تحلیل آنچین یا On-Chain چیست؟

تحلیل آنچین

تحلیل آنچین، یکی از جنبه‌های حیاتی برای سرمایه‌گذاری موفق ارزهای دیجیتال است و از ویژگی‌های اصلی فناوری بلاکچین محسوب می‌شود. بلاکچین‌ها با استفاده از دفترکل توزیع‌شده کار می‌کنند. با دفترکل توزیع‌شده، شبکه همه تراکنش‌ها را پخش می‌کند و هر گره یا شرکت‌کننده در شبکه دارای یک رکورد کامل از تمامی ‌تراکنش‌ها است. با پخش هر تراکنش به گروهی از اپراتورها و ماینرها، شبکه هیچ نقطه شکست واحدی ندارد.

در ابتدا، بیت کوین این فناوری را برای حل مشکل «دابل اسپندینگ» اجرا کرد. بیت کوین زنجیره‌ای از تراکنش‌ها را تشکیل می‌دهد که هر بلوک وابسته به بلوک قبلی است، به‌این‌معنا که عوامل مخرب نمی‌توانند محتویات یک بلوک را بدون تغییر همه بلوک‌های قبلی تغییر دهند. این باعث می‌شود تا دفترکل توزیع شده بیت کوین ویژگی تغییر ناپذیری داشته باشد.

این دفترکل توزیع‌شده توسط هر شرکت‌کننده شبکه و همچنین توسط افراد خارجی قابل دسترسی است و به معامله‌گران و سرمایه‌گذاران قابلیت دسترسی به اطلاعات را می‌دهد. در نتیجه، معامله‌کنندگانی که به‌درستی از تحلیل آنچین استفاده می‌کنند، در مقایسه با معامله‌گران معمولی مزیت‌های قابل توجهی به‌دست می‌آورند.

تحلیل آنچین یا On-Chain چیست؟

تحلیل آنچین

تحلیل آنچین یک موضوع نوظهور در دنیای ارز دیجیتال است که شامل بررسی اصول، سودمندی و فعالیت تراکنش‌های ارز دیجیتال و داده‌های بلاکچین است. تحلیلگران آنچین تلاش می‌کنند تا درک خود را از یک شبکه بهبود بخشند تا از طریق آنالیز معیارهای مختلف، تحرکات قیمتی در آینده را پیش‌بینی کنند. درواقع، تحلیل آنچین شامل به‌دست آوردن بینش از انواع داده‌های بلاکچین است که شامل:

  • حجم معاملات
  • جزئیات بلاک مانند پاداش ماینر
  • ورودی و خروجی بورس
  • و موارد دیگر

به‌عنوان مثال، آکادمی ‌IvanOnTech کاربرد زیر را از تحلیل آنچین برای بیت کوین ارائه می‌دهد:

با تحلیل آنچین، می‌توان پذیرش کاربر و فعالیت ماینر را بررسی کرد. با این بررسی می‌توان تشخیص داد که قیمت بازار قیمت درستی است یا خیر.

همانند تحلیل بنیادی که در جهت درک ارزش واقعی یک شرکت است، تحلیل آنچین نیز از داده‌های بلاکچین در دسترس عموم برای ارزش‌گذاری در شبکه استفاده می‌کند.

معامله‌گران و سرمایه‌گذاران اغلب تحلیل آنچین را با تحلیل تکنیکال همگام می‌کنند تا نقاط ورود و خروج کوتاه‌مدت مناسبی را برای دارایی‌های کریپتو تعیین کنند. در کل، یکی از مهم‌ترین موارد استفاده از تحلیل آنچین، استفاده از داده‌های تراکنش و کیف پول در دسترس عموم برای درک ارزش یک شبکه بلاکچین است.

نحوه کار تحلیل آنچین به چه صورت است؟

تحلیل آنچین

تحلیل‌های آنچین گسترده و متنوع هستند، اما به‌طور کلی می‌توان آن‌ها را به سه نوع اصلی طبقه‌بندی کرد. این موارد شامل ارزش بازار کریپتو، وضعیت HODL و چشم‌انداز آینده ارز دیجیتال است که در ادامه به بررسی هر یک خواهیم پرداخت.

