آموزش دستورات لینوکس قسمت اول

آموزش دستورات لینوکس قسمت اول

بهترین و پرکاربردترین بخش لینوکس استفاده از خط فرمان است. به صورت کلی میتوان با استفاده از خط فرمان کل سیستم را مدیریت کرد.و اگر میخواهید از سرورمجازی خود که لینوکس بر روی آن نصب شده است استفاده کنید اما دستورات لینوکس را بلد نیستید در این آموزش به دستورات پرکاربرد لینوکس خواهیم پرداخت و تا حدودی شما رو با استفاده از خط فرمان لینوکس آشنا میکنیم. هرچند دستورات خط فرمان لینوکس زیاد میباشند و ما فقط در این آموزش به دستورات پر کاربرد خواهیم پرداخت. در این پست دستورات لینوکس قسمت اول را فرا میگیرید.

اما خط فرمان لینوکس چیست؟ معمولا به خط فرمان لینوکس پوسته (Shell) هم گفته میشود که کاربر با استفاده از کیبورد دستوراتی را به سیستم میدهد و میتواند فایل ها و سیستم را مدیریت کند.

در قسمت اول با بیان 10 تا از دستورات لینوکس، که هر روز ممکن است استفاده شوند آشنا میشویم

1)دستور cd مخفف (change directory)

یکی از دستورات لینوکس، دستور cd است، از این دستور برای انتقال بین دایرکتوری ها استفاده می شود. در دستور زیر به دایرکتوری Desktop خواهیم رفت .

# cd  Desktop

یا اگر میخواهید از یه دایرکتوری به دایرکتوری عقب تر بروید از دونقطه .. استفاده میشود. به شکل زیر:

# cd  ..

دستورات لینوکس قسمت اول

2) دستور ls مخفف (list directory)

دومین دستور از دستورات لینوکس که در قسمت اول معرفی می کنیم دستور ls است. این دستور برای نمایش لیست دایرکتوری ها و فایل ها استفاده میشود. میتوانید لیست دایرکتوری جاری خود را با استفاده از دستور زیر ببینید .

# ls

دستورls

3)دستور touch

این دستور برای ساخت فایل خالی به کاربرده میشود. در دستور زیر فایل mobinhost.txt ساخته میشود.

# touch  mobinhost.txt

دستورات touch در لینوکس

4)دستور mkdir مخفف (make directory)

این دستور برای ساخت دایرکتوری مورد استفاده قرار میگیرد . در دستور زیر میبینید که دایرکتوری MobinHost درست میشود.

دستورmkdir

5) دستور rm مخفف (remove)

پنجمین دستور از دستورات لینوکس که در قسمت اول معرفی می کنیم دستور rm است. از این دستور میتوان برای حذف دایرکتوری و فایل های مورد نظر استفاده کرد. در دستور زیر فایل mobinhost.txt را حذف میکتید.

# rm  mobinhost.txt

دستورات لینوکس قسمت اول

6) دستور mv مخفف (move file or directory)

از این دستور برای انتقال فایل و دایرکتوری استفاده میشود و حتی میتوان با انتقال فایلها نام آنها را هم تغییر داد. در دستور زیر میبینید که فایل mobinhost.txt با استفاده از mv به abc.txt تغییر نام خواهد داشت.

#mv  mobinhost.txt  abc.txt

دستورmv در لینوکس

7) دستور cp مخفف (copy)

از این دستور برای کپی کردن فایل و دایرکتوری های مورد نظر استفاده میشود . در دستور زیر همه فایل های txt در دایرکتوری MobinHost کپی میشوند.

# cp  *.txt  MobinHost

دستورات لینوکس قسمت اول

8) دستور cat مخفف (concatenate)

هشتمین دستور از دستورات لینوکس که در قسمت اول معرفی می کنیم دستور cat است. از این دستور برای نمایش فایلها و اطلاعات چندین فایل باهم مورد استفاده قرار می‌گیرد. در دستور زیر اطلاعات داخل فایل test.txt نمایش داده می‌شود.

#cat test.txt

دستور cat در لینوکس

9) دستور clear

از این دستور برای پاک کردن یا به عبارتی تمیز کردن صفحه ترمینال مورد استفاده قرار میگیرد.

#clear

دستورات لینوکس قسمت اول

10) دستور man مخفف (Manual pager)

از این دستور میتوان برای نمایش اطلاعات لازم درباره یه دستور را پیدا کرد ما در لینوکس اصولا برای هر دستور یک صفحه راهنما داریم که با زدن دستور man قبل از دستور مورد نظر راهنمای آن دستور و اپشن های مورد نیاز برای آن دستو را میتوانیم ببینیم.در دستور زیر داریم که صفحه راهنمای دستور ls را برای ما نمایش میدهد برای خارج شدن از صفحه راهنما کافیه روی کیبورد از q استفاده کنید.

# man ls

دستورات لینوکس قسمت اول

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.