کانفلوئنس چیست؟ کاربردهای Confluence و تفاوت آن با جیرا!

کانفلوئنس چیست

بسیاری از پروژه‌های بزرگ با همکاری تیم‌های بسیار بزرگ و پیچیده انجام می‌گیرند، به همین دلیل مدیریت این بخش‌ها دشوار است و به برنامه‌ریزی دقیقی نیاز دارد. Confluence یک ابزار مدیریت پروژه و مدیریت تیم است که شرکت‌ها از آن برای به اشتراک گذاشتن تغییرات و به‌روز‌رسانی‌های پروژه و یادداشت‌های مهم برای تشویق اعضای تیم به ارتباطات بهتر و منظم‌تر استفاده می‌شود. مدیران می‌توانند با هدف ساده‌سازی عملیات، تقویت همکاری و صرفه‌جویی در زمان از کانفلوئنس استفاده کنند. در این مقاله، به بررس این که نرم افزار کانفلوئنس چیست، ویژگی‌ها و کاربردهای اصلی، مزایا و تفاوت این ابزار با ابزار مدیریت پروژه جیرا می‌پردازیم.

کانفلوئنس چیست؟

کانفلوئنس چیست

اگر با نرم‌افزارهای مدیریتی از جمله Trello ،BitBucket و Jira کار کرده باشید، کار کردن با کانفلوئنس برایتان چندان سخت نخواهد بود. Confluence محصول نرم‌افزاری بسیار محبوب است که توسط شرکت Atlassian توسعه یافته است. Confluence به معنای محل تلاقی است و به‌دلیل تلاقی دو رودخانه به‌این‌صورت نام‌گذاری شده است. این ابزار برای شرکت‌هایی که روی پروژه‌های بزرگی کار می‌کنند و در آن کارکنان در تیم‌ها، بخش‌ها و حتی مکان‌های مختلف فعالیت می‌کنند، مفید است. Confluence  این امکان را به کارکنان می‌دهد که تمام اطلاعات مربوط به یک پروژه خاص را در یک مکان واحد نگه دارند.

با کمک این ابزار افراد می‌توانند به گزارش‌ها، یادداشت‌های جلسه، پیش‌نویس‌ها، فهرست وظایف و موارد دیگر دسترسی داشته باشند. همچنین آن‌ها می‌توانند تغییرات ایجادشده در اسناد را به‌صورت آنی مشاهده کنند. کانفلوئنس هم یک نقطه تماس واحد را برای افرادی که روی یک پروژه کار می‌کنند و هم ابزارهای متعددی را برای کار مشترک ارائه می‌دهد. در کانفلوئنس، می‌توانید ایده‌های جدید و استراتژی‌های کاربردی ایجاد کنید، فهرستی از کارها را تهیه کنید و بسیاری از فعالیت‌های مفید را انجام دهید.

بسیاری از شرکت‌ها از Confluence در کنار انواع دیگر نرم‌افزارهای مدیریتی، برای ساده‌سازی عملیات تجاری و توانمندسازی تیم‌ها در کارهای مشترک استفاده می‌کنند. یکی از مهم‌ترین دلایل محبوبیت کانفلوئنس این است که توسط Atlassian توسعه داده شده و به‌راحتی با سایر محصولات Atlassian از جمله Jira Software و Jira Align ادغام می‌شود. Confluence همچنین با بسیاری از برنامه‌های شخص ثالث سازگار است. به‌این‌صورت شرکت‌هایی که به‌دنبال ابزار همکاری برای یکپارچه‌سازی سیستم‌های خود هستند، می‌توانند از آن استفاده کنند.

مزایای کانفلوئنس چیست؟

کانفلوئنس چیست

Confluence می‌تواند ابزار بسیار مفیدی برای بسیاری از شرکت‌ها باشد. اگر شرکت شما معمولا روی پروژه‌های بزرگی کار می‌کند که چندین تیم یا مکان‌های مختلف را در بر می‌گیرد، Confluence می‌تواند کارایی عملیات شما را بهبود بخشد. در ادامه برخی از مزایای استفاده از کانفلوئنس در محل کار را مورد بررسی قرار داده‌ایم:

ارتباط منظم‌تر

کانفلوئنس نیاز به ارتباطات رفت و برگشتی زمان‌بر را کاهش می‌دهد. درعوض، کاربران می‌توانند اسناد موردنظر را در آن بارگذاری و مدیران یا ویراستاران می‌توانند تغییرات یا نظرات خود را در برنامه ایجاد کنند. این نرم‌افزار همچنین به اعضای تیم اجازه می‌دهد این تغییرات را به صورت real-time و بلادرنگ اجرا کنند.

