آدرس آی پی من چیست؟ چگونه آدرس آی پی دستگاه خودتان را پیدا کنید؟

آی پی من چیست

اگر در حال خواندن این مقاله هستید، به احتمال زیاد در مورد آدرس IP خود کنجکاو هستید و این سوال در ذهن شما ایجاد شده است که آی پی من چیست؟ در این مقاله، با همه چیزهایی را که باید در مورد آدرس‌های IP بدانید، ماهیت آن‌ها، چرایی اهمیت آن‌ها و چگونگی پیدا کردن آدرس‌های IP خودتان آشنا خواهید شد.

بنابراین، اگر به هر دلیلی نیاز داشتید به پرسش آی پی من چیست پاسخ دهید، با مطالعه این مقاله می‌توانید با این مفهوم به‌طور کامل آشنا شوید.

آدرس آی پی من چیست؟

آی پی من چیست؟

آدرس IP یک شناسه عددی منحصربه‌فرد است که به هر دستگاهی که قابلیت اتصال به اینترنت را داشته باشد، اختصاص داده می‌شود. در واقع آدرس IP را می‌توان به‌عنوان آدرس یک خیابان در نظر گرفت که در هر خیابان فقط یک کامپیوتر، تلفن یا تبلت وجود دارد. همان‌طور که هر خانه یا کسب‌وکار دارای آدرسی منحصربه‌فرد است، هر دستگاه متصل به اینترنت هم دارای یک آدرس آی پی منحصربه‌فرد است. آدرس‌های IP شامل چهار مجموعه اعداد است که با نقطه از هم جدا شده‌اند. به‌عنوان مثال، 192.168.0.1 یک آدرس آی پی است. هر یک از مجموعه اعداد از 0 تا 255 متغیر است و با هم یک عدد باینری 32 بیتی ایجاد می‌کنند. به‌طور کلی دو نوع آدرس IP وجود دارد: IPv4 و IPv6.

آدرس‌های IPv4 رایج‌ترین نوع آدرس آی پی هستند و از 32 بیت تشکیل شده‌اند که حدود 4.3 میلیارد آدرس منحصربه‌فرد را ارائه می‌دهد. آدرس‌های IPv6 از 128 بیت تشکیل شده است و تعداد تقریبا نامحدودی از آدرس‌های منحصربه‌فرد را ارائه می‌دهد.

ساختار آدرس آی پی به چه شکل است؟

آی پی من چیست- ساختار آدرس آی پی

برای این که بتوانید به این سوال که آی پی من چیست جواب بدهید، ابتدا باید با ساختار یک آدرس IP آشنا شوید. آدرس‌های IPv4 آدرس‌های 32 بیتی هستند، به این معنی که با استفاده از 32 رقم باینری (بیت) نمایش داده می‌شوند.

با این حال، برای خواندن و به‌خاطر سپردن راحت‌تر، آدرس‌های IPv4 معمولا با نماد اعشاری نقطه‌ نمایش داده می‌شوند. در این نماد، 32 بیت به چهار بخش تقسیم می‌شود که هر یک بخش شامل 8 بیت است.

سپس هر بخش به معادل اعشاری خود تبدیل می‌شود و چهار عدد اعشاری با نقطه از هم جدا می‌شوند. به‌عنوان مثال، آدرس آی‌ پی 192.168.0.1 یک آدرس IPv4 معمولی است.

ساختار آدرس IPv6

آی پی من چیست - فرمت ipv6

آدرس‌های IPv6 آدرس‌های 128 بیتی هستند، به این معنی که با استفاده از 128 رقم باینری (بیت) نمایش داده می‌شوند. این آدرس‌‌ها هم به‌منظور خوانایی ساده‌تر و اینکه بتوانید آن‌ها را به شکل بهتری به‌خاطر بسپرید، معمولا با نماد هگزادسیمال نشان داده می‌شوند.

