Redis چیست؟ ویژگی های ردیس

مقدمه

استفاده از پایگاه داده‌هایی که در سمت سرور سرعت بالاتری داشته باشند برای برنامه‌هایی که کاربران زیادی دارند بیشتر از دیگر برنامه‌ها اهمیت دارد. از جمله پایگاه های داده‌ای که طرفداران خاص خود را دارد، redis‌ است. در پاسخ به سوال ردیس چیست می‌توان گفت که یک پایگاه داده NoSql‌ است که رایگان بوده و برای ذخیره و بازیابی اطلاعات از آن استفاده می‌شود. در ادامه این مقاله این پایگاه داده را به طور کامل معرفی کرده و ویژگی‌های آن را نیز بیان می‌کنیم. جهت دریافت سوال Redis چیست با ما همراه باشید.

ردیس چیست؟

Redis چیست؟

کلمه Redis مخفف عبارت Remote Dictionary Server است. به بیان ساده‌تر پایگاه داده ردیس نوعی ساختمان داده است که اطلاعات را در RAM نگهداری می‌کند. این کار باعث می‌شود که سرعت دسترسی به اطلاعات بسیار بالاتر رود. بالا بودن سرعت بزرگترین مزیت و تفاوت اصلی پایگاه داده ردیس با دیگر پایگاه های داده است. با توجه به اینکه اطلاعات در ردیس داخل RAM‌ نگهداری می‌شود، آن را In-Memory Database می‌نامند.

از محل ذخیره‌سازی اطلاعات در ردیس مشخص است که این پایگاه داده یک محل ذخیره‌سازی موقت است. این پایگاه داده مناسب برای اطلاعاتی است که بسیار پرکاربرد هستند و لازم است تا مدام از سرور فراخوانده شوند. در این حالت اطلاعات به طور موقت روی RAM ذخیره شده و به سرعت به کاربر منتقل می‌شود. این روش هم رضایت کاربر را بهتر حاصل می‌کند و هم مدیر سایت به منابع کمتری برای سرویس‌دهی احتیاج خواهد داشت.

تفاوت پایگاه داده‌های دیگر با redis چیست؟

تمام دیتابیس‌هایی چون MySql و یا Oracle دارای ستون، ردیف، جدول، تابع و… هستند. این در حالی است که در ردیس خبری از این موارد نیست! حتی این پایگاه داده از مفاهیمی چون Insert، Select و… نیز استفاده‌ای ندارد. جایگزین این موارد در redis ساختمان‌داده‌های از قبیل String، Lists ،Sets  و… هستند. این تغییر عمده در ساختار این پایگاه داده منجر به سرعت بالای پاسخگویی آن می‌شود. میتوانید مستندات ردیس را در سایت رسمی آن بخوانید.

ویژگی های ردیس

ویژگی‌های ردیس

اگر بخواهید از این پایگاه داده استفاده نمایید، بهتر است با ویژگی‌های آن آشنا شوید. برخی از مهترین ویژگی‌های redis عبارت است از:

1) سازگار بودن با بیشتر زبان‌های برنامه‌نویسی

دغدغه اصلی برنامه‌نویسان برای انتخاب پایگاه داده مورد نظرشان، سازگاری با زبانی است که از آن برای توسعه برنامه خود استفاده می‌نمایند. از مزیت‌های بزرگ ردیس سازگاری با زبان‌های برنامه‌نویسی پرکاربرد از جمله php و جاوااسکریپت است. با این شرایط برنامه‌نویسان با خیال آسوده می‌توانند از این پایگاه داده بهره ببرند.

2) ذخیره سازی In-Memory Database

بالا بودن سرعت در این پایگاه داده به این علت است که از RAM‌ برای ذخیره‌سازی و بازیابی اطلاعات استفاده کرده است. در این صورت است که دسترسی به اطلاعات با سرعت اتفاق می‌افتد و رضایت کاربر نیز بالا می‌رود. همچنین بار روی سرور کاهش می‌یابد؛ زیرا در هر بار درخواست کاربرها لازم نیست به سراغ سرور رفته و اطلاعات را از آن دریافت نماییم.

3) مبتنی بر Key/Value

این حالت به آن معناست که به ازای هر مقدار یک کلید در redis در نظر گرفته می‌شود. همین مسئله موجب می‌شود که سرعت پاسخ‌دهی سرویس بالا باشد.

4) پشتیبانی از جداولHash  و HyperLogLog

جداول هش ساختارهایی هستند که برای ذخیره و بازیابی اطلاعات از آن‌ها استفاده می‌شود. نوع کار این جداول شبیه سیستم key/value است و برای هر مقدار کلید مشخصی تعریف می‌شود. همچنین داشتن قابلیت HyperLogLog از مزیت‌های ردیس است. این قابلیت کمک می‌کند شما با استفاده از الگوریتم‌هایی که وجود دارد تعداد تکرار عناصر در مجموعه اطلاعات را به دست بیاورید.

5) سیستم تکثیر

پایگاه داده ردیس از یک سیستم تکثیر master-slave replication استفاده می‌کند. در این سیستم نسخه slave می‌تواند بعد از خرابی نسخه اصلی(master) جایگزین شود. به عبارت دیگر نسخه‌های فرعی یک رونوشت از نسخه اصلی هستند و جای خالی آن‌ها را پر می‌کنند.

6) کاهش هزینه‌ها

همانطور که گفته شد، استفاده از ردیس باعث می‌شود مراجعه به سرور کمتر شده و نیاز به منابع کمتری داشته باشید. همین مسئله هزینه‌های شما را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. هزینه‌های زیرساخت از جمله هزینه‌هایی هستند که کاهش آن‌ها در کنار بازدهی بالا می‌تواند به صاحبان برنامه‌ها کمک زیادی نماید.

 

سخن پایانی

در این مقاله درباره اینکه اصلا Redis چیست و چه ویژگی‌هایی دارد صحبت کردیم. استفاده از redis در کنار اینکه سرعت بالاتری در ارائه خدمات برایتان رقم می‌زند، کاهش هزینه را نیز در بر خواهد داشت. پایگاه داده ردیس با ساختاری متفاوت توانسته در میان بسیاری از توسعه‌دهندگان محبوبیت بالایی کسب کند. سازگاری این پایگاه داده با زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف نیز سبب شده است تا برنامه‌نویسان دغدغه‌ای از این بابت نداشته باشند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.