فضای ابری چیست؟ بررسی مزایا، کاربردها و امنیت حافظه ابری

فضای ابری

فضای ذخیره سازی ابری نوعی رایانش ابری است که امکان ذخیره داده‌ها و فایل‌ها را در اینترنت از طریق سرور ابری فراهم می‌کند و کاربران از طریق اینترنت عمومی یا اتصال شبکه خصوصی اختصاصی به آن دسترسی پیدا می‌کنند. ارائه دهنده سرورهای ذخیره سازی، زیرساخت‌ها و شبکه را به‌طور ایمن ذخیره، مدیریت و نگهداری می‌کند تا کاربران هر زمانی که نیاز داشتند، بتوانند تقریبا به طور نامحدود به داده‌ها دسترسی پیدا کنند. با فضای ابری دیگر نیاز به استفاده از دستگاه‌های ذخیره سازی نخواهید داشت و می‌توانید در هر زمان و هر مکانی که نیاز داشتید، سریعا به اطلاعات خود دسترسی پیدا کنید.

کاربردهای فضای ابری چیست؟

کاربردهای فضای ابری چیست؟

حافظه ابری کاربردهای مختلفی در زمینه مدیریت برنامه، مدیریت داده‌ها و تداوم کسب و کار دارد. در ادامه، به چند مثال اشاره خواهیم کرد:

تجزیه و تحلیل و دریاچه‌های داده

پیش از اینکه کاربرد حافظه ابری در تجزیه و تحلیل را بررسی کنیم، لازم است که توضیح دهیم دریاچه داده، به نوعی مخزن ذخیره سازی گفته می‌شود که توانایی نگهداری حجم زیادی از داده‌ها را از منابع مختلف به صورت خام دارد. این داده‌ها می‌توانند ساختار یافته، نیمه ساختار یافته و یا ساختار نیافته باشند و می‌توانند در یک قالب انعطاف پذیر نگهداری شوند تا در آینده مورد استفاده قرار بگیرند. از طرفی دیگر، تجزیه و تحلیل نیاز به استخرهای ذخیره سازی گسترده‌ی مقرون به صرفه، قابل دسترس و ایمن دارد که معمولا به آن‌ها دریاچه داده گفته می‌شود.

دریاچه‌های داده‌ای که بر پایه آبجکت استوریج ساخته شده‌اند، اطلاعات را به شکل اصلی خود نگه می‌دارند و شامل ابرداده‌های غنی هستند که امکان استخراج انتخابی و استفاده به منظور تجزیه و تحلیل را فراهم می‌کنند. دریاچه‌های داده مبتنی بر حافظه ابری می‌توانند در مرکز انواع روش‌های ذخیره سازی و پردازش داده‌ها و همچنین داده‌های بزرگ و موتورهای تحلیلی قرار گیرند تا به شما کمک کنند پروژه بعدی خود را در زمان کم‌تر و با ارتباط هدفمندتر انجام دهید.

بکاپ و بازیابی

پشتیبان‌گیری و بازیابی برای حفاظت از داده‌ها و در دسترس نگه داشتن آن‌ها ضروری تلقی می‌شود. اما ظرفیت مورد نیاز برای پشتیبان‌گیری دائما رو به افزایش است و آن را به یک چالش تبدیل کرده است. فضای ابری حتی در بهترین نمونه‌های رایگان هم هزینه‌ی پایین، دوام بالا و مقیاس پذیری فوق العاده‌ای ارائه کرده است تا روش‌های بکاپ و بازیابی بسیار خوبی در اختیار کاربران قرار دهد. سیاست‌های مدیریت داده می‌توانند اطلاعات را به منظور ذخیره سازی به طور خودکار بر اساس تنظیمات فرکانس و یا زمانبندی به بهترین فضای ابری رایگان انتقال دهند. این مزایا، امکانات مقیاس پذیری فوق العاده‌ای در صنایعی مانند خدمات مالی، مراقبت‌های بهداشتی و علوم زیستی و همینطور رسانه و سرگرمی فراهم می‌کنند که با حجم بالایی از داده‌های ساختار نیافته که باید به صورت طولانی مدت نگهداری شوند، سر و کار دارند.

