استخراج ابری چیست؟ با مزایا و معایب کلود ماینینگ آشنا شوید!

استخراج ابری مکانیسمی است که برای استخراج ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین کاربرد دارد. این نوع استخراج با استفاده از قدرت رایانش ابری اجاره‌ای و بدون نیاز به نصب و اجرای مستقیم سخت افزار و نرم افزارهای مرتبط انجام می‌شود. شرکت‌های استخراج ابری به افراد اجازه می‌دهند حساب کاربری جدیدی باز کنند و از راه دور در فرآیند استخراج ارزهای دیجیتال شرکت کنند. این امر استخراج را برای تعداد بیشتری از مردم در سراسر جهان قابل دسترس می‌کند. از آنجایی که این شکل استخراج به صورت ابری انجام می‌شود، هزینه‌های مربوط به نگهداری تجهیزات یا هزینه‌های مربوط به انرژی را کاهش می‌دهد.

ماینرهای ابری در یک استخر ماینینگ مشارکت می‌کنند. استخر استخراج یا ماینینگ پول (mining pool) جایی که کاربران مقدار مشخصی از «قدرت هش» را خریداری می‌کنند. هر شرکت کننده در استخر به نسبت میزان قدرت هشی که اجاره کرده است، سهمی از سود نهایی را دریافت می‌کند. لطفا دقت داشته باشید که این مفهوم را با مفهوم سرور ابری اشتباه نگیرید.

مفهوم کلود ماینینگ

استخراج ابری چیست

استخراج ابری از محاسبات ابری برای تولید رمزارزهای مبتنی بر بلاکچین استفاده می‌کند. رایانش ابری به طور کلی یکی از سریع‌ترین ترندهای فناوری است که در آن خدمات محاسباتی مانند پردازش، ظرفیت سرور، سرویس‌های پایگاه داده، نرم‌افزار و ذخیره‌سازی فایل از طریق ابر و اینترنت قابل دسترسی هستند. چنین شرکت‌هایی بر اساس میزان مصرف منابعشان هزینه می‌گیرند؛ درست مانند ما برای مصرف آب یا برق.

از سوی دیگر، ماینینگ یا استخراج، ستون فقرات ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین است. استخراج فرآیندی است که از طریق آن تراکنش‌ها تأیید می‌شوند و به دفتر کل عمومی که با نام بلاکچین شناخته می‌شود اضافه می‌شوند. ماینینگ همچنین وسیله‌ای است که از طریق آن کوین‌های جدید ضرب یا مینت می‌شوند. ترکیبی از مفاهیم ماینینگ و دنیای کلود یا ابری، درب‌های دنیای استخراج را به روی افراد در هر مکانی روی کره‌ی زمین با دانش فنی و زیرساخت‌های سخت‌افزاری اندک باز می‌کند.

نحوه کار استخراج ابری به چه صورت است؟

نحوه کار استخراج ابری به چه صورت است

استخراج ابری بر اساس اصل اولیه استخراج ارزهای دیجیتال کار می‌کند. در استخراج ابری، ماینرها قدرت استخراج خود را با هم جمع می‌کنند تا با استفاده از تجهیزات مشترک، مسائل پیچیده ریاضی را حل کنند.

در فرآیند ماینینگ ابری رمز ارزها، شما برای سهم خود در استخراج مبلغی را پرداخت می‌کنید و شرکت ماینینگ به جنبه فنی فرآیند استخراج می‌پردازد. ریگ‌های ماینینگ معمولاً در تاسیساتی که متعلق به شرکت ماینینگ است نگهداری می‌شوند. این شرکت‌ها قراردادهای مربوط به نرخ هش را ارائه می‌کنند و فرد یک نرخ هش خاص را برای یک دوره مشخص خریداری می‌کند.

کل عملیات استخراج برای اطمینان از امنیت یک فناوری دفترکل توزیع‌شده مانند بلاک چین اهمیت دارد. بخشی از فرآیند استخراج ارز دیجیتال شامل افزودن تراکنش‌ها یا بلاک‌های جدید می‌شود. علاوه بر این، ماینرها اقدامات بیشتری را نیز انجام می‌دهند تا دوبار بررسی کنند که هیچ خطایی وجود نداشته باشد و اینکه تراکنش‌ها درست انجام شده باشند.

