آموزش cPanel؛ راهنمای کامل و صفر تا صد استفاده از سی پنل

با نصب سی‌ پنل (cPanel) امکان مدیریت حساب میزبانی یا همان هاست خود را خواهید داشت. این داشبورد به دلیل امکانات متعدد و سهولت کار با آن از محبوب‌ترین کنترل پنل‌ها در سطح بین‌المللی به شمار می‌رود.

یافتن آموزش cpanel فارسی به صورت جامع یکی از چالش‌های کاربران فارسی زبان است به همین خاطر آموزش cpanel را به صورت تصویری در اختیار شما قرار می‌دهیم تا پس از مطالعه‌ی این راهنما علاوه بر دیدی کلی نسبت به این پنل بتوانید بهترین بهره‌وری را داشته و مدیریت هاست خود را به خوبی انجام دهید.

آشنایی با cPanel

سی‌ پنل (cPanel) یک کنترل پنل بر پایه‌ی لینوکس است که این امکان را برای کاربران ایجاد می‌کند تا به جای کنترل هاست خود با استفاده از کامند لاین‌های Command Line‌ پیچیده از پنلی با کاربری آسان‌تر بهره‌مند شوند.

در این بخش از وب‌سایت مبین هاست آموزش cPanel طوری بیان می‌شود که بر تمامی قسمت‌های پنل مسلط شوید و در نهایت جواب خوبی برای سوال cPanel چیست داشته باشید. تصویری که در ادامه مشاهده می‌کنید داشبورد سی‌ پنل را نشان می‌دهد که از قسمت‌های متعددی تشکیل شده و هر بخش مدیریت یکی از قسمت‌های هاست را در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

برای آموزش cPanel باید بدانید که داشبورد سی‌ پنل به سه قسمت اصلی تقسیم می‌شود که عبارت است از:

 • نوار بالای پنل که مرتبط با اطلاعات کاربر است (خروج از پنل، اعلانات، نام و اطلاعات کاربر)
 • قسمت سمت راست پنل که اطلاعات مرتبط با هاست را نشان می‌دهد
 • بخش میانی که ابزارهای کنترل را در اختیار کاربر قرار می‌دهد
 • در نوار بالای پنل باکس سرچ نیز وجود دارد که یافتن ابزارها را سریع‌تر می‌کند.

 

آشنایی با cPanel
آشنایی با cPanel

آموزش ورود به cPanel

برای دسترسی به داشبورد مدیریت هاست خود ابتدا باید وارد پنل شوید برای این کار 2 روش پیش‌ رو دارید:

 ورود به cPanel از طریق لینک ارسالی: آدرس دسترسی به سی‌ پنل توسط سرویس‌دهنده و به عبارتی شرکتی که از آن هاست خود را تهیه کرده‌اید برای شما ارسال می‌شود و با کلیک روی همان لینک امکان دسترسی به مدیریت سی‌ پنل خود را خواهید داشت.

ورود به cPanel از طریق آدرس وب‌سایت: اگر نمی‌دانید آدرس سی‌ پنل شما چیست پس از https:// آدرس وب‌سایت خود را طبق یکی از این الگوها وارد کنید:

آدرس سایت + :2083

https://domainaddress:2083/

نام هاست + آدرس سایت + :2083

https://HostnameDomainaddress:2083

آدرس IP سایت + :2083

https://10.10.10.10:2083
نکته مهم: باید حتما آدرس سایت شما فعال باشد تا از همه‌ی روش‌های بالا بتوانید به سی‌ پنل خود دسترسی داشته باشید و در صورتی‌که آدرس هنوز فعال نیست باید از روش آخر (درج IP) اقدام کنید.

پس از طی مرحله‌ی قبل باید نام کاربری و پسورد خود را وارد کنید تا امکان دسترسی به داشبورد سی‌ پنل را داشته باشید؛ این اطلاعات نیز توسط سرویس‌دهنده در اختیار شما قرار می‌گیرد و کافی‌ست آنها را در باکسی که تصویر آن در ادامه قرار دارد وارد کنید.