توسعه و تست نرم افزار

محیط‌های تست و توسعه نرم‌ افزار اغلب به محیط‌های ذخیره‌سازی جداگانه، مستقل و تکراری نیاز دارند تا ساخته و یا مدیریت شوند. این فرایند علاوه بر زمانبر بودن، ممکن است به سرمایه اولیه زیادی نیاز داشته باشد. اما بسیاری از بزرگ‌ترین و ارزشمندترین شرکت‌ها از حافظه ابری به منظور حل این چالش استفاده کرده‌اند. این شرکت‌ها توانسته‌اند با استفاده از انعطاف پذیری، عملکرد عالی و هزینه‌ی پایین فضای ذخیره سازی ابری اپلیکیشن‌های خود را در مدت کوتاهی توسعه دهند. حافظه ابری باعث شده تا حتی ساده‌ترین وبسایت‌ها را هم بتوان با هزینه کم بهبود داد. در حال حاضر بسیاری از متخصصان و توسعه دهندگان فناوری اطلاعات از بهترین فضای ابری رایگان استفاده می‌کنند که دردسرهای ناشی از مدیریت و مقیاس پذیری داده‌ها را برطرف کرده است.

انتقال داده‌های ابری

در دسترس بودن، دوام و هزینه کم فضای ذخیره سازی ابری می‌تواند جذابیت بسیار زیادی داشته باشد. از سوی دیگر، متخصصین IT که با مواردی نظیر پشتیبان‌گیری، شبکه و امنیت سر و کار دارند، ممکن است نگرانی‌هایی در مورد واقعیت‌های انتقال مقادیر زیادی داده به حافظه ابری داشته باشند. اما خدمات جابجایی داده، در جهت سهولت انتقال داده‌ها از دنیای فیزیکی به فضای ابری تلاش می‌کنند تا کاربران راحت‌تر بتوانند آن‌ها را به حافظه ابری انتقال دهند.

ذخیره سازی برنامه‌های ابری

برنامه‌های ابری از فناوری‌های بدون سرور مجازی استفاده می‌کنند تا انتظارات کاربران خود را به شکلی انعطاف پذیر و سریع برآورده کنند. این برنامه‌ها معمولا از اجزای کوچک و مستقلی به نام میکروسرویس‌ها ساخته می‌شوند که از طریق اشتراک‌گذاری داده‌ها ارتباط برقرار می‌کنند. سرویس‌های ذخیره سازی ابری، امکان مدیریت داده‌ها را برای چنین برنامه‌هایی فراهم می‌کنند و روش‌های متنوعی هم برای غلبه بر چالش‌های ذخیره سازی داده‌های جاری در فضای ابری ارائه می‌دهند.

بایگانی اطلاعات

با رشد نمایی داده‌ها، امروزه شرکت‌ها با چالش‌های قابل توجهی روبه‌رو شده‌اند. یادگیری ماشینی و تجزیه و تحلیل داده‌ها نیز کاربرد اطلاعات را بیشتر از هر زمان دیگری کرده‌اند. امروزه کاربران باید زیرساخت‌های بایگانی را با روش‌هایی جایگزین کنند که ضمن دوام داده‌ها، بتوانند زمان بازیابی فوری را کاهش دهند، انطباق پذیری بیشتر و امنیت بالاتری داشته باشند و امکان دسترسی به داده‌ها را تسهیل کنند. در این صورت، تجزیه و تحلیل داده‌ها بسیار راحت‌تر خواهد شد.

ذخیره سازی ابری هیبریدی

بسیاری از سازمان‌ها و ارگان‌ها تمایل زیادی به بهره‌مندی از مزایای بهترین فضای ابری رایگان دارند. اما دارای برنامه‌هایی هستند که نیاز به دسترسی سریع به داده‌های خود دارند و یا باید سریعا به فضای ابری انتقال پیدا کنند. روش ذخیره سازی ابری هیبریدی، برنامه‌ها و سیستم‌های داخلی شما را به حافظه ابری متصل می‌کند تا به شما در کاهش هزینه‌ها، به حداقل رساندن بار مدیریتی و نوآوری در داده‌هایتان کمک کند.

