آموزش مدیریت فایل ها در سی پنل

آموزش مدیریت فایل ها در سی پنل

در بخش‌های قبلی در خصوص cPanel چیست برای شما توضیحاتی را بیان کردیم و حال زمان یادگیری نحوه‌ی کار با مدیریت فایل‌ها در آموزش سی پنل می‌رسد. وقتی صفحه مدیریت فایل‌ ها در سی پنل را باز می‌کنید، گزینه‌های متعددی پیش رو خواهید داشت که هر کدام مانند یک جعبه ابزار عمل کرده و مدیریت هاست را برای شما آسان می‌کنند. در ادامه به سراغ معرفی هر کدام از بخش‌های موجود در قسمت مدیریت فایل ها در سی پنل cPanel می‌رویم:

File Manager در سی پنل
File Manager در سی پنل

 

اف تی پی ناشناس در سی پنل |  Anonymous FTP

با کمک  Anonymous FTP امکان مدیریت نحوه‌ی تعامل کاربران ناشناس با FTP را مشخص می‌کنیم؛ برای مثال با کمک این قابلیت کاربران ناشناس FTP می‌توانند بدون رمز عبور به سرور FTP متصل شوند و شما نیز می‌توانید از این ویژگی برای قرار دادن محتوا در دسترس عموم به منظور دانلود محتوا استفاده کنید.

وقتی که کاربران به صورت ناشناس وارد FTP می‌شوند، باید از نام کاربری [email protected] استفاده کنند، example.com نشان دهنده‌ی نام دامنه‌ی شما است. با استفاده از این قابلیت سرور به public-ftp دایرکتوری هدایت می‌شود.

در این قسمت از آموزش مدیریت فایل ها در سی پنل خوب است اشاره کنیم که حتما زمان استفاده از قابلیت ‌Anonymous FTP در مدیریت فایل‌ها در سی پنل خود به چند نکته‌ی مهم توجه داشته باشید:

 • این رابط فقط در صورتی در دسترس است که زمان خرید هاست ارائه دهنده‌ی هاست خدمات FTP و FTP ناشناس را فعال کند.
 • اگر کاربر ناشناس نام دامنه را وارد نکند، یکی از خطاهای زیر ظاهر می‌شود:
 • اگر از سرور FTP Pure-FTP استفاده کند، پیام خطای 421 Can’t change directory to /var/ftp/ را دریافت می‌کند.
 • اگر از سرور ProFTP FTP استفاده کند، یک پیام خطای 530 Login Authentication Failed دریافت می‌کند. روش ساخت FTP در سی پنل را در بخش های بعدی توضیح خواهیم داد.

هشدار:

توصیه می‌کنیم که به کاربران ناشناس اجازه آپلود فایل در سرور FTP خود را ندهید. به این ترتیب از آپلود نرم افزارهای مخرب که می‌توانند به وب‌سایت شما آسیب برساند، جلوگیری خواهید کرد.

 

بکاپ گیری سی پنل Backup for cPanel

Backup for cPanel رابط بکاپ در مدیریت فایل ها در سی پنل به شما امکان می‌دهد تا بعد از نصب وردپرس وب‌سایت خود را در یک فایل پشتیبان دانلود و ذخیره کنید.

چند نکته‌ی مهم در خصوص استفاده از سکشن بکاپ از هاست در سی پنل: کاربران جدیدتر ممکن است ترجیح دهند از رابط بکاپ ویزارد Backup Wizard استفاده کنند که مسیر آن به این شرح است:

 (cPanel >> Home >> Files >> Backup Wizard)

سیستم به صورت خودکار فایل‌های پشتیبان را به صورت تاربال ذخیره و از پسوند فایل .tar.gz استفاده می‌کند.

بکاپ کامل در سی پنل Full Backup

در این بخش، روی گزینه Download a Full Web Site Backup کلیک کرده تا یک فایل پشتیبان کامل ایجاد، دانلود یا ذخیره کنید. در این مرحله رابط Generate a Full Backup ظاهر می‌شود.

