آموزش استفاده از نرم افزار PuTTY

برای کانکت شدن به سرور مجازی لینوکس از طریق ویندوز که یکی از توزیع های لینوکس بر روی آن نصب شده است. از روش‌های مختلفی می‌توان استفاده کرد ولی یکی از بهترین برنامه ها برای اینکار استفاده از نرم افزار PuTTY می‌باشد. نرم افزار PuTTY یک شبیه‌ساز ترمینال و برنامه‌ای برای انتقال فایل است که به صورت یک نرم‌افزار آزاد برای ویندوز توسعه داده می‌شود. ولی برای سیستم عامل های دیگر نیز پورت شده است. این برنامه از چندین پروتکل محتلف از جمله Serial، SSH، تلنت، Raw و rlogin پشتیبانی می‌کند. همینطور که گفته شد نرم افزار PuTTY برنامه ای برای سرویس گیرنده‌هایی مثل ویندوز است. تا به کمک پروتکل‌هایSerial، SSH، تلنت، Raw و rlogin از راه دور به سیستم تحت لینوکس یا یونیکس متصل شوند.

درباره پروتکل ها به طور خلاصه می‌توان چنین تعریف کرد :

SSH : مخفف Secure Shell میباشد.پروتکل SSH یک پروتکل ارتباطی امن بر پایه TCP/IP بین سرویس دهنده (سرور) و سرویس گیرنده (کلاینت) است. که با رمز گذاری داده ها بین کلاینت و سرور مورد استفاده قرار میگیرد. در سیستم عامل سرویس دهنده یک کانال امن برای دسترسی به خط فرمان به کلاینت می دهد.

Telnet : مخفف Telecommunication network است. در اصل یک پروتکل شبکه که در اینترنت و شبکه های محلی برای ارائه یک ارتباط دوطرفه متنی با استفاده از اتصال پایانه های مجازی است. که به افراد توانایی کنترل قسمت های مختلف یک کامپیوتر را از راه دور می دهد.

rlogin : نام یک پروتکل لایه کاربرد است که توسط این برنامه استفاده می‌شود. و بخشی از پشته پروتکل TCP/IP به حساب می‌آید.

Raw : استاندارد دیگری برای اتصال است که امروزه کمتر استفاده می‌شود.

شما میتوانید برای دانلود این برنامه با سایت PuTTY رفته و آخرین ورژن آن را دانلود کنید .

آموزش استفاده از نرم افزار putty

طریق وصل شدن نرم افزار PuTTY به سرور مجازی لینوکس

بعد از دانلود و اجرای برنامه از طریق بخش Category می توان تنظیمات این برنامه را جهت اتصال به سرور مورد نظر تغییر داد و با توجه به نیاز های خود آن را کانفیگ کرد.

در زیرمجموعه Category قسمت Session در بخش (Host name (or IP address میتوانید نام دامنه یا آدرس IP سرور مورد نظر را وارد کنید.

بین پروتکل‌های اتصال گزینه SSH را انتخاب کنید. پورت پیشفرض 22 می باشد. اگر پورت پیشفرض را در سرور خود تغییر داده اید پورت مورد نظر خود را وارد کنید.

در قسمت پایین میتوانید Session خود را ذخیره کنید تا برای اتصال های بعدی نیازمند این نباشید که دوباره اطلاعات را وارد کنید. IP و Port برای دسترسی سریع تر به سرور مورد نظر ذخیره میشوند .

در انتها میتوانید بر روی گزینه Open کلیک کنید تا محیط خط فرمان باز شود اما توجه داشته باشید. اگر سرور مورد نظر درست باشد و بدون هیچ گونه خطا باز شد در صفحه اول از شما نام کاربری و رمز عبور را در خواست میکند. با وارد کردن اطلاعات درست شما میتوانید به خط فرمان لینوکس خود متصل شوید.

آموزش استفاده از نرم افزار putty
به همین راحتی میتوانید به سرور خود وصل شوید و کارهای مورد نیاز خود را انجام دهید.

امتیاز شما به این مطلب
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.