ذخیره سازی پایگاه داده

با توجه به اینکه بلاک استوریج عملکرد سطح بالایی دارد و به راحتی قابل به‌روزرسانی است، بسیاری از سازمان‌ها برای ذخیره سازی پایگاه داده‌های خود از آن استفاده می‌کنند. بلاک استوریج با متادیتای محدود خود، قادر است تاخیر بسیار کمی که برای مصارف سطح بالای سنگین و برنامه‌های حساس به تاخیر مانند پایگاه‌های داده مورد نیاز هست را ارائه دهد. بلاک استوریج به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا یک پایگاه داده تراکنش قوی، مقیاس پذیر و بسیار کارآمد راه اندازی کنند. از آنجایی که هر بلوک به عنوان یک واحد مستقل عمل می‌کند، پایگاه داده حتی زمانی که داده‌های ذخیره شده رشد می‌کنند، باز هم عملکرد کاملا بهینه‌ای ارائه می‌دهد.

یادگیری ماشین و اینترنت اشیاء

با استفاده از بهترین فضای ابری رایگان می‌توانید داده‌ها را در اپلیکیشن خود پردازش، ذخیره و یا تجزیه و تحلیل کنید و سپس برای تجزیه و تحلیل بیشتر، در حافظه ابری کپی کنید. همچنین، می‌توانید داده‌ها را به طور کارآمد و مقرون به صرفه ذخیره کنید و در عین حال از یادگیری ماشین، هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء به منظور نوآوری بیشتر در کسب و کار خود بهره ببرید.

روش‌های ذخیره سازی در فضاهای ابری

روش‌های ذخیره سازی در فضای ابری

فضاهای ذخیره سازی ابری توسط ارائه دهندگان خدمات ابری ارائه می‌شوند که ظرفیت ذخیره سازی داده‌ها را از طریق نگهداری از مراکز داده‌ی بزرگ در چندین مکان در سراسر جهان در اختیار دارند و این مراکز داده را اداره می‌کند. ارائه دهندگان، قادر به مدیریت ظرفیت، امنیت و نگهداری از داده‌ها هستند تا دسترسی به آن‌ها را از طریق اینترنت با مدل پرداخت مداوم امکان پذیر کنند. کاربران معمولا از طریق اینترنت و یا یک اتصال خصوصی اختصاصی با استفاده از یک پورتال وب، وب سایت یا یک اپلیکیشن به فضای ذخیره سازی ابری متصل می‌شوند.

زمانی که کاربران از یک ارائه دهنده خدمات ابری، فضای ذخیره سازی خریداری می‌کنند، اکثر جنبه‌های ذخیره سازی داده‌ها را از جمله ظرفیت، امنیت، در دسترس بودن داده‌ها، سرورهای ذخیره سازی و منابع محاسباتی را به فروشنده واگذار می‌کنند. اپلیکیشن‌های مورد استفاده‌ی کاربران هم از طریق پروتکل های ذخیره سازی سنتی یا مستقیما با استفاده از API به فضای ذخیره سازی ابری دسترسی پیدا می‌کنند. ارائه دهنده خدمات حافظه ابری همچنین ممکن است خدماتی را ارائه دهد که به منظور کمک به جمع آوری، مدیریت، ایمن سازی و تجزیه و تحلیل داده‌ها در مقیاس وسیع طراحی شده‌اند.

مزایای فضاهای ذخیره سازی ابری برای بیزینس‌ها

مزایای فضای ابری برای کسب‌و‌کارها

بسیاری از مردم به دلایل شخصی از مزایای حافظه ابری استفاده می‌کنند. اما بیزینس‌های زیادی هم به این فناوری جذاب تمایل پیدا کرده‌اند. در ادامه، به مزایایی که بهترین فضای ابری رایگان می‌تواند برای کسب و کارها به ارمغان بیاورد، اشاره خواهیم کرد.

صرفه جویی در هزینه‌ها

اولین مزیت استفاده از حافظه ابری که شاید برای صاحبان مشاغل پراهمیت‌ترین مزیت هم به شمار بیاید، کاهش هزینه است. استفاده از فضای ذخیره سازی ابری به طور کلی، صرفه‌ی اقتصادی زیادی برای بیزینس‌ها دارد. زیرا ارائه دهندگان، هزینه زیرساخت و خدمات خود را بین تعداد زیادی بیزینس مختلف تقسیم می‌کنند.

