آموزش FileZilla؛ تصویری 0 تا 100

پروتکل انتقال فایل می‌تواند یک ابزار بسیار مفید برای زمانی که شما نیاز به ایجاد تغییرات مستقیم در وب سایت خود دارید، باشد. از آپلود تصاویر گرفته تا دانلود همه فایل‌های خود برای پشتیبان‌گیری، نرم افزار  FTP  می‌تواند این کار را انجام دهد. فایل زیلا یکی از آن برنامه‌های رایگانی است که به شما امکان کنترل فایل‌های تشکیل‌دهنده وب سایت شما را می‌دهد. اگر منابع خوبی از آموزش FileZilla را مطالعه کنید به راحتی می‌توانید از آن برای ایجاد تغییرات در سایت خود استفاده کنید.

برنامه FileZilla به صورت رایگان این امکان را برای ما فراهم کرده است تا بتوانیم از طریق پروتکل انتقال فایل یا FTP به هاست وبسایت متصل شده و به با سرعت بالا فایل‌ها را به سرور منتقل کنیم. البته سرعت انتقال به عوامل دیگری از جمله سرعت و کیفیت هاست نیز بستگی دارد، در صورتی که نیاز به خرید هاست با کیفیت و یا دریافت مشاوره از کارشناسان مبین هاست را دارید با ما تماس بگیرید.

چرا از برنامه های FTP برای ایجاد تغییرات استفاده کنیم؟

استفاده از نرم افزار FTP می‌تواند به شما امکان دسترسی مستقیم به فایل‌های وب سایت خود را بدهد. این بدان معناست که می‌توانید تغییرات را از رایانه خود در سایت خود ایجاد کرده و مواردی را حذف یا آپلود کنید.

بسیاری از توسعه‌دهندگان از این نوع ابزارها برای کار بر روی صفحات وب به صورت آفلاین استفاده می‌کنند. پس از ایجاد فایل‌ها، می‌توانید آن‌ها را به راحتی در حساب میزبانی FTP خود آپلود کنید.

در برخی موارد نیاز داریم دسترسی به فایل‌های سایت را به شخصی واگذاز  کنیم، اما نیازی به واگذاری دسترسی کامل هاست به آن فرد نیست، به این منظور میتوانیم دسترسی ftp در اختیار این فرد قرار دهیم، به عنوان مثال برای دپلوی فایل ها در سایتی که به زبان php نوشته شده است، تنها کافی است که دسترسی ftp روی هاست لینوکس را به این فرد بدهیم و در سایت های وردپرسی به همین شکل با ساخت دسترسی ftp به هاست وردپرس میتوان این کار را انجام داد.

علاوه بر این، این برنامه‌ها  به شما کمک می‌کنند تا آینه‌ای از سایت در سیستم کامپیوتر خود ایجاد کنید. هنگامی که به لطف حملات بدافزار نیاز به بازیابی از خرابی پرونده دارید، این می‌تواند بسیار مفید باشد. در اصل، شما می‌توانید با دانلود همه فایل‌ها از وب سایت خود، یک نسخه پشتیبان ایجاد کنید.

نحوه استفاده از کلاینت در FileZilla

کار با برنامه FileZilla بسیار ساده است. منابع زیادی برای آموزش FileZilla در اینترنت وجود دارد که می‌توانید بعد از نصب نرم افزار فایل زیلا زیر و بم آن را به راحتی یاد بگیرید. اما برای سهولت استفاده از این نرم افزار در ادامه این مقاله به آموزشی ساده و کاربردی از این برنامه مفید خواهیم پرداخت.

اولین قدم برای استفاده از نرم افزار فایل زیلا، دانلود و نصب آن بر روی کامپیوتر شما است. برای انجام این کار:

به Filezilla-Project.org بروید.

نحوه استفاده از کلاینت برای FileZilla

برای دانلود کلاینت روی دکمه کلیک کنید.

دانلود کلاینت برای FileZilla

در این صفحه بعدی، سیستم عاملی را که در رایانه خود استفاده می‌کنید، انتخاب کنید. توجه داشته باشید که  Filezilla  با ویندوزهای 64 بیتی، 32 بیتی، Mac ، OSX  و Linux سازگار است.

