دامنه .edu چیست؟ آشنایی با کاربردهای دامنه .edu و قوانین ثبت آن!

دامنه .edu

دامنه .edu یک دامنه سطح بالا یا اصطلاحا TLD است که موسسه‌های آموزشی عالی در آمریکا از آن استفاده می‌کنند. دامنه .edu یکی از هفت دامنه سطح بالای عمومی است که در سال ۱۹۸۵ ایجاد شد و توسط یک سازمان غیرانتفاعی به اسم Educause که هدف آن ترویج استفاده از فناوری اطلاعات در آموزش عالی است، مدیریت می‌شود. ما در مطلب امروز خود در مبین‌هاست، به هرآنچه که باید درمورد پسوند دامنه .edu از جمله تاریخچه، شرایط استفاده، مزایا و نحوه ثبت آن بدانید، می‌پردازیم. لطفا تا انتها با ما همراه باشید.

تاریخچه دامنه .edu

تاریخچه دامنه .edu

همانطور که در بخش قبل هم اشاره کردیم، دامنه .edu در ژانویه سال ۱۹۸۵ به عنوان یکی از اولین دامنه‌های سطح بالا (TLD) معرفی شد. این پسوند دامنه در ابتدا برای موسسات آموزشی در ایالات متحده از جمله مدارس، کالج‌ها و دانشگاه‌ها در نظر گرفته شده بود.

دامنه‌ی edu در ابتدا توسط یک مرکز تحقیقاتی (ISI) در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی (USC) مدیریت می‌شد. با این حال، این پسوند دامنه در سال ۲۰۰۱ به یک سازمان غیرانتفاعی به اسم Educause انتقال داده شد که به عنوان نماینده بیش از ۲۰۰۰ کالج، دانشگاه و سایر سازمان‌های آموزشی فعالیت می‌کند.

امروزه دامنه .edu در سراسر دنیا به عنوان نماد برتری و اعتبار مراکز دانشگاهی شناخته می‌شود و برخی از معتبرترین و برترین دانشگاه‌های دنیا از جمله هاروارد، استنفورد و MIT از آن استفاده می‌کنند. در واقع، مراکز دانشگاهی و آموزشی با خرید این دامنه می‌توانند اعتبار بالای خود را نشان دهند. به همین دلیل تقاضای مراکز آموزشی برای خرید دامنه‌ی edu بسیار بالا است.

معیارهای واجد شرایط بودن برای دامنه .edu

معیارهای واجد شرایط بودن برای دامنه .edu

با توجه به توضیحات ارائه شده در بخش قبل، می‌توان حدس زد که ثبت و خرید دامنه‌ی edu برای همه امکان‌پذیر نیست. در واقع، برای ثبت و خرید این پسوند باید معیارهایی که توسط سازمان Educause تعیین شده‌اند را در اختیار داشته باشید. بدین ترتیب، برای تمدید دامنه .edu نیز واجد شرایط خواهید بود. هدف از تعیین این معیارها، این بوده که اطمینان حاصل شود فقط موسسه‌های آموزشی معتبر و قانونی می‌توانند حق ثبت و تمدید دامنه‌ی edu را داشته باشند.

برای اینکه واجد شرایط خرید یا تمدید این پسوند .edu باید شرایط زیر را در اختیار داشته باشید:

 • اعتبارسنجی: در وهله اول باید یک موسسه آموزشی معتبر داشته باشید. در واقع برای ثبت دامنه، اعتبار موسسه شما باید توسط یک آژانس اعتباربخشی که مورد تایید وزارت آموزش ایالات متحده هست، تایید شود. این موضوع، بدان معناست که موسسه آموزشی شما باید الزامات تضمین کیفیت و یکسری استانداردهای آکادمیک خاص را در اختیار داشته باشد.
 • صلاحیت اعطای مدرک: دوما، موسسه شما باید یک مرجع اعطای مدرک باشد. بدین معنی که باید اختیار اعطای مدارک آموزشی عالی داشته باشد. این مدارک شامل مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری هستند.
 • وضعیت غیرانتفاعی: سومین معیار واجد شرایط بودن برای خرید و ثبت دامنه با پسوند .edu این است که موسسه شما باید به عنوان یک سازمان غیرانتفاعی فعالیت کند. این بدان معناست که موسسه شما نباید به نفع یک فرد یا گروه خصوصی اداره شود.
 • حضور فیزیکی: موسسه آموزشی شما باید در ایالات متحده آمریکا واقع شده باشد.

در صورتی که موسسه آموزشی شما دارای معیارهای فوق باشد، می‌توانید از طریق انجمن Educause برای ثبت دامنه .edu اقدام کنید.

