آموزش google keyword planner و نقش آن در بهبود سئو!

آموزش google keyword planner

آیا به دنبال این هستید که کلمات کلیدی مناسبی را برای افزایش ترافیک ارگانیک به وب سایت خود پیدا کنید؟ اگر چنین است، آموزش google keyword planner برای شما بسیار مفید خواهد بود.

Google Keyword Planner ابزار قدرتمندی است که می‌توانید از آن برای شناسایی کلمات کلیدی و موضوعات پست وبلاگ استفاده کنید و از این طریق رتبه بندی موتور جستجوی خود را افزایش دهید. با این اوصاف اگر در استفاده از این ابزار تازه کار هستید، فهمیدن نحوه استفاده از آن می تواند کمی گیج کننده باشد.

در این مقاله به شما نشان خواهیم داد که چگونه بعد از آموزش google keyword planner می‌توانید عملکرد سئو سایت خود را بهبود داده و از این ابزار برای تولید محتوا کمک بگیرید.

Google Keyword Planner چیست؟

 آموزش google keyword planner- کیورد پلنر چیست؟

Google Keyword Planner یا همان ابزار کلمات کلیدی گوگل، یک ابزار رایگان است که بخشی از مجموعه تبلیغات گوگل محسوب می‌شود. هدف اصلی از آموزش Google Keyword Planner کمک به شما برای یافتن کلمات کلیدی مناسب به منظور کمپین‌های تبلیغاتی گوگل است.

البته این تمام قابلیت این ابزار نیست، به عنوان مثال عمدتاً به دلیل رایگان بودن Keyword Planner و ارائه پیشنهادات کلیدی با کیفیت گرفته شده از گوگل برای اهداف سئو نیز از این ابزار استفاده می‌شود.

ویژگی‌های اصلی کیورد پلنر از زمان راه‌اندازی آن در سال 2013 تغییر چندانی نکرده است. اما در ابتدای سال 2018 این ابزار بازطراحی و چند ویژگی جدید به آن اضافه شد.

از جمله قابلیت‌های گوگل کیورد پلنر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کشف کلمات کلیدی جدید

با استفاده از کیورد پلنر می‌توانید پیشنهادهایی برای کلمات کلیدی مرتبط با محصولات، خدمات یا وب سایت خود دریافت کنید.

مشاهده جستجوهای ماهانه

برآورد تعداد جستجوهایی که یک کلمه کلیدی در هر ماه دریافت می‌کند با این ابزار بسیار ساده است.

تعیین هزینه

با کمک Google Keyword Planner می‌توانید میانگین هزینه نمایش آگهی خود را در جستجوهای کلمه کلیدی ببینید.

سازماندهی کلمات کلیدی

با این ابزار مشاهده می‌کنید که چگونه کلمات کلیدی شما در دسته‌بندی‌های مختلف مرتبط با برند شما قرار می‌گیرند.

ایجاد کمپین‌های جدید

از طرح کلمات کلیدی خود برای ایجاد کمپین‌های جدید با تمرکز بر تحقیقات عمیق کلمات کلیدی استفاده کنید.

استفاده از گوگل کیورد پلنر برای سئو

 آموزش google keyword planner- استفاده از گوگل کیورد پلنر برای بهبود سئو

Google Keyword Planner امکان جستجوی کلمات کلیدی را به صورت رایگان ارائه می‌دهد. بسیاری از ابزارها به اشتراک پولی نیاز دارند، اما کیورد پلنر یک جایگزین رایگان است که به شما امکان می‌دهد برخی از تحقیقات کلمات کلیدی خود را بدون هیچ هزینه‌ای به بهترین شکل را انجام دهید.

همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم، یکی از قابلیت‌های گوگل کیورد پلنر توانایی یافتن کلمات کلیدی جدید است که کلمات کلیدی مرتبط با هدف شما و تعداد دفعاتی که مصرف کنندگان در هر ماه این کلمات را جستجو می‌کنند برای شما پیدا می‌کند.

به طور کلی، هر چند گوگل کیورد پلنر برای تبلیغ کنندگان در نظر گرفته شده است، اما از لحاظ کاربرد در سئو نیز ارزش زیادی دارد. این ابزار برای شروع 100٪ رایگان است، به همین دلیل نقطه شروع خوبی برای یافتن کلمات کلیدی برای کسب و کار شما محسوب می‌شود.

شما می‌توانید برای استفاده از گوگل کیورد پلنر به منظور اهداف سئو عبارات جستجویی را جداگانه وارد کنید و آن را جستجو کنید یا آدرس یک وب سایت را برای دیدن کلمات کلیدی وارد کنید.

