تفاوت بین FTP و SFTP چیست؟ کدام یک ایمن‌تر است؟

تفاوت بین FTP و SFTP

داده‌ها دارای ارزشی قابل توجه هستند، به همین دلیل حفاظت از آن‌ها برای شرکت‌ها و کسب‌و‌کارها بسیار مهم است. بنابراین شرکت‌ها باید در مورد نحوه ذخیره‌سازی، استفاده و انتقال داده‌ها، بسیار با فکر عمل کنند. دلیل این موضوع این است که رمزنگاری نکردن داده‌ها به منظور انتقال از طریق اینترنت، ممکن است به معنای باز گذاشتن مسیر راحت برای نفوذ و تخلفات بالقوه هکرها برای دستکاری روی داده‌های حیاتی شرکت باشد. به دلیل اهمیت موضوع حفاظت از داده‌ها از طریق انتقال با اینترنت، دو پروتکل مختلف به نام‌های SFTP و FTP طراحی شده‌اند که هر دو برای انتقال فایل‌ها کاربرد دارند. البته تفاوت‌هایی بین این دو پروتکل وجود دارد. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم تفاوت بین FTP و SFTP را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم تا بدانیم کدام‌یک برای انتقال داده‌ها مناسب‌تر است؟

آشنایی بیشتر شما با تفاوت بین FTP و SFTP درکی درست در مورد نحوه به اشتراک‌گذاری صحیح داده‌های شرکت‌تان در اختیار شما قرار می‌دهد.

FTP چیست؟

تفاوت بین FTP و SFTP

پیش از هر چیز نیاز است به این سوال که «FTP چیست» پاسخ دهیم. پروتکل انتقال فایل یا FTP به منظور یک کانال ارتباطی بین سرور و کلاینت طراحی شده است. پروتکل FTP داده‌ها را از طریق شبکه TCP/IP (پروتکل کنترل انتقال/پروتکل اینترنت) انتقال می‌دهد. کاربرانی که مجوز و احراز هویت برای دسترسی به فایل‌ها را دارند، می‌توانند اتصال FTP را فعال کنند.

به طور معمول، تعداد زیادی فایل در وب سایت‌ها/اپلیکیشن‌ها وجود دارد که مدیریت آنها از سمت سرور بسیار چالش برانگیز است. FTP رویکردی راحت و امن برای سازماندهی فایل‌های سرور ارائه می‌دهد.

توسعه دهنده یا مدیر وب می‌توانند از طریق مرورگر وب یا کلاینت FTP به فایل‌های سرور دسترسی داشته باشند. مرورگرهای وب عموماً به درخواست‌های کاربران به کندی پاسخ می‌دهند، در حالی که FTP یک مسیر مستقیم به سرور ایجاد می‌کند که پاسخ دهی به درخواست کاربران را با سرعت بالاتری انجام می‌دهد.

برای برقراری اتصال FTP با شبکه، به هر دو طرف نیاز دارید. یعنی کاربر نیز باید اعتبارسنجی خود را به سرور FTP ارائه کند. این اعتبارسنجی‌ها به طور معمول برای هر کاربر منحصر به فرد هستند و برای دسترسی کاربر به سرور استفاده می‌شوند.

مزایای FTP

 • سرعت: مهمترین مزیت سرعتی است که FTP برای ارسال و دریافت داده فراهم می‌کند.
 • انتقال چندین دایرکتوری: با استفاده از FTP، کاربران می‌توانند چندین دایرکتوری و فایل را به طور همزمان انتقال دهند.
 • چند وظیفه‌ای: هنگام انتقال فایل‌ها، کاربران می‌توانند فایل‌ها را به صورت موازی دانلود کنند. FTP اجازه چند وظیفه‌ای را می‌دهد.
 • انتقال مداوم: در صورتی که به طور اتفاقی اتصال قطع شود، FTP به انتقال فایل از همان نقطه که قبلا انتخاب شده ادامه می‌دهد. فایل به صورت بیت به بیت ارسال شده و پیشرفت آن نظارت می‌شود.
 • اسکریپت‌ها: در بسیاری از مواقع FTP به شما اجازه می‌دهد که برای ساخت اسکریپت‌های سفارشی جهت انجام کارهای خاص به قابلیت‌های اسکریپت‌نویسی دسترسی داشته باشید.

معایب FTP

 • همه انتقالات FTP امن نیستند.
 • FTP مسائل امنیتی خود را دارد که احتمالاً با سیاست‌ها یا درگاه پرداخت شما همخوانی نداشته باشند.
 •  با FTP امکان انتقال همزمان وجود ندارد.
 • هکرها می‌توانند به سرورها رخنه کنند و داده‌ها را به پورت ناشناخته یا کامپیوترهای غیر مجاز ارسال کنند.