ارزش بازار

ارزش بازار یک ارز دیجیتال، ارزش خالص شبکه بلاکچین است. ارزش کل شبکه به‌عنوان کل مبلغی است که هنگام ضرب کردن قیمت کریپتو در کل عرضه در گردش آن به‌دست می‌آید. تحلیلگران و سرمایه‌گذاران همچنین می‌توانند از ارزش بازار برای ارزیابی اندازه بازار، پذیرش و سایر عوامل اساسی دارایی کریپتو استفاده می‌کنند.

وضعیت Hold

معیاری به‌نام HODL Wave وجود دارد که روند بازار و سن ارزهای رمزگذاری شده توسط کاربران را تعیین می‌کند. این موضوع به تحلیلگران اجازه می‌دهد تا تعیین کنند که آیا معامله‌گران دارایی را برای مدت طولانی نگه می‌دارند یا به‌سرعت آن را می‌فروشند. HODL Wave بینشی را در مورد نگرش معامله‌گران و قدم‌هایی که در بلندمدت برداشته خواهد شد ارائه می‌دهد.

چشم‌انداز آینده یک ارز دیجیتال

درک این موضوع توسط سرمایه‌گذاران که یک ارز دیجیتال به چه سمت‌ و‌ سویی حرکت خواهد کرد اغلب می‌تواند نشان دهد که آیا سرمایه‌گذاران به آن ارز دیجیتال کششی دارند یا خیر. سود باز قرارداد آتی را می‌توان درست مانند عوامل دیگری مانند همبستگی بین توکن و قیمت بیت کوین تحلیل کرد. کل جریان‌های ورودی و خروجی ارز دیجیتال نیز می‌تواند در این دسته قرار بگیرد.

 

تحلیل آنچین در فعالیت‌های ترید

تحلیل آنچین

از آنجایی که داده‌های ارز دیجیتال و بلاکچین شفاف هستند و به‌راحتی به‌دست می‌آیند، می‌توانند فرصت‌هایی را برای تحلیلگران آنچین فراهم کنند تا در مورد شبکه تحقیق و بازار ارزهای دیجیتال را براساس داده‌های بنیادی درک کنند.

مطالعه رفتار سرمایه‌گذاران

معیارهای on-chain می‌توانند جزئیات رفتار سرمایه‌گذار را ارائه دهند. تحلیلگران اغلب مدت زمانی را که یک آدرس روی یک ارز نگه داشته شده است را بررسی می‌کنند. اگر تعداد سرمایه‌گذارانی که ارز دیجیتال را HOLD می‌کنند افزایش یابد، عرضه در گردش کم‌تر می‌شود. همچنین این امر می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که تقاضا در آینده افزایش می‌یابد و چشم‌انداز آینده ارز دیجیتال چگونه است.

تاریخچه شاخص‌های تحلیل آنچین

اولین تحلیل آنچین به‌نام coin days destroyed شناخته می‌شود. تحلیل آنچین توسط ByteCoin در سال 2011 به‌عنوان راهی برای اندازه‌گیری سلامت و مشارکت بازار با بررسی سن بیت کوین‌های منتقل شده در یک روز معین ایجاد شد.

شاخص دیگر بیت کوین سه سال بعد اضافه شد که به‌نام Network Value شناخته می‌شود. این شاخص از اصول Metcalfe’s Law استفاده می‌کند و بر رشد آدرس منحصر‌به‌فرد تمرکز دارد. در همان سال، جان رادکلیف یک نسخه اولیه از HOLD Wave را منتشر کرد.

