استاتیک روت در میکروتیک

استاتیک روت در میکروتیک می‌تواند برای شبکه‌های کوچک بسیار مفید باشد. روترهای میکروتیک هم مانند بقیه روترها با اضافه شدن یک IP در هر اینترفیس یک خط روت به جدول خود اضافه می‌کنند.

در این قسمت از آموزش میکروتیک به یکی از ضروری‌ترین کانفیگ های میکروتیک می‌پردازیم. با وجود تنوع پروتکل‌های مسیریابی پویا، استفاده از روترهای استاتیک در شبکه‌های کوچک سریع‌تر، آسان‌تر و کارآمدتر است. در این آموزش ما به شما نحوه انجام استاتیک روت در میکروتیک را آموزش می‌دهیم.

استاتیک Route چیست؟

مسیریابی به دو بخش استاتیک و دینامیک تقسیم می‌شود. روترهای MikroTik از تمام پروتکل‌های مسیریابی استاندارد پشتیبانی می‌کنند اما هیچ پروتکل اختصاصی ندارند. (مانند پروتکل EIGRP در روترهای سیسکو)

همان‌طور که از نام آن مشخص است، وظیفه اصلی مسیریابی است. بقیه ویژگی‌ها در واقع موارد اضافی ارائه شده توسط سازنده هستند. از آنجایی که MikroTik یک روتر همه کاره است، بخش مسیریابی نیز بسیار کامل است. در این قسمت از آموزش میکروتیک، صرفاً به پیکربندی روتر میکروتیک خواهیم پرداخت.

آموزش کانفیگ استاتیک روت در میکروتیک

روترهای میکروتیک هم مانند دیگر روترها با اضافه شدن یک IP برای هر اینترفیس می‌توانند یک خط روت جدید به جدول روش‌های خود اضافه کنند. در واقع با افزودن یک IP به هر رابط روتر MikroTik یک خط مسیر به جدول مسیریابی اضافه می‌کند که آن را با علامت DAC در کنار آن مسیر نشان می‌دهد. این مسیر با نام مسیر متصل نیز شناخته می‌شود. این اساس کار استاتیک روت در میکروتیک است.

آموزش مرحله به مرحله استاتیک روت در MikroTik

برای افزودن مسیر ثابت به MikroTik ابتدا IP وارد کنسول میکروتیک می‌شوید. گزینه IP را از منوی سمت چپ و سپس Route را انتخاب کنید. شما در واقع جدول مسیر روتر را می‌بینید.

آموزش کانفیگ استاتیک روت در میکروتیک
آموزش کانفیگ استاتیک روت در میکروتیک

حال برای شما منویی باز می‌شود. در این منو میانبرهایی که در جدول MikroTik Route مشاهده می‌کنید به شرح زیر است.

 

عبارت DAC در این جدول به معنای مسیر فعالی است که به طور خودکار ایجاد می‌شود و از نوع Connected است.

 

حال برای افزودن مسیر جدید روی دکمه افزودن کلیک کنید. سپس پنجره‌ای را مشاهده خواهید کرد که به شکل زیر است:

 

 

در فرآیند کانفیگ استاتیک روت در میکروتیک این است که برای افزودن مسیر به حداقل دو مورد ” آدرس مقصد ” و” پورت خروج” نیاز دارید.

  • آدرس مقصد در واقع آدرس شبکه مقصد است.
  • پورت خروج می‌تواند یک آدرس IP یا یک رابطه باشد.

 

در MikroTik آدرس IP 0.0.0.0 به معنای تمام IP ها است. مسیر رسیدن به مقصد 0.0.0.0 مسیر پیش فرض نامیده می‌شود. اگر یک مسیر پیش‌فرض در جدول مسیر شما وجود داشته باشد، جدول Routing Lookup هرگز با یک بسته غیر مقصدی مواجه نخواهد شد. در نتیجه در این فرایند هر بسته که وارد روتر شود می‌تواند مسیر خود به مقصد را پیدا کند.

MikroTik چند مورد را بررسی می‌کند تا مسیر درست یک بسته را شناسایی کند. یکی از این موارد فاصله است. فواصل پیش فرض برای روتر MikroTik به شرح زیر است.

 

در نتیجه اگر دو یا چند مسیر برای یک بسته وجود داشته باشد، اولویت با مسیری است که فاصله کمتری دارد. (این مقادیر فاصله پیش فرض هستند و کاربر می‌تواند آن‌ها را تغییر دهد.) آخرین اولویت مسیر پیش فرض است.

 

 

امتیاز شما به این مطلب
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.