مزایای استفاده از دامنه .edu

مزایای استفاده از دامنه .edu

استفاده از دامنه .edu چند مزیت برای موسسه آموزشی شما دارد که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • کسب اعتبار: یک پسوند دامنه معتبر نظیر .edu در سراسر دنیا شناخته شده و معتبر است و در این مورد به‌خصوص، می‌تواند به عنوان نماد برتری و اعتبار موسسه آموزشی شما شناخته شود. خرید چنین دامنه معتبری، می‌تواند به ایجاد اعتبار و اعتماد برای موسسه آموزشی شما بین دانشجویان، اساتید و سایر ذینفعان کمک موثری کند.
 • کسب رتبه بهتر در موتورهای جست و جو: با توجه به اینکه پسوند .edu به عنوان یک دامنه سطح بالا شناخته می‌شود، می‌تواند در بهبود رتبه موسسه آموزشی شما در موتورهای جست و جو کمک کند. این امر می‌تواند باعث جذب بازدیدکنندگان بیشتر به وبسایت شما و افزایش بازدید آنلاین آن شود.
 • جذب مخاطبان هدف‌مندتر: پسوند .edu در درجه اول، توسط موسسات آموزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این معنی که وبسایت شما احتمالا به شکل هدف‌مندتری مخاطبان خود را جذب می‌کند. این مخاطبین می‌توانند شامل دانشجویان، اساتید و سایر ذینفعان مرتبط با آموزش باشند.
 • امنیت پیشرفته: سازمان Educause از همه کسانی که پسوند .edu را برای موسسه آموزشی خود انتخاب و ثبت می‌کنند، می‌خواهد از استانداردهای امنیتی خاصی پیروی کنند. این استانداردهای امنیتی، شامل استفاده از رمزهای عبور امن و به‌روزرسانی‌های امنیتی منظم می‌شوند. این امر می‌تواند به افزایش امنیت وب سایت شما و محافظت از اطلاعات حساس آن کمک بسیار بزرگی کند.

نحوه ثبت دامنه .edu

ثبت دامنه .edu

موسسه آموزشی شما در ابتدا باید به تایید سازمان Educause برسد تا قادر به خرید و ثبت دامنه .edu باشید. در واقع، اعتبار موسسه شما باید توسط این نهاد بررسی و تایید شود. شما می‌توانید این کار را با ارسال درخواست از طریق وب سایت Educause انجام دهید. برای ارسال درخواست جهت استفاده از پسوند .edu باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. مدارک مورد نیاز را جمع آوری کنید.

در مرحله اول، باید یک سری مدارک که تایید می‌کنند موسسه آموزشی شما واجد شرایط و معتبر هست را ارائه دهید. برای این منظور، می‌توانید مدارکی که نشان می‌دهند موسسه آموزشی شما به طور رسمی ثبت شده است را ارائه دهید و یا از مدارکی استفاده کنید که ثابت می‌کنند موسسه شما صلاحیت صدور مدارک دانشگاهی معتبر و رسمی را در اختیار دارد. همچنین، می‌توانید مدارک مرتبط با مکان و آدرس موسسه خود در ایالات متحده آمریکا را نیز ارائه کنید.

 1. درخواست خود را ثبت کنید.

زمانی که کلیه مدارک مورد نیاز را جمع آوری کردید، باید درخواست خود را از طریق وبسایت Educause ثبت کنید. برای این منظور، باید نام، آدرس و اطلاعات تماس موسسه خود و همچنین اطلاعاتی درمورد وب سایت موسسه و زیرساخت فناوری اطلاعات خود ارائه دهید.

 1. منتظر باشید تا درخواست شما به تایید برسد.

در این مرحله، انجمن Educause اطلاعاتی که درمورد موسسه آموزشی خود ارائه کرده‌اید را بررسی می‌کند تا مطمئن شود که موسسه شما واجد شرایط و دارای معیارهایی است که در بخش‌های قبلی این مطلب به آن‌ها اشاره کردیم. پروسه تایید درخواست شما برای استفاده از دامنه .edu می‌تواند تا سقف ۱۰ روز کاری طول بکشد.

در صورتی که موسسه شما واجد شرایط استفاده از این پسوند دامنه باشد، از طریق یک ایمیل به شما اطلاع داده می‌شود که درخواست‌تان برای استفاده از این دامنه تایید شده است. همچنین، این ایمیل شامل دستورالعمل نحوه تکمیل مراحل ثبت نام برای خرید دامنه .edu هم هست.

 1. مراحل ثبت نام را تکمیل کنید.