صرفه‌جویی در زمان

کانفلوئنس قالب‌های آماده‌ای را ارائه می‌دهد که اعضای تیم می‌توانند از آن‌ها برای ایجاد اسناد پروژه استفاده کنند و به‌این‌صورت کار با این ابزار ساده‌تر شده و در زمان کم‌تری انجام می‌شود. کار کارمندان بسیار ساده‌تر شده و پروژه با شفافیت بیش‌تری انجام می‌شود. با برنامه‌ریزی بهتر، کار به‌صورت اصولی‌تر پیش می‌رود و ارتباط با مشتریان بهتر انجام می‌شود.

امکان دورکاری برای اعضای تیم

اگر اعضای یک تیم پروژه در مکان‌های مختلف کار می‌کنند، یا دارای دفاتر جداگانه هستند، یا کار به‌صورت دورکاری انجام می‌شود، می‌توانند از کانفلوئنس استفاده کنند. این ابزار به تیم‌های متفاوت کمک کند تا بدون نیاز به جلسات حضوری با یکدیگر همکاری کنند. استفاده از این ابزار از طریق دستگاه‌های Android و iOS نیز امکان‌پذیر است.

شرکت‌ها می‌توانند با خرید یک سرور مجازی لینوکس امکانات بسیار خوبی را برای تیم‌های توسعه ریموت خود فراهم کنند.

ذخیره‌سازی فایل‌ها به‌صورت واحد

از دیگر مزایای Confluence این است که امکان ذخیره‌سازی داده‌ها را در یک فضای واحد فراهم می‌کند. البته این نرم‌افزار فضای مجزایی را برای بخش‌های مختلف ایجاد می‌کند تا هر کدام در فضاهای کاری جداگانه خود قرار داشته باشند. به‌این‌صورت همکاری بین بخش‌ها راحت است، اما هر بخش همچنین می‌تواند فهرست‌ها و فایل‌های وظایف خود را جداگانه نگهداری کند تا دسترسی به آن‌ها راحت‌تر باشد.

دسترسی به نسخه‌های مختلف فایل‌ها

یکی از ویژگی‌های کاربردی Confluence این است که نسخه‌های مختلف فایل‌ها در آن وجود خواهد داشت. به‌این‌صورت حتی پس از انجام تغییرات، به نسخه‌های قبلی نیز دسترسی خواهید داشت. گاهی اوقات ممکن است افراد تصمیم بگیرند از نسخه‌های قبلی استفاده کنند یا اگر به دلایل مختلف تغییرات ایجادشده مثبت نباشد، به‌راحتی به نسخه‌های مختلف دسترسی خواهند داشت.

جست‌وجوی سریع فایل‌ها

Confluence یک جست‌وجوی سریع و راحت ارائه می‌دهد. به‌این‌صورت حتی اگر هزاران سند و کاربرگ ایجاد کرده باشید، به‌راحتی می‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

کانفلوئنس برای چه کسانی مناسب است؟

کانفلوئنس چیست

Confluence به‌سرعت در حال تبدیل شدن به یک ابزار همکاری بسیار محبوب است و در حال حاضر توسط بیش از 2100 شرکت در سراسر جهان استفاده می‌شود. کسب‌وکارهای مختلف با هر اندازه‌ای می‌توانند از این ابزار برای تسهیل روند کاری خود استفاده کنند. برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان، از جمله فیس بوک، نتفلیکس و استک از Confluence استفاده می‌کنند. Confluence در میان تیم‌های چابک نیز بسیار محبوب است، زیرا انعطاف‌پذیری و ابزارهای ارتباطی بلادرنگ آن، روش توسعه نرم‌افزار چابک را برای تیم‌های توسعه و وب امکان‌پذیر می‌کند. کانفلوئنس می‌تواند در موارد زیر استفاده شود:

  • تیم‌های فناوری اطلاعات و پشتیبانی، که می‌توانند از کانفلوئنس به‌عنوان پایگاهی برای مستندسازی، دستورالعمل‌های عملکرد صحیح و ذخیره داده‌های مشتری استفاده کنند.

  • تیم‌های مدیریت محصول، که برای ردیابی و مدیریت تمام جنبه‌های راه‌اندازی محصول از آن استفاده می‌کنند.

  • تیم‌های توسعه نرم‌افزار می‌توانند برای ردیابی الزامات پروژه، فهرست وظایف و برنامه‌ها از کانفلوئنس استفاده کنند.

  • تیم‌های بازاریابی از بازخورد سریع و ارتباطات ارائه‌شده توسط کانفلوئنس برای بهینه‌سازی محتوا استفاده می‌کنند.

