راه اندازی Nat در میکروتیک در 3 مرحله

راه اندازی Nat در میکروتیک به ساده‌ترین شکل ممکن امکان‌پذیر است. شما می‌توانید به راحتی Nat را در روترهای میکروتیک راه اندازی کنید.

Nat چیست؟

قبل از راه اندازی Nat در میکروتیک باید در خصوص Nat به شما اطلاعاتی داده شود. در شبکه‌های کامپیوتری از فرایند ترجمه آدرس شبکه یا network address translation (به‌اختصار Nat) استفاده می‌شود. این ساختار در واقع تکنیکی برای دریافت ترافیک شبکه از طریق روترها است که شامل بازنویسی آدرس‌های IP از سمت مبدأ و یا مقصد است.
در این فرآیند شماره پورت‌های TCP/UDP در بسته‌های IP در هنگام عبور از روترها باید بررسی شود. همچنین تغییراتی که باید روی آن‌ها انجام شود نیز باید بررسی و بازنویسی شوند. در نتیجه IP های ثبت نشده‌ای که وارد شبکه می‌شوند، در صورت نیاز مجدداً بازنویسی شده و ثبت می‌شوند.

فرآیند راه اندازی Nat در میکروتیک

یکی از روترهایی که به شدت در شبکه‌های امروزی استفاده می‌شود میکروتیک است. این روترها دارای تنظیمات کاربردی هستند. نکته قابل توجه در خصوص روتر های میکروتیک این است که راه اندازی آن‌ها نسبت به روتر های سیسکو ساده‌ و آسان‌تر است. همچنین یک محیط گرافیکی نیز برای کاربران ایجادشده تا فرایند راه اندازی روتر ساده انجام شود.
پیکربندی Nat در میکروتیک یکی از اولین کارهایی است که شما باشد در هنگام تنظیم روتر خود انجام دهید. با این کار IP آدرس‌های خصوصی شما به یک آدرس IP عمومی ترجمه و تبدیل می‌شود.

برای پیکربندی Nat در میکروتیک شما باید به روش زیر عمل کنید.

ابتدا باید وارد سیستم‌عامل کنسول میکروتیک شوید. سپس باید به مسیر زیر بروید.

از بخش سمت چپ گزینه IP را انتخاب کنید – سپس از منوی بازشده گزینه Firewall را انتخاب کنید. از Firewall به تب Nat بروید.

راه اندازی Nat در میکروتیک
راه اندازی Nat در میکروتیک

وقتی وارد تب Nat شدید در گوشه سمت چپ کادر روی علامت + کلیک کنید.
با کلیک روی علامت + یک پنجره جدید برای شما باز می‌شود. در پنجره جدید که به عنوان یک New Nat Rule شناخته می‌شود شما باید در تب General روی گزینه Chain کلیک کرده و در کادر روبروی آن گزینه srcnat را انتخاب کنید. سپس باید آدرس IP را در بخش Src.Address انتخاب کنید. سپس کلید Apply را کلیک کنید.

New Nat Rule
New Nat Rule

سپس در همین پنجره باید روی تب Action کلیک کنید و وارد آن شوید. در تب Action باید در کادر Action گزینه Masquerade را انتخاب کنید. سپس کلید Apply و بعد از آن کلید ok را کلیک کنید.

 

فرآیند راه اندازی Nat در میکروتیک
فرآیند راه اندازی Nat در میکروتیک

با انجام این کار فرآیند پیکربندی Nat در روتر های میکروتیک برای شبکه مدنظر شما به پایان می‌رسد.

1/5 - (1 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × یک =