هر آن‌چه باید درباره دامنه co بدانید؛ مهم‌ترین ویژگی‌ها و شرایط ثبت!

نفوذ تکنولوژی به زندگی انسان امروز باعث شده که تمامی کسب‌وکارها به فضای اینترنت راه پیدا کنند. بنابراین فارغ از نوع کسب‌وکار و میزان درآمد، طیف وسیعی از مردم جامعه به دنبال راه‌اندازی سایت خود هستند. در روند طراحی سایت یک مرحله به ثبت دامنه اختصا‌ص دارد. در این مرحله لازم است که پسوندی برای دامنه تعریف شود. بیشتر مردم در گشت و گذار روزانه‌ی خود در دنیای وب با پسوندهایی همچون Ir، com، org و غیره مواجه می‌شوند به همین دلیل افراد محدودی با پسوند دامنه co آشنا هستند. با توجه به افزایش محبوبیت دامنه co و فراگیری استفاده از آن، این مقاله به معرفی این پسوند اختصاص یافته است.

پسوند co چیست؟

دامنه co چیست

مبدا پسوند دامنه .co به کشور کلمبیا برمی‌گردد، اما از سال 2010 استفاده از این پسوند برای عموم مردم جهان آزاد شد. در انتخاب پسوند دامنه لازم است دقت بسیار زیادی شود زیرا می‌تواند بیانگر نوع کسب‌وکار و ماندگاری آن باشد. بسیاری از ارائه دهندگان دامنه co. معتقدند که این دامنه،  یک دامنه شرکتی (Corporation ) است. اما فارغ از کشور طراح و ماهیت تعریف شده برای آن، این پسوند به واسطه محاسن خود به محبوبیت بسیار زیادی دست یافته است.

مهمترین ویژگی‌های دامنه co چیست؟

ویزگی‌های پیوند دامنه co

هر روزه در سراسر جهان به علاقمندان استفاده از پسومند دامنه co افزوده می‌شود. علت این محبوبیت داشتن ویژگی‌های بسیاری است که در ادامه به برخی از آن‌ها می‌پردازیم:

پسوند .co یک پسوند نوظهور است بنابراین می‌تواند نظر مخاطبان را به خود جلب و در حافظه‌ی آن‌ها ماندگار شود. این پسوند برای تمامی مردم در سراسر جهان معنادار و به یادماندنی است.

متفاوت بودن همواره شرط ماندگاری است. در چند سال گذشته تنها تعداد محدودی پسوند برای دامنه‌ها وجود داشت به همین دلیل طیف وسیعی از سایت‌ها دامنه‌های خود را با پسوند یکسان ثبت کرده‌اند. با این حال کسانی که قصد ثبت دامنه جدیدی دارند می‌توانند از گزینه‌های جدید و متفاوتی همچون پسوند دامنه co استفاده کنند.

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، این پسوند می‌تواند معرف فعالیت یک شرکت در فضای مجازی باشد. بنابراین بسیاری از مشاغل و سازمان‌ها با استفاده از این پسوند می‌توانند به فعالیت خود رسمیت بیشتری ببخشند. در واقع استفاده از این پسوند شرایطی را برای ماندگاری در فضای کاری ایجاد می‌کند.

از طراحی پسوند co سال‌های زیادی نمی‌گذرد به همین دلیل مکانیزم‌های حفاظتی بکار رفته در آن بسیار پیشرفته و در نتیجه از امنیت بالایی برخوردار است.

به یاد ماندن دامنه در ذهن کاربران از جمله مواردی است که به جستجوی سریع سایت شما در موتورهای جستجو کمک می‌کند. کوتاه بودن پسوند دامنه یکی از شاخص‌های بسیار موثر در این مورد محسوب می‌شود. پسوند .co نیز از آن دسته پشوندهای دامنه است  به واسطه کوتاهی  به راحتی در ذهن مخاطب ماندگار می‌شود.

افرادی که دامنه یا سایت خود را با پسوند com ثبت کرده‌اند و بنابر هر دلیلی سایت آن‌ها از دسترس خارج شده است می‌توانند با همان نام دامنه و با استفاده از پسوند .co سایت خود را مجددا راه‌اندازی کنند.

