ساب دامین چیست؟ آموزش نحوه ساخت ساب دامنه

ساب دامین چیست؟ آموزش نحوه ساخت ساب دامنه

ساب دامنه زیر مجموعه‌ای از دامنه اصلی است که می‌تواند با یک نقطه از دامنه از آدرس سایت شما جدا شود. از ساب دامنه برای بهبود، سازماندهی و ایجاد بخش‌های مختلف وب سایت استفاده می‌شود. زیر دامنه در حقیقت بیانگر وابستگی نسبی صفحات مختلف در یک دامنه است. فراموش نکنید که محتواهای بارگذاری شده در صفحات مربوط به ساب دامنه، مرتبط با مضامین دامنه اصلی هستند.

ساب دامنه چیست؟

ساب دامنه چیست؟

ساب دامنه یک زیرمجموعه بسیار کوچک از دامنه اصلی است که امکانات بسیار مناسبی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. ساب دامین در واقع همان انشعابات متعدد دامین اصلی است که شما می‌توانید از آن برای تفکیک و سازماندهی مقالات یا قسمت‌های مختلف وب سایت خود استفاده کنید. فراموش نکنید که پس از تهیه دامنه اصلی، چندین زیر دامنه میتوان ایجاد کرد.

چه زمانی از ساب دامین استفاده می‌کنیم؟

چه زمانی از ساب دامین استفاده می‌کنیم؟

حال که با مفهوم کلی زیر دامنه آشنا شده‌اید، لازم است بدانید که کاربردهای ساب دامین چیست؟ ساب دامین‌ها می‌توانند برای ارائه خدمتی خاص از وب سایت جدا شوند، تا رابط کاربری ارتقاء پیدا کند. فراموش نکنید که تمام محتوای ارائه شده در زیر دامنه‌ها مرتبط با خدمات و محتوایی است که در دامنه اصلی بارگذاری شده است. معمولاً از subdomain برای توسعه سازمان‌ها با مقاصد خاص کمک گرفته می‌شود، از مهم‌ترین کاربردهای ساب دامنه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بلاگ سایت

جدا کردن قسمت فروشگاهی و بلاگ می‌تواند به طور موثری در بهبود سرعت سایت شما تاثیرگذار باشد. برای حرفه‌ای‌تر شدن سایت خودتان لازم است که وبلاگ و قسمت فروشگاهی را از هم جدا کنید، به صورتی که بخش وبلاگ یک ساب دامین blog داشته باشد. با این روش شما می‌توانید بدون نگرانی از سنگین شدن هاست وردپرس، اطلاعاتی که دوست دارید را در قسمت وبلاگ قرار دهید.

اگر سایت شما یک سایت محبوب است و کاربران زیادی در آن ثبت نام می‌کنند و امکان بارگذاری محتوا در سایت را دارند، بهتر است که هر چه سریع‌تر قسمت بلاگ محور را جدا کنید، در این شرایط هر کاربر ثبت نام کننده می‌تواند یک آدرس جداگانه دریافت کند و مطالب خود را در سایت شما قرار دهد. جالب است بدانید این کار می‌تواند در رشد سئو سایت شما تاثیر گذار باشد، چرا که گاهی کاربران کارهایی را انجام می‌دهند که از نظر گوگل مناسب نیست. در این شرایط سایت شما مورد جریمه گوگل قرار نخواهد گرفت. در نظر داشته باشید که جریمه انجام شده بر روی ساب دامین، بر ارزش صفحات دامنه اصلی تاثیر منفی نخواهد داشت.

فروشگاه سایت

فروشگاه سایت

شما می‌توانید برای جدا کردن قسمت فروشگاه از سایت اصلی، از ساب دامین کمک بگیرید. برای این‌که سرعت سایت شما کم نشود و قسمت فروشگاهی بتواند در ساب دامنه به کار خود ادامه دهد، گاهی لازم است بخش اصلی سایت و فروشگاه را از یک‌دیگر جدا کنید، جالب است بدانید که برخی از سایت‌های فروشگاهی قسمتی جداگانه با نام shop برای خود ایجاد می‌کنند و از همین طریق به لینک‌سازی می‌پردازند. فراموش نکنید که سئو شدن سایت‌های فروشگاهی در صفحات لندینگ، نیاز به اجرای طرح‌های مختلفی دارد.