به چند نکته مهم در زمان بکاپ گیری کامل توجه داشته باشید:

 • شما نمی‌توانید از یک فایل پشتیبان کامل برای بازیابی وب‌سایت خود از طریق رابط cPanel استفاده کنید. برای درخواست کمک در این خصوص با ارائه دهنده‌ی هاست خود تماس بگیرید.
 • قبل از اینکه بخواهید فایل پشتیبان را بازیابی کنید، باید فایل پشتیبان را از حالت فشرده خارج کنید.
 • پس از اینکه فایل پشتیبان را از حالت فشرده خارج کردید، می‌توانید بخش‌هایی از وب‌سایت خود را که فایل پشتیبان کامل حاوی آن است آپلود و بازیابی کنید.
 • فرآیند پشتیبان‌گیری برای یک حساب نزدیک یا بیش از ظرفیت آن ممکن است موفقیت آمیز نباشد، زیرا سیستم نمی‌تواند فایل‌های ضروری مانند فایل قفل پایگاه داده را بنویسد.

در این قسمت از مدیریت فایل ها در سی پنل لازم است برای ایجاد یک نسخه پشتیبان کامل جدید جهت مدیریت فایل‌ها در سی پنل، مراحل زیر را انجام دهید:

 1.  از زیر منوی Backup Destination یکی از تنظیمات ذخیره‌سازی را انتخاب کنید:
 • Home Directory: این تنظیم را برای ذخیره فایل پشتیبان در سرور انتخاب کنید.
 • سرور FTP از راه دور: از تنظیم FTP برای ذخیره فایل پشتیبان در سرور راه دور استفاده کنید.
 • سرور FTP از راه دور یا Remote FTP Server (انتقال حالت غیرفعال): برای استفاده از FTP غیرفعال برای ذخیره فایل پشتیبان در یک سرور راه دور می‌توانید از این تنظیم کمک بگیرید.
 • کپی امن (SCP): چنانچه می‌خواهید از پروتکل کپی امن (SCP) برای ذخیره فایل پشتیبان در یک سرور راه دور استفاده کنید، این تنظیم به شما کمک خواهد کرد.
 1. یک تنظیم اعلان (notification) را انتخاب کنید:
 • برای دریافت اعلان (notification) پس از اتمام نسخه پشتیبان، آدرس ایمیل خود را در کادر نمایان شده وارد کنید.
 • اگر نمی‌خواهید اعلان (notification) دریافت کنید، گزینه Do not send email notification را انتخاب کنید تا اعلان تکمیل پشتیبان به شما ارسال نشود.
 1. اگر یکی از گزینه‌های Remote FTP Server ،Remote FTP Server (انتقال حالت غیرفعال) یا (Secure Copy SCP) را از منوی Backup Destination انتخاب کرده‌اید، اطلاعات مقصد راه دور (remote destination’s) را در کادرهای متنی موجود وارد کنید.
 2. در نهایت بر روی گزینه Generate Backup کلیک کنید.

بکاپ کامل در سی پنل Full Backup

بکاپ حساب کاربری در سی پنل | Account backup

برای دانلود یک فایل پشتیبان کامل موجود در رایانه‌ی خود، نام فایل پشتیبان مورد نظر را از منوی پشتیبان‌گیری حساب انتخاب کنید. توجه داشته باشید که فایل پشتیبان از فرمت پشتیبان MM-DD-YYYY استفاده می‌کند که در آن MM ماه، DD روز و YYYY سال چهار رقمی است.

Account backup در سی پنل
Account backup در سی پنل

پشتیبانی جزئی از یک نسخه | Partial backups

برای استفاده از پشتیبان‌گیری جزئی برای بازیابی بخشی از وب‌سایت خود، مراحل زیر را انجام دهید:

 1. در زیر عنوان مربوطه، روی Choose File کلیک کنید. به عنوان مثال، برای بازیابی پایگاه داده MySQL®، روی Choose File در زیر عنوان Restore a MySQL Database کلیک کنید.
 2. فایل پشتیبان را از رایانه خود انتخاب کنید.
 3. برای بازیابی آن بخش از وب‌سایت خود، روی گزینه آپلود کلیک کنید.
Partial backups در سی پنل
Partial backups در سی پنل

بکاپ ویزارد در سی پنل |  Backup Wizard

رابط  بکاپ ویزارد Backup Wizard در مدیریت فایل ها در سی پنل به شما امکان می‌دهد از تمام یا بخشی از وب‌سایت خود نسخه‌ی پشتیبان تهیه کنید یا آن را از آخرین فایل پشتیبان بازیابی کنید.

