تفاوت سئو و گوگل ادز چیست؟

دیجیتال مارکتینگ به بسیاری از فعالیت‌ها و شرکت‌ها برای دریافت ترافیک کمک می‌کند. دو مورد از شناخته شده‌ترین اصطلاحات بازاریابی آنلاین، حتی برای کسانی که در این صنعت نیستند، سئو و گوگل ادوردز می‌باشند. البته برای کسانی که در این صنعت فعالیت می‌کنند، تفاوت بین این دو واضح است. برای یک پاسخ ساده به تفاوت سئو و گوگل ادز، باید بگوییم که سئو یک ترافیک بدون پرداخت یا ارگانیک است؛ اما گوگل ادوردز درواقع فرایند خود را به شکل ترافیک پولی انجام می‌دهد. برای فهمیدن بیشتر این مفاهیم، ادامه مطلب را دنبال کنید.

پیش از بیان تفاوت سئو و گوگل ادز، باید با به طور خلاصه با مفهوم این دو آشنا شوید. سئو در صنعت دیجیتال مارکتینگ، مجموعه‌ای از فعالیت‌ها است‌ که به وب‌سایت شما در بالا آمدن در رتبه‌بندی گوگل کمک می‌کند و تفاوت سئو و گوگل ادز، در این است که گوگل ادوردز یا همان بازاریابی موتورهای جستجو، شبیه به سئو به نظر می‌رسد، با این حال، کمی ساده‌تر است.

گوگل ادز چیست؟

گوگل ادز چیست؟

گوگل ادوردز درواقع همان بازاریابی موتورهای جستجو است. همان‌طور که گفته شد، گوگل ادز به شکل جستجوی پولی کار می‌کند. به صورتی که شما برای قرارگرفتن وب‌سایتتان در موتور جستجوی گوگل، پول پرداخت می‌کنید. حتی با تبلیغات، گوگل همچنان از الگوریتم مخصوص به خود استفاده می‌کند تا بهترین محتوا را به مخاطب ارائه ‌کند و تبلیغات و محتوای بهتر، بر تبلیغات کمتر و مرتبط‌تر پیروز می‌شوند. از مزایای تبلیغات گوگل در مقایسه با تفاوت سئو و گوگل ادز، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • با استفاده از آن، در 5 نتیجه برتر وب‌سایت‌های گوگل قرار می‌گیرید
 • در بالای صفحه اول نشان داده شوید
 • می‌توانید کلمات یا عبارات کلیدی خاص را تعیین کنید
 • امکان این را دارید که مشتریان را به یک صفحه خاص هدایت نمایید

سئو چیست؟

فرایند سئو به شکل یک سرمایه‌گذاری بلندمدت است که در نهایت موجب ایجاد ترافیک «رایگان» برای وب‌سایت شما می‌شود. پیرامون تفاوت سئو و گوگل ادز، باید گفت هنگامی که ما این ترافیک را رایگان یا بدون پرداخت می‌نامیم، منظور ما این است که اگر شخصی وب‌سایت شما را در لیست مشاهده کند و روی آن کلیک نماید، نیازی نیست که شما هیچ هزینه‌ای را پرداخت کنید. با این حال، اگر یک آژانس سئو با خدمات کامل استخدام ‌کنید، مطمئناً می‌توانید باید مقداری هزینه نمایید تا آژانس مورد نظر، شما را به این هدف برساند.