در این نماد، 128 بیت به هشت بلوک 16 بیتی تقسیم می‌شود که هر کدام با چهار رقم هگزادسیمال نمایش داده می‌شوند. در این شیوه نمایش، بلوک‌ها با دو نقطه از هم جدا می‌شوند. با این حال، از آنجایی که آدرس‌های IPv6 می‌توانند شامل رشته‌های طولانی عدد صفر باشند؛ برای خوانایی آسان‌تر می‌توان از یک تکنیک فشرده‌سازی به نام فشرده‌سازی صفر استفاده کرد.

در این تکنیک، هر بلوک به‌هم پیوسته صفر را می‌توان با دو نقطه (::) جایگزین کرد؛ اما این کار در هر آدرس IPv6 فقط یکبار قابل انجام است. به‌عنوان مثال، 2001:0db8:85a3:0000:0000:8a2e:0370:7334 یک آدرس IPv6 است که می‌توان آن را به‌صورت 2001:db8:85a3::8a2e:370:7334 فشرده کرد.

به‌طور خلاصه، ساختار یک آدرس آی پی به IPv4 یا IPv6 بودن آن بستگی دارد. آدرس‌های IPv4 آدرس‌های 32 بیتی هستند که با نماد اعشاری نقطه نمایش داده می‌شوند. این در حالیست که آدرس‌های IPv6 آدرس‌های 128 بیتی هستند که با نماد هگزادسیمال و با تکنیک فشرده‌سازی صفر نشان داده می‌شوند.

تفاوت آی پی نسخه ۴ یا IPv4 و آی پی نسخه ۶ یا IPv6

آی پی من چیست - تفاوت ipv4 و ipv6

بعد از اینکه متوجه شدید ساختار آی پی شما از کدام نوع است، باید تفاوت بین آی پی نسخه 4 و 6 را درک کنید.تفاوت اصلی بین IPv4 و IPv6 اندازه‌ی آدرس آی پی است. IPv4 از یک آدرس 32 بیتی استفاده می‌کند که تولید تقریبا 4.3 میلیارد آدرس منحصربه‌فرد را امکان‌پذیر می‌کند.

اما در نقطه مقابل، IPv6 از یک آدرس 128 بیتی استفاده می‌کند که تقریبا تعداد نامحدودی از آدرس‌های منحصربه‌فرد (تقریبا 340 آندِسیلیون آدرس) را امکان‌پذیر می‌کند. هر آندسیلیون معادل 10 به نمای 36 است.

این تفاوت در اندازه به‌دلیل محدود بودن آدرس‌های موجود در IPv4 ضروری بود که منحر به فرسودگی آدرس‌های IPv4 شده است. IPv6 برای رفع این مشکل و ارائه مجموعه بزرگ‌تری از آدرس‌های منحصربه‌فرد برای تعداد فزاینده دستگاه‌های متصل به اینترنت معرفی شد.

تفاوت دیگر بین IPv4 و IPv6 فرمت آدرس است. آدرس‌های IPv4 به‌صورت چهار مجموعه از اعداد نوشته می‌شوند که با نقطه از هم جدا شده‌اند و هر مجموعه از 0 تا 255 متغیر است. برای مثال، 192.168.0.1 یک آدرس IPv4 است. در مقابل آدرس‌های IPv6 به‌صورت هشت مجموعه از چهار رقم هگزادسیمال نشان داده می‌شوند که با دو نقطه از هم جدا شده‌اند. برای مثال 2001:0db8:85a3:0000:0000:8a2e:0370:7334 یک آدرس IPv6 است.

IPv6 همچنین شامل پیشرفت‌های دیگری نسبت به IPv4 است؛ از جمله‌ی این پیشرفت‌ها می‌توان به ویژگی‌های امنیتی پیشرفته، پیکربندی خودکار آدرس، پشتیبانی بهبودیافته از کیفیت خدمات (QoS) و مالتی ‌کستینگ (multi casting) اشاره کرد.

