسترسی دارد که این کشور را به سایر نقاط دنیا متصل می‌کند. امارات متحده عربی همچنین به بازارهای بزرگی مانند هند، آفریقا و اروپا نزدیک است که پایگاه مشتریان بزرگ و متنوعی دارند.
  • ثبات سیاسی: امارات یکی از امن‌ترین و باثبات‌ترین کشورهای منطقه است که خطر بلایای طبیعی، ناآرامی‌های داخلی یا حملات سایبری در آن کم است. امارات همچنین، دارای چارچوب قانونی و نظارتی قدرتمندی است که از حقوق و منافع اپراتورها و مشتریان دیتاسنترها محافظت می‌کند.
  • رشد اقتصادی: امارات متحده عربی دارای یک اقتصاد متنوع و پویا است که صنایع مختلفی مانند نفت و گاز، گردشگری، تجارت و امور مالی در آن اهمیت زیادی دارند. امارات همچنین، دارای سرانه تولید ناخالص داخلی بالا، نرخ تورم پایین و سیستم مالیاتی منصفانه است. این کشور سرمایه گذاری زیادی برای نوآوری در زمینه‌های مختلف و دیجیتالی شدن انجام داده که باعث افزایش تقاضا برای خدمات دیتاسنتر شده است.
  • توسعه زیرساخت: امارات متحده عربی دارای زیرساخت مدرن و قوی است که به خوبی از فعالیت و گسترش دیتاسنترها پشتیبانی می‌کند. این کشور دارای منبع پاور مطمئن، شبکه فیبر نوری پرسرعت و انعطاف پذیر و سیستم لجستیک توسعه یافته است. همچنین، امارات دارای متخصصین ماهری است که می‌توانند نیازهای فنی و عملیاتی ارائه دهندگان و مشتریان دیتاسنتر را برطرف کنند. سرورهایی که در این دیتاسنترها نگهداری می‌شوند (مانند سرور مجازی امارات) از به‌روز‌ترین و بهترین زیرساخت و استانداردهای شبکه و سخت افزار بهره می‌برند. با خرید vps امارات، می‌توانید تجربه یکی از پرسرعت‌ترین سرورها را بدست آورید.

چرا امارات به یکی از میزبان‌های بزرگ دیتاسنترها تبدیل شده است؟

بهترین دیتاسنترهای امارات

امارات امروزه تبدیل به یک مرکز ارائه انواع تسهیلات کولوکیشن شده است. براساس گزارش Agility Logistics Parks (بزرگ‌ترین مالک خصوصی و توسعه دهنده انبارداری Grade A و پارک‌های صنعتی سبک در خاورمیانه، آفریقا و جنوب آسیا)، ظرفیت کولوکیشن دیتاسنتر امارات در سال ۲۰۲۲-۲۰۲۳ به 164 مگاوات رسید. دیگر بازیگران بزرگ این عرصه در منطقه ازجمله دیتاسنترهای Khazna، Moro Hub، Gulf Data Hub و غیره، در کنار اسامی مطرح در سطح بین‌المللی نظیر CtrlS و Equinix از امکانات و زیرساخت‌های سطح جهانی استفاده می‌کنند. این امر، نقش پررنگ و مهمی در رشد صنعت دیتاسنتر در منطقه ایفا می‌کند.

امارات متحده عربی، همواره مورد توجه اهالی مختلف دنیا بوده و یک مرکز سرمایه گذاری بزرگ به شمار می‌رفته است. این کشور، امروزه به سرعت در حال ساخت و ارتقای زیرساخت‌های بین‌المللی خود است. بیش از ۲۰۰ ارائه دهنده خدمات ابری و شمار زیادی دیتاسنتر در این کشور وجود دارد. شرکت Arizton Advisory & Intelligence که داده‌های بازارهای مختلف را تجزیه‌وتحلیل می‌کند، حجم بازار دیتاسنتر امارات متحده عربی در سال ۲۰۲۲ را 1.25 میلیارد دلار ارزیابی کرده است. این شرکت پیش‌بینی می‌کند که تا سال 2028 این رقم به 1.91 میلیارد دلار می‌رسد. در حال حاضر، دبی به عنوان یک شهر بین‌المللی پیشرفته شهرت پیدا کرده است.

علاوه‌بر دبی، در شهرهای دیگری نظیر ابوظبی و حتی العین نیز مراکز دیگری در حال ظهور هستند. دلیل اهمیت معرفی دیتاسنترهای امارات نیز دقیقا همین است. یکی از دلایل اصلی معرفی دیتاسنترهای امارات، آشنایی با پتانسیل‌ها، ویژگی‌ها و ظرفیت آن‌ها است. به گفته Stephen Beard، مدیر جهانی دیتاسنترها، افزایش جمعیت و تولید ناخالص داخلی امارات به این معنی است که داستان دیتاسنترهای امارات متحده عربی تازه شروع شده است. جمعیت عظیم، متمرکز بودن کابل‌های زیر دریا و دسترسی راحت به آن‌ها، ثبات سیاسی و اقتصادی، افزایش قابل توجه نفوذ اینترنت، پتانسیل رشد بی‌سابقه فناوری‌های سبز و غیره، دلایل محکمی برای قرار دادن دیتاسنترها در این نقطه از جهان هستند.