  • تیم‌های منابع انسانی، که می‌توانند با استفاده از طیف وسیعی از اسناد آموزشی و خط‌مشی‌های محل کار در کانفلوئنس به‌سرعت کارکنان جدید را استخدام کنند.

  • تیم‌های مدیریت پروژه، که از Confluence برای ایجاد فضایی واحد برای تیم‌ها به‌منظور طوفان فکری، پیگیری پیشرفت کار و همکاری بیش‌تر استفاده می‌کنند.

بسته‌های نرم‌افزار کانفلوئنس با قیمت‌های مختلفی در دسترس هستند. علاوه‌براین، نسخه‌ای رایگان برای کسب‌وکارهای کوچک نیز وجود دارد که می‌توانند از مزایای آن استفاده کنند. تیم‌های توسعه که معمولا از یک سرور مجازی لینوکس برای راه اندازی یک سرور گیت برای مدیریت توسعه نرم افزارهای خود استفاده می‌کنند تا بتوانند بر روند مدیریت پروژه نظارت داشته باشند می‌توانند Confluence را بر روی سرور مجازی خود استفاده کنند. هم‌چنین برای پروژه‌های بزرگ‌تر با حجم بالایی از داده‌ها، می‌توان از این ابزار بر روی یک سرور فیزیکی مانند سرور اختصاصی ایران نیز استفاده کرد.

پنج ویژگی مفید کانفلوئنس چیست؟

ویژگی‌های کانفلوئنس چیست

نرم‌افزار Confluence کمپانی Atlassian ویژگی‌های متعددی را ارائه می‌دهد که تیم‌های پروژه می‌توانند از آن‌ها برای ساده کردن روند کار و مدیریت پروژه‌ها استفاده کنند. در زیر با پنج مورد از مفیدترین ویژگی‌هایی که Confluence برای مدیران پروژه ارائه می‌دهد، آشنا می‌شوید.

مستندات قابل جست‌وجو

یکی از مفیدترین ویژگی‌های کانفلوئنس مستندات واضح و قابل جست‌وجو است. الگوهای مستندات که در کانفلوئنس وجود دارند، ایجاد اسناد جدید را آسان می‌کنند. صفحات ایجاد شده در Confluence به‌صورت تعاملی هستند، به‌این‌معنی که کاربران می‌توانند جلسات را برنامه‌ریزی و وظایف را تعیین کنند. همچنین می‌توانند استراتژی موردنظر را از طریق نرم‌افزار بر روی اسنادی که پیدا کردن و ایجاد آن‌ها آسان است، انجام دهند.

مدیریت وظایف کارآمد

Confluence باعث می‌شود تا وظایف در یک رابط واحد به‌صورت کاملا موثر اجرا شوند. کاربران با استفاده از کانفلوئنس، می‌توانند وظایف و برچسب‌های مورد نظرشان را اضافه کند،‌ کارها را به افراد تیم اختصاص دهند و برای هر کار یک تاریخ در نظر بگیرند. زمانی که وظایف جدیدی به افراد محول می‌شود، نرم‌افزار به‌طور خودکار به آن‌ها اطلاع می‌دهد. کاربران نیز می‌توانند گزارش‌های پویایی از کارهای خود ایجاد کنند.

تصمیم‌گیری سازمان‌یافته

کانفلوئنس اعضای تیم را قادر می‌سازد تا صفحاتی را برای بحث و پیشرفت تصمیمات ایجاد کنند. به‌این‌صورت افراد مختلف می‌توانند در این بحث‌ها شرکت کرده و نظرات خود را ارائه دهند تا تصمیم بهتری اتخاذ شود. سپس کاربران می‌توانند در آینده با ارجاع به این اسناد، استدلال پشت تصمیمات مختلف را به ذینفعان یا مشتریان نشان دهند.

به اشتراک‌گذاری ساده فایل

Confluence به کاربران اجازه می‌دهد تا فایل‌ها را به روش‌های مختلف به اشتراک بگذارند. برای این کار می‌توانند از فهرست‌های فایل کاملا جداگانه یا فهرست‌های ادغام‌شده با صفحه‌ی وظایف استفاده کنند. علاوه‌براین، افراد می‌توانند پیش‌نمایش فایل‌های درون کانفلوئنس را قبل از باز کردن آن‌ها مشاهده کنند. نرم‌افزار نیز تاریخچه ورژن هر فایل را برای مراجعات بعدی ذخیره می‌کند.

