ای پی ثابت چیست؟ کاربردها ip ثابت

ای پی ثابت چیست؟

ای پی ثابت در واقع یک آدرس اینترنتی بدون تغییر برای یک دیوایس است. ‌IP به رایانه‌ها یا سرورهای دیگر اعلام ‌می‌کند که محل قرار‌گیری یک رایانه یا دستگاه خاص که به اینترنت متصل شده است کجا است.
در پاسخ به این سؤال که منظور از آی پی ثابت چیست؟ از نظر فنی، ‌IP یک عدد 32 بیتی است که به عنوان آدرس اینترنتی به رایانه اختصاص داده می‌شود. ‌IP ثابت برای بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک مانند ‌هاست وب‎سایت، ایمیل یا سرور FTP، دسترسی از راه دور به شبکه، برنامه‌های ویدئو کنفرانس مفید است.

چه زمانی استفاده از ‌IP ثابت ضروری است؟

چه زمانی استفاده از ‌IP ثابت ضروری است؟

از آنجا که آدرس‌های ‌IP ثابت همواره مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، توجه به موارد استفاده از آدرس‌های ‌IP ثابت مهم است. در واقع ‌IP ثابت برای دستگاه‌هایی که نیاز دارند تا به مشتریان بسیاری خدمات رسانی کنند ضروری است.
استفاده از آدرس ‌IP داینامیک برای هاست وب‌سایت باعث ‌می‌شود که با تغییر آدرس آی پی، تنظیمات روتر برای پاسخ‌دهی مناسب به درخواست‌ها را تغییر دهیم. با این فرآیند هیچ کاربری نمی‌تواند به وب سایت خود دسترسی داشته باشد.

مزایای ‌IP استاتیک

 • مزایای ‌IP استاتیک
 • سرورهای در حال اجرا: یکی از بزرگترین مزیت‌های ‌IP ثابت این است که ‌می‌تواند سرورهایی را میزبانی کند که سایر رایانه‌ها با استفاده از بستر اینترنت به آن متصل ‌می‌شوند. از آنجا که آدرس آی‌پی ثابت تغییر نمی‌کند، ‌دستگاه‌هایی که از آی پی ثابت استفاده می‌کنند، می‌توانند در هر نقطه‌ای از جهان به راحتی مکان‌یابی شود.
 • ثبات: آدرس ‌IP ثابت، ثبات بیشتری را به کاربران ارائه ‌می‌دهند. چرا که مانند آدرس ‌IP داینامیک نیستند و تغییر نمی‌کنند. آدرس ‌IP داینامیک اغلب هر چند ساعت یکبار تغییر ‌می‌کند.
 • سرعت دانلود /آپلود بیشتر: بسته به سرعت شبکه شما، سرعت ‌IP استاتیک ‌می‌تواند سریعتر از دستگاهی با ‌IP داینامیک باشد. ممکن است کاربرانی که اتصالات DSL دارند سرعت قابل توجهی را مشاهده نکنند، اما کاربران پهن باند متوجه افزایش سرعت تا 1 مگابیت می‌شوند.
 • کاهش خطر از دست دادن پیام: اگر به جای آدرس آی‌پی استاتیک از ‌IP داینامیک استفاده ‌کنید، ممکن است که برخی از پیام‌ها را از دست بدهید. هنگا‌می‌ که ‌IP پویا تغییر ‌می‌کند، هر پیا‌می‌ که به آدرس قدیمی ‌ارسال شده باشد، زمانی که رکوردها در DNS به روز شوند از بین ‌خواهند رفت. در آدرس ‌IP ثابت این مشکل رخ نخواهد داد.
 • مکان‌یابی آسانتر دستگاه‌های به اشتراک گذاشته شده: اگر در یک شرکت پرینتر به اشتراک گذاشته شود و تعدادی از کارکنان مجبور به استفاده از پرینتری باشند که به اشتراک گذاشته شده است. در این صورت اگر از آدرس ‌IP ثابت برای پرینتر استفاده شده باشد، یافتن پرینتر توسط سایر تجهیزات ساده‌تر خواهد بود. اگر به چاپگر یک ‌IP پویا اختصاص داده شود، ممکن است متوجه شوید که فرآیند چاپ به یک کار وقت‌گیر تبدیل خواهد شد.

معایب ‌IP استاتیک

 • معایب ‌IP استاتیک
 • ردیابی آسانتر: استفاده از آدرس ‌IP ثابت باعث ردیابی آسانتر خواهد شد. این مورد برای افرادی که ‌می‌خواهند امنیت بیشتری داشته باشند و داده‌های خود را خصوصی نگه دارند مفید نیست.
 • پیکربندی دستی: پیکربندی دستی تنها چند دستگاه با آدرس ‌IP ثابت کار آسانی است اما برای یک شرکت بزرگ که دارای چندین سیستم و تجهیزات دیگر است، بسیار وقت‌گیر و پرهزینه خواهد بود.
 • اکثر افراد نیازی به آن ندارند: آدرس ‌IP ثابت برای مواقعی که یک وب سایت یا دستگاه خارجی مانند یک شبکه خصوصی مجازی (VPN) دارید مفید است. اما برای افرادی که میزبان یک سرور هستند، داشتن یک ‌IP ثابت ضروری نیست.
 • ایجاد محدودیت: هنگا‌می‌که یک آدرس ‌IP ثابت برای یک دستگاه یا وب‌سایت مورد استفاده قرار ‌می‌گیرد، آن آدرس به آن اختصاص دارد و قابل استفاده برای دستگاه و وب‌سایت دیگری نیست.
 • افزایش احتمال خطرات: اگر از یک آدرس آی پی ثابت استفاده ‌می‌کنید در معرض خطرات امنیتی بیشتری قرار دارید. استفاده از آی پی ثابت خطر هک شدن وب‌سایت شما را افزایش ‌می‌دهد. هنگا‌می‌که وب‌سایت شما هک شود، تغییر آدرس ‌IP استاتیک دشوار خواهد شد. به همین منظور فایروال‌های روتر و سایر ویژگی‌های امنیتی باید قبل از بروز چنین مشکلاتی نصب شوند.

