آشنایی با انواع استانداردهای دیتاسنتر و اهمیت آن‌ها!

استانداردهای دیتاسنتر

دیتاسنتر یا مراکز داده بخش مهمی از زیرساخت‌های فناوری مدرن هستند. آن‌ها دارای امکانات و قابلیت‌هایی هستند که برای ذخیره، مدیریت و انتشار مقادیر زیادی داده طراحی شده‌اند. دیتاسنتر مسئول ذخیره اطلاعات حیاتی و برنامه‌های کاربردی است که از صنایع مختلف مانند امور مالی، بهداشت و درمان و فعالیت‌های دولتی پشتیبانی می‌کند. ساخت و راه اندازی دیتاسنتر بسیار گران و هزینه بر است. همچنین نیاز به سرمایه گذاری قابل توجهی در سخت افزار، نرم افزار و استخدام پرسنل دارند. بنابراین، کارشناسان صنعت برای اطمینان از عملکرد کارآمد و مؤثر، استانداردهای دیتاسنتر مختلفی را توسعه داده‌اند.

این استانداردها دستورالعمل‌ها و بهترین شیوه‌ها را برای طراحی، ساخت و راه اندازی دیتاسنتر ارائه می‌دهند. در این مقاله به برخی از پرکاربردترین استانداردهای دیتاسنتر می‌پردازیم.

استانداردهای دیتاسنتر Tier

استانداردهای دیتاسنتر TIER

یکی از پرکاربردترین استانداردهای دیتاسنتر، استاندارد لایه‌ای است که توسط موسسه Uptime توسعه یافته است. این استاندارد چارچوبی را برای ارزیابی و تایید طراحی و عملکرد دیتاسنتر ارائه می‌دهد. موسسه Uptime عملکرد دیتاسنتر را در چهار سطح مختلف تعریف کرده است.

  • سطح 1: یک دیتاسنتر سطح 1 سطح اولیه زیرساخت را با یک مسیر واحد برای سیستم برق و خنک کننده فراهم می‌کند. در دسترس بودن آن 99.671 درصد است و اجازه می‌دهد تا 28.8 ساعت از کار افتادگی در سال را داشته باشید.
  • سطح 2: دیتاسنتر سطح 2 سطح کمی بالاتر از زیرساخت را با اجزای اضافی ارائه می‌دهد. در دسترس بودن 99.741 درصد است و اجازه می‌دهد تا 22 ساعت از کار افتادگی در سال را داشته باشید.
  • سطح 3: دیتاسنتر سطح 3 سطح قابل توجهی از زیرساخت را با مسیرهای متعدد برای سیستم برق و خنک کننده فراهم می‌کند. در دسترس بودن آن 99.982 درصد است و اجازه می‌دهد تا 1.6 ساعت از کار افتادگی در سال را داشته باشید.
  • سطح 4: دیتاسنتر سطح 4 بالاترین سطح زیرساخت را با چندین مسیر برای برق و خنک کننده و همچنین اجزای اضافی ارائه می‌دهد. در دسترس بودن آن 99.995 درصد است که اجازه می دهد تا 26.3 دقیقه در سال از کار افتادگی وجود داشته باشد.

موسسه Uptime همچنین برای دیتاسنتری که الزامات هر لایه را برآورده می‌کند، گواهینامه ارائه می‌دهد. این گواهی ردیف اعتباری مستقل از طراحی و عملکرد یک دیتاسنتر است.

استانداردهای دیتاسنتر ISO

استانداردهای دیتاسنتر ISO

یکی دیگر از استانداردهای پرکاربرد دیتاسنتر، استاندارد ISO است. سازمان بین المللی استاندارد (ISO) چندین استاندارد مربوط به دیتاسنتر از جمله ISO 27001، ISO 20000 و ISO 22301 را تدوین کرده است.

ISO 27001 استانداردی است که بر مدیریت امنیت اطلاعات تمرکز دارد. همچنین چارچوبی برای مدیریت و حفاظت از اطلاعات حساس در یک سازمان، از جمله دیتاسنتر، فراهم می‌کند. این استاندارد دستورالعمل‌هایی را برای اجرای کنترل‌های امنیتی برای اطمینان از محرمانه بودن، یکپارچگی و در دسترس بودن اطلاعات ارائه می‌کند.

