نحوه انتقال فایل از سرور مجازی به کامپیوتر و برعکس!

انتقال فایل از سرور مجازی به کامپیوتر می‌تواند برای برخی از کاربران دلهره‌آور باشد؛ اما برای هر کسی که می‌خواهد از سرور مجازی برای میزبانی وب‌سایت‌ها، اپلیکیشن‌ها یا ذخیره‌سازی داده‌ها استفاده کند، این کار یک مهارت ضروری است.

در این مقاله نحوه انتقال فایل از سرور مجازی به کامپیوتر توضیح داده شده است. بنابراین، چه از یک سرور مجازی ویندوز استفاده کنید و چه لینوکس، این مقاله می‌تواند به شما کمک کند.

نحوه انتقال فایل از سرور مجازی به کامپیوتر؛ ویندوز

برای انتقال فایل‌ها از سرور مجازی ویندوز به کامپیوتر، راه‌های مختلفی وجود دارد.  در این بخش ما بر روی استفاده از Remote Desktop Connection برای انتقال فایل‌ها از سرور مجازی ویندوز به کامپیوتر تمرکز خواهیم کرد.

روش 1: به اشتراک گذاری درایو از رایانه محلی به ویندوز وی پی اس

پیکربندی Remote Desktop Connection اولین گام برای انتقال فایل ها از سیستم محلی به سرور ریموت و بالعکس است. برای اتصال به Remote Desktop، باید به نرم افزار Remote Desktop Connection دسترسی داشته باشید. برای این منظور به منوی Start رفته و Remote Desktop Connection را در نوار جستجو جستجو کنید.

نرم افزار ریموت دسکتاپ با یک نماد کامپیوتر و یک فلش سبز نمایش داده می‌شود. برای اتصال به VPS ویندوز باید آن را اجرا کنید. با وارد کردن آدرس IP سرور مجازی ویندوز و انتخاب گزینه Connect می توانید به سرور خود متصل شوید.

اما هدف ما فقط اتصال ریمون به سرور ویندوز نیست، بلکه می خواهیم فایلی را از سرور ریموت به سیستم محلی خود منتقل کنیم. بنابراین باید Remote Desktop Connection را پیکربندی کنیم تا امکان کپی و پیست کردن فایل‌ها وجود داشته باشد.

1. برای تغییر مسیر درایو C: ورک‌استیشن محلی خود، باید تنظیمات لازم را انجام دهید. در پنجره ای که پس از اجرای Remote Desktop Connection ظاهر می شود، روی “Show Options” کلیک کنید تا به پیکربندی Remote Desktop Connection دسترسی پیدا کنید.

انتقال فایل از سرور مجازی به کامپیوتر

2. سپس در پنجره‌ای که باز می‌شود، تب General را انتخاب کنید. در تب General دو فیلد Computer و User Name را مشاهده خواهید کرد.

فیلد Computer: باید IP سرور خود را وارد کنید.

فیلدUser Name: باید نام کاربری خود را تایپ کنید.

انتقال فایل از سرور مجازی به کامپیوتر

3. سپس در قسمت بالایی پنجره، تب Local Resources را انتخاب کنید تا بتوانید تنظیمات لازم برای اشتراک گذاری فایل در اتصال ریموت را اعمال کنید.

4. در زیردسته‌بندی Local devices and resources بر روی گزینه “More” کلیک کنید.

انتقال فایل از سرور مجازی به کامپیوتر

5. با انتخاب فلش “+” در کنار پوشه “Drives” می‌توانید با تیک زدن کادر تایید در مقابل هر گزینه، گزینه های بیشتری را برای اشتراک گذاری مانند درایوهای فلش و سی دی، درایوهای DVD و … انتخاب کنید.

بنابراین در این قسمت می توانید فضای ذخیره سازی که قصد دارید با سرور ریموت به اشتراک بگذارید را انتخاب کنید و در نهایت پس از تایید گزینه های انتخابی خود، بر روی دکمه Ok کلیک کنید. با این کار اجازه انتقال فایل ها از سیستم محلی به سرور ویندوز را می‌دهید.