نقش دولت امارات در توسعه زیرساخت‌های صنعت دیتاسنتر

دولت امارات، تعهد واقعی و پایدار خود را نسبت به تبدیل این منطقه به مقصدی مطلوب برای بازیگران عرصه بین‌المللی که می خواهند امکانات خود را به اینجا منتقل کنند، نشان داده است. اداره برق و آب دبی (DEWA) یکی از بزرگ‌ترین مراکز داده را در این کشور اداره می‌کند. این تاسیسات به طور کامل با انرژی خورشیدی کار می‌کنند و در پارک خورشیدی محمد بن راشد آل مکتوم واقع شده‌اند. حتی پلیس امارات برای خدمت به مردم عادی، به دیتاسنترها متکی است.

دکتر حمد خلیفه النعیمی، رئیس بخش ارتباطات، زیرساخت و ICT مرکز فرماندهی پلیس ابوظبی، می‌گوید: “شیوه جدید فعالیت پلیس ارتقاء یافته و به سمت دیجیتالی شدن در حرکت است. اکنون فناوری‌های بیشتری در این فعالیت‌ها به کار گرفته می‌شود که باعث بهبود امنیت و ایمنی برای کشور و جوامع شده است. بنابراین فناوری ابری، یکی از شتاب دهنده‌های این نسل جدید خواهد بود.” چشم انداز صنعت دیتاسنتر در دبی و منطقه خاورمیانه تنها زمانی رشد می‌کند که شرکت‌ها پذیرش محاسبات ابری و فناوری‌های دیجیتال را افزایش دهند.

ساتیا سیواراماکریشنان (Sathya Sivaramakrishnan)، مدیر هلدینگ فناوری Starline در خاورمیانه و جنوب غرب آسیا، که یکی از بزرگ‌ترین توزیع کنندگان برق در منطقه به شمار می‌رود، چنین اظهار کرده که در منطقه دبی و خاورمیانه به دلیل افزایش موج دیجیتالی شدن و نیاز به ذخیره سازی داده، انتظار داریم تقاضای زیادی در آینده برای دیتاسنترها به وجود بیاید.

ظرفیت پاور و بهره‌وری برق دیتاسنترهای امارات

دیتاسنترهای امارات، بسیار پرمصرف هستند. دلیل اصلی این امر، این است که باید به صورت ۲۴ ساعته کار کنند و از حجم کاری سنگینی پشتیبانی کنند. در سال ۲۰۲۰ ظرفیت کل نیروگاه دیتاسنتر امارات، حدود ۱۷۰ مگاوات تخمین زده شد و انتظار می‌رود که تا سال ۲۰۲۶ به ۲۱۰ مگاوات افزایش پیدا کند. میانگین چگالی توان دیتاسنترهای امارات متحده عربی، حدود 6 کیلووات در هر رک است. اما برخی از تسهیلات، می‌توانند تا سقف 15 کیلووات در هر رک یا بیشتر را هم پشتیبانی کنند.

علاوه‌براین، دیتاسنترهای امارات متحده عربی اقدامات مختلفی را برای بهبود بهره‌وری انرژی و کاهش تولید کربن اتخاذ کرده‌اند. برخی از بهترین اقداماتی که در این مسیر انجام داده‌اند، شامل استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر مانند خورشید و باد، پیاده‌سازی سیستم‌های خنک‌ کننده رایگان مانند سرمایش تبخیری و Adiabatic، استفاده از راه‌حل‌های مدیریت توان پیشرفته مانند DCIM و BMS و بهینه‌سازی طراحی و چیدمان دیتاسنترها با استفاده از محفظه راهروی سرد و گرم است.

معرفی بهترین دیتاسنترهای امارات

در این بخش بهترین دیتاسنترهای امارات را معرفی می‌کنیم:

Equinix DX1

بهترین دیتاسنترهای امارات

دیتاسنتر Equinix DX1 اولین و بزرگ‌ترین مرکز داده Equinix در امارات متحده عربی است که در دبی واقع شده و دارای بیش از 6000 متر مربع فضای کولوکیشن به همراه 12.5 مگاوات ظرفیت برق است. این دیتاسنتر دارای گواهی Tier 3 است که امکان دسترسی به بیش از 100 ارائه دهنده خدمات شبکه و پلتفرم‌های ابری را فراهم می‌کند. Equinix DX1 همچنین با استانداردهای دیتاسنتر ISO 9001، ISO 14001، ISO 27001، OHSAS 18001 و SOC 1 Type II مطابقت دارد.