عبارت‌های پیشنهادی و معیارهای سطح رقابت دریافتی از گوگل کیورد پلنر به منظور تجزیه و تحلیل ارزش کلمات کلیدی برای سایر تبلیغ کنندگان عالی هستند. این ابزار به شما کمک می‌کند کلمات کلیدی تراکنشی را انتخاب کنید که می‌تواند به شما در افزایش فروش کمک کند.

تمرکز بر روی انتخاب کلمات کلیدی می‌تواند در ابتدا بسیار سخت باشد، اما انتخاب صحیح آن‌ها می‌تواند تا حد زیادی استراتژی سئو و اعداد ترافیک ارگانیک شما را تغییر دهد.

استفاده از گوگل کیورد پلنر برای تولید محتوا

 آموزش google keyword planner- استفاده از گوگل کیورد پلنر برای تولید محتوا

Keyword Planner در ایجاد ایده برای تقویم محتوای شما و همچنین بهینه سازی محتوای فعلی شما ابزار بسیار خوبی است.

شما می‌توانید برای هدف قرار دادن کلمات کلیدی خاص برای هر قطعه از محتوایی که ایجاد می‌کنید از داده‌های حجم ماهانه کیورد پلنر استفاده کنید. حتی می‌توانید به غیر از کلمه کلیدی اصلی، کلمات کلیدی مرتبط بلند را نیز در همان بخش محتوا مورد هدف قرار دهید.

آموزش google keyword planner

 آموزش google keyword planner

در این بخش به آموزش google keyword planner به صورت مرحله به مرحله می‌پردازیم:

مرحله ۱: برای خود یک حساب Google Ads ایجاد کنید

قبل از شروع استفاده از Google Keyword Planner به یک حساب Google نیاز دارید. اگر در گوگل اکانت ندارید، ایجاد یک حساب کاربری فقط چند دقیقه طول می‌کشد.

پس از ایجاد حساب کاربری، به صفحه اصلی Google Ads بروید و روی Start Now کلیک کنید. سپس حساب Google خود را برای ورود انتخاب کنید.

پس از ورود به سیستم، Google Ads شما را در راه اندازی حساب کاربری و اولین تبلیغ خود راهنمایی می‌کند. چه اینکه قصد داشته باشید تبلیغات را اجرا کنید یا نه، شما باید برای استفاده از خدمات پولی کیورد پلنر اطلاعات کارت اعتباری خود را اضافه کنید.

اگر نمی‌خواهید در حین راه‌اندازی گوگل کیورد پلنر تبلیغی اجرا کنید، می‌توانید بلافاصله پس از افزودن اطلاعات کارت اعتباری خود و رفتن به تنظیمات آگهی، آن را متوقف کنید.

فقط به یاد داشته باشید که فوراً آگهی را متوقف کنید، در غیر این صورت اگر کسی روی تبلیغ کلیک کند، هزینه‌هایی متحمل خواهید شد. گوگل همچنین مجوز موقت 50 دلاری را روی کارت شما قرار می‌دهد.

البته باید توجه داشته باشید که گوگل کسورد پلنر در ایران با محدودیت‌هایی روبرو است و نمی‌توان به صورت مستقیم از آن استفاده کرد. پس برای اینکه راحت و بی دردسر به این سیستم وارد شوید باید از یک سرویس جانبی مانند سرور مجازی در یکی از کشورهای مورد تایید گوگل برای دسترسی به این سرویس استفاده کنید.

مرحله ۲: به Google Keyword Planner دسترسی پیدا کنید

برای باز کردن گوگل کیورد پلنر روی گزینه Tools & Settings در گوشه بالا سمت راست کلیک کنید. پس از آن منوی کشویی باز شده گزینه Keyword Planner را از فهرست انتخاب کنید.

در این مرحله دو گزینه را مشاهده خواهید کرد:

  • Discover new keywords (کشف کلمات کلیدی جدید): این گزینه به شما ایده‌های جدیدی برای کلمات کلیدی می‌دهد که می‌توانید از آنها برای افزایش ترافیک وب سایت خود استفاده کنید.
  • Get search volume and forecasts (دریافت حجم جستجو و پیش بینی‌ها): می‌توانید از این گزینه برای یافتن روند تاریخی، حجم جستجو و پیش بینی آینده برای لیستی از کلمات کلیدی استفاده کنید.

ما در مورد هر دو گزینه و نحوه استفاده از آنها در آموزش keyword planner بحث خواهیم کرد. بیایید با کشف کلمات کلیدی جدید شروع کنیم:

مرحله ۳: گزینه Discover New Keywords را امتحان کنید.

پس از انتخاب گزینه Discover new keywords دو تب را مشاهده خواهید کرد: شروع با کلمات کلیدی (Start with keywords) و شروع با یک وب سایت (Start with a website).