احتمال دوبار استفاده از یک ارز دیجیتال یا بیش از دو بار، تحت عنوان عنوان دابل اسپندینگ (double-spending) شناخته می‌شود.

امکان دستکاری تاریخچه تراکنش‌ها در بلاک چین وجود دارد. در صورت رعایت برخی الزامات، تغییرات در بلاکچین امکان پذیر است. در این صورت کاربر ممکن است هر کوینی که قبلاً از دست داده است را مجددا از سیستم مطالبه کند. ماینرها از ظرفیت پردازش خود به صورت غیر متمرکز برای حل معماهای رمزنگاری استفاده می‌کنند که از هزینه‌های مضاعف جلوگیری می‌کند. ماینرهای بیت کوین اطمینان حاصل می‌کنند که این تکرار در حین استخراج بیت کوین رخ نمی‌دهد.

 

پیش نیازهای استخراج ابری چیست؟

پیش نیازهای استخراج ابری چیست

استخراج ابری به پیش نیازهای مشابه استخراج سنتی ارزهای دیجیتال نیاز ندارد و شما مجبور نیستید سخت افزارهای گران قیمت را تهیه کنید، از آن‌ها نگهداری کنید یا قبض‌های سنگین برق را بپردازید. در عوض باید یک شرکت استخراج خوب را انتخاب کنید، تجهیزات را از آن‌ها اجاره کنید و منتظر بمانید تا آن‌ها برای شما شروع به کسب درآمد کنند.

خدمات استخراج ابری از سایتی به سایت دیگر متفاوت است. نرخ‌هایی که ارائه می‌دهند هم به همین ترتیب متفاوت است. پیش از ورود به استخراج ابری، حتما وقت بگذارید و شرایط سرویس‌های ارائه دهنده خدمات را به دقت بررسی کنید.

همچنین می‌توانید قراردادها یا سهام یک استخر را خریداری کنید. با این قراردادها، کاربر ممکن است از خدمات ماینینگ استفاده کند و در عین حال از آنها سود ببرد. پس از برآورده کردن حداقل نیازهای برداشت که در پلتفرم مد نظر تعریف شده است، می‌توانید سود خود را به کیف پول ارز دیجیتال خود منتقل کنید.

برای استفاده از کیف پول ارزی خود، با توجه به محدودیت‌های موجود، نیاز به خرید vps یا یک سرور ترید با آی‌پی ثابت خواهید داشت تا احتمال شناسایی آی‌پی ایران و بلاک شدن حساب شما به صفر برسد.

مدل‌های مختلف Cloud Mining

مدل‌های مختلف استخراج ابری یا کلود ماینینگ

برای انجام فرایند استخراج ابری روش‌های متفاوتی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

استخراج میزبانی شده (Hosted Mining)

استخراج میزبانی شده محبوب ترین شکل استخراج ابری است. در این مدل، مشتری سخت افزار ماینینگ واقع در تاسیسات شرکت ماینر را خریداری یا اجاره می‌کند. شرکت ماینر مسئول نگهداری از تجهیزات و اطمینان از عملکرد آن است. از طریق این مدل، مشتریان کنترل مستقیمی بر ارز دیجیتال خود دارند. صرفه جویی در عملکردهای یک فارم ماینینگ باعث می‌شود که هزینه‌های سنگین مرتبط با استخراج مانند هزینه‌های مربوط به برق و نگهداری را قابل مدیریت کرد. اما هزینه اولیه قابل توجهی در ارتباط با این نوع استخراج وجود دارد.

استخراج با پاور هش اجاره‌ای

پاور هش اجاره‌ای مدل دیگری است که در استخراج ابری استفاده می‌شود. در این مدل، پاور هش یا قدرت محاسباتی یک فارم یا مزرعه استخراج مرتبط با یک ارز دیجیتال اجاره داده می‌شود. مشتریان سهمی از سود کلی مزرعه را دریافت می‌کنند. بر اساس گزارش‌ها، پاور هش اجاره‌ای یک شکل محبوب استخراج برای Alt coinها (یعنی ارزهای دیجیتال غیر از بیت کوین) است. این فرآیند مستلزم آن است که کاربر از طریق وب سایت یک شرکت استخراج ابری حساب باز کند و موارد خاصی مانند مدت قرارداد و پاور هش را انتخاب کند.