به‌طور خلاصه، آی پی نسخه 4 و 6 عمدتا در اندازه و قالب آدرس IP با یکدیگر متفاوت هستند. IPv6 مجموعه بزرگ‌تری از آدرس‌های منحصربه‌فرد را ارائه می‌دهد و شامل پیشرفت‌های دیگری نسبت به IPv4 است؛ اما IPv4 هنوز به‌طور گسترده استفاده و پشتیبانی می‌شود.

آی پی آدرس خصوصی و عمومی

آی پی من چیست - آی پی خصوصی و عمومی

تا اینجا با انواع آدرس‌های آی پی آشنا شدید و اگر یک آدرس آی پی را ببینید احتمالا می‌توانید تشخیص دهید که از کدام نوع است. اما آیا تا حالا از خودتان پرسیده‌اید آدرس آی پی من چیست و در دسته عمومی قرار می‌گیرد یا خصوصی؟ در این بخش سعی کردیم آی پی عمومی و خصوصی را توضیح دهیم تا بهتر با مفهوم آن‌ها آشنا شوید.

آدرس IP عمومی

یک آدرس IP عمومی یک آدرس منحصربه‌فرد است که توسط ارائه‌دهنده خدمات اینترنت (ISP) به یک دستگاه اختصاص داده می‌شود. این آدرس به دستگاه اجازه می‌دهد تا با دستگاه‌های دیگری که به اینترنت متصل هستند، ارتباط برقرار کند. این آدرس برای عموم قابل مشاهده است و از هر جای دنیا می‌توان به آن دسترسی داشت.

آدرس‌های IP عمومی برای شناسایی دستگاه‌ها در اینترنت و امکان برقراری ارتباط دستگاه‌ها با یکدیگر استفاده می‌شوند. به‌عنوان مثال، هنگامی که از یک وب‌سایت بازدید می‌کنید، دستگاه شما با استفاده از آدرس IP عمومی، درخواستی را به سرور وب‌سایت ارسال می‌کند.

آدرس IP خصوصی

 • آدرس IP خصوصی آدرسی است که به دستگاهی در یک شبکه محلی مانند شبکه خانگی یا اداری اختصاص داده می‌شود. آدرس‌های IP خصوصی برای عموم قابل مشاهده نیستند و برای شناسایی دستگاه‌ها در یک شبکه محلی استفاده می‌شوند. آدرس‌های آی پی خصوصی با استفاده از محدوده‌ای از محدوده‌های رزرو شده از آدرس IP توسط روتر شبکه محلی اختصاص داده می‌شود. این محدوده‌های رزرو شده عبارتند از:
 • 10.0.0.0 تا 10.255.255.255
 • 172.16.0.0 تا 172.31.255.255
 • 192.168.0.0 تا 192.168.255.255

آدرس‌های IP خصوصی را می‌توان توسط چندین دستگاه در یک شبکه محلی استفاده کرد؛ اما برای دسترسی مستقیم به اینترنت نمی‌توان از آن‌ها استفاده کرد. دستگاه‌های موجود در یک شبکه محلی برای اتصال به اینترنت از روتری استفاده می‌کنند که به هر دستگاه یک آدرس IP عمومی منحصربه‌فرد اختصاص می‌دهد.

استفاده از آدرس‌های IP خصوصی برای امنیت شبکه مهم است، زیرا به دستگاه‌های موجود در یک شبکه محلی اجازه می‌دهد بدون اینکه مستقیما از طریق اینترنت در دسترس باشند با یکدیگر ارتباط برقرار کنن. این امر به محافظت از دستگاه‌ها در برابر تهدیدات خارجی مانند هکرها یا ویروس‌ها کمک می‌کند.

روش‌های نمایش آی پی من چیست؟

بسته به دستگاهی که از آن استفاده می‌کنید و سیستم عاملی که اجرا می‌کنید؛ روش‌های مختلفی برای یافتن آدرس IP شما وجود دارد. در اینجا به برخی از رایج‌ترین روش‌ها اشاره می‌کنیم:

نمایش آی پی در ویندوز با استفاده از CMD

آی پی من چیست - نمایش آی پی با cmd

در دستگاه‌های ویندوزی می‌توانید آدرس IP خود را با استفاده از ابزار Command Prompt پیدا کنید. برای انجام این کار، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • کلید Windows+R را فشار دهید تا کادر محاوره‌ای Run باز شود.
 • عبارت «cmd» را در کادر مربوطه تایپ کنید و Enter را فشار دهید تا Command Prompt باز شود.
 • عبارت ipconfig را در Command Prompt تایپ کنید و Enter را فشار دهید.
 • به دنبال خطی بگردید که می‌گوید «آدرس IPv4» و آدرس IP شما در کنار آن نوشته شده است.