علاوه بر این، انتقال کسب و کار خود به فضای ابری بسیاری از هزینه‌های ناشی از تهیه تجهیزات سخت افزاری و نگهداری از آن‌ها را حذف می‌کند. حذف مخارجی از این دست و حقوق‌های مرتبط با آن‌ها می‌تواند به صرفه جویی قابل توجهی در هزینه‌ها منجر شود. افزایش بهره‌وری ناشی از استفاده از بهترین فضای ابری رایگان را هم باید به عنوان یکی از مزایای انتقال کسب و کار به فضای ابری در نظر گرفت.

سهولت استفاده

تنها چیزی که در محل کار خود برای بهره‌مندی از این سرویس کاربردی نیاز دارید، یک کامپیوتر و اینترنت است. نیازی به سخت افزار سرور هم نخواهد بود و این، باعث صرفه جویی در فضای فیزیکی می‌شود و نیاز به تعمیر و نگهداری را هم از بین خواهد برد. همچنین، نیازی به نیروی انسانی بیشتر برای مراقبت و نگهداری از این تجهیزات نیز نخواهد بود و این خودش، مجددا باعث صرفه جویی در هزینه‌ها می‌شود. ارائه دهنده فضای ابری، خودش کار حفاظت، مدیریت و پشتیبانی را برعهده خواهد گرفت.

امنیت بیشتر

فضای ذخیره سازی ابری نیازی به وجود سخت افزار در محل کار شما ندارد و در یک دیتا سنتر نگهداری می‌شود که امنیت بسیار بالایی دارد و از اطلاعات شما با بیشترین امنیت ممکن نگهداری می‌کند. در فضای ابری، حتی ذره‌ای هم احتمال خطا وجود ندارد. زیرا داده‌ها در چندین سرور ابری مختلف نگهداری می‌شوند و دائما از آن‌ها بکاپ گرفته می‌شود. یعنی اگر مشکل خاصی برای داده‌های شما به وجود بیاید یا یکی از سرورها از کار انداخته شود، به واسطه‌ی اینکه در جاهای دیگری هم نگهداری می‌شوند، هیچ آسیبی به آن‌ها وارد نخواهد شد. نگهداری داده‌ها در چندین سرور مختلف، خطر احتمالی نقص سخت افزار و مشکلات ناشی از آن را هم به حداقل می‌رساند.

عدم محدودیت مکانی و زمانی

استفاده از بهترین فضای ابری رایگان به شما اجازه می‌دهد تا هر زمانی که نیاز پیدا کردید، به اطلاعات خود دسترسی پیدا کنید و این، باعث صرفه جویی در زمان هم خواهد شد. امکان دسترسی به داده‌ها در هر مکان و زمان از طریق اینترنت، شاخصه‌ی اصلی حافظه ابری و مهم‌ترین تمایز آن با شیوه‌های دیگر نگهداری از اطلاعات است. این به معنی انعطاف پذیری بسیار بالای حافظه‌های ابری هم هست. امکان استفاده از فضای ذخیره سازی ابری در هر دستگاهی وجود دارد و در هر مکانی هم امکان پذیر است. برای استفاده از سرویس‌های ابری هیچ تفاوتی ندارد که از چه پلتفرم یا سیستم عاملی استفاده می‌کنید.

همکاری راحت‌تر

 اعضای یک تیم با استفاده از حافظه ابری می‌توانند به راحتی داده‌ها را بین یکدیگر به اشتراک بگذارند و حتی در مکان‌های مختلف هم به منظور تکمیل پروژه‌های کاری خود با یکدیگر همکاری کنند. به عنوان مثال، افراد دورکار می‌توانند به راحتی اطلاعات و فایل‌ها را به طور همزمان بدون اینکه هیچ تاخیر یا خللی در کارها ایجاد شود، با کارمندان حضوری که در دفترِ شرکت هستند، به اشتراک بگذارند. علاوه بر این، رایانش ابری کارهای اضافی یا تکراری مانند ورود مجدد داده‌ها را حذف می‌کند و امکان دسترسی فوری و ویرایش اطلاعات به صورت آنی را فراهم می‌کند. در این صورت، کارکنان اطمینان خواهند داشت که همیشه به آخرین نسخه‌ی فایل‌ها دسترسی دارند.