ویلی وو، یکی از تحلیلگران آنچین، در سال 2017 (همان سالی که تجزیه‌و‌تحلیل آنچین بر سر زبان‌ها افتاد)، Network Value (ارزش شبکه) به Transactions Ratio (نرخ تراکنش‌ها) را ایجاد کرد که به آن NVT نیز می‌گویند. پس از آن، Glass Node و Coin Metrics و چندین بازیگر اصلی دیگر در صنعت شروع به توسعه معیارهای خود کردند.

شایان ذکر است که از سال 2018، استفاده ‌از تحلیل آنچین افزایش زیادی  داشته است و این موضوع چندین ارائه‌دهنده و تحلیلگر داده جدید را به تصویر کشیده است که همچنان در این مسیر حرکت می‌کنند.

انواع تحلیل آنچین بر اساس مدل‌های مختلف

تحلیل آنچین

در مدل UTXO مانند مدلی که بیت کوین از آن استفاده می‌کند، حساب یا موجودی وجود ندارد. در عوض، سکه‌های مجزا مانند پول نقد (UTXO) بین کاربران منتقل می‌شود. تراکنش‌های خرج‌نشده به‌طور مستقیم به توکن‌هایی اشاره دارد که در یک کیف پول دریافت شده و خرج نشده است. به‌عنوان مثال، هنگامی‌که یک کاربر در تراکنشی نیمی‌ از بیت کوین خود را ارسال می‌کند، کل مقدار بیت کوین ارسال می‌شود و مابقی بیت کوین به آدرس متوالی بعدی او در کیف پول برگردانده می‌شود. برای بررسی میزان بیت کوین موجود در یک کیف پول، یک گره باید از بلاکچین  درخواست کند تا مبالغ تراکنش‌های ورودی و خروجی آن کیف پول را جست‌وجو کند و بتواند مشخص کردن اختلاف بین آن‌ها، مقادیر خرج‌نشده یا موجودی فعلی کیف پول را نشان دهد.

در مدل مبتنی‌بر حساب (Account Model) مانند مدلی که اتریوم از آن استفاده می‌کند، هر آدرس فعال در بلاکچین دارای موجودی مرتبطی است. عملکرد مدل مبتنی‌بر حساب مشابه بانک است که در آن مقدار دارایی هر حساب یا آدرس مشخص است. تراکنشی که مبلغ مشخصی را ارسال می‌کند، فقط همان مقدار را ارسال می‌کنند، اما شامل یک کارمزد کوچک به Ethereum Staker/Node Operator است که تراکنش‌ها را به بلوک بعدی وارد می‌کند.

بیت کوین و اتریوم دو ارز دیجیتال محبوب هستند. اما بیت کوین از مدل خروجی خرج‌نشده تراکنش (UTXO) استفاده می‌کند، درحالی‌که اتریوم از مدل مبتنی‌بر حساب استفاده می‌کند.

بهترین پلتفرم‌های تحلیل آنچین

تحلیل آنچین

همه سازمان‌ها و شرکت‌ها توان این را ندارند که بتوانند یک کپی از کل بلاکچین را داشته باشند. بنابراین، برای جمع‌آوری، ساختاردهی و تحلیل منطقی داده‌های بلاکچین پلتفرم‌هایی توسط شرکت‌ها توصیه شده است. همچنین توصیه می‌شود افرادی که در ایران زندگی می کنند قبل از استفاده از این پلتفرم‌ها ابتدا به خرید سرور مجازی ترید اقدام کنند. سرور مجازی با فراهم کردن آدرس IP ثابت حساب افراد را از خطر مسدود‌شدن نجات می‌دهد و در واقع حافظ سرمایه‌های دیجیتالی شما خواهد بود.

1- Santiment

این یک ابزار تجزیه‌وتحلیل دقیق بازار است که فیدهای داده دقیق، سیگنال‌های با کم تأخیر، ساعت‌های بازار سفارشی، هشدارها، لی‌ اوت نمودارها و سایر ابزارها را برای اینکه بتوانید دانش بسیار خوبی از روند انجام امور به‌دست آورید در اختیارتان قرار می‌دهد.