انتخاب سیستم عامل کلاینت برای FileZilla

پس از دانلود نرم‌افزار فایل زیلا، دستورالعمل‌های نصب را دنبال کنید.

اتصال به سرور با Quickconnect در فایل زیلا

پس از دانلود این برنامه اولین قدم برای استفاده از آن، اتصال به سرور است، به این منظور باید از ویژگی Quickconnect  که یکی از ویژگی‌های برنامه FileZilla است و به شما این امکان را می‌دهد که به سرعت به فایل‌های وب سایت خود دسترسی پیدا کنید. شما باید اعتبار ورود به حساب FTP را بدانید. در اینجا آموزش FileZilla برای نحوه اتصال به سرور خود با استفاده از این روش آمده است:

وارد هاست سی پنل خود شوید. اگر به cPanel دسترسی ندارید، باید با ارائه دهنده میزبانی وب خود تماس بگیرید.

ورود به سی پنل برای اتصال به سرور با Quickconnect

به قسمت “Files” بروید و روی “FTP Accounts” کلیک کنید.

رود به قسمت فایل برای اتصال به سرور با Quickconnect

در پنجره بعدی، به پایین اسکرول کنید تا حساب FTP مورد نظر خود را پیدا کنید. توجه: اگر به طور خاص برای وب سایتی که می خواهید به آن دسترسی داشته باشید، حساب ندارید، ممکن است مجبور شوید یک حساب کاربری ایجاد کنید.

دسترسی اکانت در اتصال به سرور با Quickconnect

روی پیوند “Configure FTP Client” کلیک کنید.

مراحل اتصال به سرور با Quickconnect

به نام کاربری، سرور و پورت در تنظیمات دستی توجه کنید. همچنین اگر از ویندوز استفاده می‌کنید، می‌توانید فایل پیکربندی FTP را به طور خاص برای برنامه FileZilla دانلود کنید.

نام کاربری و سرور پورت در اتصال به سرور با Quickconnect

این اطلاعات را در FileZilla وارد کنید. توجه داشته باشید که “Server” از cPanel و “Host” از FileZilla  یکی هستند.

ورود اطلاعات FileZilla

هنگامی که فیلدهای FileZilla را پر کردید، روی دکمه “Quickconnect” کلیک کنید. اکنون به تمام فایل‌های موجود در وب سایت خود دسترسی دارید. در  FileZilla، Local site در سمت چپ رایانه شما و Remote site در سمت راست مربوط به وب سایت واقعی شما است.

اتصال به سرور Quickconnect

اتصال به سرور با فایل پیکربندی FTP

اگر فایل پیکربندی FTP را از سی‌پنل دانلود کنید، می‌توانید نرم افزار فایل زیلا را به صورت خودکار راه‌اندازی کنید. در این بخش از اموزش FileZilla به این قابلیت میپردازیم، به‌طور پیش‌فرض، در هنگام استفاده از این روش قبل از اینکه بتوانید واقعاً متصل شوید، از شما رمز عبور می‌خواهد. با این حال، ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه آن را در یک لحظه تغییر دهید. برای استفاده از فایل پیکربندی:

به “File” در برنامه FileZilla بروید و “Import” را انتخاب کنید.

وارد کردن اطلاعات در اتصال به سرور با فایل پیکربندی FTP

وقتی پنجره import باز شد، فایل FTP را که دانلود کرده‌اید پیدا کنید. این یک فایل XML خواهد بود.

پیدا کردن فایل FTP

فایل را انتخاب کنید و روی دکمه “Open” در این پنجره کلیک کنید. FileZilla تمام اطلاعات مربوطه به جز رمز عبور را اضافه می‌کند.

وارد کردن فایل FTP

در FileZilla به “File” بروید، اما این بار “Site Manager” را انتخاب کنید.