اختصاص دادن زبان‌های مختلف سایت

اگر سایت شما مخاطبان بسیار زیادی در شهرها یا کشورهای مختلف دارد، بهتر است صفحات متفاوتی که زبان مشترکی دارند را در ساب دامین‌های مجزایی قرار دهید. یکی از مهم‌ترین مزایای این تکنیک، قابلیت خریداری هاست مجزا برای زبان‌های مختلف است. در این روش شما می‌توانید حجم کلی صفحات را کاهش دهید و همین امر می‌تواند در بهبود تجربه کاربری و افزایش سرعت سایت تاثیرگذار باشد. در نهایت به یاد داشته باشید که تمامی این فعالیت‌ها می‌توانند به بهبود سئو و افزایش بازدید و ورودی سایت شما کمک کنند.

سایر کاربردهای ساب دامین عبارت‌اند از:

  • جدا کردن آدرس دهی سرورها در دیتا سنتر
  • ایجاد نسخه موبایل برای وب سایت برای بهبود تجربه کاربری
  • ایجاد شبکه‌ای از سایت‌های غیر مرتبط برای صفحاتی مشخص
  • سازماندهی آدرس‌های ایمیل به تفکیک بخش‌های مختلف یک شرکت

شما می‌توانید هزاران زیر دامنه متفاوت را برای مقاصد متفاوت ایجاد کنید، مثلاً افراد گاهی، برای ارائه خدمات پشتیبانی یک پرتال در زیر دامنه اصلی ایجاد می‌کنند. شما هم می‌توانید برای تفکیک کردن قسمت مقالات و فروشگاه از ساب دامنه کمک بگیرید.

تفاوت دامنه و ساب دامنه در چه چیزی است؟

تفاوت دامنه و ساب دامنه در چه چیزی است؟

دامنه و ساب دامنه از نظر مفهومی در اغلب اوقات اشتباه گرفته می‌شوند، در نظر داشته باشید که ساب دامنه مشتقی از دامنه اصلی است و شباهت نام آن‌ها باعث یکسان بودن عملکردشان نخواهد بود. فراموش نکنید که ساب دامین پس از ثبت دامنه، به هیچ وجه جزئی از دامنه اصلی شناخته نمی‌شود. از دیگر تفاوت‌های ساختاری subdomain و domain می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شما می‌توانید از یک دامنه هزاران ساب دریافت کنید. در نظر داشته باشید که هر ساب دامنه با نامی مشخصی ساخته می‌شود و شما نمی‌توانید چندین ساب دامین را با یک عبارت نام‌گذاری کنید.
  • جالب است بدانید که ساختار نوشتاری کلی ساب دامین و دامنه اصلی، تفاوت‌هایی با هم دارند.
  • ساخت ساب دامین رایگان است و شما می‌توانید چند صد زیر دامنه متفاوت را بسازید. در حالی که برای تهیه دامنه باید خرید هاست را در نظر بگیرید.

آموزش ساخت SubDomain در دایرکت ادمین

گاهی اوقات به داشتن یک ساب دامین در سایت خود نیاز دارید برای این کار باید یک ساب دامین در هاست خود ایجاد کنید. به عنوان مثال می خواهیم ما mail.example.com را به عنوان SubDomain در وب سایت خود داشته باشیم. برای ایجاد این ساب دامین در دایرکت ادمین تا انتها با ما همراه باشید. ما در این مقاله از سری مقالات آموزشی مبین هاست قصد داریم با هم نحوه ساخت یک SubDomain در دایرکت ادمین نصب شده بر روی یک سرور مجازی را بررسی کنیم.

راهنمای ساخت ساب دامین در دایرکت ادمین

برای ایجاد یک Subdomain ابتدا باید در کنترل پنل خود لاگین کنید. سپس مطابق تصویر زیر روی گزینه Subdomain Management کلیک کنید.

ساخت ساب دامنه در دایرکت ادمین

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، در صفحه باز شده در کادر Subdomain مورد نظر خود را وارد کنید. بعد از وارد کردن نام ساب دامین  روی دکمه Create کلیک کنید. تا ساب دامین شما ایجاد شود.