هیچ محدودیتی برای استفاده از دامنه co وجود ندارد یعنی که هر کسب و کاری می‌تواند در هرجای جهان بدون هیچ مشکلی از این پسوند استفاده کند.

شرایط ثبت نام پسوند co

شرایط ثبت دانه co

در سال 2010 کشور کلمبیا به عنوان طراح و عرضه کننده دامنه .co سیاست‌ها خود را اینگونه بیان کرد:

  • تمامی اشخاص و نهادهای جهانی فارغ از مکان زندگی خود می‌توانند از دامنه .co استفاده کنند.
  • برای احراز هویت ارائه هیچ مدرک یا سندی الزامی نیست.
  • به شرط تمدید ثبت نام، دامنه حدود 1 تا 5 سال اعتبار دارد.
  •  امکان انتقال دامنه وجود دارد.

فارغ از سیاست‌های کلی ذکر شده برای ثبت پسوند دامنه .co یک سری شرایط عمومی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

  • تعداد کاراکتر به کار رفته در دامنه باید بین 3 تا 63 کاراکتر باشد.
  • نام دامنه باید متشکل از حروف کوچک انگلیسی و خط تیره (“-“) باشد.
  • خط تیره نباید در اول یا آخر کاراکترها استفاده شود.
  • استفاده از سایر کاراکترها در دامنه .co غیر مجاز است.

چگونه یک دامنه با پسوند co ثبت کنیم؟

ثبت نام دامنه co

کسانی که برای اولین بار قصد ثبت دامنه co را دارند باید مراحل زیر را پشت سر بگذارند.

در قدم اول باید شرکت معتبری برای خرید دامنه انتخاب شود. مبین هاست علاوه بر خرید هاست و سرویس‌های میزبانی این امکان را به شما می‌دهد تا به سادگی به ثبت دامنه مورد نظر خود بپردازید.

برای ثبت دامنه توسط سایت مبین هاست ابتدا باید نام دامنه مورد نظر شما با پسوند .co برای در دسترس بودن مورد بررسی قرارگیرد. اگر نام دامنه قبلا ثبت نشده باشد، دامنه آزاد است و می‌توان آن را به سبد خرید اضافه کرد. در غیر این صورت باید نام دامنه را تغییر داده یا از نام‌های پیشنهادی استفاده کنید.

به طور کلی اگر تمایل ندارید که اطلاعات مالکیت دامنه .co به نمایش در بیاید باید در بخش افزودنی‌های صفحه پیکربندی دامنه، گزینه‌ی «عدم نمایش مشخصات در هویز» یا WHOIS Privacy (WHOIS Protection) را فعال کنید. فعال کردن این گزینه به افزایش امنیت دامنه کمک می‌کند.

در بخش پایین پیکربندی دامنه .co می‌توان به قسمت مدیریت NameServer دسترسی پیدا کرد. در این بخش باید NameServer مورد نظر با پسوند دامنه .co وارد شود. لازم به ذکر است در این بخش باید حداقل از دو Name Server منحصربفرد استفاده شود. همچنین باید دقت کرد  که از ذکر نام دامنه در حال ثبت در این بخش خودداری شود.

بعد از پشت سر گذاشتن مراحل زیر با پرداخت هزینه و پذیرش قوانین سایت می‌توان به روند خرید خاتمه داد.

تاثیر  پسوند co در سئوی وبسایت

پسوند دامنه به خودی خود تاثیری روی رتبه بندی سئو سایت شما ندارد. البته استفاده از دامنه .co می‌تواند به صورت غیرمستقیم تاثیر مثبتی روی سئو سایت داشته باشد. سئو یک سایت زمانی بهینه  می‌شود که بتواند بر نظر کاربران اثر مثبت بگذارد. به این صورت جلب نظر کاربران به معنای جستجوی بیشتر آدرس سایت و در نتیجه ارتقای رتبه سایت است. نتایج تحقیقات مختلف گویای این امر است که عموم مردم به دامنه‌های کوتاه‌تر بیشتر اعتماد می‌کنند زیرا به خاطر سپردن آنها آسانتر است.  به بیان دیگر دامنه کوتاه درک کاربر از یک لینک را بهبود می‌دهد و موجب جلب رضایت او می‌شود. استفاده از پسوند co موجب کاهش طول دامنه و در نتیجه افزایش محبوبیت آن می‌شود. با توجه به اینکه هرچه یک سایت بیشتر در موتورهای جستجو مورد سرچ قرار گیرد رتبه‌ی آن بالاتر خواهد رفت، می‌توان نتیجه گرفت استفاده از دامنه .co اثر مثبتی بر سئو سایت دارد.