Khazna Masdar

بهترین دیتاسنترهای امارات

دیتاسنتر Khazna Masdar یکی از دو دیتاسنتر Khazna است که بزرگ‌ترین ارائه دهنده دیتاسنتر در امارات متحده عربی به شمار می‌رود. این دیتاسنتر در ابوظبی واقع شده و مساحت آن 18000 متر مربع است. ظرفیت برق آن 24 مگاوات است و می‌تواند تا 1200 رک را در خود جای دهد. Khazna Masdar یک مرکز تایید شده Tier 3 محسوب می‌شود که قابل دسترس است، امکان افزونگی را فراهم می‌کند و امنیت بالایی هم دارد. همچنین، دارای گواهی ISO 27001 است و از فناوری‌های سبز مانند انرژی خورشیدی و بازیافت آب پشتیبانی می‌کند.

Moro Hub

بهترین دیتاسنترهای امارات

شرکت Moro Hub یکی از زیرمجموعه‌های اداره برق و آب دبی (DEWA) است که دو مرکز داده را در دبی اداره می‌کند. اولین دیتاسنتر، یک مجتمع دیتاسنتر مدولار در فرودگاه بین‌المللی دبی است که دارای ظرفیت برق 4 مگاوات و فضای کولوکیشن 1000 متر مربعی است. دومین دیتاسنتر، یک دیتاسنتر سبز در پارک خورشیدی دبی است که دارای ظرفیت برق 40 مگاوات و فضای کولوکیشن ۱۰۰ هزار متر مربعی است. Moro Hub یک مرکز Tier 3 است که راه حل‌های ابری، اینترنت اشیا و شهر هوشمند را ارائه می‌دهد. همچنین، اولین دیتاسنتر منطقه است که به پیمان Climate Neutral Data Centre Pact برای کاهش آلودگی آب‌وهوا پیوست.

گواهینامه‌ها و جوایز

بهترین دیتاسنترهای امارات که تا اینجا معرفی کردیم، چندین گواهینامه و جایزه دریافت کرده‌اند که نشان دهنده برتری و نوآوری آن‌ها در صنعت دیتاسنتر است. برخی از دستاوردهای قابل توجه دیتاسنترهای امارات عبارت‌اند از:

  • دیتاسنترهای Equinix DX1، DX2 و DX3 دارای گواهینامه ISO 27001، ISO 9001، ISO 14001 و OHSAS 18001 هستند و همچنین، گزارش SOC 1 Type II را نیز دریافت کرده‌اند.
  • دیتاسنتر AWS Middle East Region دارای گواهینامه ISO 27001، ISO 9001، ISO 27017، ISO 27018 و PCI DSS است و گزارش‌های SOC 1، SOC 2 و SOC 3 را نیز دریافت کرده است.
  • دیتاسنترهای Khazna Masdar و Khazna Meydan گواهینامه ISO 27001 و Tier III دارند.
  • دیتاسنتر Moro Hub گواهینامه طراحی Tier III موسسه Uptime و گواهی تاسیسات ساخته شده توسط موسسه Uptime Tier III را دریافت کرده است.
  • دیتاسنتر Injazat ابوظبی گواهینامه Tier IV دریافت کرده است و موفق به دریافت گواهی طراحی Tier IV موسسه Uptime و گواهی تاسیسات ساخته شده Tier IV Institute Uptime نیز شده است.

جمع بندی

امارات متحده عربی یک بازار پیشرو در خاورمیانه است که زیرساخت‌های قدرتمندی برای صنعت دیتاسنتر به وجود آورده و تقاضای زیادی هم برای خدمات اشتراکی، ابری و دیجیتال دارد. در این مطلب ضمن معرفی دیتاسنترهای امارات اشاره کردیم که این کشور دارای چندین دیتاسنتر در سطح جهانی است که عملکرد و امنیت آن‌ها مثال زدنی است. Equinix DX1، Khazna Masdar و Moro Hub برخی از بهترین نمونه‌های دیتاسنتر در امارات هستند که می‌توانند نیازهای مشتریان و صنایع مختلف را برآورده کنند.

امتیاز شما به این مطلب
دیدن نظرات
small

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × پنج =

عضویت در خبرنامه مبین هاست
مطالب کدام دسته‌بندی‌ها برای شما جذاب‌تر است؟

آنچه در مقاله می‌خوانید

مقالات مرتبط
GraphQL چیست؟
آموزش برنامه نویسی

GraphQL چیست؟ آیا می‌تواند جایگزین REST شود؟

در سال‌های اخیر، توسعه اپلیکیشن بسیار پیچیده شده است. روزهایی که صرفا برخی از داده‌ها را از پایگاه داده بیرون می‌کشیدند و متنی را با

خدمات مبین هاست