هر آژانس بازاریابی اینترنتی که SEO را ارائه می‌دهد، ممکن است استراتژی خود را کمی متفاوت ببیند. پیش از پرداختن به موضوع تفاوت سئو و گوگل ادز، باید بدانید که فرایند سئو چگونه است به این منظور، ابتدا با یک مرحله کشف مسائل گسترده آغاز می‌شود؛ یعنی باید خدمات، بازار هدف و کسب و کار کلی را به طور کامل بدانیم و درک کنیم. سپس تحقیقاتی را انجام می‌دهیم تا تشخیص دهیم کدام کلمات کلیدی برای کسب و کار مفیدتر هستند که همه این اقدامات، در نهایت منجر به ایجاد یک استراتژی سئو می‌شوند. البته باید به موارد تکنیکال سایت هم توجه داشته باشید، مواردی مثل ریسپانسیو بودن سایت و سرعت بالای سایت که به عواملی مانند کدنویسی استاندارد و خرید هاست با کیفیت بستگی دارد توجه داشت.

 • از مزایای سئو، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • داشتن راه‌حل بلندمدت عالی برای رتبه بالاتر گوگل
 • امکان دریافت ترافیک
 • مجبور نیستید برای کلیک هزینه کنید
 • نرخ اعتماد بالاتر برای مشتریان در مقابل تبلیغات
 • توجه گوگل و موتورهای جستجو به سایت‌های بهینه شده

مقایسه سئو و گوگل ادوردز

مقایسه سئو و گوگل ادوردز

در خصوص تفاوت سئو و گوگل ادز به طور خلاصه، باید گفت که اگر نتایج سریع در بالای صفحه گوگل می‌خواهید، باید از تبلیغات گوگل استفاده کنید و اگر به دنبال یک رتبه‌بندی طولانی‌مدت در گوگل هستید، باید از سئو کمک بگیرید. اگر تأمین بودجه زیاد برای شما دشوار است و زمان کافی دارید، استفاده از سئو بهتر است. اگر می‌خواهید هفته آینده در بالای نتایج جستجوی صفحه اول گوگل باشید، تبلیغات گوگل انتخاب سریع‌تری می‌باشد. در حقیقت بهترین استراتژی، این است که از هر دوی این ابزارها استفاده کنید، زیرا با هم بسیار خوب کار می‌کنند.

در ابتدا، می‌توانید بیشتر بر روی تبلیغات گوگل تمرکز کنید تا سریع به نتایج بالای صفحه برسید، سپس با بهبود رتبه سئو، می‌توانید بودجه تبلیغاتی گوگل خود را متناسب با آن کاهش دهید. به طور کلی از تفاوت سئو و گوگل ادز، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شما برای ترافیک وب‌سایت، هزینه ها را از طریق گوگل ادوردز پرداخت می‌کنید، اما از طریق سئو این کار ممکن نیست.
 • بیشتر اوقات مدت‌زمان بیشتری برای دیدن نتایج سئو نسبت به گوگل ادز نیاز دارید
 • سئو زمان بسیار بیشتری را از شما می‌گیرد تا اعتبار خود را در گوگل ایجاد کند و رتبه برتر را کسب نماید
 • ادوردز می‌تواند تعداد زیادی از کلمات کلیدی را در یک‌زمان هدف قرار دهد، در حالی که سئو باید بر روی تعداد کمی از کلمات کلیدی برای بهترین نتایج تمرکز کند
 • با سئو رتبه‌بندی ارگانیک در طول زمان به دست می‌آید و رتبه شما را در طولانی‌مدت حفظ می‌کند.

سئو وب­سایت چقدر طول می‌کشد؟

سئو چقدر طول میکشد

حالا که تفاوت سئو و گوگل ادز را متوجه شدید، باید در مورد نتایج سئو وب‌سایت اطلاعاتی کسب کنید. باید بدانید که گوگل دائماً در حال به‌روز رسانی، بهبود الگوریتم، همچنین بهبود عملکرد موتورهای جستجو است. امروزه گوگل برای بهینه‌سازی الگوریتم، کاری کرده است تا نتوان آن را فریب داد تا به کاربران کمک کند به نتایج دلخواه خود دست پیدا کنند.