نمایش آی پی در مک با استفاده از ترمینال

آی پی من چیست - نمایش آی پی در ترمینال مک

با کلیک بر روی نماد ذره‌بین در گوشه سمت راست بالای صفحه و تایپ کردن عبارت «Terminal» در نوار جستجو، ترمینال را باز کنید.

 • Enter را فشار دهید تا ترمینال باز شود.
 • عبارت «ipconfig» را در ترمینال تایپ کنید و Enter را فشار دهید.
 • به دنبال خطی باشید که شامل عبارت «inet» است و آدرس IP شما در کنار آن نوشته شده است.

نمایش آدرس آی پی در اندروید

آی پی من چیست - نمایش آی پی در اندروید

شاید برایتان پیش آمده باشد که از خودتان بپرسید در یک دستگاه اندرویدی آدرس آی پی من چیست. در اینجا می‌توانید نحوه مشاهده آدرس IP خود در یک دستگاه اندرویدی را ببینید:

 • برنامه تنظیمات یا «Settings» را در دستگاه اندرویدی خود باز کنید.
 • صفحه را به پایین اسکرول و بخش «Network & Internet» را انتخاب کنید.
 • بسته به نوع اتصالی که استفاده می‌کنید، یکی از دو گزینه «Wi-Fi» یا «Mobile Network» را انتخاب کنید.
 • شبکه فعلی خود را پیدا کنید و روی آن ضربه بزنید.
 • آدرس IP شما در بخش «IP address» نوشته شده است.

اگر ترجیح می‌دهید از یک برنامه جانبی استفاده کنید، برنامه‌های رایگان زیادی در فروشگاه گوگل پلی موجود است که می‌توانند آدرس آی پی شما را نمایش دهند. کافیست در گوگل پلی عبارت «IP Address» را جستجو و برنامه‌ای را که دوست دارید انتخاب کنید. این برنامه‌ها می‌توانند اطلاعات بیشتری مانند موقعیت مکانی، ISP و سایر جزئیات شبکه شما را هم ارائه دهند.

نمایش آدرس آی پی در آیفون

آی پی من چیست - نمایش آی پی در آیفون

در این بخش می‌توانید نحوه مشاهده آی پی خودتان را در دستگاه‌های مجهز به سیستم عامل iOS مانند آیفون ببینید.

 • برنامه «Settings» را در آیفون خود باز کنید.
 • بسته به نوع اتصالی که استفاده می‌کنید، یکی از دو گزینه Wi-Fi یا Cellular را انتخاب کنید.
 • شبکه فعلی خود را پیدا کنید و روی نماد آبی «i» کنار آن ضربه بزنید.
 • آدرس IP شما در بخش «IP Address» نوشته شده است.

اگر ترجیح می‌دهید از یک برنامه ثالث استفاده کنید، برنامه‌های رایگان زیادی در اپ استور موجود است که می‌توانند آدرس آی پی شما را نمایش دهند. کافیست عبارت IP address را در اپ استور جستجو و برنامه‌ای را که دوست دارید انتخاب کنید. این برنامه‌ها امکان دسترسی به اطلاعات بیشتر مانند موقعیت مکانی، ISP و سایر جزئیات شبکه را میسر می‌کنند.