مدیریت پروژه

کانفلوئنس بدون توجه به ترجیحات شخصی مدیران برای روش کار کردن، سبک مدیریت پروژه چابک و انعطاف‌پذیر را امکان‌پذیر می‌کند. کاربران می‌توانند به صورت رایگان از طریق فضای ابری به Confluence دسترسی داشته باشند، یا با پرداخت هزینه ماهانه، از ویژگی‌های بیش‌تر آن استفاده کنند. به این ترتیب، مدیران پروژه می‌توانند بسته به نیاز و بودجه، سرمایه گذاری خود را در کانفلوئنس افزایش یا کاهش دهند.

کانفلوئنس در مقایسه با جیرا

کانفلوئنس چیست- مقایسه کانفلوئنس و جیرا

تفاوت جیرا و کانفلوئنس چیست؟ جیرا و Confluence دو نمونه از محبوب‌ترین محصولات Atlassian هستند که بسیاری از شرکت‌ها به‌صورت هم‌زمان از هر دو یا به تنهایی از یکی از آن‌ها استفاده می‌کنند. همپوشانی‌هایی بین کانفلوئنس و Jira وجود دارد، اما هر نرم‌افزار یک محصول مستقل است که در نهایت برای موارد متفاوتی طراحی شده است.

Confluence تیم‌ها را قادر می‌سازد تا به‌راحتی با یکدیگر همکاری کنند، Jira اساسا یک ابزار برای ردیابی مشکلات است که به کاربران اجازه می‌دهد تا اشکالات موجود در پروژه را ردیابی کنند، اصلاحات انجام‌شده را در قالب گزارش ثبت کنند و بار کاری زیادی را مدیریت کنند. Jira تعداد زیادی گزینه سفارشی‌سازی از جمله یک مجموعه کمکی، مجموعه مدیریت تست و پلتفرم مدیریت پروژه را ارائه می‌دهد و همین گزینه‌ها آن را در مقایسه با کانفلوئنس به یک ابزار با کارایی‌های بیش‌تر تبدیل می‌کند.

برای مثال اگر یک کسب‌وکار توسعه نرم‌افزار را اداره می‌کنید، با خرید یک سرور گیت می‌توانید به تیم‌های خود اجازه بدهید تا مجموعه کدها را در بستری امن و کارآمد تست کنند. نرم‌افزار کانفلوئنس امکان مدیریت راحت‌تر این تست‌ها را فراهم می‌کند.

از آنجایی که Jira عمدتاً به‌عنوان یک ابزار ردیابی مشکلات استفاده می‌شود، بیش‌تر توسط بخش‌های فناوری اطلاعات و توسعه و در صنعت فناوری استفاده می‌شود. کانفلوئنس و Jira می‌توانند به‌طور کاملاً جداگانه اجرا شوند یا با یکدیگر ادغام‌شده و مورد استفاده قرار گیرند. هر دو پلتفرم‌ به‌طور ویژه‌ای برای تیم‌های چابک مفید هستند. به کمک آن‌ها کاربران می‌توانند به‌سرعت با وظایف جدید، چالش‌ها و دستورالعمل‌هایی که از بخش‌های دیگر پروژه می‌آیند سازگار شوند. Jira و کانفلوئنس به‌طور گسترده توسط شرکت‌هایی که به‌صورت ریموت کار می‌کنند یا چندین دفتر در نقاط مختلف دارند استفاده می‌شود.

جمع‌بندی

در این مطلب به این موضوع پرداختیم که کانفلوئنس چیست و چگونه می‌تواند به کسب‌و‌کار شما کمک کند. کانفلوئنس یک ابزار مدیریت تیم و پروژه قدرتمند است که می‌تواند به تیم شما کمک کند تا تیم‌ها و پروژه‌های خود را به شکل موثرتری مدیریت کنید. با ویژگی‌های متنوع و رابط کاربری کاربرپسند، کانفلوئنس را می‌توان برای ایجاد انواع اسناد، از جمله ویکی‌ها، وبلاگ‌ها و انجمن‌ها استفاده کرد.

5/5 - (2 امتیاز)
دیدن نظرات
small

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + شش =

عضویت در خبرنامه مبین هاست
مطالب کدام دسته‌بندی‌ها برای شما جذاب‌تر است؟

آنچه در مقاله می‌خوانید

مقالات مرتبط
GraphQL چیست؟
آموزش برنامه نویسی

GraphQL چیست؟ آیا می‌تواند جایگزین REST شود؟

در سال‌های اخیر، توسعه اپلیکیشن بسیار پیچیده شده است. روزهایی که صرفا برخی از داده‌ها را از پایگاه داده بیرون می‌کشیدند و متنی را با

خدمات مبین هاست