در حالی که استخراج ابری مزایایی مانند عدم نیاز به سخت افزارهای گران قیمت و هزینه‌های مکرر آن‌ها را دارد، این فرآیند دارای معایبی نیز می‌باشد. به عنوان مثال، کلاهبرداری‌های مربوط به این صنعت با افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال به سرعت گسترش یافته است. به غیر از این، احتمال کاهش سود نیز وجود دارد. به ویژه alt coinها در برابر نرخ تقاضا آسیب پذیر هستند و کاهش قدرت هش آن‌ها می‌تواند منجر به سود کم‌تری برای ماینرها شود. مدل‌های استخراج ابری همچنین مدل غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال را ترویج می‌کنند که برخلاف اهداف اکوسیستم است.

آیا می‌توان از استخراج ابری کسب درآمد کرد؟

آیا ممی‌توان از استخراج ابری درآمد کسب کرد

استخراج ابری می‌تواند برای کاربران سودآور باشد. هزینه‌هایی که باید متحمل شوید شامل پرداخت اجاره و هزینه‌های استخر استخراج است. با وجود همه این‌ها، هنوز هم می‌توانید سود مد نظرتان را کسب کنید. میزان سود شما بسته به مدل استخر ماینینگ، قدرت ماینرها و وضعیت بازار متفاوت است.

ماینرها با مدل‌های جدیدتر نسبت به ماینرهای قدیمی سود بیشتری تولید می‌کنند. با این حال، در یک بازار نزولی، نگه داشتن بیت کوین به جای فروش آن می‌تواند سود شما را کاهش دهد؛ در حالی که همین فرایند در یک بازار صعودی سود شما را افزایش می‌دهد.

سود دریافتی نیز تا حد زیادی به پاداش هر هش بستگی دارد که برای کوین‌های مختلف متفاوت است. تحقیق کنید که کدام کوین‌ها سودآورتر هستند و آنها را برای سود قابل توجه به عنوان هدف خود قرار دهید.

 

چقدر می‌توان از استخراج ابری درآمد داشت؟

پاداش به دست آمده برای هر بلاک جدید ترکیبی از ارز دیجیتال استخراج شده و کارمزد تراکنش برای استخراج کننده‌ای است که این فرایند را انجام داده است.

هنگام تجزیه و تحلیل تجهیزات ماینینگ و سودآوری آن‌ها، باید طیف گسترده‌ای از عوامل را در نظر بگیرید. یک معیار ضروری که باید به آن توجه کرد، توانایی ریگ‌های ماینینگ برای تولید و آزمایشات سریع غیرتصادفی است. نرخ هش یک عامل مهم در عملکرد ماینر بیت کوین است. علاوه بر این، مصرف انرژی ریگ استخراج عامل حیاتی دیگری است که باید به آن توجه شود. اگر مجبور باشید بیشتر از آنچه از ماینینگ به دست می‌آورید، برای هزینه‌های برق خرج کنید، زودتر از چیزی که فکر می‌کنید از این کسب‌وکار خارج خواهید شد.

 

مزایا و معایب کلود ماینینگ چیست؟

مزایا و معایب استخراج ابری

استخراج ابری ارز دیجیتال مانند هر فرایند دیگری مزایا و معایب خود را دارد. اگر تصمیم گرفته‌اید که از این روش درآمد کسب کنید، باید نسبت به مزایا و معایب آن آگاهی داشته باشید.

 

مزایا:

 • شما این امکان را دارید که هر یک از ارزهای دیجیتال که خودتان می‌خواهید را استخراج کنید.
 • شرکت مسئول این فرایند به تمام مسائل مربوط به استخراج رسیدگی می‌کند.
 • استخراج ابری هزینه‌های مربوط به راه اندازی ریگ ماینینگ را کاهش می‌دهد.
 • به طور کلی، استفاده از تجهیزات شخص دیگری سود بیشتری نسبت به استفاده از تجهیزات شخصی خودتان دارد.
 • بدون خرابی تجهیزات و در نتیجه از دست دادن درآمد، مقیاس بندی سریع (افزایش ظرفیت) یک گزینه نیست.