از طرفی طبق این الگوریتم‌ها، رتبه‌بندی چالش برانگیز تر شد، اما در عین حال مدت زمان بیشتری برای مشاهده نتایج سئو نیز احتیاج خواهید داشت. سئو کمک می‌کند تا وب‌سایت شما در صفحات اول گوگل قابل‌مشاهده باشد، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که این اتفاق بیفتد. با وجود دانستن تفاوت سئو و گوگل ادز، باید بدانید که هرگز نمی‌توان قول داد که وب‌سایت شما وارد صفحه 1 فهرست می‌شود؛ زیرا این به‌سادگی قابل پیش‌بینی نیست.

با این حال ما عواملی که شما برای رسیدن به این هدف نیاز دارید را بازگو کردیم، ازجمله طرح‌های بازاریابی که رتبه سئوی محلی شما را افزایش می‌دهند. معمولاً افراد باید 6 تا 9 ماه صبر کنند تا نتایج سئو را ببینند. نکته قابل توجه در مورد سئو، این است که اگر هم‌زمان با شروع شدن ترافیک، محتوای بیشتری به آن اضافه کنید، به رشد خود ادامه می‌دهد؛ اما باز هم باید توجه داشته باشید که سئو یک سرمایه‌گذاری بلندمدت است و نیاز به توجه مکرر دارد.

کدام سرویس بهتر است؟

کدام سرویس بهتر است؟

نکات زیادی در مورد تفاوت سئو و گوگل ادز گفته شدند. در نتیجه می‌دانید که هر دو SEO و Google Ads مزایا و معایب خود را دارند و اینکه بتوان به طور قطع بیان کرد که کدام بهتر است، نیاز به بررسی عوامل مختلفی دارد. هر دو نیاز به سرمایه‌گذاری و زمان دارند، اما هرکدام تفاوت‌ها، نتایج و همچنین کاربردهای متنوعی نیز خواهند داشت. گوگل ادز پلتفرم تبلیغاتی گوگل است که از جستجوی گوگل استفاده می‌کند. در این مورد، سئو عمدتاً بر بهینه‌سازی سایت‌ها تمرکز دارد، زیرا اکثر جستجوها بر روی آن انجام می‌شوند.

موتورهای جستجوگر نیز از همین ایده‌ها استفاده می‌کنند. نحوه عملکرد این دو ابزار با توجه به تفاوت سئو و گوگل ادز، نشان می‌دهد که خوب و بد چیست و استفاده از کدام برای شما بهتر خواهد بود. در حال حاضر، شما به‌خوبی درک کرده‌اید که سئو چیست و چه تفاوتی با اجرای یک کمپین تبلیغاتی گوگل دارد. به این ترتیب در استراتژی جستجوی آنلاین خود مشکلی نخواهید داشت.

جمع‌بندی

به طور کلی توصیه می‌شود برای حفظ یک حضور آنلاین سالم و اطمینان از پوشش کامل کسب و کار خود در وب، از ترکیبی از گوگل ادوردز و سئو استفاده کنید. به‌عنوان یک کسب و کار جدید یا تبلیغات تجاری در وب برای اولین بار، گوگل ادز بهترین گزینه شما برای «روشن‌کردن» ترافیک وب‌سایت است. با این حال، باید مطمئن شوید که از تبلیغات گوگل به‌ درستی و مسئولانه استفاده می‌کنید تا هزینه‌ها را کنترل نمایید و نرخ بازگشت سرمایه را ببینید.

در حالی که ادوردز، ترافیک وب ‌سایت شما را به‌سرعت افزایش می‌دهد، شما هنوز برای پایداری طولانی‌مدت در گوگل به سئو نیاز دارید. برخلاف تفاوت های سئو و گوگل ادز، باید گفت که این دو رقیب نیستند، بلکه دو ابزار قدرتمند هستند که برای افزایش ترافیک آنلاین خود، به آن‌ها نیاز دارید.

 

5/5 - (1 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
 1. بلوویرا می گوید

  خیلی عالی توضیح دادین واقعا ممنونم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 4 =