انتقال فایل از سرور مجازی به کامپیوتر

6. پس از انجام تنظیمات لازم و اجازه اشتراک‌گذاری درایوها و فضای ذخیره سازی، اکنون می‌توانید با کلیک بر روی گزینه Connect به سرور ویندوز خود متصل شوید.

انتقال فایل از سرور مجازی به کامپیوتر

توجه: قبل از اتصال به VPS ویندوز، می توانید با مراجعه به تب General و انتخاب گزینه “Save” تنظیمات اعمال شده را به عنوان فایل RDP ذخیره کنید.

7. برای دسترسی به فایل های خود در سرور ویندوز، پس از اتصال، بر روی منوی استارت کلیک راست کرده و سپس “File Explorer” را انتخاب کنید.

8. با انتخاب «This PC» یا «Computer» در سمت چپ صفحه و سپس دوبار کلیک کردن روی «C on WINDOWS 10»، می‌توانید درایوهایی را که مجوز اشتراک‌گذاری آن‌ها را در Remote Desktop Connection پیکربندی کرده‌اید مشاهده کنید و به فایل‌ها و درایوهای خود در بخش «Redirected drives and folders» دسترسی پیدا کنید.

انتقال فایل از سرور مجازی به کامپیوتر

توجه: ورک استیشن لوکال شما در سرور با نام WINDOWS شناخته می‌شود.

اکنون می توانید با کشیدن یا همان درگ کردن، فایل های مورد نظر را به درایوهای مورد نظر منتقل کنید. لازم به ذکر است که دریافت ارور “Destination Folder Access Denied” یکی از رایج ترین خطاها هنگام انتقال فایل ها و drag کردن آن ها بین درایوها است. در صورت مشاهده این خطا نگران نشوید، راه اندازی مجدد RDP و اتصال به سرور از طریق Remote Desktop Connection با دسترسی ادمین، این خطا را برطرف می‌کند.

روش 2: انتقال فایل‌ها از سرور ویندوز به کامپیوتر از طریق کپی و پیست کردن

انتقال فایل ها از VPS ویندوز به کامپیوتر محلی شما از طریق نرم افزار Remote Desktop Connection بسیار ساده تر از آن چیزی است که فکر می کنید. از طریق رابط Remote Desktop Connection، می توانید به راحتی فایل را به صورت یکپارچه از سرور به سیستم محلی و بالعکس انتقال دهید.

پس از اتصال به وی‌پی‌اس ، می توانید صفحه دسکتاپ سرور را Minimize کنید و فایل مورد نظر خود را به کامپیوتر محلی خود انتقال دهید. البته این کار با درگ کردن فایل و دراپ کردن آن بر روی دسکتاپ کامپیوتر محلی شما امکان پذیر نیست.

انتقال فایل از سرور مجازی به کامپیوتر

ساده‌ترین راه برای انتقال فایل ها از VPS به رایانه محلی، کپی و پیست کردن فایل بین دو پنجره از صفحه دسکتاپ است. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید.

1. روی فایل مورد نظر در سرور کلیک راست کرده و از منوی باز شده گزینه Copy را انتخاب کنید. (برای کپی کردن فایل ها می توانید از کلید میانبر CTRL+C نیز استفاده کنید.)

انتقال فایل از سرور مجازی به کامپیوتر

2. سپس بر روی دسکتاپ کامپیوتر محلی خود کلیک راست کرده و از منوی باز شده گزینه Paste را انتخاب کنید. (همچنین می توانید برای پیست کردن دکمه CTRL+V را به طور همزمان فشار دهید.)

انتقال فایل از سرور مجازی به کامپیوتر

در نهایت فایل مورد نظر با موفقیت به صفحه دسکتاپ کامپیوتر شما منتقل خواهد شد.

