دامنه com چیست؟ نحوه ثبت و انتقال دامنه کام

اگرچه هر روز به سایت‌های زیادی سر می‌زنیم، اما معمولا به پسوند و دامنه آن‌ها توجه چندان زیادی نمی‌کنیم. در بین وبسایت‌های پرشماری که در گشت و گذار روزمره‌ی خود به آن‌ها سر می‌زنیم، بسیاری از آن‌ها دارای دامنه com در انتهای آدرس url خود هستند. این نوع دامین‌ها TLD یا دامنه‌های سطح بالا نام دارند که شناخته شده‌ترینشان، دات کام است. در این مطلب، هر آنچه که باید در ارتباط با پسوند دامنه com نظیر قیمت و نحوه‌ی ثبت، تمدید و انتقال آن بدانید، در اختیارتان قرار خواهیم داد. همچنین، توضیح می‌دهیم معنی دامین کام چیست؟

دامنه .com چیست؟

دامنه .com چیست؟

در دهه ۸۰ میلادی، شش TLD به وجود آمد. هر یک از این TLDها یک هدف مشخص و معین داشتند و در واقع، نشان دهنده‌ی یک دسته‌بندی خاص بودند. به عنوان مثال، دامنه سطح بالای .edu برای سایت‌های فعال در زمینه‌های آموزشی در نظر گرفته شد، .org نشان دهنده سازمان‌ها و ارگان‌ها بود و سایر دامنه‌ها هم به همین ترتیب، برای منظور خاصی در نظر گرفته شده بودند. اما معنی دامنه کام چیست؟ این دامنه، در ابتدا برای سایت سازمان‌های تجاری و بازرگانی در نظر گرفته شده بود.

در آن دوران، شخصی به اسم جک هاورتی (Jack Haverty) به عنوان یکی از پیشگامان اینترنت، اظهار کرد که دامنه .com می‌تواند به معنی کمپانی هم باشد. هاورتی که در آن زمان برای موسسه فناوری ماساچوست (MIT) کار می‌کرد، چنین گفته که در روزهای اولیه‌ی پدیداری اینترنت، در دهه‌های ۸۰ و ۹۰ میلادی، دامنه کام برای اتصال کسب و کارها به یکدیگر منصوب نشده بود. در هر صورت امروزه، کامرشیال (Commercial) یا همان تجاری، به عنوان معنی دامنه کام غالب شده است.

ثبت دامنه com

ثبت دامنه com

دامنه com را می‌توان دروازه ورود به فضای مجازی و شبکه جهانی اینترنت دانست. این دامین، پرکاربردترین دامنه ثبت شده در دنیا به شمار می‌رود و باعث می‌شود که نسبت به اعتبار سایت خود هم آرامش خاطر کامل داشته باشید. ثبت دامنه باعث می‌شود که افراد راحت‌تر وبسایت‌تان را پیدا کنند. همچنین، این اطمینان را به شما می‌دهد که از مزایای برندسازی و بازاریابی آنلاین بهره مند خواهید شد. ثبت دامنه، اولین اقدامی است که باید برای داشتن یک سایت انجام دهید. نام دامنه را می‌توان به عنوان آدرس کسب و کار خود در نظر بگیرید که افراد می‌توانند با وارد کردن آن به سایت شما دسترسی پیدا کنند. به همین دلیل، هر فرد یا بیزینسی که بخواهد یک سایت در فضای اینترنت داشته باشد، در اولین اقدام باید دامنه سایت خود را ثبت کند. مراحل کلی ثبت دامنه com یا سایر پسوندها به شکل زیر است:

 • مراجعه به سایت مبین هاست و درخواست برای ثبت دامنه
 • جست و جوی نام دامنه مورد نظر
 • نهایی کردن نام دامنه
 • انتخاب یک پسوند دامنه نظیر com، ir، net و یا هر آنچه که مد نظر دارید.
 • پرداخت قیمت دامنه com و یا هر پسوند دیگری که انتخاب کرده‌اید.
 • از پشتیبانی ۲۴ ساعته مبین هاست لذت ببرید.