برای ایجاد یک فایل پشتیبان کامل در زمان بکاپ گرفتن از هاست در سی پنل مراحل زیر را انجام دهید:

 1. از رابط اصلی بکاپ ویزارد Backup Wizard، روی بکاپ Back Up کلیک کنید. بخش پشتیبان‌گیری کامل یا جزئی برای شما نمایان می‌شود.
 2. روی Full Backup کلیک کنید تا بخش دانلود رابط را مشاهده کنید.
 3. یکی از مقاصد زیر را از منوی بکاپ دستینیشن Backup Destination انتخاب کنید:
 • Home Directory: این تنظیم را برای ذخیره فایل پشتیبان در سرور انتخاب کنید. سرور فایل را در دایرکتوری home/username ذخیره می‌کند.
 • سرور FTP از راه دور یا ریموت: از این تنظیم می‌توانید برای استفاده از FTP برای ذخیره فایل پشتیبان در سرور راه دور استفاده کنید.
 • سرور FTP از راه دور (انتقال حالت غیرفعال): این تنظیم را برای استفاده از FTP غیرفعال برای ذخیره فایل پشتیبان در یک سرور راه دور انتخاب کنید.
 • کپی امن (SCP): برای استفاده از SCP در راستای ذخیره‌ی فایل پشتیبان در یک سرور راه دور (ریموت دسکتاپ) از این تنظیم کمک بگیرید.
Backup Wizard در سی پنل
Backup Wizard در سی پنل

بازیابی بکاپ در سی پنل

برای بازیابی بخشی از وب‌سایت خود از یک نسخه‌ی پشتیبان موجود، مراحل زیر را انجام دهید:

 1. روی Restore کلیک کنید، بخش Select Restore Type ظاهر می‌شود.
 2. انتخاب کنید کدام قسمت از وب‌سایت خود را می‌خواهید بازیابی کنید تا رابط Restore ظاهر شود.
 3. روی Choose File کلیک کنید و فایل پشتیبان مورد نظر را انتخاب کنید.

به خاطر داشته باشید پسوند فایل پشتیبان بستگی به بخشی از وب‌سایت شما دارد که از آن نسخه پشتیبان تهیه کردید.

برای شروع فرآیند بازیابی، روی آپلود کلیک کنید.

دایرکتوری خصوصی سی پنل |  Directory Privacy

این رابط به شما امکان می‌دهد تا بر پوشه‌های خاص در دایرکتوری حساب cPanel خود قفل گذاشته و به این ترتیب از آن‌ها محافظت کنید.

برای استفاده از این رابط، گزینه‌ی مدیریت دایرکتوری را انتخاب کنید.

 1. بر روی نام دایرکتوری مورد نظر خود کلیک کنید.
 2. برای مشاهده و انتخاب زیر شاخه‌ها، روی نام دایرکتوری اصلی کلیک کنید؛ سپس، نام زیر شاخه‌ی مورد نظر را بزنید.
 3. به منظور پیکربندی تنظیمات امنیتی برای دایرکتوری یا زیر شاخه‌های آن، روی گزینه‌ی ویرایش در زیر ستون Actions کلیک کنید.

برای محافظت از دایرکتوری انتخاب شده با رمز عبور، مراحل زیر را انجام دهید:

 1. چک باکس Password protect this directory را انتخاب کنید.
 2. در کادر متنی Enter a name for the protected directory یک برچسب نمایشی برای دایرکتوری خود وارد کنید.
 3. روی گزینه‌ی ذخیره کلیک کنید. در این موقع یک پیام تأیید ظاهر می‌شود. برای بازگشت به پیکربندی دایرکتوری روی گزینه Go Back کلیک کنید.

برای ایجاد یک کاربر مجاز برای دایرکتوری انتخاب شده، مراحل زیر را انجام دهید:

 1. نام کاربری مورد نظر را در کادر متنی Username وارد کنید.
 2. رمز عبور جدید را در کادرهای متنی مناسب وارد کرده و تأیید کنید.
 3. روی گزینه‌ی ذخیره کلیک کنید. سپس یک پیام تأیید ظاهر می‌‎شود. برای بازگشت به پیکربندی پوشه روی گزینه Go Back کلیک کنید.
دایرکتوری خصوصی سی پنل
دایرکتوری خصوصی سی پنل

فضای استفاده شده از دیسک در سی پنل | Disk Usage

به فضای استفاده شده در هاست Disk Usage گفته‌ می‌شود. این رابط اطلاعاتی درباره فایل‌ها، فهرست‌های راهنمای شما و نحوه‌ی استفاده از فضای دیسک حساب را نشان می‌دهد. در واقع Disk Usage کمک می‌کند تا میزان استفاده از فضای دیسک خود را مدیریت کنید، زیرا فایل‌ها و پوشه‌هایی را نمایش می‌دهد که فضای هارد دیسک را زیادی اشغال کرده‌اند.