روش 3: انتقال فایل ها از سرور مجازی به کامپیوتر از طریق File Explorer

فایل اکسپلورر راه دیگری برای انتقال فایل ها از سرور مجازی ویندوز به کامپیوتر محلی است. در ادامه مراحل انتقال فایل ها با استفاده از File Explorer را آموزش می‌دهیم.

1. روی File Explorer کلیک کنید و با کلیک چپ فایل مورد نظر را انتخاب کنید.

انتقال فایل از سرور مجازی به کامپیوتر

2. در نوار بالای پنجره، تب Home را انتخاب کنید.

3. در زیر مجموعه Home، گزینه Move to یا Copy to را انتخاب کنید.

4. در منوی کشویی Copy to، گزینه Choose the location را انتخاب کرده و مکان مورد نظر خود را مشخص کنید.

انتقال فایل از سرور مجازی به کامپیوتر

5. پس از تعیین مقصد مورد نظر بر روی دکمه Copy کلیک کنید.

انتقال فایل از سرور مجازی به کامپیوتر

در نتیجه فایل یا پوشه مورد نظر شما به مقصد مورد نظر منتقل می شود. پس از انتقال فایل از سرور مجازی به کامپیوتر، می توانید اتصال ریموت دسکتاپ خود را پایان دهید. اکثر کاربران احتمالاً می دانند که چگونه یک اتصال ریموت دسکتاپ را پایان دهند، اما اگر نمی دانید در این جا به اختصار روش انجام این کار را توضیح داده‌ایم.

برای خروج از ریموت دسکتاپ باید بر روی دکمه Start کلیک راست کنید تا با انتخاب نشانگر Shut down یا sign out از منوی کشویی و کلیک بر روی Sign-Out یا Disconnect بتوانید اتصال خود را به پایان برسانید.

نحوه انتقال فایل از سرور مجازی به کامپیوتر‌؛ سرور لینوکس

اگر یک سرور مجازی ارزان با سیستم عامل لینوکس خریده‌اید خوب است بدانید که شیوه انتقال فایل‌ها با سرورهای مجازی ویندوزی متفاوت است. لینوکس از یک رابط خط فرمان و فایل سیستم متفاوت استفاده می‌کند. بنابراین، فرآیند انتقال فایل‌ها کمی پیچیده‌تر است. در ادامه آموزش تصور می‌کنیم شما می خواهید فایل ها را از سرور مجازی لینوکس به کامپیوتر خود منتقل کنید.

روش 1: از دستور scp برای کپی فایل ها از طریق SSH استفاده کنید

با وجود این که scp در حال منسوخ شدن است اما با این حال،هنوز مورد برای انتقال فایل ها بین سیستم ها از طریق کلید SSH میان بسیاری از کاربران محبوبیت دارد.  زیرا سینتکس آن شبیه دستور cp است. در این بخش نحوه استفاده از دستور scp را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

انتقال فایل از سرور مجازی به کامپیوتر از طریق scp

یک دستور عمومی وجود دارد که فایل را از فهرست اصلی کاربر در سیستم سرور ریموت به دایرکتوری فعلی کامپیوتر لوکال شما کپی می‌کند.

scp username@ip_address:/home/username/filename

انتقال فایل از سرور مجازی به کامپیوتر

در مثال بالا، فایل remote.txt را از پوشه /home/abhishek/my_file در سرور مجازی به دایرکتوری فعلی کامپیوتر محلی کپی کردیم.

نکته: در این روش باید مکان دقیق فایل در سرور مجازی را بدانید. استفاده از tab برای کامل کرذن آدرس، در سرورها و سیستم‌های ریموت کار نمی‌کند.

انتقال فایل از کامپیوتر به سرور مجازی از طریق scp

سناریو در اینجا کمی تغییر کرده می‌کند. در این حالت، شما در حال ارسال یک فایل محلی به سرور مجازی از طریق SSH با استفاده از دستور scp هستید.