نمایش آی پی در سرور مجازی ویندوز

اگر یک سرور مجازی ویندوز خریده‌اید و می‌خواهید آدرس آی پی خودتان را در سرور مشاهده کنید از این بخش کمک بگیرید. برای نشان دادن آدرس آی پی خودتان در یک سرور مجازی (VPS) می‌توانید این مراحل را دنبال کنید:

با استفاده از Remote Desktop Connection به VPS ویندوز خودتان متصل شوید. ادامه مراحل تقریبا مشابه نمایش آی پی در CMD ویندوز  است که در بخش‌های بالا نیز به آن پرداختیم.

با کلیک روی منوی استارت و تایپ کردن عبارت cmd سپس فشردن کلید Enter به برنامه Command Prompt دسترسی پیدا کنید.

در پنجره Command Prompt عبارت «ipconfig» را تایپ کرده و Enter را فشار دهید. با این دستور اطلاعات مربوط به پیکربندی شبکه شما از جمله آدرس آی پی شما نمایش داده می‌شود.

همچنین، برای نمایش آدرس آی پی خودتان در ویندوز سرور می‌توانید علاوه بر cmd از رابط خط فرمان Windows PowerShell نیز استفاده کنید. بدین منظور مراحل زیر را دنبال کنید:

 • با کلیک بر روی منوی استارت، تایپ عبارت «powershell» و فشردن Enter وارد محیط PowerShell ویندوز شوید.
 • در پنجره PowerShell عبارت «Get-NetIPAddress» را تایپ کرده و Enter را فشار دهید. با این کار لیستی از رابط‌های شبکه و آدرس‌های IP مرتبط با آن‌ها نمایش داده می‌شود.
 • آدرس آی پی شما در خروجی هر یک از این دستورات قابل مشاهده است.

چگونه آدرس آی پی عمومی خود را مشاهده کنید؟

روش های نمایش آدرس آی پی من چیست -مشاهده آدرس آی پی عمومی

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای پیدا کردن آدرس آی پی خودتان، استفاده از موتور جستجویی مانند گوگل است. کافیست خیلی ساده عبارت «What is my IP address?» را در نوار جستجو تایپ کنید و موتور جستجو آدرس آی پی شما را در بالای صفحه نتایج نمایش می‌دهد.

همچنین وب‌سایت‌های زیادی وجود دارند که می‌توانند آدرس IP شما را نمایش دهند. یکی از این وب‌سایت‌ها «WhatIsMyIP.com» است. خیلی ساده از وب‌سایت بازدید کنید تا بتوانید آدرس آی پی خودتان را در صفحه اصلی ببینید.

برخی از دلایل رایج برای نمایش آی پی

آی پی من چیست - دلایل رایج نمایش آدرس آی پی

تا به این‌جای مطلب به این سوال که «آی پی من چیست» و روش‌های مشاهده آی پی به طور کامل پاسخ دادیم. اکنون نوبت آن است که به بررسی این موضوع بپردازیم که اصلا چرا باید آدرس آی پی خود را مشاهده کنیم و از آن اطلاع داشته باشیم؟

دلایل اهمیت اطلاع از آدرس آی پی خودتان

دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است باعث شود به آدرس IP خود نیاز پیدا کنید. در این بخش به برخی از رایج‌ترین این دلایل پرداخته‌ایم:

عیب‌یابی مشکلات شبکه

اگر در اتصال اینترنت یا شبکه خود با مشکل مواجه هستید، دانستن آدرس IP می‌تواند به شما در رفع مشکل کمک کند. به‌عنوان مثال، اگر نمی‌توانید به یک وب‌سایت متصل شوید، برای بررسی اینکه آیا دستگاه شما قادر به برقراری ارتباط با سرور وب‌سایت است یا خیر، می‌توانید از آدرس آی پی خودتان استفاده کنید.

دسترسی ریموت

اگر از یک سرویس ریموت دسکتاپ استفاده می‌کنید یا به هر دلیل نیاز دارید از راه دور به دستگاه خود دسترسی داشته باشید، باید آدرس آی پی خودتان را بدانید. این مورد برای افرادی که از خانه کار می‌کنند یا به‌صورت تیمی در یک پروژه فعالیت دارند بسیار مهم است. با این قابلیت می‌توانید از هر مکانی به دستگاه خود یا یک دستگاه دیگر متصل شوید.