این رابط خلاصه‌ای از آنچه که در فضای دیسک استفاده شده را نمایش می‌دهد که شامل موارد زیر می‌شود:

 •  فایل‌هایی که دایرکتوری اصلی شما حاوی آنهاست.
 • فایل‌هایی که در زیر شاخه‌های مخفی دایرکتوری‌ها وجود دارند.
 • لیست ایمیل‌ها که صندوق پستی ایمیل آن‌ها را مدیریت می‌کند.
 • فایل‌هایی که دایرکتوری اصلی شما حاوی آنها نیست.
فضای استفاده شده از دیسک در سی پنل
فضای استفاده شده از دیسک در سی پنل

 

بازیابی فایل و دایرکتوری برای سی پنل

رابط بازیابی فایل و فهرست در مدیریت فایل‌ها در سی پنل File and Directory Restoration for cPanel به شما این امکان را می‌دهد تا Local backup sources یا منابع بکاپ محلی را بازیابی کنید.

رابط بازیابی فایل و دایرکتوری

این رابط شامل دو بخش Files and Directories و Backup است. بخش Files and Directories فایل‌ها و دایرکتوری‌هایی را نشان می‌دهد که نسخه پشتیبان دارند. نسخه‌های پشتیبان در بخش Backup ها ظاهر می‌شوند.

در زمان استفاده رابط بازیابی فایل و دایرکتوری به چند نکته مهم توجه داشته باشید:

 • این رابط به شما امکان می‌دهد موارد را فقط از فایل‌های پشتیبان محلی بازیابی کنید. اگر می‌خواهید موارد را از فایل‌های پشتیبان از راه دور بازیابی کنید، باید فایل‌های ریموت بکاپ (remote backup) مورد نظر را به سرور محلی منتقل کنید.
 • این رابط به شما اجازه نمی‌دهد که cPanel و دایرکتوری‌های ایمیل حساب خود را بازیابی کنید. برای بازیابی این دایرکتوری‌ها، باید از حساب خود یک نسخه پشتیبان کامل را برگردانید.
 • سیستم فایل‌های حذف شده را بازیابی و فایل‌های موجود را بازنویسی می‌کند.

شما از طریق این رابط می‌توانید به دو شیوه به نسخه‌های پشتیبان دسترسی داشته باشید. اول این‌که متقیما به فایل یا دایرکتوری وارد شوید یا اینکه در میان فایل‌ها و دایرکتوری‌ها بگردید تا فایلی که می‌خواهید بازیابی شود را بیابید.

 مدیریت فایل ها در سی پنل File Manager

سی پنل تمام فایل‌های موجود در حساب شما را در قالب فایل‌های مختلف مرتب و سازماندهی می‌کند؛ بنابراین شما می‌توانید از رابط File Manager برای مدیریت و ویرایش فایل‌های خود استفاده کنید.

برای تغییر پوشه‌ای که رابط File Manager در آن باز می شود، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. روی تنظیمات کلیک کنید، رابط Preferences ظاهر خواهد شد.
 2. پوشه‌ای را برای باز کردن به طور پیش فرض انتخاب کنید:
 • فهرست خانه (Home Directory): پوشه اصلی برای حساب شما.
 • وب (public_html یا www): مستقیم‌ترین مسیر به فایل‌های شما.
 • FTP عمومی (public_ftp): پوشه فایل‌های FTP شما.
 • Document Root for: پوشه دامنه‌ای که از منو انتخاب می‌کنید.
 1. برای نمایش فایل‌های مخفی در رابط، گزینه Show Hidden Files (dotfiles) را انتخاب کنید.
 2. برای جلوگیری از نمایش پیام‌های مربوط به رمزگذاری کاراکترها، گزینه Disable Character Encoding Verification Dialogs را انتخاب کنید.
 3. در نهایت بر روی گزینه ذخیره کلیک کنید.
مدیریت فایل در سی پنل File Manager 
مدیریت فایل در سی پنل File Manager