ایجاد ساب دامنه در دایرکت ادمین

آموزش ساخت SubDomain در سی پنل

همانطور که می دانید ساب دامین یا همان زیر دامنه، دامنه ای است که از دامنه اصلی و یک اسم که قبل از نام دامنه اصلی قرار می گیرد و با یک نقطه از آن جدا می شود تشکیل شده است. در واقع محتوای ساب دامین ها متفاوت است اما به سایت اصلی شما متصل است. مانند بلاگ که به دامنه اصلی سایت شما متصل می شود. ما در این مقاله از سری مقالات آموزشی مبین هاست قصد داریم به آموزش ساخت SubDomain در سی پنل بپردازیم. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

در صورتی که نیاز دارید ساخت ساب دامنه در سی پنل را انجام دهید باید مراحل زیر را طی کنید.

ابتدا باید وارد کنترل پنل هاست خود شوید. بعد از ورود به کنترل پنل در بخش Domains بروید. مطابق تصویر زیر روی گزینه SubDomains کلیک کنید.آموزش ساخت SubDomain در سی پنل

برای ساخت SubDomain در سی پنل باید فیلد ها را به ترتیب زیر وارد کنید:

  1. نام پیشوند ساب دامنه ( sub.domain.com )
  2. نام دامنه اصلی ساب دامنه ( sub.Domain.com )
  3. پوشه اختصاص داده شده به ساب دامنه

آموزش ساخت SubDomain در سی پنل

بعد از انجام این مراحل روی گزینه creat کلیک کنید تا ساب دامین شما ساخته شود.

برای هر دامنه چند زیر دامنه می‌توان تعریف کرد؟

محدودیتی در تعداد ساب دامنه وجود ندارد، شما می‌توانید پس از خرید دامنه ساب دامین‌های متفاوتی را برای مدیریت سرویس دهنده تعریف کنید، بدون اینکه نگران پرداخت هزینه‌های اضافی باشید. در نظر داشته باشید که این زیر دامنه‌ها باید با مقاصد مختلفی اینجا شوند.

آیا استفاده از ساب دامنه روی سئو سایت موثر است؟

آیا استفاده از ساب دامنه روی سئو سایت موثر است؟

در نظر داشته باشید که index کردن محتوای سایت جدید به صورت جداگانه انجام می‌شود، پس ارزش صفحات سایت اصلی نمی‌توانند بر روی محتوای ارائه شده در سایت اصلی تاثیرگذار باشد. در موتورهای جستجوگر (مثلاً گوگل)، ساب دامنه‌ها به صورت کاملاً جداگانه بررسی می‌شوند. توجه کنید که پس از ایجاد تغییرات، لازم است تا شما فولدرها و دامنه‌های جدید و ایجاد شده را برای گوگل تعریف و ثبت کنید تا رتبه سایت شما کاهش پیدا نکند. در نظر داشته باشید که ساب دامین، یک دامنه جدا است و از نظر موتورهای جستجو یک سایت جداگانه محسوب می‌شود، تمامی تکنیک‌هایی که برای سئو شدن صفحات در دامنه اصلی انجام می‌دهید را می‌توانید بر روی ساب دامنه‌ها اجرا کنید، تا بتوانید به نتایج برتر گوگل در صفحه اول برسید.

جمع بندی

دامنه‌ها دنیای بسیار وسیعی دارند. دانستن نکات مهم در رابطه با زیر دامنه می‌تواند رمز موفقیت کسب و کار و سئو شدن سایت شما باشد، چرا که ساب دامین معمولاً در هنگام اضافه کردن قسمت‌های جدید و جدا کردن بخش‌های مختلف سایت استفاده می‌شود. البته امروزه افراد برای ایجاد بخش پشتیبانی و مستندات یا ایجاد صفحاتی با پلاگین. های خاص، از ساب دامین کمک می‌گیرند. شما هم می‌توانید از زیر دامنه برای تولید یک بخش مجزا در پرتال کاربری یا ایجاد قسمت فروشگاهی، استفاده کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
دیدن نظرات
small

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − نه =

عضویت در خبرنامه مبین هاست
مطالب کدام دسته‌بندی‌ها برای شما جذاب‌تر است؟

آنچه در مقاله می‌خوانید

مقالات مرتبط
خدمات مبین هاست