انتقال دامنه com

انتقال دامنه com

به منظور انتقال دامنه com سایت خود به مبین هاست، فقط کافی است به شرکت هاستینگ مبدا تیکت بزنید و درخواست کنید تا اطلاعات دامنه شما را در اختیارتان قرار دهند. پس از به دست آوردن اطلاعات دامنه خود، کد انتقال دامنه com را در بخش انتقال دامنه در کنترل پنل خود در مبین هاست وارد نمایید. مبین هاست امکان تهیه دامین یا دامنه com ارزان را در اختیار شما قرار می‌دهد و همچنین، شرایط تمدید دامنه را نیز برایتان فراهم می‌کند. شما می‌توانید با قیمت بسیار مناسبی دامنه com سایت خود را تمدید نمایید.

قیمت دامنه com در مبین هاست به شکلی کاملا رقابتی انتخاب شده و شما می‌توانید تمام پروسه‌ی ثبت، انتقال و تمدید دامنه com را با قیمت کاملا مناسبی انجام دهید. درخصوص تمدید دامنه com نیز باید اشاره کنیم که شرکت‌های ثبت کننده، معمولا یک یا دو ماه قبل از پایان تاریخ استفاده از دامنه، یک ایمیل به صاحب آن ارسال و یا با پیامک و تماس تلفنی اطلاع می‌دهند در صورت، تمایل دامنه com سایت خود را تمدید نمایند. این کار با پرداخت هزینه مشخص، برای مدتی معلوم که می‌تواند یک سال و یا بیشتر باشد انجام می‌شود.

محدودیت‌های ثبت دامنه کام

استفاده از برخی دامنه‌ها محدودیت دارد. به عنوان مثال، استفاده از دامنه .shop برای یک سایت شخصی مناسب نیست. زیرا معمولا سایت‌های فروشگاهی دارای چنین پسوندهایی هستند و سایت‌های شخصی یا شرکت‌ها بهتر است از این دامنه استفاده نکنند. اما دامنه کام محدودیت خاصی برای استفاده ندارد و برای هر سایتی می‌تواند به کار برده شود. با این حال، یکسری نکات کلی برای ثبت دامنه کام وجود دارد که باید به آن‌ها توجه داشته باشید. این نکات، شامل موارد زیر می‌شوند:

 • طول دامنه باید حداقل ۳ و حداکثر ۶۴ کاراکتر باشد.
 • فقط می‌توان از حروف، اعداد و خط فاصله استفاده کرد و به کار بردن کاراکترهای دیگر مجاز نیست.
 • نام دامنه نباید با خط فاصله شروع و یا به اتمام برسد.
 • محدودیتی در بزرگ یا کوچک بودن حروف وجود ندارد.
 • نمی‌توان از اسامی یا دامین‌هایی که قبل ثبت شده‌اند استفاده کرد. نام دامنه باید کاملا باید منحصر به فرد باشد.
 • از نامی که ممکن است باعث نقض حقوق یک برند تجاری دیگر شود، استفاده نکنید.

ثبت دامنه .com چقدر طول می‌کشد؟

ثبت دامنه .com چقدر طول می‌کشد؟

هر دامنه‌ی بین المللی ثبت کنید، معمولا بلافاصله در اختیارتان قرار خواهد گرفت. برای این منظور، فقط لازم است نام دامنه مورد نظرتان را انتخاب کرده و با مبین هاست تماس بگیرید. پس از استعلام و اطمینان از خالی بودن آن، در لحظه ثبت خواهد شد. با این حال، گاهی اوقات هم ممکن است ۲۴ تا ۷۲ ساعت طول بکشد. دلیل این امر، این است که سرورهای DNS در سراسر جهان به کمی زمان نیاز دارند تا اطلاعات خود را برای نام دامنه آپدیت کنند.

بنابراین، می‌توان گفت که پروسه ثبت دامنه ارزان com عمدتا به شرکت خدمات دهنده بستگی دارد. برای خدمات دهندگانی نظیر مبین هاست، تغییر DNS به ۲ تا ۲۴ ساعت زمان نیاز دارد و گاها در عرض ۱۰ تا ۱۵ دقیقه هم انجام می‌شود. این امر ارتباطی با قیمت دامنه مورد نظر ندارد و در صورت استفاده از یک دامین com ارزان هم بیشتر از این مدت نباید برای ثبت آن صبر کنید. مبین هاست آموزش ست کردن DNS روی دامنه را نیز در اختیارتان قرار خواهد داد.