ایجاد یا کپی فایل یا پوشه در File Manager

برای ایجاد یک فایل یا پوشه جدید در فایل منیجر File Manager مراحل زیر را انجام دهید:

 1. بر روی + File یا + Folder در نوار ابزار کلیک کنید، سپس یک رابط جدید ظاهر می‌شود.
 2. نام مورد جدید را در کادر متنی New File Name: یا New Folder Name: وارد کنید.
 3. مکانی را وارد کنید که سیستم آیتم مورد نظر شما را در آن ایجاد می‌کند.
 4. روی Create New File یا Create New Folder کلیک کنید.

برای کپی کردن یک یا چند فایل مراحل زیر را انجام دهید:

 1. فایل‌هایی را که قصد کپی آنها را دارید، انتخاب کنید.
 2. از نوار ابزار بالای رابط روی Copy کلیک کنید تا رابط Copy ظاهر شود.
 3. در رابط کپی، مسیر فایلی را که می‌خواهید مورد را برای آن ذخیره کنید و مسیر فایلی که می‌خواهید این فایل را در آن کپی کنید، در کادر متن وارد کنید.
 4. برای کپی کردن فایل‌ها روی Copy Files کلیک کنید.

حساب‌های اف تی پی در سی پنل | FTP Accounts

شما می‌توانید از رابط FTP Accounts برای ایجاد و مدیریت حساب‌های پروتکل انتقال فایل (FTP) وب‌سایت خود استفاده کنید. پروتکل FTP به شما این امکان را می‌دهد تا فایل‌های وب‌سایت خود را مدیریت کنید.

روش ساخت FTP در سی پنل

برای ایجاد یک حساب FTP در سی پنل مراحل زیر را انجام دهید:

 1.     نام کاربری مورد نظر را در کادر متنی Log In وارد کنید.
 2.     دامنه مورد نظر را از منوی Domain انتخاب کنید.
 3.     رمز عبور جدید را در کادرهای متنی مناسب وارد کرده و تأیید کنید.
 4.     دایرکتوری اصلی حساب FTP را وارد کنید.
 5.     سهمیه فضای دیسک را وارد کرده یا گزینه فضای نامحدود را انتخاب کنید.
 6.     روی ایجاد حساب FTP کلیک کنید. در نهایت حساب جدید در جدول FTP Accounts ظاهر می‌شود. البته از فایل زیلا هم می‌توانید برای ساخت سرور FTP استفاده کنید.
روش ساخت FTP در سی پنل
روش ساخت FTP در سی پنل

 

اتصالات اف تی پی | FTP Connections

این رابط اطلاعات مربوط به اتصالات فعلی به سرور FTP شما را نمایش می‌دهد و کمک می‌کند تا آن اتصالات را قطع کنید.

اگر به فعالیت مخرب یک کاربر مشکوک هستید یا اگر کاربر بلااستفاده است، می‌توانید بخشFTP او را قطع کنید. برای قطع ارتباط کاربر از یک بخش FTP، مراحل زیر را انجام دهید:

 1. کنار بخش FTP که می‌خواهید قطع شود، روی گزینه Disconnect کلیک کنید.
 2. برای تایید اینکه سرور بخش مربوطه را قطع کرده است، روی بارگذاری مجدد کلیک کنید.

 

Git™ Version Control در سی پنل

رابط Git™ Version Control به شما این امکان را می‌دهد که به راحتی فایل‌های Git را در حساب cPanel خود مدیریت کنید. می‌توانید از Git برای نگهداری هر مجموعه‌ای از فایل‌ها، به عنوان مثال فایل‌ها و دارایی‌های یک وب سایت، پروژه توسعه نرم افزار یا فایل‌های متنی ساده استفاده کنید.

  Git™ Version Control در سی پنل 
Git™ Version Control در سی پنل

تأیید SSH در سی پنل

اگر URL کلون SSH را وارد کرده باشید، وقتی روی Create کلیک می‌کنید، سیستم به طور خودکار کلید میزبان عمومی SSH ریموت سرور را بررسی می‌کند. سیستم این کلید را در فایل /home/user/.ssh/known_hosts، یعنی جایی که نشان دهنده‌ی نام کاربری شماست، ذخیره می‌کند.