آموزش ورود به cPanel
آموزش ورود به cPanel

 

آموزش cPanel؛ آموزش تغییر پسورد

پس از ورود به پنل در نوار بالای داشبورد و قسمت Account Technical Details امکان تغییر اطلاعات شما وجود دارد. برای تغییر پسورد سی‌ پنل باید کمی به سمت پایین اسکرول کرده و تا در بخش میانی به قسمت Preferences برسید؛ همچنین برای دسترسی آسان‌تر به این بخش می‌توانید این عبارت را در باکس سرچ بالای صفحه جستجو کنید. در این سکشن بخشی به نام Password and Security وجود دارد که باید روی آن بزنید؛ درست مطابق تصویر.

آموزش cPanel: آموزش تغییر پسورد
آموزش cPanel: آموزش تغییر پسورد

در ادامه‌ی آموزش cPanel به صفحه بعدی می‌رویم؛ در صفحه‌ی بعد 3 باکس نمایش داده می‌شود که در قسمت ابتدایی باید پسورد فعلی، در بخش بعدی پسورد جدید و در انتها نیز تکرار پسورد جدید را وارد کنید. پس از اطمینان از پسورد مورد نظر دکمه‌ی Password generator را بزنید. پسورد تغییر کرد.

Password generator در سی پنل
Password generator در سی پنل

آموزش cPanel؛ تغییر تم Theme

در پنل اصلی اسکرول کنید تا به قسمت Preferences برسید در این بخش قسمتی با نام Change style وجود دارد، آن را انتخاب کنید. حالا دو انتخاب خواهید داشت زمینه‌ی Basic و زمینه‌ی Retro که پیش‌نمایش آنها نیز وجود دارد و شما باید با توجه به سلیقه‌ی خود یکی از آنها را انتخاب کنید.

با فشردن دکمه‌ی Apply تم مورد نظر شما انتخاب شده و پیامی آبی رنگ نمایش داده می‌شود که نشان‌دهنده‌ی تغییر زمینه است.

آموزش cPanel: تغییر Theme
آموزش cPanel: تغییر Theme

خوب است بدانید که برای تغییر تم داشبورد خود علاوه بر مراجعه به سکشن Preferences می‌توانید از منوی بالای داشبورد در سمت راست و قسمت اطلاعات کاربر نیز به Change style دسترسی داشته باشید.

آموزش cPanel: پسورد و تغییر تم
آموزش cPanel: پسورد و تغییر تم

آشنایی با نوار ابزار cPanel

دسترسی و نوار ابزارهای cPanel در 5 قسمت اصلی در اختیار کاربر قرار می‌گیرند که در تصویر می‌بینید و در ادامه‌ی این آموزش cPanel تمامی این بخش‌ها را بررسی می‌کنیم.

آشنایی با نوار ابزار cPanel
آشنایی با نوار ابزار cPanel

نوار ابزار بالای داشبورد cPanel چهار قسمت اصلی دارد که کار با این پنل را آسان‌تر می‌کند با وجود آن‌که در این آموزش هاست cPanel به مسائل فنی‌تر می‌پردازیم اما به دلیل کاربرد زیاد این منو آن را بررسی می‌کنیم:

در گوشه‌ی بالای سمت راست پنل گزینه‌ی Logout وجود دارد؛ با استفاده از این دکمه از پنل خارج می‌شوید.

در کنار Logout یک آیکون شبیه به زنگوله وجود دارد و در زمانی که پیام یا اعلانی برای شما آمده باشد در این قسمت نمایش پیدا می‌کند.

منوی دیگری که در نوار بالا قابل مشاهده است و با آیکون آدمک و نام کاربری دیده می‌شود چند دسترسی پرکاربرد را در اختیار شما قرار می‌دهد که به ترتیب از بالا عبارتند از:

 • تغییر پسورد و امنیت Password & Security
 • تغییر زبان Change Language
 • تغییر تم Change Style
 • تنظیمات ارتباطات (ست کردن ایمیل) Contact Information

تنظیمات صفحه و ریست Reset Page Settings

آخرین بخش، باکس مخصوص سرچ است که عبارت وارد شده توسط شما را در تمامی قسمت‌های پنل جستجو کرده و در اختیار شما قرار می‌دهد.

در سمت چپ پنل نیز 2 منو با آیکون‌های هوم (Home Icon) و مدیریت کاربر (User Manager Icon) وجود دارند.