SFTP چیست؟

تفاوت بین FTP و SFTP

SFTP مخفف SSH File Transfer Protocol است و به عنوان روشی امن برای ارسال و دریافت فایل‌ها از طریق شبکه شناخته می‌شود. همانطور که اشاره کردیم، FTP می‌تواند فایل‌ها را بین سرور و کلاینت انتقال دهد، اما به اندازه کافی امن طراحی نشده است.

در اتصال FTP نقص‌هایی وجود دارد که هکرها می‌توانند برای انجام حملات بروت فورس یا اسپوف کردن سرورها از آن‌ها استفاده کنند.

رمز عبوری که برای ایجاد اتصال با سرور در FTP مورد نیاز است، به صورت متن باز آماده می‌شود. داشتن رمز عبور متن باز و هش نشده تهدید بزرگی است، زیرا این امکان را به هکرها می‌دهد تا به راحتی به اطلاعات شما دست پیدا کنند. هکرها می‌توانند رمز عبور را برداشته و از آن سوء استفاده کنند. علاوه بر این، انتقال داده‌ها با FTP نیز به صورت رمزنگاری نشده انجام می‌شود که باز هم ناامن است.

بنابراین، SFTP یک کانال امن برای انتقال فایل در شبکه فراهم می‌کند. SFTP همراه با SSH کار می‌کند که یک پوسته امنیتی در Unix است.

پروتکل SSH (Secure Shell) یک پروتکل جایگزین است که دسترسی امن و افزایش امنیت ارتباطات را فراهم می‌کند. این قابلیت به کاربران اجازه می‌دهد تا به صورت امن و به صورت ریموت به یک کامپیوتر دیگر وصل شوند.

با همراهی SSH، SFTP یک اتصال امن بین سرور و کلاینت برقرار می‌کند تا اطلاعات را به صورت رمزنگاری شده ارسال ‌کند. پس به طور خلاصه می‌توان اینطور گفت که SFTP به همان شکل FTP عمل می‌کند، اما داده‌ها را از طریق کانال امن SSH ارسال می‌کند.

مزایای SFTP

 • رمزنگاری: SFTP فایل‌ها و داده‌ها را قبل از انتقال رمزگذاری می‌کند. حتی اگر کسی نیمی از فایل را دریافت کرده باشد، بدون کلیدهای رمز نمی‌تواند به آن دسترسی داشته باشد.
 • احراز هویت میزبان: این قابلیت به کاربران اجازه می‌دهد تا بررسی کنند که آیا به سرور درست متصل شده‌اند یا خیر؟ قابلیت احراز هویت میزبان از ارسال فایل‌ها به سرورهای اشتباه و دانلود هرزنامه‌ها جلوگیری می‌کند.
 • استاندارد مطابقت: به دلیل پروتکل انتقال امن، SFTP تحت قوانین و مقررات استاندارد مطابقتی قرار دارد.

معایب SFTP

 • به علت ارتباط دو به دو، نمی‌توان SFTP را لاگ کرد.
 • مدیریت کلیدهای SSH می‌تواند کمی سخت باشد.
 • کلیدهای SSH نیز باید بر روی دستگاه‌های محلی ذخیره شوند.
 • SFTP به دلیل برخورداری از بسته‌ها و پروتکل‌های اضافی کمی کندتر از FTP است.

تفاوت بین FTP و SFTP چیست؟

تفاوت بین FTP و SFTP

تفاوت کلیدی بین FTP و SFTP این است که SFTP از یک کانال امن برای انتقال فایل‌ها استفاده می‌کند، در حالی که FTP این کار را نمی‌کند.

در SFTP، اتصال شما همیشه امن است و داده‌هایی که بین کلاینت FTP و سرور وب شما در حال انتقال هستند، همگی رمزگذاری می‌شوند. این به معنای این است که هکرها نمی‌توانند به سادگی به این مسیر وارد شده و داده‌های شما را به سرقت برده یا دستکاری کنند. به بیانی دیگر تمام اطلاعاتی که با SFTP انتقال می‌دهید، همیشه رمزگذاری شده و کاملاً امن هستند.

در FTP، هنگامی که ابتدا اتصال شما برقرار می‌شود باید نام کاربری و گذرواژه احراز هویت ایجاد کنید. با این حال، داده‌هایی که بین سرور وب و کلاینت FTP شما عبور می‌کند، رمزگذاری شده نیست، که به این معنی است که هکر می‌تواند این اطلاعات را کنترل کند.

این مورد زمانی خطرناک خواهد بود که شما در حال انتقال فایل‌هایی با اطلاعات حساس باشید. به عنوان مثال، در یک سایت وردپرس، شما ممکن است در حال انتقال فایل wp-config.php باشید، که شامل اطلاعات پایگاه داده شما همراه با تنظیمات حیاتی دیگر است.