در اینجا، یک ورودی در “My sites” برای وب سایت خود خواهید دید. در سمت راست، کنترل “Logon Type” را پیدا کنید. به عنوان پیش فرض باید روی “Ask for password” تنظیم شود. روی این پنجره کشویی کلیک کنید و “Normal” را انتخاب کنید.

اکنون می‌توانید رمز عبور حساب FTP را وارد کنید. پس از اتمام کار، روی “OK” کلیک کنید تا تغییرات شما ذخیره شود. اکنون می توانید بدون وارد کردن رمز عبور هر بار به هاست وب خود متصل شوید.

چگونه فایل های خود را با FileZilla مدیریت کنیم؟

اکنون با مطالعه آموزش FileZilla  این برنامه را بهتر شناختید و نحوه نصب و راه اندازی آن را آموختید می‌توانید به سرور میزبان وب متصل شوید، زمان مدیریت فایل‌های خود فرا رسیده است. شما باید مراقب باشید که چه چیزی را در Remote site تغییر می‌دهید زیرا ممکن است به طور ناخواسته وب سایت خود را خراب کنید. این ممکن است باعث شود صفحات وب شما دیگر درست کار نکنند.

ایجاد Local site

یکی از بهترین روش ها هنگام استفاده از برنامه FileZilla این است که یک Local site روی رایانه خود آماده کنید. در اصل، این پوشه‌ای در رایانه شما است که داده‌های وب سایت شما را نگه می‌دارد. بهتر است از یک پوشه برای این منظور استفاده کنید تا فایل‌ها را جدا نگه دارید و به راحتی پیدا کنید. برای انجام این کار:

برای یافتن منطقه‌ای که می‌خواهید فایل‌های وب سایت خود را در آن ذخیره کنید، از پیمایش در “Local site” استفاده کنید.

برای این آموزش، ما از قسمت “My Documents” استفاده می‌کنیم.

از پنجره local site در FileZilla روی My Documents کلیک راست کنید.

گزینه “Create a directory and enter it” را پیدا کرده و کلیک کنید.

با این کار یک پنجره کوچک برای نام‌گذاری دایرکتوری جدید ظاهر می‌شود. برای این مثال، ما آن را “MySite”

نام‌گذاری می‌کنیم. دایرکتوری اکنون باید چیزی شبیه به “C:\Users\YourName\Documents\MySite” را بخواند.

به خاطر داشته باشید که اگر از مک یا لینوکس استفاده می‌کنید این مورد ممکن است متفاوت باشد.

برای ذخیره روی دکمه “OK” کلیک کنید.

با استفاده از مدیریت سایت یا کنترل‌های Quickconnect به وب سایت خود متصل شوید.

هنگامی که اتصال برقرار شد، فایل “.htaccess” را از وب سایت به رایانه کپی می‌کنیم. روی htaccess. در پنجره remote site در سمت راست کلیک چپ کنید و آن را به پنجره local site در سمت چپ بکشید. هنگامی که آن را رها کردید، خواهید دید که برنامه FileZilla به طور خودکار فایل را دانلود می‌کند و آن را در پوشه جدید شما قرار می‌دهد.

این انتقال فایل به هر صورت کار می‌کند. می‌توانید فایل‌ها را از پنجره‌های local site به پنجره‌های remote site بکشید و رها کنید و  نرم افزار فایل زیلا به طور خودکار آن‌ها را در سایت آپلود می‌کند و بالعکس. اگر می‌خواهید یک نسخه از آن در سیستم رایانه‌تان ذخیره شود، به راحتی می‌توانید از سایت خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.
کسانی که از سیستم Dropbox Cloud استفاده می‌کنند، می‌توانند به راحتی از فایل‌های وب خود نسخه پشتیبان تهیه کنند. به جای ایجاد پوشه در Local site خود در قسمت « My Documents »،  به سادگی یک پوشه برای سایت خود در Dropbox ایجاد کنید. این مورد معمولاً با رفتن به “C:\Users\YourName\dropbox” پیدا می‌شود.

هنگامی که فایل‌ها را به داخل این پوشه جدید می‌کشید، به‌طور خودکار یک نسخه پشتیبان از وب‌سایتتان به شما می‌دهد.