پس از اینکه تاییدیه درخواست خود را دریافت کردید، می‌توانید با ارائه اطلاعات تکمیلی، فرایند ثبت نام را به سرانجام برسانید. این اطلاعات تکمیلی، شامل مواردی از قبیل اطلاعات DNS موسسه آموزشی شما و اطلاعات تماس کارکنان بخش فناوری اطلاعات آن می‌شوند. همچنین، در این مرحله باید هزینه خرید دامنه .edu را نیز پرداخت کنید که در حال حاضر ۶۵ دلار در سال است.

پس از تکمیل فرایند ثبت دامنه می‌توانید از دامنه .edu برای وب سایت موسسه و سایر فعالیت‌های آنلاین خود استفاده کنید.

جمع بندی

دامنه .edu یک دامنه سطح بالا است که مؤسسات آموزشی در ایالات متحده از آن استفاده می‌کنند. این پسوند دامنه در سراسر دنیا به عنوان نماد برتری و اعتبار دانشگاه‌ها و موسسه‌های آموزشی شناخته شده است و می‌تواند به ایجاد اعتبار و اعتماد در بین دانشجویان، اساتید و سایر ذینفعان کمک کند.

برای ثبت و استفاده از دامنه .edu باید معیارهای واجد الشرایط بودن که توسط انجمن Educause مشخص شده‌اند را در اختیار داشته باشید. معیارهایی که شامل تایید اعتبار، صلاحیت اعطای مدرک، فعالیت به عنوان یک نهاد غیرانتفاعی، حضور فیزیکی در ایالات متحده، و رعایت تمام قوانین و مقررات قابل اجرا می‌شوند.

در صورتی که موسسه آموزشی شما دارای این معیارهاست، می‌توانید از طریق وبسایت Educause برای دریافت دامنه .edu اقدام کنید. زمانی که درخواست شما برای ثبت این پسوند دامنه تایید شد، می‌توانید پروسه ثبت نام برای آن را تکمیل کرده و استفاده از دامنه .edu برای وبسایت موسسه آموزشی خود و سایر فعالیت‌های آنلاین آن را شروع کنید. با تکمیل این فرایند، در آینده قادر به تمدید دامنه .edu نیز خواهید بود.

به طور کلی، دامنه .edu ابزار مهمی برای موسسات آموزشی در ایالات متحده است. استفاده از این پسوند دامنه می‌تواند در حضور موسسه شما در فضای آنلاین و افزایش بازدیدهای آن تاثیر بسیار بزرگی داشته باشد و در عین حال، رتبه آن در موتورهای جست و جو را نیز به طور چشمگیری ارتقاء دهد. همچنین، می‌تواند باعث شود که به شکل هدف‌مندتری به مخاطبان خود دسترسی داشته باشید و دانشجویان، اساتید و سایر ذینفعان مرتبط با آموزش نیز راحت‌تر به شما دسترسی داشته باشند.

سوالات متداول

 1. دامنه .edu چیست؟

.edu یک دامنه سطح بالا (TLD) است که موسسه‌های آموزشی آمریکایی از آن استفاده می‌کنند. این دامنه به طور انحصاری برای موسسات تحصیلات تکمیلی معتبر، از جمله دانشگاه‌ها، کالج‌ها، و سایر موسسات آموزشی محلی محفوظ است.

 1.  شرایط واجد شرایط بودن برای ثبت دامنه .edu چیست؟

برای واجد شرایط بودن برای استفاده از دامنه .edu باید یک موسسه تحصیلات تکمیلی معتبر داشته باشید که در ایالات متحده آمریکا واقع شده است. همچنین، باید یک مرجع معتبر برای اعطای مدارک دانشگاهی معتبر باشید و به عنوان یک نهاد غیرانتفاعی فعالیت کنید.

 1. آیا می‌توان دامنه .edu را برای استفاده شخصی یا تجاری خریداری کرد؟

خیر، دامنه .edu منحصرا برای موسسات آموزشی محفوظ است و نمی‌توان از آن برای مقاصد شخصی یا تجاری استفاده کرد.

5/5 - (1 امتیاز)
دیدن نظرات
small

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 5 =

عضویت در خبرنامه مبین هاست
مطالب کدام دسته‌بندی‌ها برای شما جذاب‌تر است؟

آنچه در مقاله می‌خوانید

مقالات مرتبط
GraphQL چیست؟
آموزش برنامه نویسی

GraphQL چیست؟ آیا می‌تواند جایگزین REST شود؟

در سال‌های اخیر، توسعه اپلیکیشن بسیار پیچیده شده است. روزهایی که صرفا برخی از داده‌ها را از پایگاه داده بیرون می‌کشیدند و متنی را با

خدمات مبین هاست