اگر هکر به این فایل دسترسی پیدا کند، تمام ابزاری که برای تصرف سایت وردپرس شما نیاز دارد را در اختیار خواهد داشت.

برای درک بهتر دیگر تفاوت‌های بین FTP و SFTP جدول زیر را آماده کرده‌ایم:

پارامتر SFTP FTP
تفاوت اساسی ارسال و دریافت فایل سرور با کانال امن و رمزنگاری فایل‌ها برای انتقال فایل‌ها هیچ کانال امنی ارائه نمی‌دهد
رمزگذاری کاملاً رمزگذاری شده است به طور معمول هیچ رمزگذاری وجود ندارد
پروتکل پروتکل SSH پروتکل TCP/IP
تعداد کانال‌ها 1 2
روش انتقال تانل SSH انتقال مستقیم
پورت پورت 22 پورت 21

بهتر است از FTP استفاده کنیم یا SFTP؟

اگر امنیت انتقال فایل برای شما اهمیت دارد، بهتر است از SFTP استفاده کنید. چون همانطور که گفتیم SFTP (Secure File Transfer Protocol) یک پروتکل انتقال فایل امن است که برای رمزنگاری انتقال فایل و احراز هویت کاربران از SSH (Secure Shell) استفاده می‌کند.

از طرفی، FTP (File Transfer Protocol) یک پروتکل انتقال فایل بدون رمزنگاری است که اطلاعات حساس و رمزنگاری نشده را در هنگام انتقال آسیب‌پذیر می‌کند. در واقع، FTP به عنوان یک پروتکل قدیمی و ناامن شناخته شده است و استفاده از آن برای انتقال فایل‌های حساس توصیه نمی‌شود.

بنابراین توصیه می‌کنیم همیشه از SFTP به جای FTP استفاده کنید، زیرا SFTP روشی امن‌تر برای اتصال به سرور شما و انتقال اطلاعات فراهم می‌کند.

جمع بندی

به طور خلاصه می‌توان اینطور گفت که FTP و SFTP هر دو برای انتقال فایل‌ها از طریق اینترنت استفاده می‌شوند، اما در مورد امنیت، احراز هویت، مدیریت اتصالات، انتقال‌های با قابلیت ادامه دادن، عبور از دیوار آتش و نیاز به منابع به طور قابل توجهی با یکدیگر تفاوت دارند.

اگر در کسب و کار و شرکت شما امنیت اولویت بالایی دارد، SFTP بهترین گزینه است. با این حال، اگر سرعت برای شما اولویت دارد، FTP ممکن است گزینه بهتری باشد.

به هر حال بهتر است تمام گزینه‌های موجود را مورد بررسی قرار داده و پروتکلی را که به بهترین شکل نیازهای خاص شما را برآورده می‌کند، انتخاب کنید. اگر در مسیر انتخاب بین این دو پروتکل نیاز به راهنمایی بیشتر دارید، می‌توانید سوالات خود را در بخش نظرات این مطلب قرار دهید.

سوالات متداول

تفاوت بین FTP و SFTP چیست؟

تفاوت اصلی بین FTP و SFTP در سطح امنیتی است. FTP یک پروتکل رمزگذاری نشده است، در حالی که SFTP از رمزنگاری برای ایمن کردن داده‌های در حال انتقال استفاده می‌کند. همچنین، SFTP برای احراز هویت از احراز هویت کلید عمومی یا احراز هویت رمزنگاری شده با الگوریتم هش امن استفاده می‌کند، در حالی که احراز هویت FTP متن باز ساده است.

آیا SFTP از FTP سریع‌تر است؟

SFTP عموماً به دلیل بار مضاعف رمزنگاری، کندتر از FTP عمل می‌کند. با این حال، تفاوت در سرعت برای انتقال فایل‌های کوچک، بی اهمیت است. برای انتقال فایل‌های بزرگتر، تفاوت در سرعت ممکن است قابل توجه باشد.

آیا FTP امن است؟

خیر، پروتکل انتقال فایل FTP از امنیت کافی برای انتقال داده‌های با حساسیت بالا برخوردار نیست و داده‌ها را به صورت رمزنگاری نشده انتقال می‌دهد.

5/5 - (1 امتیاز)
دیدن نظرات
small

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 12 =

عضویت در خبرنامه مبین هاست
مطالب کدام دسته‌بندی‌ها برای شما جذاب‌تر است؟

آنچه در مقاله می‌خوانید

مقالات مرتبط
GraphQL چیست؟
آموزش برنامه نویسی

GraphQL چیست؟ آیا می‌تواند جایگزین REST شود؟

در سال‌های اخیر، توسعه اپلیکیشن بسیار پیچیده شده است. روزهایی که صرفا برخی از داده‌ها را از پایگاه داده بیرون می‌کشیدند و متنی را با

خدمات مبین هاست