ویرایش فایل ها

FileZilla  فقط به شما امکان کپی و جابجایی فایل‌ها را در وب سایت خود نمی‌دهد. شما همچنین می‌توانید فایل‌ها را مستقیماً از داخل سیستم ویرایش کنید. اگر در برنامه نویسی خوب هستید یا نیاز به ایجاد تغییرات کوچک در سطح کدنویسی دارید، این مورد می‌تواند باعث صرفه‌جویی در زمان شود. برای دسترسی به ویژگی‌های ویرایش:

با استفاده از FileZilla به وب سایت خود متصل شوید.

در پنجره Remote site، فایلی را که می‌خواهید ویرایش کنید پیدا کنید. برای این مثال، ما روی “.htaccess” کلیک راست می‌کنیم.

با این کار پنجره‌ای با چندین گزینه ظاهر می‌شود. برای ویرایش یک فایل، روی گزینه “View/Edit” موجود کلیک کنید.

به‌طور پیش‌فرض، ممکن است پنجره‌ای را مشاهده کنید که می‌گوید:

« No program associated with filetype. ».  اولین گزینه موجود به صورت پیش‌فرض استفاده از notepad  به عنوان ویرایشگر است. به خاطر داشته باشید که این گزینه برای کامپیوترهای ویندوزی موجود است و ممکن است برای مک و لینوکس متفاوت باشد. روی دکمه “OK” کلیک کنید.

Notepad  یا ویرایشگر پیش‌فرض HTML شما،  بارگذاری می‌شود و محتویات فایل را به شما نشان می‌دهد.

پس از انجام تغییرات، فایل را در پوشه مخصوصی که در بالا برای وب سایت ایجاد کرده‌اید ذخیره کنید.

توجه: تا زمانی که فایل جدید را از local site به remote site در FileZilla نکشید، هر تغییری که ایجاد و ذخیره می‌کنید، بر روی وب سایت تأثیر نمی‌گذارد.

 ایده خوبی است که در صورت بروز مشکل، کپی‌های اصلی فایل‌های خود را در یک پوشه بایگانی ذخیره کنید. این کار شما را از زمان زیادی که در تلاش برای رفع خطاهای برنامه‌نویسی و سایر مسائل با دادن یک نسخه برای بازیابی به شما است، نجات می دهد.

تغییر مجوزهای فایل با فایل زیلا

مجوز فایل چیزی است که سرورهای میزبان برای شناسایی نحوه عملکرد فایل‌ها در اینترنت استفاده می‌کنند. شما می‌توانید آنها را خوانا، قابل نوشتن و/یا اجرا کنید. این مجوزها برای مالکان، گروه‌ها یا دسترسی عمومی تنظیم شده است. به عنوان مثال، اکثر فایل‌های قابل دسترسی عمومی روی « Read» تنظیم می‌شوند.

اگر نیاز به تغییر این مجوزها دارید، می‌توانید به سادگی روی فایل یا پوشه مورد نظر کلیک راست کرده و « File Permissions » را که در پایین لیست قرار دارد انتخاب کنید. با این کار پنجره کوچک‌تری باز می‌شود که در آن می‌توانید این مجوزها را به صورت دستی تنظیم کنید.

توجه: هنگام تنظیم مجوزها باید مراقب باشید. اگر این موارد به درستی تنظیم نشده باشند، ممکن است به طور ناخواسته به وب سایت خود دسترسی عمومی بدهید که می‌تواند منجر به به خطر انداختن صفحات وب شما شود.

آموزش ایجاد فایل ها و پوشه های جدید به صورت آنلاین در FileZilla

یکی از ویژگی‌های این نرم‌افزار امکان ایجاد فایل‌ها و پوشه‌های جدید به طور مستقیم بر روی وب سایت شما است. زمانی که نیاز به آپلود صفحه جدید دارید یا می‌خواهید پوشه‌ای برای نگهداری اسناد و فایل‌های دیگر ایجاد کنید، این ویژگی می‌تواند بسیار مفید باشد. برای ایجاد این اضافات:

به وب سایت خود متصل شوید.

