تاثیر دامنه در سئو چیست؟ نکات مهمی که باید بدانید!

با توجه به این که نام دامنه یکی از اولین مواردی است که به کاربران کمک می‌کند که شما را در دنیای گسترده وب پیدا کنند، خرید دامنه‌ای متناسب با فعالیت و برند شما از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. حال سوالی که ممکن است برای بسیاری از کاربران پیش بیاید این است که تاثیر دامنه در سئو سایت چقدر است؟ 

بسیاری از کاربران فکر می‌کنند دامنه سایت تاثیر زیادی در سئو دارد. یعنی مثلا اگر در نام دامنه خود از کلمات کلیدی استفاده کنند و یا سن دامنه آن‌ها زیاد باشد می‌توانند رتبه بهتری بگیرند. باید بگوییم که این تصور کاملا اشتباه است. در ادامه به بررسی صحت این موضوع و میزان تاثیر دامنه در سئو می‌پردازیم.

دامنه چیست؟

پیش از این که به بررسی تاثیر دامنه بر سئو بپردازیم بد نیست مروری بر مفهوم دامنه داشته باشیم. دامنه همان نام شما در اینترنت است که کاربران با استفاده از آن شما را پیدا می‌کنند.

خرید دامنه اولین قدم برای راه‌اندازی سایت است. انتخاب مناسب نام دامنه، می‌تواند تأثیر زیادی در رشد کسب‌وکار و برند شدن شما داشته باشد.

نام‌های دامنه، آدرس‌های اینترنتی منحصربه‌فرد و قابل خواندن وب‌سایت‌ها هستند. آن‌ها از سه بخش تشکیل شده‌اند: یک دامنه سطح بالا یا TLD که به آن پسوند دامنه نیز گفته می‌شود، یک نام دامنه و یک ساب دامنه (ساب دامنه اختیاری است).

تاثیر دامنه در سئو- بخش‌های مختلف دامنه

تاثیر دامنه در سئو

به طور کلی پسوند دامنه، که معمولاً به عنوان دامنه سطح بالا (TLD) نامیده می شود و نام دامنه به عنوان یک فاکتور رتبه بندی گوگل در نظر گرفته نمی‌شوند، مگر در حوزه سئوی بین المللی.

در حوزه سئو بین المللی هم تاثیر برخورداری از دامنه‌های سطح بالای مختص کشورها (ccTLD) تنها به این صورت است که می‌تواند به موتورهای جستجو بگوید محتوای شما در کدام کشور هدف قرار گرفته است.

البته عناصری که در نام دامنه به کار رفته‌اند می‌توانند تاثیر غیرمستقیم بر کاربران شما داشته باشند. این عناصر می‌توانند شامل یونیک و به یاد ماندنی بودن، استفاده از کلمات کلیدی، طول مناسب، امکان برندسازی و غیره هستند.

هم‌چنین انتخاب نام‌های غیرمرتبط و ناخوانا می‌تواند تاثیر منفی در وجهه سایت شما داشته باشند. فرض کنید در نتایج گوگل با سایتی به نام xnkjc.ir مواجه می‌شوید. در چنین شرایطی احتمال بسیار کمی وجود دارد که کاربر به این سایت اعتماد کند و روی آن کلیک کند. بنابراین انتخاب نام دامنه، حتی اگر روی سئو تاثیر مستقیم نداشته باشد از اهمیت بالایی برخوردار است.

تاثیر دامنه در سئو

تاثیر دامنه در سئو؛ آیا طول عمر دامنه تاثیری در سئو دارد؟

بر سر این موضوع که طول عمر دامنه، یعنی مدت زمان ثبت آن در سئو تاثیر دارد یا نه بحث‌هایی وجود دارد. زمانی که در این مورد از Matt Cuttz پرسیده شد، او این گونه پاسخ داد که: 

«تا کنون هیچ موتور جستجویی تایید نکرده است که از مدت زمان ثبت یک دامنه بعنوان یکی از فاکتورهای رتبه بندی استفاده کند.»

در حقیقت چیزی که برای گوگل اهمیت دارد، مواردی مانند زمانی است که از اولین باری که سایت شما توسط خزنده‌ها crawl شده است یا از دریافت اولین لینک ورودی می‌گذرد.

ساب دامنه یا ساب فولدر؛ کدام یک بهتر است؟

موتورهای جستجو برای ساب دامنه و ساب فولدر معیارهای متفاوتی دارند. با وجود این که گوگل اعلام کرده است که (از نظر رتبه‌بندی) با محتوای ساب دامنه و ساب دایرکتوری‌ها تقریبا مشابه برخورد می‌کند، اما هنوز پیشنهاد می‌شود که وب‌مسترها محتوای با ارزش‌تر (از نظر لینک‌سازی) مانند محتوای بلاگ را در ساب فولدر قرار دهند. برای مثال بهتر است به جای blog.example.com از   www.example.com/blog/ استفاده شود.

البته استثناهایی برای این موضوع وجود دارند، مانند وب‌سایت‌هایی که با زبان‌های مختلف هستند. برای مثال en.example.com که برای نسخه انگلیسی یک سایت به کار می‌رود.