تفاوت ‌IP ثابت و داینامیک

 • تعریف: آدرس ‌IP ثابت، عددی ثابت و دائمی ‌است که به صورت دستی برای دستگاهی که در شبکه موجود است تنظیم ‌می‌شود. اما ‌IP داینامیک یک آدرس ‌IP موقت است که هنگام اتصال به یک دستگاه یا گره در شبکه اختصاص داده ‌می‌شود.
 • اختصاص دادن به دستگاه‌ها: تفاوت دیگر آدرس ‌IP ثابت و پویا در این است که آدرس ‌IP ثابت به صورت دستی و توسط مدیر شبکه اختصاص داده ‌می‌شود در حالی که آدرس ‌IP پویا توسط سرور DHCP به طور خودکار اختصاص داده ‌می‌شود.
 • تغییر: آدرس ‌IP ثابت پس از تخصیص به دستگاه قابل تغییر نیست. اما آدرس ‌IP داینامیک هر بار که دستگاه به شبکه متصل شود تغییر ‌می‌کند.
 • امنیت: آدرس ‌IP ثابت از امنیت کمتری نسبت به ‌IP داینامیک برخوردار است.
 • مدیریت پذیری: تخصیص آدرس ‌IP استاتیک دشوار است اما برای آدرس ‌IP داینامیک این کار راحت‌تر است.
 • استفاده: آدرس ‌IP ثابت برای سرورهای اختصاصی مانند سرور ایمیل، FTP، VPN مناسب است. در حالیکه، آدرس ‌IP پویا برای شبکه‌های بزرگ که نیاز به دسترسی اینترنت به همه دستگاه‌ها را دارند مفید است.

استفاده از ‌IP ثابت برای ترید چه مزیتی دارد؟

استفاده از ‌IP ثابت برای ترید چه مزیتی دارد؟

با توجه به تحریم‌هایی که برای ایران وجود دارد افرادی که قصد دارند در زمینه ارز دیجیتال فعالیت داشته باشند نیاز دارند تا این تحریم‌ها را به نوعی دور بزنند. یکی از بهترین روش‌ها برای این منظور خرید سرور مجازی ترید است. برای این منظور شما از آی‌پی ثابت یکی از کشورهای خارجی استفاده کنید و تا زمانی که بخواهید در بازار ارز دیجیتال و صرافی بایننس فعالیت داشته باشید این آدرس آی‌پی مختص شما است و تغییر نمی‌کند.
عمده سرورهای مجازی که در ایران توسط شرکت‌ها ارائه ‌می‌شوند، سرور مجازی هلند یا سرور مجازی آلمان هستند که اگر از وب‌سایت این شرکت‌ها دیدن کنید ‌می‌توانید بنا به نیاز و بودجه خود هر کدام از طرح‌های پیشنهادی آنان برای سرور مجازی را خریداری نمایید.

لزوم استفاده از ای پی استاتیک برای گیمر‌ها

استفاده از ‌IP ثابت برای بازی‌های رایانه‌ای مفید است زیرا به شما این امکان را ‌می‌دهد که به راحتی سرور خود را میزبانی کنید. با این حال آدرس ‌IP ثابت برای گیمرها نسبت به آدرس ‌IP داینامیک عملکرد بهتری را ارائه ‌نمی‌دهد مگر اینکه یک ‌IP پویا با سایر کاربران به اشتراک گذاشته شود.
علیرغم تصور غلطی که رایج است، یک آدرس ‌IP ثابت عملکرد بازی شما را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد. آدرس ‌IP فقط یک شناسه منحصر بفرد است که دستگاه شما را در سرورهای اینترنت شناسایی ‌می‌کند.

Dynamic یا Static؛ کدام بهتر است؟

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، کسب‌وکارهایی که نیاز به آپتایم ثابت دارند، آدرس ‌IP ثابت را ترجیح ‌می‌دهند. آدرس ‌IP ثابت مورد علاقه سازمان‌هایی است که وب‌سایت‌ها و سرورها را میزبانی ‌می‌کنند.
به طور خلاصه، آدرس‌های ‌IP ثابت قابلیت اطمینان بیشتری نسبت به آدرس‌های ‌IP پویا دارند، اما از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیستند و امنیت کمتری دارند. اگر شما با حجم زیادی از داده‌ها سروکار دارید یا از راه دور کار ‌می‌کنید، آدرس ‌IP داینامیک بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

4/5 - (4 امتیاز)
دیدن نظرات
small

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =

عضویت در خبرنامه مبین هاست
مطالب کدام دسته‌بندی‌ها برای شما جذاب‌تر است؟

آنچه در مقاله می‌خوانید

مقالات مرتبط
HPC چیست
آموزش رایانش ابری

HPC چیست و چگونه کار می‌کند؟

آیا می‌دانید HPC چیست؟ محاسبات با کارایی بالا (High-Performance Computing) یا چیزی که به آن محاسبات سریع هم می‌گویند، به توانایی پردازش داده‌ها و انجام

خدمات مبین هاست