روی یک فایل یا پوشه در پنجره remote site کلیک راست کنید.

گزینه «  Create new file » را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید. با این کار پنجره کوچکی برای وارد کردن نام باز می‌شود.

به فایل جدید یک نام بدهید و پسوند را اضافه کنید. به عنوان مثال، برای ایجاد یک فایل برای مشاهده توسط یک مرورگر وب، آن را “file.html” می‌نامید. بعد از نام فایل به قسمت “HTML” توجه کنید. البته این مورد بسته به فایلی که می‌خواهید بسازید متفاوت خواهد بود.

برنامه FileZilla  فایل را در مکان مورد نظر ایجاد می‌کند.

اگر بخواهید یک پوشه جدید بسازید و برای افزودن یک فایل جدید به آن بروید چه؟

در آن صورت شما روی یک فایل در  remote view کلیک راست کرده و “Create directory and enter it”  را انتخاب کنید.

با این کار یک پنجره کوچک باز می‌شود که در آن می‌توانید به پوشه جدید خود یک نام بدهید. هنگامی که روی «OK» کلیک کردید، وارد دایرکتوری جدیدی می‌شوید که در آن می‌توانید فایل‌ها را اضافه کنید.

توجه: به خاطر داشته باشید ک‌ URL های وب از فضاهای خالی به عنوان کاراکتر استفاده نمی‌کنند. بنابراین چیزی شبیه « My Pet Pictures » باید «MyPetPictures» باشد. در صورت لزوم می‌توانید از خط فاصله یا زیرخط برای جدا کردن کلمات استفاده کنید.

نقل و انتقالات دستی

در برخی شرایط، انتقال دستی ممکن است برای فایل‌های تک ایده‌آل‌تر باشد. برنامه FileZilla  به شما این امکان را می‌دهد تا مواردی را که مشخص کرده‌اید، آپلود یا دانلود کنید. اگر نمی‌توانید یک اتصال FTP ثابت را حفظ کنید،  انتقال دستی می‌تواند مفید باشد.

انتقال دستی را می‌توان برای استفاده از سرور فعلی که انتخاب کرده‌اید تنظیم کرد یا می‌توانید از مدیر سایت یکی را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید در صورت تمایل، دسترسی به سرور سفارشی برای انتقال موقت فایل را انتخاب کنید.

در پایین این پنجره، گزینه‌ای برای شروع سریع انتقال مشاهده خواهید کرد. اگر این علامت زده شود، به محض اینکه روی دکمه «OK» در پایین کلیک کنید، انتقال شروع می‌شود.

قطع ارتباط از FTP در برنامه FileZilla

قطع ارتباط از FTP

برای قطع ارتباط از جلسات FTP خود، «Server» از نوار ابزار نرم افزار فایل زیلا را انتخاب کرده و روی «Disconnect» کلیک کنید.

اگر برای مدت طولانی بیکار باشید، ممکن است نرم افزار از سرور نیز جدا شود.

با بستن FileZilla نیز جلسه بلافاصله پایان می‌یابد. با این حال، می‌توانید مطمئن شوید که هیچ انتقال فایلی در حال انجام نیست.

آشنایی با Site Manager برنامه FileZilla

این نرم‌افزار به شما اجازه می‌دهد تا تعداد نامحدودی از سایت‌ها را ذخیره کنید. اگر تعداد زیادی دامنه را مدیریت می‌کنید یا مالک آن هستید، این ویژگی برای شما مفید است. این منطقه به شما ابزاری را می‌دهد تا هر کدام را با توجه به تنظیمات خود سفارشی کنید. بیایید نگاهی دقیق‌تر به کارهایی که می توانید در Site Manager انجام دهید بیاندازیم.

آشنایی با Site Manager

هاست

هاست، حساب FTP بوده و معمولا چیزی شبیه “ftp.your_domain_name.com” است.

پورت

این پورتی است که FTP شما به آن متصل می‌شود. به‌طور پیش‌فرض، بیشتر حساب‌ها از پورت 21 استفاده می‌کنند. با این حال، این مورد ممکن است بسته به نیازهای امنیتی یا فایروال تغییر کند.