اگر گزینه شروع کلمات کلیدی را انتخاب کنید، ادامه مراحل به این صورت طی می‌شود:

در قسمت Start with keywords، می‌توانید کلمات (مثال: Google Analytics) یا عبارات (مثال: نحوه استفاده از Google Analytics) را برای یافتن کلمات کلیدی وارد کنید.

حداکثر 10 کلمه یا عبارت کلیدی را وارد کرده و در صورت تمایل می‌توانید دامنه‌ای را وارد کنید تا از آن به عنوان فیلتر استفاده کنید. پس از وارد کردن عبارات جستجو، روی گزینه get results (دریافت نتایج) کلیک کنید.

اگر گزینه شروع با یک وب سایت را انتخاب کنید، ادامه مراحل به صورت زیر خواهد بود:

در صورت انتخاب گزینه Start with a website می‌توانید آدرس وب سایت را برای یافتن ایده‌های کلمه کلیدی وارد کنید. Google Keyword Planner از وب‌سایتی که وارد کرده‌اید به عنوان منبع استفاده می‌کند و عبارات جستجو را برای شما به نمایش می‌گذارد.

این گزینه حتی به شما این امکان را می‌دهد تا کل وب سایت یا یک صفحه خاص را جستجو کنید. در ادامه پس از وارد کردن URL، روی گزینه get results (دریافت نتایج) کلیک کنید.

این گزینه برای نگاه کردن به آنچه رقبای شما انجام می‌دهند و یافتن ایده از کلمات کلیدی آنها عالی است. فقط URL وب سایت آنها را وارد کنید و کلمات کلیدی که رقبای شما نیز روی آن‌ها کار کرده‌اند را مشاهده کنید.

وقتی روی دکمه دریافت نتایج کلیک کردید، Google Keyword Planner نتایج را با استفاده از URL یا کلمات کلیدی که وارد کرده‌اید نشان می‌دهد و ایده‌های کلیدی جدید زیادی را به شما پیشنهاد می‌کند.

به عنوان مثال، وقتی گوگل آنالیتیکس را به عنوان عبارت جستجوی خود وارد کردیم، این ابزار 816 ایده کلیدواژه موجود را به ما نشان داد. همچنین ایده های کلیدی دیگری را پیشنهاد می‌کند که می‌توانید برای گسترش نتیجه جستجوی خود اضافه کنید.

برای هر کلمه کلیدی نشان داده شده توسط گوگل کیورد پلنر چهار مشخصه را مشاهده خواهید کرد:

  • میانگین جستجوهای ماهانه: این مشخصه نشان می‌دهد که عبارت مد نظر شما در ماه چند جستجو دریافت می‌کند، بنابراین می‌دانید کدام کلمات کلیدی بیشترین بازدید را دارند.
  • رقابت: میزان سختی کلمه کلید مد نظر خود را با استفاده از این مشخصه متوجه می‌شوید که برای قرار دادن یک تبلیغ معمولاً به عنوان کم، متوسط یا زیاد توصیف می‌شود. علاوه بر این می‌توانید از نتایج داده شده در خصوص میزان رقابت کلمه کلیدی به عنوان یک معیار اساسی برای مشاهده رقابت در کلمه کلیدی ارگانیک نیز استفاده کنید.
  • قیمت پیشنهادی بالای صفحه (محدوده مینیمم): این گزینه نشان دهنده کمترین قیمتی است که تبلیغ کنندگان برای پیشنهاد قیمت بالای صفحه پرداخت می‌کنند.
  • قیمت پیشنهادی بالای صفحه (محدوده ماکزیمم): این عدد نشان دهنده بالاترین قیمتی است که تبلیغ‌کنندگان برای پیشنهاد صفحه برتر پرداخت می‌کنند.

علاوه بر این‌ها شما می‌توانید از فیلترهای اضافی برای یافتن کلمات کلیدی جدید بر اساس مکان، زبان، شبکه جستجو و دوره زمانی استفاده کنید. برای این منظور فقط کافیست روی گزینه موارد موجود در نوار بالایی در کنار عبارت جستجوی خود کلیک کنید.

مرحله ۴: گزینه Get Search Volumes and Forecasts را امتحان کنید.

حال بیایید به گزینه دیگر برای یافتن کلمات کلیدی از مرحله 2 بالا نگاهی بیندازیم. به صفحه اصلی Keyword Planner برگردید و روی گزینه Get search volume and forecasts کلیک کنید.

سپس کلمات یا عبارات کلیدی خود را با کاما از هم جدا شده در کادر وارد کرده و روی گزینه شروع یا Start کلیک کنید.

اکنون روی پیوند Forecast در نوار کناری سمت چپ کلیک کنید.