امکان مخفی کردن اطلاعات whois دامنه‌های com وجود دارد؟

اطلاعات whois اصلی‌ترین راه ارتباطی با صاحب دامنه است و معمولا شامل مواردی نظیر زمان ثبت دامنه، زمان انقضای آن، نام صاحب دامنه و اطلاعات تماس وی می‌شود. احتمال سواستفاده از این اطلاعات زیاد است. به همین دلیل بسیاری از افراد زمان تهیه دامین com ارزان می‌خواهند بدانند که آیا امکان مخفی کردن اطلاعات whois در آن‌ها وجود دارد یا خیر. مخفی کردن اطلاعات whois فقط با رضایت مالک دامنه صورت می‌گیرد و برای دامنه‌های com هم قابل انجام است.

افراد به دلایل متعددی نظیر حفظ حریم شخصی، جلوگیری از سواستفاده‌های احتمالی و حملات اینترنتی نظیر ارسال ایمیل‌های اسپم، حتی در یک دامین com ارزان هم خواستار مخفی کردن اطلاعات whois هستند. در این صورت، می‌توانند از سرقت هویت خود نیز جلوگیری کنند. متاسفانه، بسیاری از افراد به جای مخفی کردن اطلاعات whois به دنبال ثبت اطلاعات جعلی هستند. اما این کار، می‌تواند عواقب بسیار جدی در پی داشته باشد. به غیر از احتمال فراموش کردن اطلاعات جعلی، ممکن است نیاز به وریفای کردن این اطلاعات پیدا کنید و در صورت عدم وریفای، ممکن است دامنه شما باطل شود.

دامنه .com برای چه کاربردهایی مناسب است؟

.com یکی از پرکاربردترین و رایج‌ترین دامنه‌های TLD به شمار می‌رود و به همین دلیل، افراد زیادی به دنبال خرید دامین com ارزان هستند. دامنه‌های کام برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند و برای کسب و کارها یا سایر نهادها نظیر موسسات خیریه و یا هر ارگان و سازمان خصوصی یا دولتی مناسب هستند. به طور کلی، صرف نظر از زمینه فعالیت یک بیزینس، می‌توان برای هر سایتی اقدام به خرید دامین com ارزان کرد. زیرا این دامنه محدودیت خاصی در استفاده ندارد. اما توصیه می‌شود در صورتی که می‌خواهید حضور بین المللی داشته باشید و بهتر دیده شوید، از دامنه کام استفاده کنید. زیرا این دامین به واسطه‌ی حضور پررنگ و گسترده‌ای که در فضای وب دارد، می‌تواند باعث بهتر دیده شدن شما و یا کسب و کارتان شود.

آیا دامنه com در سئو تاثیرگذار است؟

تحقیقات نشان می‌دهند افراد به طور ناخودآگاه به سایت‌هایی که دارای پسوندهای معتبرتری نظیر .com هستند، بیشتر اعتماد می‌کنند. بنابراین، احتمال اینکه وارد چنین سایت‌هایی شوند، بیشتر است. اما در عمل، تفاوت خاصی بین دامنه‌های معتبر وجود ندارد که در سئو تاثیرگذار باشد.

آیا می‌توان بیش از یک دامنه com ثبت کرد؟

بله، هیچ محدودیت خاصی در تعداد دامین‌هایی که یک فرد می‌تواند ثبت کند، وجود ندارد. فقط باید چک کرد که خالی باشد. در صورت خالی بودن دامنه مورد نظر، می‌توانید برای خرید آن اقدام نمایید.

دامنه com بهتر است یا ir؟

در صورتی که کالا یا خدماتی که در سایت خود ارائه می‌کنید می‌تواند مشتری برون مرزی داشته باشد یا قصد استفاده از تبلیغات گوگل ادز دارید، بهتر است از دامین com ارزان استفاده کنید. قیمت دامنه com و ir یکی از تفاوت‌های عمده آن‌هاست. دامنه ir حدود ۲۰ هزار تومان هزینه دارد. اما قیمت دامنه com بیش از ۲۰۰ هزار تومان است. همچنین، در مدیریت آن‌ها هم یکسری تفاوت وجود دارد. به عنوان مثال، در دامنه‌های ir امکان مخفی کردن اطلاعات whois وجود ندارد. در صورتی که اطلاعات whois دامنه‌های کام را به راحتی می‌توان مخفی کرد. از نظر سئو هم نتایج گوگل، معمولا به نمایش سایت‌های ایرانی با دامنه داخلی ir تمایل بیشتری دارند. اما تاثیر دامنه ir نسبت به com روی سئو چندان هم زیاد نیست که نگران آن باشید.

امتیاز شما به این مطلب
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.