پروتکل

پروتکل

به طور پیش فرض، Filezilla  از FTP به عنوان پروتکل پیش‌فرض استفاده می‌کند. با این حال، شما این امکان را دارید که به SFTP، یک روش امن برای انتقال فایل‌ها از طریق یک کانال امن، سوئیچ کنید.

رمزگذاری

رمزگذاری

 نوع رمزگذاری که استفاده می‌کنید به امنیت سرور میزبان شما بستگی دارد. اکثر سیستم‌ها در صورت وجود از FTP  از طریق TLS استفاده می‌کنند. اگر سیستم شما دارای اشکال دیگری از اقدامات امنیتی است، ممکن است لازم باشد این روش را بسته به آن تنظیمات تغییر دهید. در حال حاضر، تنظیم پیش‌فرض را در جای خود نگه دارید، مگر اینکه سرپرست شما دستور دیگری بدهد.

نوع ورود

نوع ورود

چندین نوع لاگین برای FileZilla وجود دارد. اگر آن را روی “Normal” تنظیم کنید، می‌توانید رمز عبور و نام کاربری را برای ذخیره در سیستم وارد کنید. تنظیم آن بر روی “Ask for password” مستلزم آن است که هر بار که وارد حساب FTP خود می‌شوید رمز عبور را وارد کنید. اگر از رایانه عمومی استفاده می‌کنید، این گزینه می‌تواند ایده‌آل باشد. حساب ” Anonymous ” به شما امکان دسترسی به FTP محدود روی سرور را می‌دهد اما ممکن است نتوانید به مناطق حیاتی دسترسی داشته باشید.  Interactive مانند درخواست رمز عبور عمل می‌کند اما برای هر اتصالی که ایجاد می‌کنید درخواست می‌دهد.

رنگ پس زمینه

رنگ پس زمینه

اگر می‌خواهید به هر وب سایتی که در آن کار می‌کنید ظاهر متفاوتی بدهید، می‌توانید یک رنگ پس زمینه جداگانه به آ‌ن‌ها بدهید.

تب پیشرفته

تب پیشرفته

در زیر advanced tab ، به انتخاب نوع سرور خاص دسترسی دارید. این مورد معمولاً روی تشخیص خودکار تنظیم می‌شود اما ممکن است انتخاب خودتان بهتر باشد، مگر اینکه از نوع سروری که استفاده می‌کنید مطمئن باشید.

Local directory پیش‌فرض می‌تواند برای اتصال خودکار شما به پوشه ذخیره شده در سیستم رایانه شما استفاده شود.

Remote directory پیش‌فرض تقریباً مانند پوشه محلی کار می‌کند. تفاوت این است که هنگام اتصال به طور خودکار به مکان راه دور پیش‌فرض می‌رود.

اگر ساختار دایرکتوری یکسانی در رایانه محلی و وب سرور داشته باشید، مرور همگام به خوبی کار می‌کند. این بدان معنی است که هر حرکتی که در یک صفحه انجام دهید، در صفحه دیگر تکرار می‌شود.

فعال کردن مقایسه دایرکتوری به شما این امکان را می‌دهد تا تفاوت بین فایل‌های محلی و راه دور را مشاهده کنید. این مورد می‌تواند به عیب‌یابی اندازه فایل، اصلاحات یا شناسایی فایل‌های مبهم کمک کند.

وقتی یاد می‌گیرید که چگونه از FileZilla استفاده کنید و آموزش FileZilla را تکمیل کردید، درها را برای به دست آوردن کنترل بیشتر بر وب سایت خود باز می‌کنید. از کامپیوتر دسکتاپ یا لپ‌تاپ خود می‌توانید تغییرات مستقیمی را در سایت ایجاد کنید یا با این نرم‌افزار از تمامی فایل‌های خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. هنگامی که به یک سیستم پایدار که به شما امکان دسترسی به فایل های آنلاین شما را می دهد، نیاز دارید، در نظر داشته باشید که FileZilla چه کاری می‌تواند برای شما انجام دهد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.