ISO 20000 استانداردی است که بر مدیریت خدمات تمرکز دارد. چارچوبی برای مدیریت و ارائه خدمات فناوری اطلاعات، از جمله خدمات ارائه شده توسط دیتاسنتر، فراهم می‌کند. این استاندارد دستورالعمل‌هایی را برای فرآیندهای مدیریت خدمات، مانند مدیریت حوادث، مدیریت مشکل و مدیریت تغییر ارائه می‌دهد.

ISO 22301 استانداردی است که بر مدیریت تداوم کسب و کار تمرکز دارد و چارچوبی برای شناسایی و مدیریت ریسک‌هایی که می‌توانند عملیات تجاری، از جمله ریسک‌های مربوط به دیتاسنتر را مختل کنند، فراهم می‌کند. این استاندارد دستورالعمل‌هایی را برای توسعه و اجرای طرح تداوم کسب و کار ارائه می‌کند تا اطمینان حاصل شود که عملکردهای حیاتی کسب و کار می‌توانند در صورت بروز اختلال ادامه پیدا کنند.

استانداردهای دیتاسنتر ASHRAE

استانداردهای دیتاسنتر ASHRAE

انجمن مهندسین گرمایش، تبرید و تهویه مطبوع آمریکا (ASHRAE) چندین استاندارد مرتبط با طراحی و بهره برداری از دیتاسنتر را ایجاد کرده است. این استانداردها بر استفاده بهینه از انرژی و بهینه سازی عملکرد دیتاسنتر تمرکز دارند.

ASHRAE 90.1 استانداردی است که رهنمودهایی را برای طراحی ساختمان با مصرف انرژی ارائه می‌دهد. این استاندارد شامل دستورالعمل‌هایی برای طراحی سیستم‌های مکانیکی، الکتریکی و روشنایی و همچنین استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر است.

ASHRAE 90.4 استانداردی است که دستورالعمل‌هایی را برای طراحی و بهره برداری از دیتاسنتر ارائه می‌دهد. این استاندارد شامل دستورالعمل‌هایی برای طراحی سیستم‌های مکانیکی، الکتریکی و خنک کننده و همچنین دستورالعمل‌هایی برای مدیریت و نظارت بر عملکرد دیتاسنتر است.

ASHRAE همچنین یک برنامه گواهی به نام برنامه حرفه‌ای ارزیابی انرژی ساختمان (BEAP) ارائه می‌دهد. این برنامه برای کمک به متخصصان در ارزیابی عملکرد انرژی ساختمان‌ها از جمله دیتاسنتر طراحی شده است. گواهی BEAP نیاز به دانش استانداردهای ASHRAE و دستورالعمل‌های مربوط به طراحی ساختمان و بهره وری انرژی دارد.

استانداردهای TIA

استانداردهای دیتاسنتر TIA

انجمن صنعت ارتباطات از راه دور (TIA) چندین استاندارد در رابطه با طراحی و بهره برداری از دیتاسنتر ایجاد کرده است. این استانداردها بر زیرساخت‌های فیزیکی دیتاسنتر از جمله کابل کشی، برق و سیستم‌های خنک کننده تمرکز دارند.

TIA 942 استانداردی است که دستورالعمل‌هایی را برای طراحی و ساخت دیتاسنتر ارائه می‌دهد. این استاندارد شامل دستورالعمل‌هایی برای زیرساخت فیزیکی دیتاسنتر از جمله کابل کشی، برق و سیستم‌های خنک کننده است. همچنین شامل دستورالعمل‌هایی برای طراحی سیستم‌های امنیتی و سیستم‌های اطفاء حریق است.

TIA 942 همچنین برای دیتاسنتری که الزامات استاندارد را برآورده می‌کنند، گواهینامه ارائه می‌دهد. صدور گواهینامه مستلزم ارزیابی مستقل از طراحی و ساخت دیتاسنتر و همچنین نظارت مستمر و گزارش عملکرد آن است.

جمع بندی

در صورتی که قصد دارید از خدمات کولوکیشن دیتاسنترها استفاده کرده و سرور خود را به آن‌ها انتقال دهید به استانداردهای پشتیبانی شده توسط آن دیتاسنتر توجه ویژه‌ای داشته باشید.