این یک سینتکس عمومی است که نام فایل (filename) را در فهرست اصلی نام کاربری در سرور مجازی کپی می‌کند.

scp filename username@ip_address:/home/username

انتقال فایل از سرور مجازی به کامپیوتر

در مثال بالا، فایل local.txt را از دایرکتوری کامپیوتر فعلی به فهرست اصلی کاربر abhishek در سرور ریموت کپی می‌کنیم.

سپس وارد سیستم ریموت می‌شویم تا اطمینان حاصل کنیم فایل‌های کپی شده‌اند.

روش 2: از rsync برای کپی فایل‌ها و دایرکتوری‌ها از طریق SSH استفاده کنید

از آنجایی که scp در حال منسوخ شدن است، rsync بهترین ابزار بعد از scp برای کپی کردن فایل‌ها بین سرور ریموت از طریق SSH است. در واقع، این روش حتی از بسیاری جهات بهتر از scp است.

دستور در این روش همان دستور مورد استفاده در scp است. نسخه‌های قدیمی‌تر rsync باید از rsync -e ssh استفاده می‌کردند، اما دیگر اینطور نیست.

فایل ها را از دستگاه راه دور در دستگاه محلی خود کپی کنید

فرض کنید می خواهید یک فایل را از فهرست اصلی کاربر در سرور به دایرکتوری فعلی کامپیوتری که به صورت لوکال در آن هستید منتقل کنید.

rsync username@ip_address:/home/username/filename

انتقال فایل از سرور مجازی به کامپیوتر

بیایید همان مثالی را که با scp دیدید، در نظر بگیریم. ما فایل remote.txt را از پوشه /home/abhishek/my_file در سرور به دایرکتوری فعلی کامپیوتر محلی کپی می کنیم.

 

فایل ها را از کامپیوتر خود به سرور کپی کنید

در اینجا یک دستور عمومی نیز وجود دارد که فایل را در دایرکتوری اصلی یوزر  در سرور کپی می کند.

rsync filename username@ip_address:/home/username

انتقال فایل از سرور مجازی به کامپیوتر

اکنون نوبت مشاهده یک مثال واقعی از این دستور است. ما فایل local.txt را از دایرکتوری فعلی به فهرست اصلی کاربر abhishek در سرور ریموت کپی می کنیم.

کپی کردن دایرکتوری‌ها

برای کپی کردن و انتقال دایرکتوری‌ها از سرور به کامپیوتر فقط از گزینه -r با rsync استفاده کنید تا کل دایرکتوری را روی SSH بین سیستم‌ها کپی کنید.

rsync -r source_dir username@ip_address:/home/username/target_dir

انتقال فایل از سرور مجازی به کامپیوتر

به این مثال نگاهی بیندازید. ما کل فهرست my_file را از سرور به کامپیوتر محلی کپی می کنیم.

rsync یک ابزار چندکاری است و  اساسا ابزاری برای “همگام سازی” محتویات بین دایرکتوری‌ها است و هم‌چنین برای تهیه پشتیبان گیری خودکار نیز بسیار محبوب است.

جمع‌بندی

انتقال فایل از سرور مجازی به کامپیوتر یا بالعکس برای هر کسی که می‌خواهد از سرور مجازی برای میزبانی وب، اپلیکیشن‌ها یا ذخیره داده‌ها استفاده کند، یک مهارت ضروری به‌حساب می‌آید. در این مقاله مراحل گام‌به‌گام انتقال فایل‌ها بین سرور مجازی ویندوزی یا لینوکسی و کامپیوتر را توضیح دادیم.

با انجام مراحل ذکر شده در این مقاله، می‌توانید به‌راحتی و بدون دردسر فایل‌ها را بین سرور مجازی و کامپیوتر خود انتقال دهید. اگر در فرآیند انتقال فایل با مشکلی مواجه شدید، مجوزها و تنظیمات خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که به فایل‌ها و دایرکتوری‌هایی که می‌خواهید انتقال دهید، دسترسی مناسبی دارید.

امتیاز شما به این مطلب
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده + 3 =