با کلیک روی آیکون هوم که به صورت آیکونی چند خانه است به تمامی سکشن‌های موجود در cPanel دسترسی پیدا خواهید کرد و می‌توانید آن را به سلیقه‌ی خود شخصی‌سازی کنید.
در بخش مدیریت کاربر امکان مدیریت تمامی اکانت‌های شما وجود دارد، البته نمی‌توانید اکانت کاربری جدید بسازید و این کار باید توسط سرویس‌دهنده یا همان هاستینگ انجام شود. اگر مبین هاست میزبان شماست با ارسال تیکت به ما درخواست بررسی و در صورت امکان اکانت جدید ساخته می‌شود. لطفا توجه داشته باشید که اکانت‌هایی که در کنار آنها علامت ستاره وجود دارد امکان حذف یا ادیت ندارند.

در این بخش از آموزش cPanel لازم است به سمت راست داشبورد، قسمتی با عنوان جنرال اینفورمیشن اطلاعات کلی (General Information) توجه کنید که امکانات متعددی را در اختیار شما قرار می‌دهد و به توضیح تمامی آنها می‌پردازیم:

کاربر فعلی Current User: اگر چند کاربر به پنل دسترسی دارند از این قسمت اکانت‌ها می‌توانید بین اکانت‌های مختلف جابه‌جا شده و تنظیمات مربوط به کاربران را انجام بدهید.

دامنه‌ی اصلی Primary Domain: امکان تغییر دامنه‌ی اصلی و هر دامنه‌ای که مرتبط با اکانت‌های اصلی پنل است در این قسمت قابل مشاهده هستند.

آی‌پی‌های مشترک یا اختصاصی Shared IP Address یا Dedicated IP Address: در این قسمت می‌توانید آی‌پی‌های سرویس خود را مشاهده کنید. توجه داشته باشید که منظور از آی‌پی‌ مشترک (Shared IP) در اینجا چند وب‌سایت مختلف هستند که از یک سرور با یک IP مشترک استفاده می‌کنند و IP اختصاصی به این معناست که یک وب‌سایت دارای

یک آی‌پی مجزاست. اگر در این قیمت از آموزش cPanel مشکلی داشتید از طریق بخش نظرات با ما در ارتباط باشید.

آخرین IP که لاگین شده Last Login IP Address: در این بخش اطلاعات IP نمایش داده می‌شود و تا زمانی که از IP دیگری استفاده نشود IP تغییر نمی‌کند.

تم Theme: اگر در سی‌ پنل خود از چند تم استفاده می‌کنید از این قسمت نیز می‌توانید آنها را تغییر بدهید.

اطلاعات سرور Server Information: دکمه‌ی سرور اینفورمیشن مسیر دسترسی به اطلاعات سرور را نشان می‌دهد که به شرح زیر است:

cPanel >> Home >> Server Information

در بخش میانی که در تصویر بالا با شماره‌ی 4 مشخص شده است امکانات و برنامه‌ها با عملکردهای مختلف قرار دارند که هریک از آنها با عنوان مناسب و مرتبط از یکدیگر مجزا شده‌اند که هر یک از آنها را شرح می‌دهیم:

آموزش cPanel؛ مدیریت فایل‌ها Files

یکی از پرکاربردترین قسمت‌های موجود مدیریت فایل‌ ها در سی پنل است که 5 مورد به شرح زیر را در اختیار شما قرار می‌دهد:

 • اف‌تی‌پی ناشناس Anonymous FTP
 • بکاپ برای سی‌ پنل Backup for cPanel
 • بکاپ ویزارد Backup Wizard
 • دایرکتوری خصوصی Directory Privacy
 • ظرفیت دیسک Disk Usage

برای آموزش تمامی بخش‌های مدیریت فایل‌ها در سی‌ پنل با ما همراه باشید.

آموزش cPanel: مدیریت فایل‌ها Files
آموزش cPanel: مدیریت فایل‌ها Files

 

مدیریت دیتابیس در سی‌ پنل Databases

در راستای دسترسی همه‌جانبه‌ی سی‌ پنل یک سکشن مدیریت دیتابیس در اختیار کاربر قرار دارد که موارد ذکر شده را می‌توان از آن مدیریت کرد:

 • دیتابیس ویزارد مای‌اس‌کیو‌ال MySQL® Database Wizard
 • دیتابیس مای‌اس‌کیو‌ال MySQL® Databases
 • مدیریت مای‌اس‌کیو‌ال MySQL® Manager
 • ادمین پی‌اچ‌پی phpMyAdmin
 • مدیریت phpPgAdmin

برای آموزش تمامی بخش‌های مدیریت دیتابیس در سی‌ پنل با ما همراه باشید.