معایب:

 • سود استخراج به دلیل کمیسیون‌های مربوط به اجاره کاهش می‌یابد.
 • شما باید بازار را زیر نظر داشته و به وضعیت موجود در حوزه ارزهای دیجیتال آگاه باشید.
 • با پیچیده‌تر شدن شبکه، هزینه اجاره نیز افزایش می‌یابد.

ریسک استخراج ابری در چه حد است؟

خطرات استخراج ابری

در استخراج ابری، از آنجایی که برای استخراج ارز دیجیتال به شخص دیگری تکیه می‌کنید، کمی خطرناک است. زیرا نمی‌توانید واقعاً بررسی کنید که آیا آن‌ها سخت‌افزار لازم برای استخراج بیت ‌کوین یا هر کوین دیگری را دارند یا خیر.

بسیاری از ارائه دهندگان خدمات تقلبی ماینینگ ابری ادعا می‌کنند که از طرف شما بیت کوین را استخراج می کنند، اما در عوض فقط پول شما را بالا می‌کشند. USDminer یکی از چنین نمونه‌هایی است. آن‌ها اغلب به صورت کاملاً ناشناس عمل می‌کنند و تشخیص اینکه چه کسی پلتفرم را مدیریت می‌کند غیرممکن است. همچنین نرخ بازده بسیار بالایی را در یک دوره زمانی کوتاه به شما وعده می‌دهند. سایر مسائلی که باید آن‌ها را هشدار تلقی کنید عبارتند از:

 • اشتباهات املایی در وب سایت و آدرس سایت
 • وب سایت‌هایی که تصاویر افراد را به صورت ناشناس نشان می‌دهند
 • آدرس جعلی شرکت یا نبود آدرس کامل

همکاری با استخرهای استخراج شناخته شده این خطرات را تا حد زیادی به حداقل می‌رساند.

همانطور که گفته شد، شما به سلامت بازار متکی هستید. بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال قابل استخراج بسیار نوسان دارند. به این معنی که قیمت آنها می‌تواند در مدت زمان کوتاهی به طور چشمگیری تغییر کند. این مسئله ریسک بالایی را برای سرمایه شما به همراه دارد. زیرا هر کوینی که از استخراج به دست می‌آورید پتانسیل سقوط قیمت را دارد.

همچنین ریسک نظارتی زیادی برای استخراج ابری وجود دارد. به عنوان مثال، تعداد زیادی از ماینرهای ابری در چین مستقر شده‌اند. زیرا این کشور برق ارزان قیمتی را ارائه می دهد و در شرایط اقلیمی آن باعث می‌شود که از انرژی سبز استفاده کنند. اما در بهار سال 2021، چین صنعت استخراج ارزهای دیجیتال خود را لغو کرد و ماینرها را مجبور کرد که کسب‌وکار خود را تعطیل کنند یا به جای دیگری نقل مکان کنند. این بدان معناست که هر کسی که ماینرهای ابری را از استخرهای چینی اجاره کند، سرمایه خود را از خواهد داد. بنابراین هنگام تصمیم گیری باید توجه داشته باشید که استخراج ابری ریسک بالایی دارد.

 

استخراج ابری چیست؟

استخراج ابری مکانیسمی است که برای استخراج ارزهای دیجیتال است. این نوع استخراج با استفاده از قدرت رایانش ابری اجاره‌ای و بدون نیاز به نصب و اجرای مستقیم سخت افزار و نرم افزارهای مرتبط انجام می‌شود و به میزان زیادی از هزینه‌های فرایند استخراج می‌کاهد.

مزایای استخراج ابری چیست؟

با استخراج ابری، نیازی به پرداخت هزینه‌های مربوط به نگهداری تجهیزات و همچنین قبض برق نیست. علاوه بر این، می‌توانید هر ارزی که خواستید را استخراج کنید و مسئولیتی نیز در قبال شرایط استخراج ندارید.

استخراج ابری چه خطراتی دارد؟

در صورت استفاده از استخراج ابری ممکن است در دام کلاهبرداری‌های مربوطه بیافتید و سرمایه‌تان از بین برود. برای جلوگیری از این منظور، باید پیش از همکاری با یک استخر استرخراج، به صورت کامل در مورد آن تحقیق کنید. هم‌چنین ممکن است کوینی که استخراج می‌کنید افت قیمت داشته باشد.

2/5 - (1 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 1 =