Google Keyword Planner برای کلیدواژه‌هایی که وارد کرده‌اید، تعداد کل تبدیل‌ها، کلیک‌ها، نمایش‌ها، هزینه کلی، نرخ کلیک (CTR) و هزینه را پیش‌بینی می‌کند. این آمار نشان دهنده تعدادی است که در هر کلیک (CPC) می توانید برای 30 روز آینده انتظار داشته باشید.

همچنین این گزینه هر پیش‌بینی کلمه کلیدی را به تک تک کلیک‌ها، نمایش‌ها، هزینه، نرخ کلیک (CTR) و میانگین CPC تقسیم می‌کند.

در این گزارش هیچ ایده‌ای برای کلمه کلیدی وجود ندارد، زیرا قرار است فقط اطلاعات کلمات کلیدی خاصی را که وارد کرده اید نمایش دهد.

مرحله ۵: داده‌های خود را دریافت کنید

حال که همه این داده‌های عالی را در اختیار دارید، ممکن است بخواهید آنها را به اشتراک بگذارید. گوگل دو گزینه برای این کار در نظر گرفته است.

می‌توانید داده‌ها را از طریق یک فایل CVS یا از طریق Google Sheets در گوشه سمت راست بالا دانلود کنید. این گزینه انعطاف پذیری بیشتری برای دستکاری و فیلتر کردن داده ها در اختیار شما قرار می‌دهد.

پرسش و پاسخ های متداول

چه اطلاعاتی را می‌توان از طریق google keyword planner به دست آورد؟

گوگل کیورد پلنر یکی از محبوب‌ترین ابزارها برای تحقیق و تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی است. شایان ذکر است که این ابزار اطلاعات ضروری در مورد کلمات کلیدی را ارائه می‌دهد. این ویژگی کیورد پلنر به خصوص در زمان ایجاد استراتژی‌های SEO بسیار مفید است. مهمترین اطلاعاتی که می‌توان با Keyword Planner بدست آورد عبارتند از: جستجوهای ماهانه، فصلی، رقابت پذیری و هزینه CPC تخمینی.

گوگل کیورد پلنر چگونه کار می‌کند؟

کیورد پلنر برای عملکرد از API تکمیل خودکار گوگل استفاده می‌کند. این ابزار از کلمات کلیدی اولیه‌ای که به آن  وارد می‌کنید برای یافتن ده‌ها هزار کلمه کلیدی از طریق این APIها استفاده می‌کند. همچنین برای همه کلمات کلیدی میزان حجم ماهانه، هزینه هر کلیک و داده‌های رقابت Adwords را به شما ارائه می‌دهد.

کیورد پلنر چگونه به سئو سایت کمک می‌کند؟

طبق گفته Ahrefs حدوداً 40 درصد از ترافیک جستجو وب سایت از طریق کلمات کلیدی طولانی به دست می‌آید. در حین بهینه سازی محتوای درون صفحه، ما اغلب بر روی یک کلمه کلیدی اصلی و چند مورد مرتبط تمرکز می‌کنیم.

با این حال اگر تعداد زیادی از کلمات کلیدی طولانی را برای کلمه کلیدی اصلی خود هدف قرار دهیم می‌توانیم ترافیک محتوا را تا 40 درصد افزایش دهیم. این مقدار افزایش ترافیک محتوا حتی اگر در رتبه بندی برای کلمه کلیدی اصلی مورد نظرتان تغییری نداشته باشد باز هم ایجاد می‌شود.

بنابراین از آنجا که کیورد پلنر برای هر کلمه کلیدی اصلی که وارد می‌کنید ده‌ها هزار کلمه کلیدی طولانی به شما پیشنهاد می‌دهد، یک ابزار عالی برای سئو محسوب می‌شود.

در این مطلب به طور جامع به آموزش google keyword planner پرداختیم. همانطور که از توضیحات داده شده دریافتید کیورد پلنر می‌تواند به عنوان یک جعبه ابزار همه فن حریف برای اهداف مختلف از قبیل بهبود رتبه سئو سایت، تولید محتوا و مدیریت صحیح کمپین‌های تبلیغاتی گوگل مورد استفاده شما قرار بگیرد.

آیا شما هم از گوگل کیورد پلنر برای سایت خود استفاده می‌کنید؟ اگر با وجود توضیحات داده شده باز هم در خصوص بکارگیری این ابزار نیاز به کمک دارید، کافیست سوال خود را از طریق بخش نظرات سایت با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت به آن پاسخ دهیم.

5/5 - (1 امتیاز)
دیدن نظرات
small

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − یک =

عضویت در خبرنامه مبین هاست
مطالب کدام دسته‌بندی‌ها برای شما جذاب‌تر است؟

آنچه در مقاله می‌خوانید

مقالات مرتبط
خدمات مبین هاست