تاثیر دامنه در سئو؛ ساب دامنه و ساب دایرکتوری

پارک دامنه چیست؟

پارک دامنه در حقیقت راهی است برای این که وب‌سایت خود را علاوه بر دامنه اصلی با دامنه‌های دیگر نیز به کاربر نمایش دهید. در واقع پارک دامنه برای نمایش یک سایت با استفاده از چند دامنه مختلف است. 

توجه داشته باشید که پارک دامنه با ریدایرکت تفاوت دارد.

تاثیر دامنه در سئو؛ پارک دامنه

به طور مثال اگر mobinhost.com دامنه اصلی شما باشد، آنگاه mobinhost.ir را هم می‌توانید روی دامنه اصلی پارک کنید. به این ترتیب محتوای دامنه اصلی در پارک دامین به نمایش در می‌آید. به طور کلی، با استفاده از پارک دامنه شما می‌توانید یک سایت واحد با چند آدرس مختلف داشته باشید.

تاثیر پارک دامنه در سئو

در گذشته پارک دامنه باعث بهبود رتبه سئو سایت می‌شد اما امروز دیگر چنین نیست. در واقع امروز حتی اگر از پارک دامنه استفاده کنید ممکن است با مشکلاتی نیز روبرو شوید. 

گوگل دامنه‌های پارک شده روی یک دامنه را بعنوان محتوای تکراری یا Duplicate در نظر می‌گیرد و برای این سایت‌ها در رتبه‌بندی جریمه در نظر می‌گیرد. البته ممکن است موتورهای جستجوی دیگر با دامنه‌های پارک شده برخورد متفاوتی داشته باشند.

تغییر نام دامنه چه تاثیری بر سئو دارد؟

تغییر نام دامنه شما می‌تواند بر سئوی شما تاثیر منفی بگذارد، زیرا شما سایت خود را از یک آدرس به آدرس دیگر منتقل می کنید. با تغییر نام دامنه این احتمال وجود دارد که تمام لینک‌سازی‌ها و صفحات ایندکس‌شده پاک شده و زحمات شما برای سئو سایت از بین بروند.

اگر یک وب مستر نیاز به انتقال یک دامنه به دامنه دیگر داشته باشد، چندین فاکتور بسیار مهم از جمله تنظیم ریدایرکت‌ها به صورت صفحه به صفحه به گونه‌ای که پوشه های فرعی و صفحات عمیق‌تر به ساب فولدرهای مربوطه و صفحات دامنه جدید هدایت شوند وجود دارد که باید آن‌ها را در نظر بگیرد. سئوکاران باید از تغییر مسیر همه صفحات از یک دامنه به صفحه اصلی دامنه دیگر اجتناب کنند.

تاثیر دامنه در سئو؛ انتخاب پسوند دامنه متناسب با فعالیت

یکی دیگر از موارد تاثیر دامنه بر سئو که میتواند به صورت غیر مستقیم بر سایت شما تاثیر مثبت بگذارد انتخاب یک پسوند دامنه متناسب با فعالیت برند و کسب‌و‌کارتان است. برای مثال دو سایت فروش لپ تاپ با نام‌های example.com و example.music را در نظر بگیرید. کاربر در گوگل عبارت «خرید لپ تاپ» سرچ می‌کند و این دو سایت را در نتایج گوگل مشاهده می‌کند. اگر منطقی به این موضوع نگاه کنیم در نهایت سایتی را باز می‌کند که از پسوند com استفاده می‌کند. 

بنابراین توصیه می‌شود از انواع پسوند دامنه که با فعالیت شما هم‌خوانی دارند و یا در میان مردم رایج‌تر هستند و به خاطر سپردن آن‌ها ساده‌تر است استفاده کنید. 

آیا نام دامنه تاثیری در سئو سایت دارد؟

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، دامنه یک سایت از نظر گوگل جزء فاکتورهای سئو محسوب نمی‌شود اما می‌تواند به صورت غیرمستقیم در اعتبار سایت شما نزد مخاطبان تاثیر بگذارد.

بهتر است از ساب دامنه استفاده کنیم یا ساب فولدر؟

اگر محتوای متفاوت و مهم زیادی برای به اشتراک گذاری داشته باشید، ساب دامین‌ها می‌توانند سایت شما را سازماندهی کنند. ساب فولدرها از طرفی گزینه‌های بسیار خوبی برای بخش‌هایی مانند بلاگ سایت هستند.

آیا ادان دامین در سئو سایت تاثیر دارد؟

از آن‌جایی که ادان دامین بر روی همان هاست وب سایت اصلی اضافه می‌شود، اگر هاست شما از فضای کافی برخوردار نباشد، سرعت سایت شما کند شده و کاهش سرعت لود سایت می‌تواند بر سئو سایت تاثیر منفی داشته باشد. بنابراین هنگام افزودن ادان دامین به فضای هاست خود دقت کافی را داشته باشید و در صورت نبود فضا برای دامنه دیگر خود نسبت به خرید هاست جدید اقدام کنید.

جمع‌بندی

با توجه به مطالبی که به آن‌ها پرداختیم نتیجه می‌گیریم که تاثیر دامنه در سئو غیرمستقیم است و تنها می‌تواند در برخی موارد با برندسازی و ایجاد تجربه کاربری بهتر به بهبود نرخ کلیک سایت کمک کند. 

امتیاز شما به این مطلب
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.