Sentiment به‌دلیل ارسال خبرنامه‌ها، بررسی‌ها و گزارش‌های بازار برای کاربران خود به‌خوبی شناخته شده است. با ارائه ابزارهای مختلف تجزیه و تحلیل آنچین مانند Santiment می‌توانید نمودارهای تمام کوین‌ها را مشاهده و تحلیل کنید.

2- IntoTeBlock

شرکت IntoTeBlock  تنها یک پلتفرم تجزیه و تحلیل آنچین نیست بلکه یک شرکت فناوری اطلاعات است که تحقیقات خوبی برای صنعت ارزهای دیجیتال انجام داده است.  این شرکت دارای گروهی از متخصصین داده، کارشناسان ارزهای دیجیتال و علاقه‌مندان به هوش مصنوعی است که در زمینه کشف اسرار دارایی‌های رمزگذاری شده و ارائه اطلاعات هوشمند بازار به سرمایه‌گذاران فعالیت می‌کنند. IntoTeBlock  تحلیل آنچین را برای تریدرهای تازه‌کار و متخصص آسان می‌کند.

3- Glassnode

Glassnode یک ابزار تجزیه‌وتحلیل آنچین است که از طریق شاخص‌های تحلیل آنچین اطلاعات ارزشمندی را در مورد بازار ارزهای دیجیتال ارائه می‌دهد. شرکت Glassnode در سال 2018 در جهت انجام تحقیقاتی در زمینه سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال با استفاده از اطلاعات بازار و سایر داده‌های آنچین تاسیس شد. هدف اصلی این شرکت، کمک به بهبود تصمیم‌گیری‌های معاملات ارزهای دیجیتال است. Glassnode تاکنون چندین برنامه کاربردی ارائه کرده است که راه‌های جدیدی برای به‌روز ماندن با نوسانات بازار ارائه می‌دهند.

4- Nansen

Nansen یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های تحلیل بلاکچین است که داده‌های درون زنجیره‌ای (آنچین) را با بسیاری از کیف پول‌ها ترکیب می‌کند. از طریق داشبورد و هشدارهای بلادرنگ، کاربران می‌توانند بینش بهتری نسبت به بازار ارزهای دیجیتال به‌دست آورند.

5- Etherscan

همان‌طور که از نام آن مشخص است Etherscan یک ابزار کاوشگر و تحلیل بلاکچین برای بلاک چین اتریوم است. Etherscan دسترسی آسان به داده‌های دنیای واقعی و جزئیات تراکنش مانند تراکنش‌های معلق و تأیید‌شده را ارائه می‌دهد. Etherscan که بیش‌تر برای دسترسی و استفاده از فعالیت‌های تراکنش در اتریوم شناخته شده است به کاربران اجازه می‌دهد تا به‌راحتی فعالیت‌های جعلی را نیز تشخیص دهند.

 

محدودیت‌های تحلیل آنچین

تحلیل آنچین مانند هر رویکرد شناختی دیگری کار می‌کند. هرچه داده‌های موجود بیش‌تر باشد، نتیجه‌گیری آسان‌تر است. تحلیلگران آنچین باید بدانند که بسیاری از معیارهایی که در حال حاضر استفاده می‌شود ممکن است در آینده با افزودن داده‌های جدید کنار گذاشته شوند. یکی دیگر از محدودیت‌های اصلی داده‌ها، پنجره زمانی آن است. تجزیه و تحلیل آنچین اغلب برای معامله‌گران روزانه نامناسب است و از ترسیم روندها به‌جای افزایش فرصت‌ها استفاده می‌کنند.

تفاوت معاملات آنچین و آفچین

تراکنش‌ها را می‌توان به‌صورت On-chain یا Off-chain بررسی کرد. تراکنش‌های Off-chain، تراکنش‌هایی هستند که خارج از زنجیره به‌طور کامل اجرا نمی‌شوند و یا تاحدی انجام نمی‌شوند و روی بلاکچین ثبت می‌شوند. تراکنش‌های Off-chain برعکس تراکنش‌های on-chain هستند.