هم‌چنین در صورتی که قصد اجاره یک سرور اختصاصی را دارید، توجه داشته باشید سرور مورد نظر شما در دیتاسنترهای معتبر جهان یا دیتاسنترهای داخلی که از استانداردهای مناسبی برخوردار هستند میزبانی شود.

استانداردهای دیتاسنتر برای اطمینان از عملکرد کارآمد و مؤثر دیتاسنتر ضروری هستند. این استانداردها دستورالعمل‌ها و بهترین شیوه ها را برای طراحی، ساخت و راه اندازی دیتاسنتر ارائه می‌دهند. پرکاربردترین استانداردهای دیتاسنتر عبارتند از استانداردهای لایه، استانداردهای ISO، استانداردهای ASHRAE و استانداردهای TIA.

رعایت این استانداردها کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که دیتاسنتر قابل اعتماد، ایمن و کم مصرف است. برنامه‌های صدور گواهینامه مرتبط با این استانداردها اعتبار مستقلی از طراحی و عملکرد یک دیتاسنتر را ارائه می‌دهد و به سازمان‌ها در سرمایه گذاری خود در زیرساخت دیتاسنتر اطمینان می‌دهد.

سوالات متداول

منظور از استانداردهای دیتاسنتر چیست؟

استانداردهای دیتاسنتر دستورالعمل‌ها و بهترین شیوه‌هایی هستند که الزامات طراحی، ساخت و راه اندازی دیتاسنتر را مشخص می‌کنند. آن‌ها چارچوبی را برای ارزیابی و تأیید طراحی و عملکرد دیتاسنتر ارائه می‌دهند.

دلیل اهمیت استانداردهای مختلف برای دیتاسنترها چیست؟

استانداردهای دیتاسنتر مهم هستند زیرا اطمینان می‌دهند که دیتاسنتر قابل اعتماد، ایمن و کم مصرف است. رعایت این استانداردها به کاهش خطر خرابی، از دست دادن داده‌ها و نقض امنیت کمک می‌کند.

استانداردهای دیتاسنتر توسط چه شخص یا اشخاصی تعیین می‌شوند؟

استانداردهای دیتاسنتر توسط سازمان‌های مختلف از جمله انجمن‌های صنعتی، سازمان‌های دولتی و سازمان‌های استاندارد توسعه می‌یابند. برخی از شناخته شده‌ترین سازمان‌هایی که استانداردهای دیتاسنتر را توسعه می‌دهند عبارتند از: Uptime Institute، ISO، ASHRAE و TIA.

پر کاربردترین استانداردهای دیتاسنترها چه چیزهایی هستند؟

برخی از پرکاربردترین استانداردهای دیتاسنتر عبارتند از استاندارد لایه توسعه یافته توسط مؤسسه Uptime، ISO 27001 برای مدیریت امنیت اطلاعات، ISO 20000 برای مدیریت خدمات، ISO 22301 برای مدیریت تداوم کسب و کار، ASHRAE 90.1 و 90.4 برای طراحی ساختمان با مصرف انرژی و عملیات دیتاسنتر و TIA 942 برای طراحی و ساخت دیتاسنتر.

3/5 - (2 امتیاز)
دیدن نظرات
small

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 10 =

عضویت در خبرنامه مبین هاست
مطالب کدام دسته‌بندی‌ها برای شما جذاب‌تر است؟

آنچه در مقاله می‌خوانید

مقالات مرتبط
کولینگ دیتاسنتر
آموزش تجهیزات سرور و دیتاسنتر

کولینگ دیتاسنتر؛ اهمیت کولینگ در صنعت دیتاسنتر!

هدف اساسی فناوری خنک‌کننده مراکز داده، حفظ شرایط محیطی مناسب برای عملکرد تجهیزات فناوری اطلاعات (ITE) است. برای دستیابی به این هدف، باید گرمای تولید

بیت باکت چیست
آموزش برنامه نویسی

بیت باکت؛ پلتفرم کنترل نسخه و مدیریت مخازن Git!

هنگامی کار بر روی توسعه نرم‌افزار یا برنامه‌های تحت وب، کمک گرفتن از برخی ابزارهای مدیریتی، سازمانی و ارتباطی بسیار مفید است. بیت باکت یکی

خدمات مبین هاست