کاربردهای حافظه ابری برای کاربران عادی

کاربردهای حافظه ابری برای کاربران عادی

در حال حاضر استفاده از فضای ابری یکی از بهترین و راحت‌ترین روش‌های ذخیره سازی و همینطور به اشتراک گذاری فایل‌ها به صورت آنلاین است. ارائه دهندگان زیادی به این عرصه ورود کرده‌اند و رایانش ابری اکنون بسیار وسیع‌تر و گسترده‌تر از هر زمان دیگری شده است. این فناوری تا جایی پیش رفته که شرکت‌های صاحب نام بزرگ همچون گوگل و مایکروسافت هم شروع به فعالیت در این زمینه کرده‌اند. در ادامه، به برخی از مزایای حافظه ابری که باعث روی آوردن افراد عادی به این فناوری شده است، اشاره خواهیم کرد.

تسهیل به اشتراک گذاری فایل‌ها

همه‌ی سیستم‌های ابری دارای ویژگی‌هایی برای به اشتراک گذاری فایل هستند. در محیط ابری، هم امکان ارسال فایل به کاربران دیگر وجود دارد و هم می‌توان چندین کاربر را دعوت کرد تا از فایل مورد نظر شما دیدن کنند. اکثر ارائه دهندگان سرور مجازی و ابری، محیطی ارائه می‌دهند که در آن کاربران می‌توانند داده‌های خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. همچنین، چندین کاربر می‌توانند بدون اینکه هیچ خللی در کار یکدیگر ایجاد کنند، به طور همزمان از یک سرویس ابری استفاده نمایند. حتی امکان تعامل و استفاده از یک فایل توسط چند کاربر به طور همزمان هم وجود دارد.

صرفه جویی در زمان

در محیط ابری نیازی به ذخیره فایل‌ها در یک حافظه جانبی، منتقل کردن آن‌ها به یک حافظه دیگر و فرار دادن آن دستگاه در سیستم برای دسترسی به فایل‌ها وجود ندارد. شما تنها با چند کلیک ساده می‌توانید فایل‌های خود را در فضای ابری آپلود کنید و به راحتی به هر جایی که خواستید، انتقال دهید.

دسترسی ساده‌تر و بهتر به فایل‌ها

در محیط ابری بسیار راحت‌تر از دستگاه‌های ذخیره سازی فیزیکی می‌توان به فایل‌ها دسترسی پیدا کرد و یا آن‌ها را انتقال داد. زمانی که یک کاربر در حال استفاده از این محیط برای ذخیره سازی یا انتقال فایل‌های خود است، می‌تواند این فایل‌ها را با کاربران دیگری که از این سرویس استفاده می‌کنند به اشراک بگذارد. ساختارهای ابری این امکان را فراهم می‌کنند تا با استفاده از هر ابزار و شیوه‌ای که تمایل دارید فایل‌ها را بین کاربران به گردش در بیاورید.

بازیابی فایل‌ها

در دستگاه‌ها و فضاهای ذخیره سازی آفلاین نظیر هارد دیسک‌ها و فلش مموری‌ها، اطلاعات همیشه در معرض خطر قرار دارند و ریسک از دست رفتن آن‌ها به دلایل متعدد وجود دارد. اطلاعات در این دستگاه‌ها ممکن است به هر دلیلی نظیر افتادنِ دستگاه، ضربه خوردن، ویروسی شدن، به سرقت رفتن یا موارد دیگری از این قبیل، از دست بروند. بدین ترتیب، هیچ تضمینی برای ماندگاری فایل‌ها وجود ندارد.

بازیابی فایل‌ها هم معمولا هزینه زیادی دارد و در اکثر مواقع بی‌نتیجه است. در صورتی که فضای ابری هیچ یک از این مشکلات را ندارد. اطلاعات کاربران در سرورهای متعددی نگهداری می‌شوند و حتی اگر یکی از سرورها دچار مشکل شود، بقیه‌ی سرورها قادر به ارائه سرویس خواهند بود. بدین صورت، امکان بازیابی و ماندگاری بالای فایل‌های شما کاملا تضمین شده است.