جان مولر، تحلیلگر روندهای وب‌مستر گوگل، معتقد است که گوگل وقتی قصد رتبه‌بندی دو سایت با محتوای یکسان را دارد بیشترین امتیاز را به سایتی می‌دهد که دامنه آن ‌‌کوتاه‌تر است. همین امر می‌تواند گواه اثر مثبت این دامنه بر سئو سایت باشد.

سخن پایانی

انتخاب یک دامنه مناسب نه تنها می‌تواند بیانگر فعالیت کسب و کار شما باشد بلکه شرایطی را برای بهبود رتبه‌بندی سایت توسط الگوریتم‌های گوگل فراهم می‌کند. یکی از فاکتورهای مهم در تعریف نام دامنه کوتاهی و ماندگاری آن در اذهان عمومی است. به همین دلیل استفاده از پسوند مناسب و منحصربفرد می‌تواند به تعریف یک دامنه مناسب کمک کند. از اینرو طیف وسیعی از صاحبان کسب و کارها در سراسر جهان به استفاده از دامنه .co روی آورده‌اند. به منظور خرید دامنه .co انتخاب یک شرکت معتبر و صاحب نام حرف اول را می‌زند. در همین راستا بهره بردن از خدمات  وبسایت مبین هاست دامنه توصیه می‌شود. در این وبسایت علاوه بر خرید دامنه،  امکان خرید هاست نیز وجود دارد. بدون شک خرید دامنه و هاست از یک شرکت می‌تواند منجر به بهبود عملکرد سایت شود. به همین دلیل کسانی که هنوز اقدام به خرید هاست نکرده‌اند می‌توانند از خدمات خرید دامنه co با هاست بهره‌مند شوند.

 سوالات متداول

آیا پسوند دامنه در سئوی وب سایت تاثیر گذار است؟

پسوند دامنه بیانگر زمینه‌ی فعالیت سایت است. از طرف دیگر پسوند به ماندگاری دامنه یک سایت در اذهان عمومی کمک بسیاری می‌کند. به همین دلیل استفاده از پسوند متفاوت و نوظهوری همچون .co توصیه می‌شود. استفاده از دامنه .co علاوه بر اینکه شانس یک تجربه متفاوت را ایجاد می‌کند، شرایطی را نیز برای ارتقای رتبه سایت در موتورهای جستجوگر فراهم می‌کند. در واقع با ایجاد یک دامنه کوتاه می‌توان دامنه جستجوی سایت توسط کاربران را افزایش داد. از طرف دیگر در رقابت با سایت‌های هم مضمون، رتبه بهتری را از موتورهای جستجوگر دریافت کرد.

دامنه co برای کدام کشور است؟

دامنه co اولین بار برای کشور کلمبیا به ثبت رسید و تا چندین سال تنها مختص استفاده مردم این کشور بود. از سال 2010 به بعد استفاده از این دامنه برای عموم مردم جهان آزاد شد و امروزه می‌توان شاهد گسترش آن در سراسر جهان بود.

آیا ثبت پسوند co رایگان است؟

ثبت هیچ دامنه‌ای در جهان رایگان نیست و این امر برای ثبت دامنه .co نیز صدق می‌کند. البته با خرید دامنه از مبین هاست می‌توانید دامنه مورد نظر خود را با هزینه‌ای معقول و به صرفه و طی فرایندی بسیار ساده تهیه کنید. برای خرید دامنه کافیست به وب‌سایت رسمی مبین هاست مراجعه کنید. هم‌چنین در صورت نیاز به دریافت راهنمایی بیش‌تر می‌توانید با کارشناسان ما در مبین هاست تماس بگیرید.

امتیاز شما به این مطلب
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.