بازی

بسیاری از بازی‌های آنلاین برای اتصال به سرور نیاز دارند که بازیکنان آدرس IP خود را وارد کنند. اگر گیمر هستید، اطلاع از آدرس آی پی خودتان ضروری است. همچنین بعضی از پلتفرم‌های گیمینگ به دلایل مختلف از جمله تحریم، برای ارائه سرویس به کاربران نیاز به IP ثابت دارند.

با خرید VPS می‌توانید از مزایای مختلف آن بهره‌مند شوید و به یک آی پی ثابت و اختصاصی دسترسی داشته باشید. بدین ترتیب تا زمانی که از این سرور مجازی برای اتصال به پلتفرم‌ها و شبکه‌های مختلف استفاده کنید، تحریم‌ها هیچ تاثیری در خدماتی که دریافت می‌کنید نخواهد گذاشت.

امنیت

آدرس آی پی شما همچنین می‌تواند برای اهداف امنیتی استفاده شود. به‌عنوان مثال، اگر مشکوک هستید که شخصی قصد هک کردن دستگاه شما را دارد، می‌توانید از آدرس آی پی خود برای مسدود کردن دسترسی آن شخص استفاده کنید.

جمع‌بندی

آدرس آی پی، یک شناسه عددی منحصربه‌فرد است که به هر دستگاهی با قابلیت اتصال به اینترنت، اختصاص داده می‌شود. این شناسه برای عملکرد اینترنت ضروری است، چرا که امکان آدرس‌دهی به بسته‌های داده را میسر و کمک می‌کند تا به مقصد صحیح ارسال شوند.

برای پیدا کردن و مشاهده آدرس آی پی روش‌های مختلفی وجود دارد؛ از جمله می‌توان به استفاده از موتور جستجو، خط فرمان ویندوز یا ترمینال مک، وب‌سایت، روتر یا اپلیکیشن موبایل اشاره کرد. دانستن آدرس آی پی می‌تواند برای عیب‌یابی مشکلات شبکه، دسترسی از راه دور، بازی و اهداف امنیتی مفید باشد.

سوالات متداول

چرا باید آی پی خود را مشاهده کنیم؟

دانستن آدرس آی پی می‌تواند برای عیب‌یابی مشکلات شبکه، راه‌اندازی شبکه یا دسترسی از راه دور به دستگاه‌های موجود در شبکه مفید باشد.

آدرس آی پی عمومی چیست؟

آدرس آی پی عمومی آدرسی است که توسط ISP (ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی) به دستگاه شما اختصاص داده شده است. این آدرس توسط عموم کاربران اینترنت قابل مشاهده است و به شما اجازه می‌دهد به دستگاه‌های دیگر در اینترنت متصل شوید.

آدرس آی پی خصوصی چیست؟

آدرس آی پی خصوصی آدرسی است که توسط روتر شما در یک شبکه خصوصی به دستگاه شما اختصاص داده شده است. این آدرس توسط عموم کاربران اینترنت قابل مشاهده نیست و برای اتصال دستگاه‌هایی که داخل شبکه محلی شما وجود دارند، استفاده می‌شود.

دلیل تغییر آی پی من چیست؟

آدرس آی پی شما ممکن است به دلایل مختلفی تغییر کند؛ راه‌اندازی مجدد روتر یا مودم، تغییر شبکه یا استفاده از دستگاهی دیگر، از جمله مواردی هستند که باعث تغییر آی پی شما می‌شود. همچنین در برخی موارد، ISP شما ممکن است یک آدرس IP پویا (داینامیک) را به شما اختصاص دهد که به‌طور دوره‌ای تغییر می‌کند.

1/5 - (1 امتیاز)
دیدن نظرات
small

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه − دو =

عضویت در خبرنامه مبین هاست
مطالب کدام دسته‌بندی‌ها برای شما جذاب‌تر است؟

آنچه در مقاله می‌خوانید

مقالات مرتبط
خدمات مبین هاست