معایب فضای ابری

معایب فضای ابری

روش‌های دیجیتالی ذخیره سازی، به سرعت در حال تبدیل شدن به شیوه‌ی مورد علاقه کاربران برای ذخیره کردن فایل‌ها و داده‌هایشان است. با این حال، لازم است قبل از ورود به این دنیای گسترده‌ی نامحدود، با معایب آن هم آشنا شوید. موارد زیر، در جهت آگاه سازی و اطلاع شما از نقطه ضعف‌های حافظه ابری قید شده‌اند:

آسیب پذیری

آسیب پذیری امنیتی یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌های کنونی در ارتباط با محیط‌های ابری است. در محیط‌های ابری می‌توان هرگونه اطلاعات محرمانه درمورد کسب و کار و یا اطلاعات شخصی را با یک ارائه دهنده خدمات رایانش ابری دیگر مبادله کرد. هکرها هم ممکن است از این اطلاعات سواستفاده کنند و لطمه‌های جدی به بیزینس و یا اطلاعات شخصی افراد وارد کنند.

از کار افتادن

همیشه این احتمال وجود دارد که ارائه دهنده‌ی خدمات ابری که از آن استفاده می‌کنید، با مشکل خاصی نظیر قطع برق، دسترسی ضعیف به اینترنت یا مشکلات دیگری از این دست مواجه شود. همچنین، ممکن است توانایی نگهداری و حفاظت از اطلاعات شما را به هر دلیلی از دست بدهد.

کنترل محدود

باتوجه به اینکه کاربران هیچ کنترلی روی داده‌ها ندارند، راه‌اندازی و شخصی‌سازی اطلاعات در محیط ابری کار چندان راحتی نیست. این موضوع ممکن است برای شرکت‌هایی که در مقیاس کوچک و متوسط فعالیت می‌کنند مشکل خاصی نباشد، اما می‌تواند برای شرکت‌های بزرگ که نیازهای ذخیره سازی پیچیده‌ای دارند، دردسرساز شود. بنابراین، ارائه دهندگان سرور ابری باید اجازه کنترل بیشتری روی داده‌ها بدهند و امکان شخصی سازی را نیز فراهم نمایند.

وابستگی به پلتفرم

پلتفرم‌های ابری، کاربران را با نوعی وابستگی ضمنی مواجه می‌کنند. این پلتفرم‌ها غالبا اختلافات ریشه‌ای با یکدیگر دارند و این امر، جابجا شدن از یک پلتفرم ابری به یک پلتفرم دیگر را دشوار می‌کند. به همین دلیل، کاربران ترجیح می‌دهند تا زمانی که مجبور نشده‌اند، به استفاده از یک پلتفرم ادامه دهند. این وابستگی، برای بیزینس‌ها به‌خصوص کسب و کارهایی که در مقیاس متوسط تا گسترده فعالیت می‌کنند هم وجود دارد. زیرا نیازهای ذخیره سازی پیچیده‌ای دارند و همچنین، انتقال حجم بسیار گسترده‌ای از اطلاعات، کار راحتی نیست.

هزینه‌ی بالا

در فضای ابری، باید تا جایی که می‌توانید فایل‌های خود را مدیریت کنید تا فضای زیادی مصرف نکنند. زیرا پلتفرم‌ها معمولا فضای محدودی به صورت رایگان ارائه می‌دهند و در صورتی که نیاز به فضای ذخیره سازی بیشتری پیدا کنید، باید اشتراک آن‌ها که معمولا هزینه چندان کمی هم ندارد را خریداری کنید. پلتفرم‌های بسیار کمی وجود دارند که کاملا رایگان باشند و معمولا حتی بهترین پلتفرم‌ها هم فضای ابری محدودی دارند. این محدودیت در برخی از پلتفرم‌ها بیشتر و در برخی کم‌تر است. اما در اکثر آن‌ها وجود دارد.

نیاز به اینترنت

برای استفاده از حافظه ابری، باید حتما به اینترنت متصل باشید. صد البته، می‌توانید زمانی که به اینترنت متصل هستید اطلاعات خود را همگام‌سازی کنید تا زمانی که آفلاین هستید هم بتوانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید. اما برای مدیریت، انتقال، حذف یا اعمال هرگونه تغییر دیگری در فایل‌های خود لازم است که آنلاین باشید. همچنین، در صورتی که در حین انجام هر یک از این کارها اتصال خود را از دست بدهید، ممکن است تغییرات اعمال نشوند. مشکل بعدی، سرعت اینترنت است. اگر اتصال شما سرعت کافی نداشته باشد، دسترسی به فایل‌هایتان ممکن است زمان زیادی طول بکشد.

