راهنمای محتویات بسته deb

اگر شما بر روی سرور مجازی خود از دبیان استفاده کرده اید و یا بر روی سیستم شخصی خود از این توزیع لینوکس استفاده می کنید. و می خواهید با محتویات بسته deb (بسته های دبیان) آشنایی بیشتری پیدا کنید، ما در این مقاله از سری مقالات آموزشی مبین هاست قصد داریم به این موضوع بپردازیم. تا انتها با ما همراه باشید.

همانطور که می دانید بسته های دبیان ممکن است حاوی کد اجرایی یا کد منبع باشند. یک بسته حاوی کد اجرایی، دارای برنامه کامپایل شده است که بعد از نصب اجرا می شود و بسته های حاوی کد منبع قبل از استفاده باید کامپایل شوند.

محتویات یک بسته deb حاوی کد اجرایی شامل موارد زیر می باشد:

برنامه نرم افزاری

فایل conffiles – شامل لیست فایل های پیکربندی بسته

فایل های پیکربندی – نصب و برداشتن بسته مورد نیاز

اسکریپت های نصب – هنگام استفاده از ابزارهای بسته های نرم‌ افزاری به طور خودکار اجرا می‌ شوند. برخی ممکن است به ورودی های کاربر نیز نیاز داشته باشند و اسکریپت ها به شکل کلی به 4 دسته زیر تقسیم می شوند.

مطالب مرتبط

حذف MySQL در دبیان

آموزش تصویری نصب دبیان

preinst – قبل از نصب بسته اجرا می شود.

postinst – بعد از نصب بسته اجرا می شود.

prerm – قبل از حذف بسته اجرا می شود.

postrm –  بعد از حذف بسته اجرا می شود.

فایلهای man و info – شامل کمک و اطلاعات از برنامه می باشند.

فایل کنترل – حاوی خلاصه ای از کتابخانه های مورد نیاز بسته، نام و نسخه بسته، اولویت بسته، اندازه نصب شده آن، سازنده برنامه و سایر اطلاعات دیگر می باشد.

به این صورت شما با محتویات بسته deb به طور کامل آشنا شدید. در صورت بروز هر گونه سوال و مشکل در این خصوص می توانید با تیم پشتیبانی مبین هاست تماس حاصل فرمایید. و یا با ارسال تیکت با ما در ارتباط باشید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.