گیت وب در سی پنل | Gitweb

Gitweb به شما این امکان را می‌دهد که فایل‌های خود را مرور و محتویات آن‌ها را مشاهده کنید؛ همچنین به شما کمک می‌کند تا Log ،commit و سایر اطلاعات را از داخل یک رابط ساده مرور کنید. برای دسترسی به رابط Gitweb برای یک فایل، کافی‌ست بر اساس مسیر زیر بر روی History مربوط به آن فایل در رابط کنترل نسخه Git™ Version Control کلیک کنید:

 (cPanel » Home » Files » Git™ Version Control)

ویرایشگر اچ تی ام ال سی پنل | HTML Editor

رابط ویرایشگر HTML به شما کمک می‌کند تا اسناد HTML خود را به راحتی از رابط مدیریت فایل ها در سی پنل (cPanel » Home » Files » File Manage) ویرایش کنید. این HTML Editor بصری (WYSIWYG) شامل توابع ویرایش قدرتمند ویرایشگرهای دسکتاپ آشنا (به عنوان مثال، Microsoft® Word) است.

مدیریت تصاویر در سی پنل | Images

در سکشن مدیریت فایل ها در سی پنل رابطی به نام Images وجود دارد که می‌تواند از پرکاربردترین قسمت های آموزش مدیریت فایل ها در سی پنل باشد. این ابزار به شما امکان می‌دهد تصاویری را که در حساب خود ذخیره کرده‌اید تغییر داده و مدیریت کنید. این ویژگی شامل ابزارهای زیر است:

 • Thumbnailer یا کوچک کننده تصاویر: از این ابزار برای ایجاد عکس‌های کوچک از تصاویر موجود در یک فهرست و ذخیره آنها در یک زیر شاخه از عکس‌های کوچک استفاده کنید.
 •  Scaler یا تغییر دهنده سایز تصاویر: از این ابزار برای تغییر اندازه تصاویر استفاده کنید.
 • Converter یا مبدل: از این ابزار می‌توانید برای تبدیل یک نوع فایل تصویری به نوع فایل دیگر و تغییر نوع فایل تمام تصاویر موجود در یک فهرست کمک بگیرید. برای مثال، می‌توانید فایل‌های jpg را به فایل‌های png تغییر دهید.
مدیریت تصاویر در سی پنل
مدیریت تصاویر در سی پنل

تصویر بند انگشتی یا تصاویر کوچک در سی پنل

برای ایجاد نسخه های کوچکتر از تصاویر بر روی گزینه Thumbnailer کلیک کنید.

کاربرد وب دیسک در سی پنل | Web Disk

از رابط Web Disk برای ایجاد یک حساب Web Disk برای مدیریت، پیمایش، آپلود و هاست دانلود فایل‌ها در سرور وب خود استفاده کنید. سیستم مدیریت دیسک وب به شما این امکان را می‌دهد تا از پروتکل Web Distributed Authoring and Versioning (WebDAV) برای مدیریت فایل‌ها از راه دور استفاده کنید.

WebDAV مجموعه‌ای از افزونه‌های پروتکل HTTP است که به کاربران امکان می‌دهد در حین ویرایش و مدیریت فایل‌ها از راه دور روی سرورهای وب، با یکدیگر تعامل کنند. یکی از دلایل استفاده از این سیستم مدیریت فایل به جای FTP ،File Manager یا Git ایجاد یک حساب کاربری جداگانه برای جلوگیری از هرگونه دسترسی مستقیم cPanel است.

Web Disk سی پنل
Web Disk سی پنل
5/5 - (1 امتیاز)
دیدن نظرات
small

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 12 =

عضویت در خبرنامه مبین هاست
مطالب کدام دسته‌بندی‌ها برای شما جذاب‌تر است؟

آنچه در مقاله می‌خوانید

مقالات مرتبط
GraphQL چیست؟
آموزش برنامه نویسی

GraphQL چیست؟ آیا می‌تواند جایگزین REST شود؟

در سال‌های اخیر، توسعه اپلیکیشن بسیار پیچیده شده است. روزهایی که صرفا برخی از داده‌ها را از پایگاه داده بیرون می‌کشیدند و متنی را با

خدمات مبین هاست