عدم پشتیبانی

ارائه دهندگان خدمات ابری، اکثرا در ارائه پشتیبانی مناسب به کاربران دچار مشکل هستند. علاوه بر این، آن‌ها تمایل دارند بر FAQها یا پشتیبانی آنلاین به مشتریان خود تمرکز کنند. اما پشتیبانی آنلاین، ممکن است برای افرادی که دانش تخصصی یا مهارت کافی ندارند، چندان کاربردی نباشد.

مشکلات فنی

اغلب زیرساخت‌های ابری در برابر مواردی نظیر مسائل فنی، بی‌ثباتی و سایر مشکلات مرتبط با فناوری، آسیب پذیر هستند. حتی بهترین ارائه دهندگان فضای ابری رایگان هم ممکن است با مشکلاتی از این دست مواجه شوند.

امنیت پایین

اغلب افراد در دام سرویس‌های ابری که صدها گیگابایت فضای ذخیره سازی رایگان در اختیارشان قرار می‌دهند، اسیر می‌شوند. در چنین مواردی، با فیشینگ و ایمیل‌های اسپم مواجه می‌شوند و یا اطلاعاتشان از بین می‌روند. این اتفاقات بسیار بیشتر از چیزی که فکر می‌کنید رخ می‌دهند و باعث می‌شوند افراد اعتماد خود را حتی به سرویس‌های ابری امن هم از دست بدهند. در هر صورت، زمان استفاده از حافظه ابری باید به خاطر داشته باشید که در حال اشتراک گذاری و ارسال شخصی‌ترین و مهم‌ترین اطلاعات خود هستید.

بنابراین، مهم است که از امنیت سرویسی که استفاده می‌کنید اطمینان داشته باشید. اما این نگرانی‌ها فقط مختص شرکت‌های ناشناخته و کوچک نیست. شرکت‌های بزرگی نظیر گوگل و مایکروسافت هم خدمات ابری ارائه می‌دهند. هر دوی آن‌ها هم به خاطر اطلاعاتی که از کاربران جمع آوری می‌کنند و باعث سواستفاده از آن‌ها می‌شوند، بد نام هستند. از هر سرویس ابری دیگری هم که استفاده کنید، کارکنان آن می‌توانند به فایل‌های شما دسترسی پیدا کنند و کاری از دست شما برنمی‌آید. استفاده از سرویس‌های غیرمتمرکز بر بستر بلاکچین نظیر Storj می‌تواند این نگرانی را تا حدی برطرف یا حداقل کم کند.

امنیت ذخیره سازی ابری چگونه است؟

امنیت ذخیره سازی فضای ابری

این حق طبیعی شماست که بدانید امنیت داده‌های شما زمانی که در زیرساخت‌های ابری آپلود می‌شوند، چطور است و آیا به خوبی از آن‌ها مراقبت می‌شود یا خیر. به هر حال، تمامی فایل‌های ضروری و مهم شما از قبیل تصاویر و ویدیوها در سرورهایی ذخیره می‌شوند که شما هیچ کنترل خاصی روی آن‌ها ندارید. بنابراین، باید از میزان آسیب پذیری سرورها به خوبی آگاهی داشته باشید. حقیقت این است که امنیت اطلاعات ذخیره شده‌ی شما در پلتفرم‌های ابری، به مراتب بیشتر از ذخیره سازی آن‌ها در حافظه‌های فیزیکی و هارد دیسک‌ها است.

هکرها می‌توانند از بدافزارها و ایمیل‌های فیشینگ برای دریافت اطلاعات ذخیره شده در دستگاه‌های شما استفاده کنند. همچنین، ممکن است کامپیوتر شما را مسدود کنند و برای آزاد کردن فایل‌ها و داده‌هایی که فریز شده‌اند، باج خواهی کنند. این در صورتی است که شرکت‌های بزرگ ارائه دهنده خدمات ابری، احتمالا اقدامات قوی‌تر و بهتری در جهت حفظ امنیت نسبت به سیستم کامپیوتر و دستگاه‌های خانگی کاربران عادی انجام می‌دهند و بهتر می‌توانند از داده‌های افراد محافظت کنند. بنابراین، امنیت نگهداری اطلاعات در فضای ابری، می‌تواند بیشتر از نگهداری آن‌ها در حافظه‌های فیزیکی باشد.