برخی از تراکنش‌ها به‌صورت off-chain درنظر گرفته می‌شوند، مانند مبادله کلید خصوصی از یک طرف به طرف دیگر، که امکان دسترسی کامل به وجوه مالک را فراهم می‌کند. این یکی از شیوه‌هایی است که سرمایه گذاران می‌توانند برای دور زدن هزینه‌های بالای تراکنش مانند بیت کوین از آن استفاده کنند.

تراکنش‌های on-chain در بلاکچین ثبت می‌شوند و رایج‌ترین تراکنش‌های مربوط به ارزهای دیجیتال هستند. تراکنش‌های آنچین امنیت بسیار بالایی را دارند. حتی گاهی اوقات می‌توانید متوجه ناهنجاری‌هایی در تراکنش‌ها شوید.

 

آینده تحلیل آنچین چگونه خواهد بود؟

تحلیل آنچین با رشد مجموعه داده‌ها قابل اعتمادتر می‌شود و به‌طور خلاصه هرچه داده‌ها بیش‌تر شوند تحلیل آنچین قابل اعتمادتر خواهد بود. به‌دلیل اتکا به مجموعه داده‌ها، یک برنامه طبیعی برای یادگیری ماشین است. در آینده، با به‌دست آوردن داده‌های بزرگ، مهارت تجزیه‌و‌تحلیل‌آنچین به‌صورت پشت‌سر‌هم افزایش خواهد یافت.

 

جمع‌بندی

افرادی که می‌دانند ترید چیست و در این زمینه فعالیت دارند به ابزارهایی نیاز دارند تاجریان بازار ارز دیجیتال را پیش‌بینی کنند. خرید سرور مجازی، مانند سرور مجازی فرانسه که سرعت خوبی را به مشتریان خود ارائه می‌دهد می‌تواند مسیر شما را در این راه هموار و ایمن سازد.

در کنار خرید سرور مجازی ترید، داده‌های آنچین ابزاری کاربردی و منحصربه‌فرد برای سرمایه‌گذارانی است که در حوزه بلاکچین و ارز دیجیتال فعالیت می‌کنند. به‌لطف فناوری دفتر‌کل توزیع‌شده که این سیستم‌ها براساس آن ساخته شده‌اند، سرمایه‌گذاران از تحرکات نقدینگی چشم‌انداز روشن‌تری خواهند داشت. این عصر جدید تحولی عظیم را با استفاده از پلتفرم‌های تحلیل آنچین به‌وجود آورده است که هر‌کدام چشم‌اندازی برای سرمایه‌گذاری بهتر را در مقابل چشمان افراد قرار می‌دهد.

 

سوالات متداول

1- تفاوت بین onchain و blockchain چیست؟

تراکنش‌های آنچین بر روی بلاکچین انجام می‌شوند. بلاکچین یک شبکه غیر متمرکز از گره‌های تایید شده است که به‌طور دائم در دفتر‌کل ثبت می‌شوند.

2- عمده فعالیت تحلیل انچین چیست؟

تحلیل آنچین، فعالیت تراکنش‌های بلاکچین را بررسی می‌کند تا بفهمد سرمایه‌گذاران چگونه به نیروها و رویدادهای بازار واکنش نشان می‌دهند و روندهای نوظهور و احساسات سرمایه‌گذاران را تعیین می‌کنند.

5/5 - (1 امتیاز)
دیدن نظرات
small

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 20 =

عضویت در خبرنامه مبین هاست
مطالب کدام دسته‌بندی‌ها برای شما جذاب‌تر است؟

آنچه در مقاله می‌خوانید

مقالات مرتبط
HPC چیست
آموزش رایانش ابری

HPC چیست و چگونه کار می‌کند؟

آیا می‌دانید HPC چیست؟ محاسبات با کارایی بالا (High-Performance Computing) یا چیزی که به آن محاسبات سریع هم می‌گویند، به توانایی پردازش داده‌ها و انجام

خدمات مبین هاست