مدیریت دیتابیس در سی‌ پنل
مدیریت دیتابیس در سی‌ پنل

 

آموزش سی‌ پنل؛ قسمت مدیریت و افزودن دامنه cPanel Domains

در سی‌پل امکان مدیریت دامنه‌ها وجود دارد و چند کاربر در 5 قسمت می‌تواند این مورد را مدیریت کند که عبارتند از:

 • ادان دامین‌ها Addon Domains
 • مدیریت Aliases
 • دامنه‌ها Domains
 • دی‌ان‌اس‌های داینامیک Dynamic DNS
 • ریدایرکت‌ها Redirects

برای آموزش تمامی بخش‌های مدیریت دامنه در cPanel با ما همراه باشید.

سی‌ پنل و افزودن دامنه cPanel Domains
سی‌ پنل و افزودن دامنه cPanel Domains

 

آموزش cPanel؛ مدیریت ایمیل

مدیریت ایمیل در سی پنل از مهم‌ترین امکانات cPanel به شمار می‌رود و شما می‌توانید با استفاده از 5 قسمت ذکر شده ایمیل‌های خود را بررسی و مدیریت کنید:

 • آدرس ایمپورتر Address Importer
 • آرشیو Archive
 • اتوریسپاندرها Autoresponders
 • باکس ترپر BoxTrapper
 • تنظیمات تقویم Calendar Delegation

در ادامه‌ی آموزش cPanel برای آموزش کار با هریک از قسمت‌های مرتبط با ایمیل در سی‌ پنل لطفا در صفحه‌ی مدیریت ایمیل در سی‌ پنل Email با مبین‌هاست همراه باشید.

مدیریت ایمیل در سی‌ پنل Email
مدیریت ایمیل در سی‌ پنل Email

 

آموزش سی‌ پنل؛ بخش Metrics

برای مدیریت کردن مواردی چون پهنای باند، CPU و دیدن آخرین ارورهای وب‌سایت خود در سی‌ پنل باید به سکشن متریک ها در سی پنل مراجعه کنید؛ تمامی بخش‌هایی که اینجا بیان می‌شود در متریکز مشاهده می‌شوند:

 • آمار آنالوگ Analog Stats
 • آمار پیشرفته وب‌سایت Awstats
 • پهنای باند Bandwidth
 • استفاده از CPU و اتصال همزمان CPU and Concurrent Connection Usage
 • ارورها Errors

برای آموزش و کسب اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر در رابطه تمامی متریک‌های موجود در سی‌ پنل لطفا در قسمت آموزش متریکز در سی‌ پنل Metrics با ما همراه باشید.

آموزش متریکز در سی‌ پنل Metrics
آموزش متریکز در سی‌ پنل Metrics

 

تنظیمات امنیتی سی‌ پنل Security

بی‌تردید امنیت سرویس‌ از دغدغه‌های حائز اهمیت و همیشگی کسب‌وکارها بوده و هست بنابراین تنظیمات Security در سی‌ پنل می‌تواند شما را برای دست‌یابی به امنیت بهتر و مورد نظر یاری کند؛ زیر گروه‌های این سکشن عبارتند از:

 • محافظ هات‌لینک Hotlink Protection
 • بلاک‌کننده‌ی آی‌پی IP Blocker
 • محدود کننده‌ی فعالیت‌های غیرمعمول Leech Protection
 • توکن‌های ای‌پی‌آی API Tokens in cPanel
 • امنیت مد ModSecurity

تمامی امکانات موجود در این قسمت از سی‌ پنل در صفحه‌ی تنظیمات امنیتی سی‌ پنل Security به‌صورت جامع در دسترس است، با این وجود اگر از این قسمت آموزش cPanel با مشکلی روبه رو بودید حتما در قسمت نظرات از ما بپرسید.

تنظیمات امنیتی سی‌ پنل
تنظیمات امنیتی سی‌ پنل

 

مدیریت متریک‌ها در سی‌ پنل

در سکشن متریک‌ها Metrics چند قسمت وجود دارد که عبارت است از:

بازدیدکننده‌ها Visitors: این بخش مدیریت آخرین کاربرانی است که لاگین شدند.