حافظه ابری چگونه کار می‌کند؟

حافظه ابری با استفاده از حداقل یک سرور ابری متصل به اینترنت کار می‌کند. زمانی که کاربر فایل‌های خود را از طریق اینترنت به سرور ارسال می‌کند،‌ فضای ذخیره سازی ابری یک نسخه از آن را ذخیره می‌کند. زمانی که کاربر قصد بازیابی این اطلاعات را داشته باشد، به وسیله‌ی یک رابط مبتنی بر وب به سرور داده دسترسی پیدا می‌کند. سرور، یا فایل‌ها را به کاربر ارسال می‌کند و یا به وی اجازه می‌دهد که به طور مستقیم در سرور به فایل‌ها دسترسی پیدا کند.

جمع بندی

اگرچه فناوری ابری نقش پررنگی در نحوه‌ی پردازش و ذخیره سازی داده‌ها پیدا کرده، اما آینده‌ی آن به سرعت در حال تغییر است. در حال حاضر، امنیت یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌ها در ارتباط با حافظه ابری است و پیشبینی می‌شود که در آینده، امکان نفوذ در در ابرداده‌ها یک نگرانی بزرگ برای مشاغلی باشد که از خدمات ابری استفاده می‌کنند. آیا در چنین سناریویی، فضای ابری منسوخ خواهد شد؟ در این صورت، جایگزین‌های احتمالی برای ذخیره داده‌های پیچیده در آینده چیست؟ خب، گزینه‌های زیادی روی میز وجود دارد، از جمله رایانش بدون سرور. اما فارغ از آنچه در آینده‌ی نامعلوم رخ خواهد داد، توصیه‌های ضروری ما برای متخصصان فناوری که به دنبال بهینه‌سازی خدمات ابری هستند، انجام بررسی‌های منظم و شناسایی وظایف اضافی در سرویس‌های ابری است.

سوالات متداول

معنی فضای ابری چیست؟

فضای ابری یک روش رایانش ابری است که امکان ذخیره داده‌ها و فایل‌ها را در اینترنت از طریق ارائه دهنده رایانش ابری فراهم می‌کند. کاربران می‌توانند از طریق اینترنت و یا اتصال به یک شبکه خصوصی به فضای ابری و فایل‌های ذخیره شده خود دسترسی پیدا کنند.

چند نوع حافظه ابری وجود دارد؟

اساسا سه روش کلی ذخیره سازی ابری برای کسب و کارها وجود دارد که شامل آبجکت استوریج (Object storage)، فایل استوریج (File Storage) و بلاک استوریج (Block Storage) می‌شوند. با مراجعه به این لینک می‌توانید اطلاعات کاملی درمورد هر یک از این سه نوع حافظه ابری و کاربرد آن‌ها به دست بیاورید.

بهترین فضای ذخیره سازی ابری کدام است؟

Sync.com بهترین حافظه ابری برای افراد عادی و کسب و کارهاست که قیمت مناسبی دارد، از رمزگذاری قدرتمندی استفاده می‌کند و یکسری قابلیت خلاقانه هم در اختیار کاربران قرار می‌دهد. بهترین فضای ابری رایگان هم pCloud است. البته MEGA و Google Drive هم گزینه‌های خوبی هستند که کمی هم فضای ذخیره سازی بیشتری نسبت به pCloud ارائه می‌دهند.

3/5 - (2 امتیاز)
دیدن نظرات
small

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + چهار =

عضویت در خبرنامه مبین هاست
مطالب کدام دسته‌بندی‌ها برای شما جذاب‌تر است؟

آنچه در مقاله می‌خوانید

مقالات مرتبط
HPC چیست
آموزش رایانش ابری

HPC چیست و چگونه کار می‌کند؟

آیا می‌دانید HPC چیست؟ محاسبات با کارایی بالا (High-Performance Computing) یا چیزی که به آن محاسبات سریع هم می‌گویند، به توانایی پردازش داده‌ها و انجام

خدمات مبین هاست