ارورها Errors: در این بخش 300 ارور آخری وب‌سایت شما نمایش داده می‌شود؛ این اطلاعات کمک می‌کند که لینک‌های شکسته، فایل‌های گم شده و مشکلاتی از این دست را سریع‌تر برطرف کنید.

پهنای باند Bandwidth: در این قسمت میزان پهنای باند استفاده شده و ظرفیت آن قابل مشاهده است.

دسترسی به Raw: در بخش Raw می‌توانید اطلاعات متعددی چون بازدیدکنندگان وب‌سایت را به صورت نمودارهای گرافیکی مشاهده کنید یا در صورت تمایل آنها را به صورت فایل‌های زیپ دانلود کنید.

ابزار آماری Awstats :یک ابزار آماری مجزاست که اطلاعات متعددی را در رابطه با بازدیدکنندگان وب‌سایت نشان می‌دهد.

مدیریت متریک‌ها در سی‌ پنل
مدیریت متریک‌ها در سی‌ پنل

 

طی آموزش cPanel به آخرین سکشن می‌رسیم که در سی‌ پنل وجود دارد و در تصویر نیز با شماره 5 نمایش دادیم Statistics به معنای آمار است. این سکشن در چند حالت به رنگ زرد در می‌آید که عبارتند از:

اگر از 60% ظرفیت سرویس خود استفاده کرده باشید این قسمت با رنگ زرد میزان مصرف را نمایش می‌دهد.
اگر هاستینگ شما integration links اضافه کرده باشد در این قسمت یک علامت + مشاهده خواهید کرد.

اطلاعات مربوط به استفاده از سهمیه و ظرفیت اینجا نمایش داده می‌شود برای مثال در صورت کم شدن فضا در این قسمت نشان می‌دهد که ظرفیت کم است، می‌توانید با پاک کردن ایمیل‌های اضافی فضای بیشتری به‌دست بیاورید.

در صورتی که بیش از 80% ظرفیت را استفاده کرده باشید این قسمت با رنگ قرمز موضوع را به اطلاع شما می‌رساند. لطفا توجه داشته باشید که اگر در این قسمت علامت بی‌نهایت دیدید منظور این است که سرویس شما نامحدود است.

به طور کلی اطلاعات مرتبط با موارد روبه‌رو در قسمت Statistics قابل مشاهده هستند: پهنای باند Bandwidth, ظرفیت دیسک Disk Usage, ظرفیت فایل‌ها File Usage, ظرفیت دیسک MySQL® Disk Usage, ظرفیت ایمیل ها Mailing Lists Disk Usage, دامنه ادان Addon Domains, ساب‌دامنه‌ها Subdomains, پارک دامین Aliases, اکانت ایمیل‌ها Email Accounts, لیست ایمیل‌ها Mailing Lists, پاسخ‌دهنده‌ی اتوماتیک Autoresponders, فورواردکننده Forwarders, ,فیلتر ایمیل‌ها Email Filters, اکانت‌های اف‌تی‌پی FTP Accounts و دیتابیس MySQL.
با استفاده از اطلاعات این سکشن آمار و اطلاعات سرویس‌های خود را خواهید داشت که کاربرد هریک از نام‌ آنها مشخص است.

امیدوارم این آموزش cPanel برای شما کاربردی بوده باشد، در صورت وجود هرگونه سوال لطفا از قسمت دید‌گاه‌ها با ما در تماس باشید.


سوالات متداول

آیا آموزش cPanel و کار با آن نیاز به دانش فنی زیادی دارد؟

اگر آموز‌ش‌ cPanel مبین هاست را مشاهده کنید؛ همه‌ی موارد و نکات ذکر شده و می‌توانید پنل خود را مدیریت کنید.

چطور لایسنس cPanel تهیه کنیم؟

شرکت‌های ارائه دهنده‌ی هاست لایسنس را در اختیار شما قرار می‌دهند. در صورتی‌که از هم‌تیمیان مبین‌هاست هستید، روی هاست شما سی‌ پنل با لایسنس ارائه می‌شود و نیاز به آموزش cPanel در این زمینه ندارید.

امتیاز شما به این مطلب
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده + شانزده =